Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

klukluka

Některé balady se mi líbily velmi- Vodník, Svatební košile, některé méně- Zlatý kolovrat, Polednice mě iritovala a myslel jsem jen na to, čím trápili toho chlapečka, že tak plakal a Dceřina kletba a Štědrý večer byly nevýrazné. Erben by se mi celkově líbil syrovější, civilnější, polidštěný. Ale takhle ho tehdy vnímal F.A.Brabec a já jsem rád, že si pro svůj film vybral právě toto téma. ()

Zagros

Kytici nám četla máma jako malým před spaním. Kupodivu jsme se hrůzou nebudili, byly to po nás spíše napínavé příběhy, ze kterých si útržky pamatuji dodnes. Proto mám ke Kytici osobní vztah a na její zfilmování jsem se moc těšil. A jak to dopadlo? Jde vlastně o povídkový film, u kterého se hodnocení zprůměruje z jednotlivých sedmi povídek. Jedna byla skvělá (Vodník), některé byly dobré a u dvou jsem měl problém. Polednice a Svatební košile mi bohužel vyzněly nechtěně směšně. Jinak skvělí herci Polívka a Roden, vypadali ve svých rolích spíše úsměvně a místo napětí se dostavilo pousmání. Filmoví tvůrci tak nevyužili naplno potenciál skvělé předlohy, dobrého obsazení a dostatku peněz (dle výpravy) a stvořili jenom průměrný povídkový film, což je škoda. ()

Vajonek

Samozřejmě se asi každému, mě nevyjímaje, bude některý ze sedmi příběhů líbit svým provedením, hereckými výkony atp. více a jiný zase méně. Příběhy sice mnohé spojuje (zejména ženský prvek ve všemožných podobách, rolích, situacích), na druhou stranu jsou zároveň každý hodně jiný. Dojmy z filmu budou asi také hodně ovlivněny tím, jakou si kdo z nás vytvořil při čtení nesmrtelných balad Karla Jaromíra Erbena představu a jak se mu do ní film dokázal trefit. Pro mě třeba byla trochu slabší místa, kde se až moc ve velkém popustila uzda určité teatrálnosti (typicky některé úseky Svatební košile nebo Zlatého kolovratu). V komplexu se ale podle mého názoru podařilo ve filmové Kytici vystihnout atmosféru balad, na plátno je převést poutavě, vizuálně zajímavě, vybrat pro jednotlivé role vhodné představitele, vše podbarvit kouzelnou hudbou. Hudba je pak možná vůbec největší předností filmu, mezi všemi motivy u mě vede ten z Vodníka, mohla bych ho poslouchat stále dokola... I po letech od vzniku celkově pěkná podívaná a důstojné zpracování předlohy jednoho z našich velkých literátů. 80 %. ()

cold

Opravdu se povedla báseň obrazem. Když vidím některé scény, tak si v duchu opakuji verše. Erben byl šílenec a Brabec ještě větší, že to dokázal takto skvěle udělat - klobouk dolů. ("Vodník" je dechberoucí) ()

Perry-

Nevyužitý potenciál. Snaha natočit umělecké dílo vyzněl jaksi v půli cesty. Některé balady se povedly, ale jako celek to prostě nefunguje. Hudba, kamera, herci... v jedné baladě je všechno odladěné v další to vypadá, jako by si někdo mírně loknul (Polívka jako Polednice? Ta "rocková" hudba v Kolovratu?). Zkrátka a dobře nic moc. ()

Sgt.Pepper

Vodník, Svatební košile, Polednice a Zlatý kolovrat díky hereckým výkonům za 5*..ale zbytek tak za 2*..hudba a kamera za 4*.. ()

Tery16

Balady od Erbena mám fakt ráda, ale tohle dílko mě nějak nechytlo. Nevím, ale ta úžasně tajemná ponurá atmosféra, co na mě tak krásně přechází z Erbenových veršů, mi tu trochu chybí. Není to film k zahození, ale v knižní podobě je to tisíckrát lepší. ()

Pussycat18

Rozhodně nejsilnější český snímek. Kytice je má nejmilejší básnická sbírka, už při čtení zažívám neskutečné pocity, a musím jednoznačně uznat, že zpracování F. A. Brabce je neméně emotivní. Hudba je prostě fantastická, dokresluje perfektní atmosféru. Zažívala jsem mrazení v zádech, pocit krásna i lásky. Dílo tak hluboké a nadčasové, že není možno vyjádřit slovy mé okouzlení z něj. 100% ()

dopita

F. A. Brabec sice umí natočit moc pěkný obrázky, ale režisér je to zoufale neschopnej. Potvrzuje to každým svým filmem. ()

DocBrown

Z dob zakladky, kdy do nas hustili basnicky a kdy jsme se je museli ucit na zpamet, mam na poezii neskutecnou alergii. Chtel jsem videt hlavne Polivku a rozhodne jeho polednice ve me vyvolava vic smich nez strach. Takze na tohle se nemuzu koukat, ale nebudu radsi hodnotit vubec. ()

Merkin

Výstižná hudba, výborné herecké obsazení a co dál? Když čtete Kytici a představujete si jednotlivé příběhy, postavy, zkrátka děj tak, jak je napsaný černý na bílém- vidíte přesně to, co nám představil Brabec. Usekané paže, duchy, holubice, jezera a vodníky. To je rovina takzvaného denotátu. Např. navečer u mého lůžka- visí visí zlatá hruška. A Brabec nám ukáže lůžko a hrušku vedle něj. Kdo by po něm chtěl konotát, to znamená nikoliv hrušku, ale žárovku, tak by to u Kytice těžko dokázal. Vždyť v denotátu je u Kytice pochována matka a zůstanou po ní sirotci-fajn, to se zobrazí a to si mnozí představí. Ale ztěží lze zobrazit jak umírá vlast a národ a zůstávají po něm sirotci ve smyslu obyvatelů bez jazyka a cti. Nad poselstvím (konotátem) jednotlivých básní se člověk může dál zamyslet sám, ale vizuální stránka-převedení textu na plátno- mě fascinovala(Vodník, Polednice, Svatební košile), nebo se mně přinejmenším velice líbila(Holoubek, Zlatý kolovrat, Štědrý večer). ()

Paity

Někdo to možná odsuzuje, ale já to budu vždy vyzdvihovat. F. A. Brabec se pustil do něčeho, na co tady nikdo neměl odvahu. Přitom nebyl problém s triky, ale spíše s celkovým filmařským pojetím, jakým Kytici "odvyprávět". ()

prometea

Kytice sú skôr výtvarnou, než literárnou záležitosťou. Je tu cítiť nepriaznivý vplyv sebapresadzujúcej Deany Jakubiskovej a fatálnu absenciu dramaturgie, ktorá sa odzrkadlila na amatérskych prešľapoch scenári. Najväčšmi to cítiť na stavbe poslednej balady (Štědrý večer), no pokrivkáva celý rámec filmu, ako aj vnútorná logika niektorých častí. Brabec si v podstate dokázal urobiť kameramanské portfólio jediným filmom. Vizuál je naozaj očarujúci, padá len na jednej veci – kostýmoch. Na jednej strane sa nimi tvorcovia odtŕhajú od konkretizácie roku, či miesta, no na strane druhej sú v nich prvky, ktoré sú vzhľadom k ostatným príliš pritiahnuté za vlasy. Vo Vodníkovi sa tak namiesto matky objavuje akási podivuhodná sesternica z Mongolska. Celkové herecké obsadenie môže navonok pôsobiť ako len trápny pokus urobiť si reklamu každou známou tvárou, ktorá sa ocitne poruke, no až na Dana Bártu to tak nie je - večne hektická Bydžovská, famózne hypnotický Roden so svojou zaliečavou intonáciou a nepríčetným smiechom, pani herečka Zázvorková a, samozrejme, Aňa Geislerová, ktorá je lyrikou samou, zvlášť keď jej kontruje rozjarený Karel Dobrý na ešte rozjarenejšom pejkovi. Kytice sú významným stedoeurópskym počinom, hoci z viacerých hľadísk majú ďaleko od dokonalosti. Odkazujú na slovanstvo, dovolávajú sa po koreňoch národa, miznúcich tradíciách a ľudovosti. Vizuál, lyrika a pocity zatláčajú ostatok do úzadia, no tým odstraňujú aj to, čo je pre Erbenove Kytice najprimárnejšie – moralizovanie. ()

Mafian odpad!

Ti, jenž tvrdí, že by se Erbenovi líbilo, jak ho Brabec znetvořil, by měli uvažovat o ústavní léčbě. Kdo může ocenit to, že autor filmu prostě na obrazovku vyblil barvy a nazval to uměním? Brabce už na režisérskou stoličku nepouštějte, páchá tam učiněné zlo. Plus za mrtvoláka Schmitzera... ()

Gogo333

Při sledování jsem zavzpomínal na základku a hodiny literatury, kdy jsme se některé básně učili. Vodník a Polednice asi nejlepší části, Zlatý kolovrat taky fajn. Polívka jako Polednice docela děsivý. Rybová pěkně svůdná. Roden a Bárta taky výborní. Styl provedení je trochu neobvyklý, ale herecky to je povedené a má to správnou atmosféru. Za mě tedy spokojenost. ()

aquiver

Ač je to již 18 let, kdy jsem Kytici viděl v kině se školou a četl ji, pamatuji si dodnes většinu scén. Teď jsem si kousek připomněl a hudební a především výtvarná stránka s kamerou je velmi nadprůměrná. Kdo hledá chyby, najde, ať už je to hloubka, smysl, nebo třeba barevnost. Mě však film ovlivnil pozitivním směrem. 75 % ()

Anderas

Zajímavý pokus české produkce, který nedopadl nutně katastrofálně. Naopak mne nejednou překvapil progresivním a velmi neplytkým zpracováním. Nejlépe dopadl zřejmě vodník. Co z dokonalé balady značná část populace nepochopila je zde podáno pěkně propečené a okořeněné tzv. na lopatě (i když možná až moc), patřičně dobarveno nadmíru kvalitními hereckými výkony, hudbou a spádem děje. Dobrá je určitě i svatební košile, ale tady je patrná už lehká nedotaženost. Hůře dopadla kupříkladu polednice, neboť Polívka je vskutku k smíchu, a nejhůře v mých očích odskákal zlatý kolovrat. Neptejte se mě proč, prostě byl špatný. Mezi tímto rozpětím je pak ten zbytek, více či méně podařený. Jako celek to určité není špatné, nevím jak by se tvářil Erben, ale já jako jeho častečný vyznavač se s ohledem na české poměry tvářím spokojeně....ale rozhodně to šlo ještě líp. ()

Wishkah

Jedna hvězdička za vynikajícího Karla Rodena ve Svatební košili, druhá za tu kamerovou onanii F. A. Brabce. Skutečně krásné obrazy, ale děj, atmosféra a nějaká uspořádanost tady chybí. F. A. Brabec jen znásilnil další českou klasiku ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková