Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

Pierre

Mám rád laskavé hořké komedie, ovšem málokdy se do nich filmaři dobře pustí. U Svěráků ovšem člověk nemusí mít strach. Číší z toho emoce, prožitek a ta krásná Svěrákovská hořkost. U závěrečného Kolijova odletu se snad musí člověk rozbrečet pokaždé.:-))) Toto je rozhodně nejlepší film Jana Svěráka a jeden z nejlepších českých filmů (né-li vůbec nejlepší). Nádhera, nádher!!! ()

PKD

Geniálně vykalkulovaný doják. Nic jiného. Do smrti nepochopím toho Oscara, páč zrovna amíci, tohle naprosto nemohli pochopiti. Pro ně to musí být, něco jako z jiné dimenze. Ale když na to někdo skočí, tak ať si ten plný počet klidně dá. Nic proti. ()

Orlau32

Strašně milý a laskavý film, který vás pohladí po duši. Vůbec se nedivím, že malý chlapec Kolja (Andrej Chalimon) dostal za tuto roli OSCARA. Je to takový typ kluka jako byl náš Tomáš Holý. Okamžitě si vás získá svou roztomilostí a bezprostředností. Škoda, že se s tímto klukem nemohlo natočit více filmů. Pan Jan nebo Zdeněk Svěrákovi měli šťastnou ruku. Báječné dílo. ()

blackrain

Všechna ocenění, včetně toho nejcennějšího, jsou získaná oprávněně, respektive zcela zaslouženě. V tomhle filmu je všechno jak má být. Najdeme tu vtip, tragiku a především to nejdůležitější a to je lidskost, která z tohoto příběhu přímo sálá jako rozpálená kamna. Měla jsem strach z toho, že s postupem času bude film ztrácet svoje nezaměnitelné kouzlo, ale můžu s ledovým klidem říct, že tomu tak není. O tom se může každý přesvědčit sám. ()

kaylin

Jeden z nejlepších filmů, které znám, jednoduše proto, že tohle je Svěrák ve své esenci, a to jak scenáristické, tak i herecké, kdy dovedl svoje pojetí postavy k dokonalosti. Humor je zde krásný, a ty hlášky, jak mu plynou z úst, to je tak přirozené, až je to neuvěřitelné. Navíc to nemá žádný hnusný americký happy end, takže jsem pořád nadšen. ()

suicide

Tak a mám po dalším zhlédnutí Kolji - po dlouhé době, ale naprosto potvrzujícím dokonalost tohoto filmu. Kolja - nádherný melancholický film nejen o vztahu. Ač ani tolik nejde o dobu, tak ve své době ještě dosti aktuální snímek, což není doménou mnoha filmů dneška. Myslím, že oběma Svěrákům se podařilo skutečně skvěle po kapičkách dávkovat tu humor, tu melancholii...ale zajímalo by mě, jaký je to pocit být scénáristou oscarového filmu a ještě v něm ztvárnit hlavní roli. ()

..Lucas..

Kolju jsem viděl jako malý a to mě film příliš nezaujal. Ale věděl jsem, že je v něm něco víc a proto jsem se na něj po letech podíval znovu. Silný příběh, který mě ale začal více zajímat až ke konci filmu. ()

Damiel

Ale jo... Ať si kdo chce myslí, že to byla Svěrákova oscarová kalkulace. Kdyby byly všechny oscarové kalkulace takhle dobré, tak jen ať kalkulují všichni o sto šest :-) ()

PogoJoe

Dojemná, citlivě natočená komedie, které kromě skvělých hereckých výkonů přidává skvělá hudba. Nejsilnější stránkou je ovšem bravurní scénář přeplněný citováníhodných hlášek, krásných a vtipných detailů, dialogů a obrazů. U mě bez debat nejen jeden z nej českých filmů, ale i filmů světových. ()

Derek

smrk, smrk, smrk (z tváre si stieram slzy), práve som už po neviem koľký raz dopozeral kolju a opäť (nehanbím sa za to ale som na to dokonca patrične hrdý) som dojatý a plačem. tento film sa rodine svěrákovcov tak podaril že nenachádzam slov a len neveriacky krútim hlavou. áno je to kalkul, áno chalimon je milený až hrôza, a celé to je natočené tak aby to z vás vydolovalo slzy, ale no a čo! ja ten film jednoducho milujem a svěrákom gratulujem a ďakujem za krásny film. ()

major.warren

Kolja je krásný film, víc netřeba dodávat. Kombinace hollywoodského dojáku a ryze lokálních poetických tradic tvoří příběhu zásadní oporu. Svěrákovci si Oscara zasloužili. Je to sentimentální, ale také nad míru chytrý film, který nevydírá, spíš přirozeně jímá a každý náznak kýče vykupuje hořkým humorem Svěrákova stárnoucího reka, jenž s malým Chalimonem tvoří dvojici snů, jaká tu nebyla od Pávka s Otíkem. Vladimír Smutný kouzlí nádherné obrazy, Ondřej Soukup zase překrásnou hudbu, a Jan Svěrák tomu všemu udává správný směr. Jen škoda, že po úspěchu Kolji v zámoří nepřijal nabídky na režii anglicky mluveného filmu. Posunul by se tím rozhodně dále než jen věčným variováním toho stejného: Zdeňka Svěráka v roli Zdeňka Svěráka a "hezkého českého filmu," viz. Vratné lahve a Betlémské světlo, které na Kolju z logiky věci nedosahují. A intelektuální názory (Rejžek), že Kolja přece není umění? Hmm, tak ať není. Pak mě ale zajímá, co je tedy uměním více než dílo, které dokáže diváky rozesmát a dojmout bez toho, aniž by se museli cítit jako hlupáčci. ()

L_O_U_S

Výborný film, který mám velmi rád. Nejvíc dokáží člověka dožrat estébáci, kteří na konci zvoní klíči. "Naš krasnyj!" (160.) ()

kajas

"Složenky, vy krávy zelený!" Tak tenhle výrok Zdeňka Svěráka v naší rodině zlidověl a docela často ho používáme. Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů, který ale při opakovaných projekcích dokáže malinko nudit, a to do okamžiku, než se Kolja objeví na prahu Loukových dveří. "Jmenuje se Radek, po manželce." "Manželka je taky Radek?" "Ne, manželka je Radka!" ()

Aleee89

Tak tenhle film se mi opravdu líbí. Duo Svěrákových teda rozhodně nezklamalo. Snímek je smutný, vypráví o opravdových lidských osudech, takže je i realistický, myslím tím, že takové postavy nejsou umělé a podobný příběh se klidně mohl stát a možná i stal, zároveň film dokáže být vtipný. Děj je vyprávěn s citem a noblesou, nadhledem. Prostě mě film maximálně zaujal, donutil přemýšlet a za to tleskám. ()

Trevor

Co je na ní krásnyho, vždyť je červená jako trenýrky...taká nejaká bola reakcia Zděňka Svěráka , keď mu Kolja vravel že červená vlajka je ich vlajkov...Ako prvák na strednej škole som vo vlaku cestoval (zrejme počas maturitných skúšok) spolu s ďalšími kamarátmi vlakom namiesto školy do kina v metropole východného Slovenska a bavili sme sa o tom, že ideme na "akýsi" český film Kolja. Keďže týmto rýchlikom z Prahy do Moskvy často cestovali aj ukrajinský stavebný robotníci dali sme sa s nimi do reči (lámanej rusko-slovenčino-češtiny) kde sme sa dozvedeli že Kolja je ruské meno. A ako sa ukázalo film nebol iba akýsi, bol tak dobrý že si na mnoho momentov z neho (Koljo, nikam neubegaj...) pamätám aj po tak dlhom čase a to som ho videl jediný raz ako päťnásťročný sopliak... ()

Anglie

Skoro mi přijde, že tenhle scénář psal Zdeněk Svěrák na efekt, na city, protože té dojímavosti je tam hodně. Faktem ale je, že příběh je hluboce lidský a osloví asi každého. Má totiž univerzální platnost. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu