Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

Bruce0659

Vydarené dielo, pekne natočené, príbeh starého pána starajúceho sa o malého zlatého chlapca síce zaujme, ale zapôsobí viac na generáciu, do ktorej ja nepatrím. Pár scén chytilo za srdce, ale ako celok ma "Kolja" nepresvedčil, od oscarového filmu som čakal viac. Ďalšie dielo, v ktorom si Zdeněk Sverák ako herec nezískal moje sympatie, ten jeho humor mi asi nikdy nepríde vtipný. 5* nemôžem dať ()

vinson003

Myslím, že mnoho scének se stalo klasikou. Náš oskarový film, ve kterém Zdeněk předvádí svoje herecké i scénáristické umění. Koutky člověku nepřestane rozehrávat snad celý film. Herecký ansámbl našich dinosaurů je nepřekonatelný. Malý hrdina je uvolněný a přirozený. Takže sumasumárum: pokud by se mě někdo v půl druhé ráno ze spánku zeptal, co ti naskočí při slově Kolja, tak se ještě polorozpalý usměju a objeví se mi v hlavě Heřmánek, jak na svatbě s úlisností starého mládence tiše říká: Krasavice....krasavice... ()

Ulfursdottir

Tento oscarový film je něčím, na co bychom měli být jako Češi hrdí. Samotná kombinace otce a syna Svěrákových dává tušit, že nepůjde o jen tak nějakou obyčejnost, kterou shlédnete a nezanechá ve vás žádný hlubší pocit. Malého Kolji mi je po celou dobu trvání filmu neskutečně líto, ten malý kluk je totiž i přes svůj věk téměř hotovým hercem. Herecké umění zbytku obsazení už je kapitola sama pro sebe. A kolegovi s nickem Havenohome bych doporučovala, aby se zamyslel nad svou do nebe volající nenávistí vůči Čechům, protože podle jeho profilu je český film automaticky sračka. ()

pajkir

z tohohle filmu je cítit kalkul tak, aby se to líbilo i venku, no ale když si nakonec Svěráci vykalkulovali i Oscara, tak proč ne ()

GrooteLulu

Pamatuji si, jak jsme se ráno probudili a skákali radostí do vzduchu, že Kolja vyhrál Oscara. Kina praskala ve švech. S odstupem času už nejsem takový fanoušek, díky armádě porevolučních filmů s komunistickou tématikou jsem se toho přežral a Kolja mě splynul s hitmakery té doby tady doma, ale hlavně v americe stejně, jako první projev prezidenta Havla v kongresu za bouřlivého potlesku. Doba si to žádala. Republika se ukazovala světu, že nejsme žádní nazdárci a národní hrdost stoupala, do té doby, než jsme z té kocoviny vystřízlivěli, stejně bezstarostně povahově jako Louka. Nevím, jestli by Oscara získal i v roce 19? Asi těžko. Svěráka "miluju", na co sáhl, sáhne a jeho humor mě bude provázet do konce života. ()

Kamil.Berane odpad!

9% - velice mne mrzí to, že opět Zdeněk Svěrák sklouznul do až normalizačního filmu. Celkově je film poměrně divatelný a nemálo citově založených lidí nenechá bez slz v očích. Bohužel, ale tohle všechno bylo možné vidět ve filmech s politickou tématikou před rokem 1989. To naprosto celkový dojem z filmu naprosto kazí. Koho však těší vrtání do tehdejšího Sovětského svazu a do komunistů, přitom má rád citové scény s dítětem, tak je film šitý právě pro něj. ()

Zellie

Filmu jsem se celkem vyhýbala dlouho, ale dnes mě dostihl a podívala jsem se na něj. Z mého pohledu je to spíš smutný film než komedie, protože mě matka také opustila (ale ne v komunismu, ale v roce 2002), a sama mám teď malé dítě, takže jsem to s chlapcem mnohem víc prožívala a ty vtipy jsem brala jen jako pousmání se, ale určitě jsem se neřehtala. Třeba scéna ve vaně, kdy telefonuje (asi domů? - rusky neumím ani slovo, takže jsem asi ne všemu rozuměla), mě skoro rozbrečela. Nechápu, jak mohla matka opustit dítě a dát přednost chlapovi. V minulém režimu ani v Rusku jsem nežila, takže nemohu posoudit, jak moc bylo důležité emigrovat, ale že tam to dítě nechala, to jsem těžko rozdýchávala. Na konci to je jen jedna velká náhoda, že zrovna přišla revoluce. Já věděla, proč se na to nedívat, zanechalo to ve mě emoce z osobního důvodu. Jo, lidi tu hodnotí oscarovost filmu, já děj. Pardon. :) ()

Portyc

Patří to k tomu nejlepšímu, co tady bylo kdy natočeno, ačkoli ještě o nepatrný stupínek výš řadím Obecnou školu. Film právem dostal Oscara a o jeho kvalitách svědčí, že jej dostal i přesto, že členové akademie určitě nikdy nemohli pochopit fór s ruským vejcem, vlaštovkou z trabanta, nebo rozdíl mezi "krásný x krasnyj". ()

Leopard12

Pro mě nejlepší český film (minimálně od roku 90). Vážné téma s trochou geniálního humoru. Originální scénář, krásně zrežírováno včetně všech detailů, hudba, a hlavně vztah Louky a Koljy, který se tak nádherně vyvíjí. Ale i další postavy, Vetchý, Šafránková. Je to celé tak silné, že česko-ruský příběh osloví i Hollywood. Přitom je to celé tak krásně česky skromné a chytré. Tohle se bude těžko překonávat. ()

Verbudrak odpad!

Nu, odpad je asi odvážné hodnocení v té záplavě pětihvězd tady, ale já nemůžu jinak. Když jsem to viděl poprvé, dal bych tak čtyři. S každým dalším sledováním bych jednu ubral. No a když jsem si to teď na HBOGO naklikl po letech zas, už jsem se k tomu prostě choval jako k odpadu. Pozastavil jsem se u pár dobrých scén (asi třech) a jinak jsem to prostě propřeskákal posuvníkem – od začátku do konce za patnáct dvacet minut. Už jsem to nedal. Takhle s odstupem je to celé dost laciné, hrozně vykalkulované, upocené, takové hrané na jistotu nějak a zároveň tlačené na pilu. Mladej Svěrák vykrádá sám sebe, starej Svěrák scénář tak dlouho přepisoval a "cizeloval", až se z toho vytratila veškerá přirozenost. Libuška coby femme fatale působí spíš jak postava na jednu epizodu seriálu, úplně plochá a bez charakteru, Zázvorková nedokáže zahrát žádný vztah se synem, Hrobník je úplně stejně zahranej naivní prosťáček jako ve všech jiných Vetchého rolích, Táborský vypadá jak parodie agenta Smithe z Matrixu, Smoljak je prostě Zdeňkův kámoš, nulová přidaná hodnota. A hlavně si to řekněme na rovinu: Zdeněk Svěrák je neherec a ty jeho vtípky a hlášky jsou už fakt trapný. Nu. Celkově je to slabota, nemůžu si pomoct a nebudu tu nic předstírat. Král je nahý! Původně jsem to chtěl doporučit svým dětem jako českou klasiku "must be watched", ale pak jsem si uvědomil, že je radši nechám u komplu pařit Fortnite než aby ztrácely čas tímto. Je to prostě kýč. Jediné, co tu musím vyzdvihnout, je úžas, jak je možné tento film otitulkovat tak, aby z toho něco měl průměrný Američan. ()

Generi

Normálně bych dala 4 ****, ale jelikož jde o vyjímečný kalkul ze strany autorů, tak ponížím. Příběh i herci OK, ale ty politické agitky směrované k 5 letému dítěti - obludné. Nikdo nepochybuje, do kterého zadku tvůrci toužili vlézt. ()

HomerKubesh

Viděl jsem poprvé až teď, když sme ve válce s ruskem. Svěráci sou nadčasoví géniové. Nedávno mi kamarád říkal o jiném filmu, že je to jedno z mála, co poslední dobou u nás vzniklo dobrýho...."a zase to byl Svěrák". ()

Andrmen221

Ten nápad jako takový je geniální. Výjimečný zápletka, hvězdné obsazení. Myslím, že každého tvůrce někdy napadlo, jaké by to asi bylo, pomlouvat režim a ruský vliv na našem území. K překvapení všech to opravdu v roce 89 podle slov pana Smojlaka "prasklo". FIlm je jistě speciální získáním oskara, ale pro mě je speciální tím, že je to poslední film Jirky Sováka, který nebyl ve straně, odmítl asi 4x titul zasloužilý umělec a myslím, že získání oskara bylo pomyslnou třešničkou na dortu tohoto herce. Který si udržel elán, až do posledních dní. ()

Clowie

Nechápu, jak to mohlo vyhrát Oscara ve světle filmu Musíme si pomáhat. Ale budiž mu přáno. Asi proto, že jsou Američané prostší, nebo že neznají historické souvislosti? ()

JenTR

Je to hezký film, samozřejmě očekávatelný konec, ale zkrátka není tomu moc co vytknout. Snad jen...to si musí Svěrák do každého svého filmu psát roli erotomana? ()

horskejvlk

Vše již bylo napsáno velmi výstižně i výmluvně, já tedy jen se svoji “troškou do mlýna” mě pan Svěrák vždy seděl v postavách “milých čur…ků” ( Skřivánci na niti, Vrchní prchní, Kulový blesk, Na samotě u lesa aj.) které dokázal ztvárnit kouzelně a bez patosu nebo dokonce zrůdnosti, v postavách kladných hrdinů, potažmo dokonce milovníků, mi vždy připadal tak: “že se jsem se styděl… i za něho” i zde je to tento případ. Jinak má film kouzelnou atmosféru podzimu. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu