Policejní rada Vacátko znovu přichází! Tentokrát v kasařské romanci podle povídky Jiřího Marka. Jednou z největších postav, které vytvořil Jaroslav Marvan, je vrchní kriminální rada Vacátko. Spisovatel Jiří Marek, autor literární předlohy, napsal tuto postavu podle čtyř skutečných pražských kriminalistů z období první republiky, ale teprve až když jí Marvan vdechl život, zajásal syn jednoho z oněch čtyř pánů radů: „To je přece táta!"  Film Pěnička a Paraplíčko bezprostředně navazuje na oblíbený televizní seriál Hříšní lidé Města pražského. Volba padla na povídky z jeho další knihy "Panoptikum hříšných lidí". I zde se vedle pana Vacátka objevují jeho podřízení – detektivové pan Bouše a pan Brůžek v podání Josefa Vinkláře a Josefa Bláhy. Film nesoucí podtitul „kasařská balada" ukazuje s úsměvným nadhledem pražskou „zločineckou galérku". Pěnička je kasař a Anča Paraplíčko chudičká šlapka. Jejich příběh málem vyústí v krvavý masakr, kterému zabrání jen moudrost a životní zkušenost rady Vacátka... (Česká televize)

Jiří K.

Dost nudné i přes slušný herecký part tak výtečných herců, dříve manželů, jakými jsou Bohdalová & Brzobohatý. Vacátko a jeho mordparta jakoby stála v pozadí tohoto "milostného dramatu". Jedna hvězdička za pilotní písničku p.Zímy. Druhá za kameru. "Hříšní, hříšní, hříšní viníci... ()

klúčik

Výborne ukázané prostredie pražskej galérky. Mne sa páči Mlíko ( B.Šmíd). Jeho bitka spolu s Brzobohatým je dobrá...Famózna aj hudobná stránka filmu....75%. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...mě osobně tento filmový díl Hříšníků oslovil nejvíc...Má to svou atmosféru galérky a ta výborná písnička Pepíka Z. (:o) Nádhera... Výborný je konec, kdy se Pěnička zabarikáduje na půdě a Vacátko si pro něj nakonec musí sám dojít... ()

Billie777

Moc humoru ani napětí tu není, trošku nuda ale jinak příjemná a docela nadprůměrná podívaná, navíc na období první republiky si potrpím a Bohdalce to tu jako prostitutce Anče Kulaté táák slušelo. ()

Slimak

Sequens si asi vzpoměl na Atentát a Ráďu znovu zabarikádoval u schodiště s pistolí v ruce...a ten odtud zase trpělivě střílí do příchozích.Ale tentokrát se ke konci nepicne do kebule.Tentokrát mu dají jen zahrát....pane inšpektóre... ()

Paity

Z detektivek s vrchním radou Vacátkem v hlavní roli v podání nedostižného Jaroslava Marvana je tohle bohužel těžký průměr. Nevytrhne to ani hezky popletená Jiřina Bohdalová. ()

dopita

Vpodstatě o ničem. Děj je tak řiďounkej, že by sotva stačil na jeden díl seriálu. Tak je film všemožně natahovanej a je to bohužel nuda a nechtěná sranda. Na úvod pět minut písnička, pak zhruba ve třicáté minutě další, hned poté strašně dlouhá bitka Pěničky s Mlíkem a pak už jenom Pěničkovo schovávání se v baráku a banda potrhlejch policajtů, která se ho snaží dostat. To je spíše směšný, páč ve chvíli kdy policajti začli z ulice střílet do oken baráku, zatímco Pěnička byl po celou dobu na schodišti, maximálně na půdě, tak to nebylo ani k smíchu spíše k pláči jak je to blbý. Pak přijde rada Vacátko, pokecaj si o konec. Ach jo, bída. Nebejt občasného vyskytnutí se pánů ze čtyřky, tak to snad, serouc na nostalgii, pošlu do odpadu. ()

Radim

Tento díl patří v sérii celoveřerních filmů s vrchním radou Vacátkem k těm slabším, přesto ční nad průměr, hlavně díky nedostižné Bohdalce v roli prostitutky Paraplíčko. ()

Asmodin

Krásné písně, nostalgie starých časů... Nejvíc mě dostala hláška: "Pane Bože, dej našemu Josífkovi sílu a dej ať našemu domovníkovi chlupatý vymlátí všechna okna i ty od hajzlu." ()

Movie Gourmet

Klasika svého žánru a jeden z nejlepších filmů ze série Hříšní lidé města pražského s Jaroslavem Marvanem v roli rady Vacátka. Herecký koncert Radka Brzobotahého. Další skvělé výkony Josefa Vinklářa, Josefa Bláhy, Jiřiny Bohdalové a Jaroslava Marvana. Výborná závěrečná scéna. Napínavá krimi/detektivka s prvky komedie. Verdikt: 4* a 80 %. ()

mira007

Krimi komedie s policejním radou Vacátkem Marvanem, ale tady si prostor pro sebe ukradlo hysterické duo padouchů Bohdalová Brzobohatý. Rozverná detektivka starých časů schopná pobavit i dneska. Pro mne trochu sentimentální vzpomínka, jinak bych to asi ani nevyhledával. ()

Vesecký

Tak těch 73 % z průměru zhruba 5000 hodnotících asi odpovídá. Také jsem se rozmýšlel, zda dát tři nebo čtyři hvězdičky, ale jednak je tu stále možno shlédnout mistrovství našich herců minulých generací, ale tento příběh není klasickou detektivkou, spíš kouká do nitra těch figurek z pražské galérky, k nimž nemůžeme cítit příliš velkou zášť. Pěnička vraždil omylem a vlastně v sebeobraně při rvačce o Paraplíčko a hlavně o kasařské cajky. A Paraplíčko, to vlastně byla holka, která měla jen smůlu na chlapy, když se pokusila žít spořádaným životem... Na druhou stranu film postrádá jakékoliv napětí, takřka od počátku je všem známý vrah a někdy se děj až nudně vleče, i ta rvačka v Jedové chýši trvá zbytečně dlouho. Jeden z (tuším) čtyř celovečerních filmů z Markových detektivních povídek postrádal nějakou patrnější zápletku a rozhodně řada příběhů uvedených v televizním seriálu byla poutavější. ()

pipapa

Vlastně vůbec žádná zápletka ani napětí, plytký, přímočarý děj. Ona ho práskne, předlouhá písnička a pak předlouhá rvačka v hospodě a konec, v té době třeba i možný(?), ale přesto naivní, jako z červené knihovny. ()

loki5

Problémem tohoto filmu je že pro mě míří mimo. Nemám rád detektivky a ještě méně "starou dobrou Prahu" ()

Ben Nevis

Tohle není žádná kriminálka, kde tajíme až do konce dech, aby nám neušel vrah. Vacátko, Bouše a spol. jsou naprosto zbytečné figurky, protože vše se točí kolem dvou neproduktivních členů společnosti. Vyžilá prostitutka v podání Bohdalky mě za srdce nechytla a ani jednoho z ústřední dvojice mi nebylo líto. Což o to, herci ze sebe cedí to nejlepší, ale co je jim to platné, když jsou oba napsaní jako studení čumáci. ()

Hapretor

Koukatelné. Zabaví. Sympatičtí herci/čky - hezky stylizované jednotlivé postavy - přesný opak nynějších rádoby detektivních seriálů. ()

helloween93

Ze čtyř celovečerních filmů s radou Vacátkem je hned úvodní o nešťastné lásce kasaře Pěničky a prostituky Paraplíčka. Policejní tým je tu spíše v pozadí. Akčnější závěr s přestřelkou na schodech je památný. 4* ()

Rathalos

Ceskoslovensky priemerny film s kopou dobrych hercov,ktory nema absolutne nic spolocne s komediou,je to cista a jasna kriminalka...:-) ()

chrispe

SPOILER - "štípat oči" mě začínají vždy ve chvíli, kdy se Anče doprošuje rady Vacátka, aby ji ujistil, že Josefa nenapráskala. A ta jejich melodie je nádherná. ()