Vetřelec

Vesmírná loď Nostromo míří zpět na Zemi, astronauti spí. Náhle dojde k jejich automatickému probuzení – nikdo neví, co se děje, protože jsou ještě velmi daleko od cíle cesty. Prostřednictvím centrálního počítače zjistí, že přijímače zachytily signál SOS z blízké planety. Posádka je povinna věc vyšetřit. Vyslaný modul má s přistáním velké problémy. Přesto někteří na průzkum. V jeskynním komplexu objeví podivný organizmus, který vypadá jako kolonie vajíček. Počítač mateřské lodi mezitím dešifruje zprávu jako varování, ne jako volání o pomoc. Všichni jsou okamžitě odvoláni. Jenže jedno z vajíček se otevře a jakási hmota ve tvaru chobotnice se během setiny sekundy přisaje na přilbu jednoho z astronautů, přesněji řečeno na jeho obličej. Přes odpor Ripleyové, že je proti bezpečnostním předpisům brát na palubu cokoli neznámého, otevře Ash dveře a všechny vpustí. Po nějaké době je nalezen cizí organismus na podlaze, sám odpadl. Vypadá to, že se postižený těší dobrému zdraví. Při společném jídle však stolující zažijí hrůzné představení. Před jejich očima vyleze z astronautova břicha nějaký tvor, a než stačí kdokoli cokoli podniknout, bleskovou rychlostí zmizí v obrovských prostorách lodi. Začíná noční můra – monstrum postupně likviduje posádku a zdá se, že je nezničitelné… (TV Prima)

Taffey

Koupil jsem si na DVD celou vetřelčí ságu. Každý z filmů je jiný. Dvojka je fest akční, jak už to u Camerona bývá, trojka je děsně ponurá, čtyřka zase brilantní technicky. Ale jednička je, holt, jednička. I když film působí nejsilněji při prvním podívání, tak ani po několikerém shlédnutí na mě nepůsobil vyloženě chladně. ()

Tamdydam

Vetřelce jsem zkusil jednou, v polovině jsem znuděn odpadl. Pak jsem se dozvěděl, jaká to je legenda a zkusil jsem to znovu, až do konce. Jenže nemůžu si pomoct, nudil jsem se pořád a nebál se. Ale za ty herecké vykony a triky ( na tehdejší dobu určitě nevídané ) ty tři hvězdy dám. ()

winstonik

Film z čias, kedy nás ešte fascinovalo sledovať udatných astronautov, ktorí sa špacírujú po vesmírnom korábe v miestach bez gravitácie. Dnes je väčšina týchto filmov už len šablónovitou nudou. Tento však nie. Toto je originál, hoci len z kategórie spotrebná bižutéria. ()

Tiiso

Tak. Tento snímek je pro mě alfou a omegou filmové tvorby. To znamená, že se o něm zde, budu zmiňovat velmi neobjektivně. Sci-fi jsem četl už jako malý kluk. Vždy jsem se rád nechal unášet představivostí, kterou bravurně někteří spisovatelé dokázali, u mě, svým textem navodit. A to byl dobrý předpoklad k tomu aby mě filmy s touto tematikou celkem logicky učarovaly. U ságy vetřelec, jsem prvně viděl pokračování od J. Camerona. Až teprve nějaký rok po té v rakouské televizi ORF jsem poprvé, někdy kolem roku 1989, shlédl snímek R. Scotta. Tenkrát už nevím jak to se mnou bylo. Myslím s pocitem, který jsem měl. Jen se pamatuji, že to bylo asi dobré (hodnocení bravurní, není-liž pravda?). S přibývajícím časem film zraje a zraje a zraje.....dokonale vymyšlený děj. Jednoduchý. Bez nějakých zamotanin. Čistá myšlenka strachu a bezmocnosti někde v černu vesmíru. A pak neskutečná hromada technických detailů o které jsme si mohli v naši kinematografii jenom nechat zdát. Hudba od Goldsmitha naprosto famózní. Jiná by se sem snad ani nehodila. Prostě podle mého názoru to je nej a nej. Jestli člověk má mít v životě jen jeden nejoblíbenější film, tak já mám rozhodně ALIENa. ()

doGof...

Švýcarský pekelník H.R.Geiger a mistrovský Ridely Scott přivedli na svět největší vesmírnou děvku všech dob, xenomorfa s velmi brutálními vlastnostmi a ojedinělým životním cyklem. 7mičlená posádka obchodní lodě Nostromo má namířeno z dlouhé cesty zpět na Zemi. Namísto šťastného návratu je ovšem na zpáteční cestě probouzena z hibernace kvůli zachycení signálu neznámého původu, který je třeba dle kontraktu řádně prozkoumat. Díky této nezcela úspěšné expedici, si posádka na palubu vlečné lodi, nevědomky přináší zákeřného přespolního, čímž začíná celé mistrovské drama. Příběh je navíc okořeněn jedním záškodníkem z řad vlastních: „It's a robot. Ash is a god damn robot“, ten má jedinou prioritu, dovést monstrum v pořádku na Zemi k detailní analýze přičemž posádka je postradatelná. Hysterie, panika, děsivé seznamování a boj o holý život s nezničitelnou bestií dokresluje mistrovsky provedená děsivá hudba, brilantní kamera, vizuální efekty a herecké výkony každého člena posádky. Děsivá atmosféra na mě působí i po x letech, co si Vetřelce pouštím v pravidelné periodě čili se vůbec nedivím návštěvníkům kin, kteří ze sálu utíkali se strachem v očích. Scott zde potvrzuje pouze pravidlo, čím měně ukážeš, tím více je výtvor děsivější. Na svou dobu vcelku riskantní počin, kterému dodaly odvahu Lucasovi Star Wars. I space záležitost, mohla přinést úspěch! A ten si R. Scott za toto dílo po právu zaslouží. The other members of the crew, Kane, Lambert, Parker, Brett, Ash and Captain Dallas, are dead. Cargo and ship destroyed. I should reach the frontier in about six weeks. With a little luck, the network will pick me up. This is Ripley, last survivor of the Nostromo... [10/10] ()

godspeed

Tak tohle jsem viděl poprvé někdy okolo 14 let mého věku a tehdy jsem při sledování SRAL MAGI V KOSTKÁCH. Takový jsem měl strach. Moc pěkně děkuji pane H. R. Giger za vetřelce! ()

Galliano

Jednoznačne najlepší z alienov, tá hustá atmosféra vyšperkovaná skvelým obsadením a zahraním hercov pod taktovkou precízneho týmu a režiséra Ridleyho Scotta sa radí medzi absolútne najlepšie filmy tohto žánru. Alien bol prvý a nikto ho už neprekoná. ()

stiewe

Necelý dvě hodiny starchu a napětí, které se jen tak nevidí. To umí Vetřelec dokonale..a jeho proměny byli také úžasné. Ale nejvíc jsem si stejnak zamiloval tu úžasnou kočku:) ()

j.o.j.o.

Skvělý sci-fi film s dokonale temnou atmosférou a propracovaným dějem. Dalším velkým plusem je i detailní ztvárnění Nostroma, které by si tu poslední hvězdičku nejspíše zasloužilo, nebýt o 2 roky mladších Hvězdných válek. A navíc, co ty umělé vetřelčí zuby?! ()

zaso162

Temne, hrozostrasne, desive a opat temne, hrozostrasne, desive... a takto to ide cely film! Je uzasne vziat si hororovu klasiku a odist od digitalnych priseriek, ktorych mnozstvo nudi. Staci len jedna a cely film sedite prikovany ku kreslu a nepravidelne dychate. Hudba, rezia, stih, minimum efektov a atmosfera to vsetko je za 5*! ()

ShiShinka

Asi už jsem moc stará a digitálně přemlsaná na to, abych z toho měla také takový zážitek,jako většina lidské populace. a moc mě to mrzí. ()

IronRocky

Naprosto vynikající sci - fi horor se skvělou atmosférou a hudbou. Na tu dobu vzniku filmu nadčasové triky. Skvěle udělaný vetřelci. Dost strašidelný a lekavý film. ()

nicneznam

"Ve vesmíru váš křik nikdo neuslyší." Tohle sedí jako snad u žádného filmu. Vždy, když před léty v noci dávali Vetřelce, byla to pro mě událost, u které jsem se rád bál. Ve tmě, o samotě. Strašil mě snad už název obchodní lodi Nostromo, která si to plula vesmírem. Ale bylo to určitě i tím, že hned od začátku se nenápadně rozezní tak mrazivé tóny, že člověk ihned pozná, v jakém rozpoložení se bude film odvíjet a v jakém rozpoložení bude divák nucen třást se. Přistání na planetě a objevení lodě je perfektní, plné tajemna a strachu. Vesměs si to drží úroveň po celou dobu mezi 70-80. Jen některé scény postrádají logiku. Takové hysterčení Lambertové a její navigování Dallase vysílačkou ve větrací šachtě patří mezi ty méně povedené momenty. Další se taky najdou. Rozmlácení Ashe a souboj s ním a s Parkerem je pro mě dnes i celkem srandovní. Nicméně atmosféra lodi plná blikajících světel, nekonečných potrubí, těsných chodeb a zastaralých počítačů je dnes stejně přitažlivá a napínavá jako dřív. Posádka taky není složena ze samých kokotů, takže o to lépe. Ripleyová tam hlavně není za sex bombu, jak je dnes ve filmech s hlavní hrdinkou zvykem, ale je to kus tvrdé ženské, a to byl velmi přínosný tah. Tohhle nemá jak zestárnout. ()

Zdendin

Původně jsem chtěl dát jen Dvě*, ale pokud se na film podívám tak, že bych příběh vůbec neznal a nevěděl co se asi tak bude dít, tak je fakt, že ta první půlka nebyla tak špatná a atmosféra by byla fajn.No, ale jak se to vyvíjelo dál, to byla katastrofa.Nejde o efekty, ty jsou vzhledem ke stáří snímku řekl bych na velmi slušné úrovni, ale spíše o totálně debilní chování herců! Blonďatá blbka svým stupidním chováním zabila 3 členy posádky včetně sebe !!! ()

Ogrb

Některejm filmům prostě nejde nedat plný hodnocení, tohle je přesně ten případ. Podle mýho rozhodně lepší než zbytečně namachrovaná dvojka. 10/10 ()

DjMetal

Mne sa najviac lubi na tychto filmoch, ze chcu ukazat ako to bude vyzerat napriklad ako tu v roku 2037 :D....10000000 blikajucich svetielok, 100000000 nezmyselnych gombikov a 1000000 blbych zvukov :D....film kvalitnejsi ako niektore natocene v tejto dobe :) ()

kaspar

Pro mě jedna z nejlepších sdi-fi vůbec, stejně jako jeden z nejlepších hororů. 112 minut hutné atmosféry promíchané chladem gigantické lodě Nostromo a okořeněné Gigerovým výtvorem, který zametl se všemi roztomilými představami ufounků s tykadly. Síla filmu je především v jeho komornosti, jestli se to tak dá říct - proto ho také hodnotím výš než pozdější Vetřelce - stejně jako v jakési absenci hmatatelného nebezpečí. Všechny drobné náznaky jsou daleko děsivější než samotné zobrazení vetřelce (nechápu, proč se z toho nepoučili i tvůrci pozdějších dílů). Temný příběh z hlubin kosmu posouvající hranice filmu zas o něco dál ... ()

Najlvin

Co více dodat k tomuto filmu, když už tu bylo prakticky vše řečeno? Jestliže se někdy mluví o tom, jak by měl vypadat správný sci-fi horor, pak je Vetřelec jednoznačně tím nejlepším příkladem. Tísnívá atmosféra na nákladní lodi, kdesi hluboko ve vesmíru, a osamocená posádka čítající jen pár členů, kteří se rázem nečekaně setkají se zcela neznámou formou života. Strhující a napínavý děj, kdy se jinak rutinní cesta stává bojem o holý život, je výborně podkreslena úžasným vizuálním zpracováním, které i po tolika letech bere dech a vyvolá ve vás ty správné pocity - strach. Jestliže se tu někdo považuje za fanouška sci-fi a dosud mu tento snímek unikal, ať to tedy ihned napraví, protože tenhle film je z mého pohledu skutečnou špičkou ve svém žánru. ()

haffen

K tomuto filmu prechovávam veľký rešpekt. Keď ho dávali v tv a ja som mal tuším 10 - 12 rokov, nenápadne som sa prešmykol k tv a pozeral som ho. To bola veľmi veľká chyba! Tak veľmi vydesený som snáď ešte nikdy nebol. Tú noc sa nespalo a ja som mal len vypleštené oči. Aj keď tie najhoršie scény boli dramaturgiou vystrihnuté, stále sa jednalo o veľmi desivý a stiesňujúci film. A dnes? Je to proste kult a takmer dokonalá zimomriavkáreň. Aj keď viem ako to skončí, lebo som to videl snáď milionkrát, vždy ma priková do kresla svojou depresívnou atmosférou. Skvelá práca pán Scott!! ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Již nějakou dobu víme, že nadcházející celovečerní film ze světa Vetřelce s názvem Alien: Romulus je dotočen a čeká nás příští léto, přičemž jeho režisér a scenárista Fede Alvarez se chlubí tím, že… (více)

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Vesmírný teror se vrací. Po několika nezdarech týkajících se projektů navazujících na svět klasického hororového sci-fi Vetřelec z roku 1979 se nyní zdá, že nového snímku se už s 99 %… (více)

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (více)