Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

Naranyan

Kytici ještě určitě minimálně jednou uvidím, nicméně to co mi i po letech v paměti zůstává je - zatraceně silný zážitek. Tímto hodnocením jsem si skálopevně jistý. ()

sospik

Kytice má být nejvíc sexistické a pesimistické dílo Erbena.. no :) dalo se to, ty verše mě dokonce bavili víc jak kdyby tam jen něco plácali, luxusní scéna s polednicí, dítě opravdu brečelo, kdo ví, co mu udělali? :D A bezkonkurečně nej je Zlatý kolovrat: „„Jděte se, matko, pozeptat, zač je ten zlatý kolovrat?““ - „Kupte, paničko! drahý není, můj otec příliš nevycení: za dvě nohy jest.“ „„Za nohy? ajaj, divná věc! Ale já chci jej míti přec: jděte, mamičko, do komory, jsou tam ty nohy naší Dory, dejte mu je zaň.““ ()

Ondra.kabrna

Zfilmovaná klasika od Karla Jaromíra Erbena! Když už se to někomu nechce číst, tak ať si alespoň pustí tohle. Neměl by přijít o tak vzrušující a napínavý zážitek. ()

Sindymindy

Tohle se fakt povedlo. Na Kytici nedám dopustit. Zcela povedené originální neomšelé ztvárnění Erbenových balad. Můj umělecký prožitek z tohohle veledíla ve mně přežívá již roky a opakovaně mě vzývá k nakouknutí. Perfektní herecké obsazení, perfektní ztvárnění... Něco takového se natočí jen zřídka. ()

ThomYorke

Skvělá vizuální stránka byla v Brabcově případě samozřejmostí, dobré herecké výkony se vzhledem k přítomnosti špičkových herců (Roden, Schmitzer, Geislerová) daly očekávat, ale co mě hodně překvapilo byl příběh. Myslel jsem si, že Erbenovy balady jsou naprosto nezfilmovatelným námětem a ono to vážně docela šlo. ()

e-pilot

Za zhlédnutí stojí jen zhudebněná úvodní báseň "Kytice", které se jediná podařila. Zbytek je opravdu k nekoukání. Erbenův text překopaný od základu, pointy změněné, z Erbenovy poetiky prostě nezbyl kámen na kameni. ()

RaidingTombs

Nechapu nektere komentare. "Je to kyc", "herci neumi hrat", "kamera je silena"....to jo, kritika by vam sla z pohodli domova nebo kina. Co jste dokazali vy, ze placate takova hovna? ()

PinkCrimson

Dle mého názoru jeden z nejlepších českých filmů za posledních dvacet let, a to asi o to překvapivěji, že F. A. Brabec jinak nevyplodil nic, co by stálo za pozornost. Převod čítankové poezie na filmové plátno je sám o sobě pozoruhodný počin a tvůrci zaslouží obdiv za odvahu se do takového projektu pustit. Výsledek ale funguje po dějové stránce, ale samozřejmě hlavně kvůli atmosféře, kameře, celkové poetice filmu, režijním nápadům. Velice šťastná ruka při volbě hudby i herců, Roden, Schmitzer, Polívka i třeba Bydžovská perlí. Moji favoriti Svatební košile a Štědrý večer. Ordinoval bych povinně všem dítkám školou povinným, kterým jsou v hodinách jazyka českého všechna předkládaná díla apriori podezřelá tak, jako byla kdysi mě. ()

Alister

Kreativní filmařina. Velmi se mi zamlouvá způsob uchopení díla F.A. Brabcem, který prodává zkušenosti za kamerou a vizuální stránce filmu to jest ku prospěchu. Hudba působivá, herecké osazenstvo taktéž. Nevím co bych vytkl, naopak musím ještě jednou vyzdvihnout F.A. Brabce za složitost tématu, který si vybral ke zfilmování, a osobité vizuální pojetí. ()

Tanulin

Skvělé.Byla jsem nadšená už při prvním zkouknutí.Výborný výběr herců,hudba se maximálně povedla a souhlas s "Mattym" - takhle se dá přistupovat k povinné četbě s grácií. ()

Renesme_P

Živoucí důkaz toho, že povinná četba nemusí být jen nudná. Zpracování skvělé i když Brabec jde proti původnímu smyslu a vyznění Erbenových textů. Známé herecké obsazení - s Bolkem Polívkou mají už snad všichni trvale spojenou postavu Polednice a především dokonalá hudba, která jen zaobaluje a zkrášluje celý obsah jednotlivých básní. Některé balady jsou skvěle podány a natočeny: Vodník, Zlatý kolovrat, Polednice, některé mě spíše zklamaly: Štědrý večer či dceřina kletba. Je to jakási barevná spleť balad, které ve spojistosti s hudbou ve výsledku vytváří nádhernou symfonii. ()

Snakefinger

Tohle je naprostý skvost české kinematografie. Barevné a citové hody pro labužníky všech věkových katogorií. Jenom jednou jsem zažil, aby lidé v kině zatleskali a bylo to právě po skončení tohoto vyjímečného fílmu. ()

wewrka

Skvělé - je to jako psaný originál na antidepresiva, ale je to skvělé převedení poezie na plátno. Spolu s Krysařem tohle nebudou kasovní trháky, ale vidět se to musí :-) ()

Andy.222

Vodník je úchvatný, zlatý kolovrat libý na pohled a svatební košile dramatická, zbytek, no... asi každému sedne něco jiného.... ()

JuliaChang

Ztvárnění sedmi baladických příběhů K. J. Erbena se tvůrcům Kytice podařilo skvěle vykreslit (na rozdíl od toliko srovnávaného Máje). Obsazení, hudba, v neposlední řadě barevný nádech celého filmu, to vše divákovi jen lahodí. Zejména pokud se jedná o první 4 balady, ty ostatní byly spíše slabší. Myslím si, že Erben by se za filmové zpracování svých básní nemusel stydět. ()

marien1039

Kytici mi babička četla místo pohádek a když jsem se naučila číst sama, četla jsme si jí pořád dokola. Když toto přišlo do kin, babi mě na to vzala. Bylo mi tehdy 10 nebo 11 a musela mě do kina protlačit tajně, protože jsem na to moc chtěla jít, ale nebylo mi ještě 12 nebo 15 (už nevím, kde byla ta hranice). Byla jsem příjemně překvapená a teď, když přišel ten čas, abych film Kytice dostatečně ocenila jsem překvapená stále. Perfektní prolínání balad, scénická hudba tam sedne jako prdel na hrnec. Skvělé výkony herců, především Bárty coby vodníka, Rodena jako mrtvého vojáka nebo Jany Švandové. Nemám ráda Lindu Rybovou, ale tady kupodivu překvapila a zahrála na výbornou. ()

Alchemilla

Moje představy Erbenových básní jsou mnohem, mnohem temnější a vlastně i zajímavější než zfilmované představy F. A. Brabce. Ale přesto si nemyslím, že Kytice je úplně špatný film. Některé záběry jsou až příliš kýčovité, film trpí nevyrovnaností, ale v českých vodách se jedná o neobyčejný počin a to oceňuji. ()

martan271

Kytici miluji,dala bych i pět,ale mám problém s tím že moje představy se neslučují s těmi filmovými.Je to pěkně zpracováno a některé herecké výkony jsou více než přesvědčivé(Karel Roden,Jiří Schmitzer),ponurou náladu filmu podtrhuje skvěla hudba.Ale prostě moje vize např.polednice či jiných postav nebo příběhu byla při shlédnutí filmu zklamána.I tak ovšem patří F.A Brabci poklona ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková