Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

Pevek2

Predevsim smes ruznych a ruzne dobrych casti. Podle mne nejlepsi casti je Holoubatko, ktere pusobi jak svym prednesem, tak minimalismem prekvapive netrcicim z ostatnich casti. A pak Stedry vecer, ktery pusobi tak magicky jak podle mne pusobit ma. A tyhle dve casti mi zadna jina otravit nemohla... ()

Tochal

Vdycky jsem si myslel, že FAB vyrábí kvalitní klíče. Jenže tenhle FAB pochází asi z jiného kraje, protože Kytici odemknout nedokázal. Nakukoval možná tak světlíkem, obrazově ještě ledocos pochytil, aby ale pronikl do hloubky textů? Ne, jen takové šolícháníčko po okraji. :::::: Pořád však lepší než Máj. ()

BlackHood

Souhlasím s Mattym, těhle 30 zničených miliónů by neměli pouštět v hodině ČJ, zvlášť, když to není učitelka schopná stáhnout v dobré kvalitě. ()

Berry

Na český film, myslím, hodně povedené. Především to, co se týká krajiny a celé barevnosti filmu. Ta na sebe strhla hlavní pozornost a trochu ji odvedla od veršů. Herecké výkony jsou víceméně ucházející. Škoda jen, že těch příběhů nebylo zfilmovaných víc, například Poklad. ()

Candida

Bez váhání plný počet hvězdiček! Do roku 2000 bych se do krve hádala, že Kytici nelze zfilmovat! Režisér Brabec mě ale přesvědčil o opaku... ()

MAJkLSON

Některé balady hodně povedené, jiné slabší. Jako celek mi to vůbec nedrželo pohromadě a vůbec ten Brabcův styl, kdy jednou natačí přes modrou fólii, pak přes oranžovou atd., mi nepříjde jako umění, ale spíše jako zoufalost. ()

CiPR

P. Brabec se pokoušel zachytit prostředí, které známe z knihy. U některých povídek se mu to i povedlo, ale z některých udělal sprostapouhou frašku, je to škoda. Povídka Vodník je např. více než úchvatná, což neplatí třeba u Svatební košile, u které mě zaujal pouze Jiří Schmitzer v roli mrtvého (Zombie). Od toho "filmu" jsem očekával skutečně více. Je to vlastně velká škoda. 40 %. ()

jasanka

Celkem slušné zpracování knižní předlohy. Některé příběhy výborně zpracované (Svatební košile, Vodník), některé méně. Proto průměr, tedy 3*. ()

edie sedgwic

Velmi vydarene spracovanie folklornych balad Karla Erbena. Vsetky pribehy maju ten spravny hororovy nadych a dobre sa na to pozera. Dalsi dokaz toho, ze cesku a filmovu tvorbu este netreba uplne zatracovat. V celom filme bolo vyrazne citit jakubiskovske myslenie a styl a vobec mi to neprekazalo. ()

mh.mail

80% — Zajímavý nápad, kterému se dostalo taktéž odpovídající realizace, což v případě režiséra F. A. Brabce není vždycky samozřejmé. Možná je to tím, že ačkoliv se jedná o balady, tedy o útvar, který má děj, je to pořád poezie, takže záliba režiséra ve vizuální stránce není na škodu. Navíc je dobře předkládat dnešní mládeži některá klasická díla alespoň touto formou. Z tohoto pohledu mě pobavil rozhovor dvou mladíků, kteří šli z kina právě z Kytice a v tramvaji si sdělovali dojmy: „Bylo to pěkný, jenom mi vadilo, jak tam pořád říkali ty básničky!“ ()

vito_corle

Kytice je česká klasika od Karla Jaromíra Erbena. Hororová balada s prvky fantasy. Nevěřil jsem, že by se z balad našeho klasika dal natočit film. Ale stalo se! Z balad je pořádně strašidelné movie. Pamatuji si, jak sem se bál, když zafuněla Polednice a poletoval umrlec Roden :). Skvělé herecké obsazení-Boleslav Polívka, Karel Roden, Linda Rybová, Dan Bárta, Anna Geislerová. Každá balada jinak barevná a ponurá v každé baladě jsou popsány lidské vlastnosti a chování (láska, zvědavost, nenávist, žárlivost,strach). Za mě čtyři hvězdičky. ()

Bozvav

Uspávání hadů v podání Erbenových veršů, ve vizuálně originálním, nicméně za mne poněkud nešťasném počinu, který má sice temnou atmosféru (až na Svatební košili - to byla parodie), ale tak pomalé a mizivě dramatické tempo, že jsem se několikráte přistihla, že usínám. Erben nikdy nebyl můj favorit a zjevně se jím po shlédnutí filmu ani nestane. Za mne neobjektivních 45%. ()

Yarwen

V prvé řadě je třeba říct, že vytvořit celovečerní film s tímto tématem je neskutečně obtížné. Ale režisér to provedl bravurně, a i když mohu mít pár připomínek, nevím, jak by to bylo možné udělat lépe. Mírně mi nesedla šestá báseň, jinak film považuji za poetický, emotivní a hrůzyplný. Na to, jak málo textu bylo možné použít, působí snímek přirozeně a oslavuje českou kulturu. Za mě 91%. ()

Kochanski

úplně debilní. Brabec je sice dobrý kameraman, ale jako režiser je opravdu příšerný. Dobrý pokus o komedii - (polednice) žena má práce nad hlavu, všechno se jí pálí, dítě křičí ...... a co ona ? Ještě si vykládá karty! OPRAVDU DĚS!! ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková