Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

sator

Jaroslav Sedláček filmový publicista a scénárista projektu Rozmarná léta českého uvedl že Český film byl po odstátnění v takové krizi, že se vážně mluvilo a jeho zániku. Přišel však rok  1996 a film Kolja který svou slávou i za hranicemi země a obdržením prestižního Oskara nalil živou vodu do žil tvůrců  i filmových sponzorů. Bez nadsázky se dá říct, že měl lví podíl na záchraně Českého filmu. ()

vesper001

Nemůžu si pomoct, Svěráci prostě umí. Pobavit, potěšit, pohladit i dojmout. A Kolja jednak dojímá a jednak dělá dojem (= proto ten Oscar). Chtěla jsem napsat o nejsilnějším momentu celého filmu, ale nějak se nemůžu rozhodnout, jestli je to ta scéna na přechodu… nebo v metru… nebo u výslechu… nebo ta se sprchou… nebo snad ta pohádkou na dobrou noc? :-) ()

Mylouch

Balancování na hranici kýče, kterému rád chyby odpouštím, protože to vynahradí spoustou radosti z dovedně provázaného scénáře, v němž se kostrbaté repliky neherců i řada mistrovských mikroroliček mění v kamínky v mozaice, a vizuální kvalitou. Měsíce před listopadem od poslechu zahraničních stanic přes mistrovský výslech až ke kubelíkovskému finále, milovnický Svěrák rozšířený o dědečkovský rozměr a dvořákovské "biblické" variace v "malém" českém filmu o hlubších věcech života. ()

Decker

Krasny, dojemny a s citem natoceny film, ktery umi pohladit po dusi. Zdenek Sverak nemusi ani hrat, proste nemuze byt pravda aby byl jiny v osobnim zivote. V tom je jeho sila, je to jeden z nejvice "lidskych" hercu, ktereho znam a proto jsou jeho role vsem tak blizke a vsichni je tak dobre vnimaji, protoze pusobi uveritelne a diky tomu i presvedcive. Na zaver musim podekovat i reziseru Jau Sverakovi za mistrne odvedenou praci a nadhernou volbu hudby, ktera jeste vice podbarvuje svou moci tento krasny sentimentalni pribeh. ()

fantoci

A i já si myslím, že si toto ohodnocení zaslouží. Odmítám myšlenku, že byl účelně natočen pro Oscara, jak někteří podotkli. Tento osud měl snad film Tmavomodrý svět, který nakonec zcela vyhořel. Film Kolja obsahuje dojemný a lidský příběh. Oceňuji práci kamery i práci hereckých představitelů. Film byl úspěšný i díky kvalitnímu původnímu scénáři. ()

hans500

Výborná režie, scénář i herci (Zdeněk Svěrák a Andrej Chalimon). Dobrá kamera, hudba, střih. Dobrých 4,5*. ()

chelseaman22

Předlouho jsem váhal, kdy že konečně zařadím Kolju do Svého repertoáru. Teď si spílám do plantážníků. Je to české, je to prosté, je to na intelektuální výši, má to hloubku, váhu, rozum... Nemá cenu vypisovat všechny superlativy, chyby už vůbec ne (že bych vyjímečně žádnou nenašel?). Kolja je na 101% ten nejlepší a nejkrásnější český kinematografický snímek. Kdo se pak může divit tomu, že přišel i Oscar... 96% ()

Doudis19

Překrásný a především citlivý film, který možná není tak dobrý, aby si před všemi obhájil Oskara, je ale dost dobrý na to aby neurazil a pohladil po duši i po nekolikátém shlédnutí. To je rozhodně hodnotnější než jakékoli ocenění. ()

filmmovier

Nádhera. Naprosto úžasné herecké obsazení, mistrovská režie, nádherný scénář, krásný příběh. Dokonalý mix dramatu a komedie. Jeden z nejlepších českých filmů všech dob. 100%. ()

Sfinkter

Nostalgická klasika, která je sice průhledná, ale taky hodně kvalitní. A opak hlásaly jen šedé myši. Díky za Oscara! Poslední zhlédnutí 4/2023. ()

Jizni Tlapa

"A zmizíme, než si pro nás přijde Z(z)ubatá"! Jednoduše krásné a přitom velice smutné drama, které považuji po Obecné škole za nejpovedenější režijní počin J.Svěráka. Úžasné dialogy a pefektní hudba. To jsou dvě zásadní fakta, na kterých stojí Koljův úspěch. ()

Qitek

Kdyby šlo o Americký film, bude tu každý řvát, že jde o kalkul!!! O.k. V tomhle případě ne, že ? :-) ()

skrblik007

Opravdu jeden z nejlepších českých filmů. Pánové Svěrákové válejí a hlavní dětská role je také zahrána perfektně. Líbí se mi rozvržení filmu, akorát dlouhá stopáž, pěkné záběry a celkové zasazení do tehdejší politické situace. ()

Mrkvič

Super film, ale není pro každou příležitost. Dokonce jsem ho snad nikdy neviděl úplně celý od začátku až do konce. Snad až dnes na několikátý pokus jsem (bez úvodních pár minut) zkoukl film až do konce. Svěrák je ale fantastický a kromě Vratných lahví toto pro mě bude jeho nezapomenutelná postava. ()

Lachtaan

Jsem hrdý na to, že se v obrovské záplavě nevkusných komedií u nás stále vytvářejí i filmová díla světového formátu a že naše filmařina dokáže být tak kvalitní, aby dosáhla i na Oscary. Kolja je líbezným dramatem, které si zlatou sošku bez debat zaslouží a mě zase trochu zaplavuje stud, že jsem tak důležitou složku našeho filmového bohatství viděl až nyní. Nechce se mi věřit, že je tenhle čarokrásný film od stejného režiséra jako (bez pardonu) debilní Tři bratři. [viděno na Netflixu 2.4.2020] ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu