Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

mirec88

Jeden z mála českých filmov pri ktorých mi vyhŕkli slzy do očí. Fakt veľmi pekná a smutná komédia. Také zamyslenie sa nad životom a otázkou aká je láska dôležitá... ()

JKL

Jsem odpůrcem laskavého humoru, kdy z plátna tečou hektolitry medu. Kolja je ale vybroušeným diamantem, který je příjemné sledovat. Co považuji za velké plus je fakt, že ve filmu není postavy, které by se role nedala věřit. ()

mcleod

Nesnáším slovní spojení laskavá komedie, ještě hůře hořko-sladká komedie. To, co je takto označeno, většinou představuje jedny z nejhorších příkladů středního proudu (není náhoda, že se takto označují snad pouze české filmy, a to v hojné míře). A to je také to, co mi vadí na tomto filmu. Scénář chvílemi pokulhává snahou o zařazení co největšího počtu hlášek na úkor dobrých dialogů. Příběh je docela dobrý, ačkoli chvílemi možná příliš roztahaný. Jinak je ale film docela povedený. Z průměru nejvíce vystupuje část filmu s ilegální činností s postavou Ladislava Smoljaka. Je vidět, že to těmhle dvěma pánům spolu hodně sedělo. ()

ghatos

Strašně dlouho jsem to neviděl. 15 let uplynulo od premiéry Kolji a upřímně příliš nechápu, až tak výborné hodnocení. Herci jsou dobří, ale samotný snímek je nebezpečně poklidný. Jde si to svým tempem do cíle a není tam nic, co by bylo nějakým způsobem oscarové. Poetický filmeček za 64%. ()

Guzo

Stejně jako všechny Svěrákovy (teď mám na mysli spíš Zdeňka Svěráka) filmy i tento je špičkový - protkaný do posledního detailu jemným humorem, ale zároveň i nezapomenutelnými hláškami či scénami. ()

kornflakeska

Největší skvost české kinematografie devadesátých let. Možná je mi téma blízké kvůli mému původu, ale myslím, že to není hlavní důvod, proč jsem si tento film naprosto zamilovala. Obecně si cením jakéhokoliv scénáře Zdeňka Svěráka a jakéhokoliv filmového zpracování Jana Svěráka. Když už nevím co, sáhnu po Koljovi. ()

Killda

Klenot po všech stránkách. Osobní příběh starého mládence na pozadí velkých světových událostí... a podané v takovém stylu, až vás přechází dech. Prostě srdeční záležitost české kinematografie. ()

Autogram

Zdeněk Svěrák si napísal aj zahral svoj pomník v časoch vrcholu svojej kariéry a ťažko Kolju ešte nejako prekoná. Typicky láskavým príbehom ulahodil oku aj srdcu skoro každého diváka, dokonca aj za morom a nečudujem sa jednoznačne rovnému stĺpcu hodnotení svojich obľúbených. –––– A plácal těma tlapama, co jsou zevnitř růžový. Protože hudba nezná rasy, ta to bere šmahem. ()

Nepi

Stoprocentně povedený film dua Svěrák&Svěrák o vyženěném chlapci ruského původu a starém mládenci ...Skvělý scénář,skvělá kamera,výborné obsazení a hlavně také řada vtipných i smutných scén,to je náš jediný oscarový film KOLJA!!!! ()

Cloud

Hezký český film. Místy sice moc hezký, jinde zase příliš český, ale pořád lepší než většina současných českých filmů. Příjemná podívaná. Nic víc. ()

Madlene

"Dneska tady přespíš, ale zejtra půjdeš k hrobníkovi! Když si to zavařil, tak ať si to taky vyžere, debil!" ()

P1tr

Oscarový zázrak, na který se myslelo už při psaní scénáře. Svěráci ve vrcholné formě nádherně spojuji drama s komediálními prvky jak to umí jen oni. Díky Koljovi o tom ví celý svět. ()

jefff

Kolja mi nikdy moc neseděl a moc nechápu jeho ohlas v zahraničí. Zdeněk Svěrák hraje jako obvykle příjemně a mile, ale to je tak vše. ()

jatamansi

Podle mne jen vypočítaný tah na bránu a kalkul s divákem. Oscara si zasloužily úplně jiné české filmy. Obecně Svěráky nemusím ani jednoho a nehodlám na tom nic měnit ani po Koljovi. Svěrák otec je tak nějak pořád stejný a Šafránková jakbysmet. Snad jedině Zázvorková. Malkina mi až tak nevadila. Protože byla nová. Ale že je po těch letech stále bez opraveného chrupu je úděsné. Dvě * jen za ten koncert na Staromáku s Kubelíkem. ()

manonfire

Je mi líto, ovšem jakkoliv mám rád Svěrákoviny, tak zrovna Kolja si toho Oskárka nezasloužil, páč tohle na můj vkus prostě zavání limonádou víc než by se autorskému portfoliu Zdeňka Svěráka slušelo. Vesnička...ano. Jára Cimrman...ano. Obecná škola...ano. To všechno byly mnohem silnější aspiranté na titul, jehož udělení Koljovi mě nadruhou stranu vlastně ani nepřekvapilo. Scéna v metru je ovšem masterpiece. Podobně chytré a působivé byly rovněž scény ala "u nas balšoje", kdy hořká zkušenost Loukova trpce a tiše komentovala ruskou velkohubost v podání naivního klučíka, jenž tím nic zlého nemyslel. 60% ()

Bernhardiner

Zdeněk Svěrák umí napsat scénář obdařený laskavým humorem a jeho syn mu z něj dokáže vytvořit dobrý film. Bohužel, z tototo snímku je až možná příliš cítit snaha zalíbit se i za hranicemi našeho malého státečku. Za to však Svěrákům patří velký dík, neboť o nás tak ví o několik Američanů více než dřív. Žádný herec - ani malý Chalimon - nezklamali a podali maximální výkony. Jenže já tenhle druh (ač lehkého) citového vydírání zas tak moc nemusím. 85% ()

Jello Biafra

Hlboko ľudský príbeh o nečakanom otcovskom púte starého mládenca, ktorý si nechcene osvojí malého ruského chlapca a následne s ním prežije najlepšie chvíle života. Bez výhrady majstrovsky natočený film, ktorý považujem za filmovú klasiku (nielen) českého filmu. ()

solskjaer

Naprostá spokojenost při sledování jednoho z nejlepších českých filmů.Stárnoucí mládenec Zdeněk Svěrák zahrál svoji životní roli a jako spoluautor tohoto českého ale i světového skvostu si z hrdostí sobě vlastní šel svým cimrmanovským krokem pro, nejen pro sebe, ale i pro celou českou kinematografii, vytouženého Oskara! Gratuluji! ()

Rousse

Skazku po telefoanu!!! Jo - je to jako nádherná pohádka pro dospělé s inteligentním, místy až hodně černým humorem, zajištěná kvalitním hereckým obsazením, které předvedlo bravurní výkony. Skvělý scénář (jak už je u Zdeňka Svěráka zvykem) a ještě lepší režie. A v neposlední řadě nádherná hudba, která dokouzlila moc příjemnou atmosféru. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu