Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

Paulisman

tak toto uz je ina vec.. vacsina scen velmi dobrych... ostatne su perfektne ;) Jak v noci pocuvali radio a ten chlapik si zacal obuvat ponozky hovoriac:"ja ti rikam Franto, uz je to tady" :D ()

T369

Krásný film. Nic v něm není navíc a Zdeněk Svěrák svou roli starého mládence Louky zvládl naprosto bravurně. Nejkrásnější je podle mě moment, kdy se po dlouhém hledání najde s Koljou na stanici Moskevská. ()

hostivít

Zasloužený Oscar. Dobře zkombinovaný dojemný film, drama a komedie. Zdeněk Svěrák je výborný scénárista i herec, zde opravdu exceluje a v této roli se našel. Dále vyzdvihuji Šafránkovou a Vetchého, kteří také dobře hrají. Pěkná je hudba O.Soukupa, režie taktéž. ()

corax8

Já si menůžu pomoc, ale já ten film nemám rád. Pro mne je dost přeslazený, až se mi to nechce věřit. Mám dojem, že oba pánové Svěrákové mají za sebou lepší díla. I proto je moje hodnocení tak nízké. ()

radostR

Je to určitě velmi kvalitní a citlivý film, výborný scénář, režie, herecké výkony. V podstatě nemám tomuto filmu co vytknout. Jenomže mě (možná kupodivu) jiné filmy tandemu Svěrák-Svěrák chytly víc. ()

TOMASINI

Občas jsem rád sentimentální. Když přidáte rychlé střídání smíchu a smutku, výbornou práci s obrazy a hudbou, vynikající scénář, vynikající herce... Občas sleduji hlášky typu . sázka na jistotu, či vypočítavě na Oskara - kašlete na to. Výborný film. ()

kkami91

Vůbec nejde o to, že film získal Oscara, myslím si, že české filmy prostě nejsou dělané pro nikoho jiného než pro nás, potažmo pro Slováky. V USA asi nemůžou moc dobře chápat vztahy mezi naší zemí a tehndejším SSSR. Ale je vidět, že prostý silný lidský příběh dokáže zaujmout všude a všechny. Výborné obsazení, scénář a hudba. Pro mě opravdu skvost v české kinematografii ()

P/\/EL

tak jako kamera pěkná, nic extra vyjímečnýho, trošku i kejčovitá, film celkem o ničem, nebo to podání mi nevyhovovalo.....sorry...ale ne..nějak mi nesedí ty herci....Zdeněk Svěrák.....se na něco hodí a na něco ne...lidi maj rádi milý filmy.....chápu...ale..mě to nebavilo......co na to říct, zajmavá doba, kterou by dokázala mnoho jinejch českejch režisérů podat mnohem líp...jinak od Svěráka jedině..Obecná škola..jeho best film.........tady jako něco třeba šlo.......ale bylo to takový utahaný.....zvuk nic moc...hudba taky..........jasně...akčně natočenej tráboš...jó..nebo ta veverka na stromě a pak švenk dolů......jéjej....kamera byla slušná.....na českej...film....ikdyž zase moc světlý......atmoška docela umělá.......já nevim... tenhle film je spíš taková jakože turistická reklama na Česko-slovensko......jo.....ježiš....hodně Američanů po shlídnutí..určitě se přijelo podívat...Hradčany a tak.....jojo....................třeba Nejistá sezóna.....nebo jinačí filmy.....já fakt...nevim..Jan Svěrák je jinak dobrý režisér............já dávám.....málo..páč..lidi dávaj hodně a vono jít s davem...s masou.......je jedno, jestli manifestujete v únoru 48 někde, nebo v listopadu 89.......jak se to zrovna hodí...že jo.....Češi... ()

Calvus77

Tak jsem se po letech opět koukl na tento oskarový snímek a musím říct, že už na mě nepůsobil jako kdysi. Obecná škola zůstává neochvějnou jedničkou.Nicméně si myslím, že mu stále nelze nic vytknout. Tandem Svěráků prostě umí a také umí být báječně sentimentální a dojímací. Díky vám, pánové! ()

snookiest

Pro me to byl nezapomenutelny zazitek, i reakce ostatni pred nekolika lety v kinech. Myslim si, ze tehdy jsme byli jeste na filmarskem vrcholu ()

thymus

Moje cesta ke Koljovi byla trochu delší, než jsem si představovala a než jsem i já sama chtěla. Neměla jsem totiž vůbec chuť se dívat na nic a na nikoho, kdo by mi připomínal dobu okupace sovětskými vojsky. Měla jsem i obavy, aby právě tato doba nebyla nějak zlidštěna právě použitím malého kluka – kdo by mu odolal, že? V tom asi trošičku ten kalkul byl. Před lety, po prvním zhlédnutí bych hodnotila právě proto třemi hvězdami. Teď jsem ale viděla film podruhé a dávám hvězd pět. K tomu kalkulu – už mi nevadí, aspoň si (snad) ve světě víc všimli absurdnosti té doby, a navíc – Oskara si přeje kdokoliv, tak buďme rádi, že ho máme. A doba komunismu je nádherně vylíčená - chceme-li, můžeme se při tom usmívat anebo se zamyslet, či se zamyšleně usmívat. Vše je možné, záleží na životním postoji, ale i momentální náladě. ()

effulka_kebulka

Velmi milý příběh stárnoucího muže, kterého kolnosti donutí starat se o malé dítě. Krásně propracované budování jejich vzájemného vztahu. Výborná Libuška Šafránková, která mi to celé dokresluje. Je opravdu málo filmů, které ve mně zanechaly tak hlubokou stopu a Kolja je jedním z nich. ()

karmenka

Presne ako pise text distributora- laskava komedia... Velmi pekne, jemne, film pohladi na dusi a krajsieho chlapceka ani nemohli vybrat. Jeden z mojich top ceskych filmov. ()

Ospalek

Zaáživný snímek, s takovým dějem, který byl už mnohokrát ztvárněn. V tomto případě je to však něco jiného, v prostředí socialismu ještě se sovětským chlapečkem působí na člověka soucitně. Skvělé herecké obsazení zase dostalo pravy, že Z + J Svěrák dokáží a dělají s českým filmem zázraky. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu