Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

robo7773

Zaujimavy pribeh, mne sa to pacilo, aj ked som to videl az teraz, lebo som na tento film tak trochu zabudol a na policke sa povaloval snad aj niekolko rokov, az ked dolahla chvila ze nie je co pozerat az vtedy som sa odhodlal si spravil poriadok medzi dvd a co som nenasiel aha Kolja. Naozaj vydarene dielko a zasluzene aj ocenene. ()

Krchy

Staré věci od Svěráka můžu, ale tahle přeslazená s prominutím sračka mě velice nemile překvapila. ()

vickeyek

Film jako takový není špatný, námět je dobrý. Oscara si však podle mě nezasloužil. Rozhodně ne v konkurenci filmů, které získávají každoročně Oscara v kategorii zahraničních filmů. Jednoduchá kompozice, herecké výkony průměrné, až na samotného Kolju, který jediný odlišuje tento film od průměrných televizních snímků ČT. ()

Elin

Na to, jakej tento film způsobil humbuk, jsem byl po jeho shlédnutí poněkud rozpačitý. Něco jsem nepochpil? Něco mi uniklo? Těžko říct. Film má jistě svá silná místa. Stejně tak ale musím říct, že jsem se párkrát i "zanudil". Na české poměry jistě nadstandard, ale jedno shlédnutí mi stačilo. ()

kacirek_

Český filmový skvost, který získal Oskara naprosto oprávněně. Lidský, humorný a dojemný příběh, který si získal moje srdíčko. Svěrák a Andrej hrají naprosto bezchybně, skvěle i hrobař Vetchý. Výborně Svěráci, výborně!!! ()

jochanan

Když jsem minulý týden asi po stopadesáté koukala na Kolju a asi postopadesáté jsem sušila slzy na dvou stejných místech (když chlapec z vany volá babušce a na konci, když se zavřou na letišti dveře), došlo mi, že nic jiného tehdy Oscara dostat nemohlo. Protože pochybuju o tom, že by jiný film mohl být úžasnější. Možná je to tou naší českou láskou ke svěrákovskému humoru, k jeho civilnímu herectví, jízlivým poznámkám, skvělému vypravěčství... A hlavně k jeho lidskosti. Protože když se řekne lidskost, tak si představím právě Kolju. A gratuluju Akademii, že si filmu tehdy všimla a ocenila to, o čem jsme tady u nás v Čechách už dávno věděli. Že Svěrák je prostě v mnoha ohledech génius a ve spojení s neméně skvělým synem nemají konkurenci. P.S.: A proč si ty holubi ty zobáky brousí? To ti náhodou můžu říct úplně přesně. Aby je měli vostrý! ()

bastardobamb

Filmu nemám naprosto co vytknout,možná až někdy skutečně přeslazený. Jak silné momenty,tak i zábavné a legrační scénu tu jsou,na čemž se mi líbí ta skloubenost dohromady. A pro všechny rádoby intelektuály a drsňáky - Tenhle film je zkrátka sentimentální. NO A CO?! Takhle to zkrátka bylo ve scénáři. Měl být takový a on byl. Svěrákům se povedlo natočit film,který dokázal zaujmout americkou akademii,což se pouze někomu podaří. ()

Fawkes

Na Svěrákovy filmy se vždycky rád podívám a vždy jsem spokojen. Pro Kolju to platí dvojnásob. Námětem a scénářem dokonalý film, který má v česku málo obdob. Příběh je sice drama, ale vtipné vsuvky byly stoprocentně na místě. Oscar je zřejmě na místě. (90%) ()

MickeyStuma

Tragikomický příběh plný lidskosti a sebeobětování. Laskavý jemný český humor už jen dokresluje citlivý příběh, který by se klidně mohl i stát. Nádherná kamera vyobrazuje dobu a podstatu realismu. Děj je neuspěchaný, jednoduchý a hlavně velice srozumitelný. Andrej Chalimon je roztomilý chlapec, což nese jistý um a profesionalitu. Práce s ním s ohledem k jeho věku jistě nebyla jednoduchá, ale výsledek stojí zato. Zdeněk Svěrák opět dokázal, že je nejlepší český scénárista a jeho syn Jan se zase vypracoval ve vynikajícího režiséra. Úspěch tohoto snímku je nezpochybnitelně zasloužený. Snad se také stane českým národním filmovým klenotem. Spousta věrných diváků ho už tam má. ()

fila.tes

Musím se přiznat, že se trochu stydím, když jsem netušil jaký poklad český film má a tento snímek jsem shlédnul až v roce 2014. Společně s Pelíšky ho stavím do první pozice největšího českého kinematografického umění. ()

johnywalker

Krásný snímek od dua Svěráků. Neobvyklý příběh, prokládaný Svěrákovými hláškami, chytí za srdce. Oskara si jednoznačně zaslouží, stejně tak jako ocenění pro jeden z nejlepších filmů české i československé filmografie! ()

xdutchx

Film který nic neriskuje, jede na jistotu, hlavně nikoho nepohoršit, nikoho se nedotknout. Všechny hezky malebně vylíčit, abychom se mohli nimrat a kochat v tom, jak jsme všichni vlastně v posledku milí. Ovšem s realitou, potažmo uměním to opravdu má málo co společného. Ale pro pokochání dobrý film, jak vzpomínka na komunisty, ovšem pokud nám nezabili předky ... ()

Shredo

Skvostny český snimok so zahranicnou kvalitou. Ci je hoden Oscara, je na diskusiu. Ceska kinematografia je kvalitou znama, a tento snimok je skvelym prikladom. Scenky bavia svojou ludskostou a situacnym humorom, tak pre Sveraka typickym a mu mozeme vdacit za jeho muzu a talent ()

Evander

Kolja je typicky svěrákovsky milým příběhem, byť ve své podstatě se jedná o příběh velmi tragický. Film jako takový je však místy i vtipný a tak je jeho sledování veskrze příjemnou záležitostí. 82% ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu