Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

hans500

Nejvěrnější zpracování knihy. Branaghovi se režie povedla a zahrál Victora Frankensteina taky skvěle. Jeho postava je někde mezi dobrým vědcem, který chce stvořit človeka (Colin Clive ve verzi z roku 1931), a tím šíleným, který je ochoten pro to i vraždit (Peter Cushing ve verzi z roku 1957). Robert De Niro ztválnil monstrum naprosto perfektně - chvíli vzbuzuje soucit, a chvíli nato je to opravdové monstrum. Herecky je De Nirovo Monstrum nejlepší, celkově je ale Karloff lepší. Za pochvalu stojí i De Nirova maska, která je opravdu hrůzostrašná. Scénář se povedl, přesto některé scény jsou u původní verze lepší (setkání Monstra se slepcem nebude nikdy natočeno lépe než ve Frankensteinově nevětě). Atmosféra je jedinečná. Kamera, hudba, střih a kostými jsou naprosto skvělé. Celkově druhý nejlepší film s Frankensteinem (Frankensteinova nevěsta z roku 1935 nebyla překonána) - úctyhodných 5*. ()

filmmovier

Výborné zpracování výborného hororového románu. Kenneth Brannagh se knihy někdy držel více, někdy méně ovšem za výsledek se vůbec stydět nemusí, já jsem s jeho zvárněním velmi spokojen a určitě tomu napomohlo i výborné herecké obsazení, v čele s výborně namaskovaným Robertem De Nirem. Tenhle Frankenstein sice není tak úplně horor, jako spíše kostýmní drama, to mi ovšem vůbec nevadilo. Napětí zde nechybělo a děsivá je hlavně poslední půlhodina. V tomhle filmu je z románu opravdu všechno. Kenneth je prostě výborný nejen herec, ale i režisér. Film mé očekávání opravdu naplnil ve velkém. Na deštivou noc film jako stvořený :D... 80%. ()

Khumbac

Krásná pohádka !! Myslím, že i dokror Hanibal Lecter by mohl závidět Victorovu umění...A "Tom Hulce" tak tomu od Amadea zůstal stále stejný vyhukaný úchylný výraz...vlastně to v tom filmu i říká, že se chce stát dochtorem, aby mohl znesvěcovat dcery(panny) bohatých paniček. Robertovi DeNirovi to samozřejmě slušelo. ()

chelseaman22

Čistý amatérismus! Scénář je tragický a nudný, režie je chabá, nelogická, neposloupná, těžkopádná a herecké výkony tak politováníhodné, že na "Muže z části těl" zapomenete rychlostí, jakou letí Enterprise s kapitánem Kirkem! Už od minuté prvé je divák nucen pozorovat infantilní vizuální efekty, jež bych kvalitou umístil do let, kdy pan Hitchcock kouzlil s vlakem směřujícím na severozápad! Učitel černé magie Moody dá povel k zalehnutí a všichni čekají na úder blesku! Sourozenci nesourozenci - své zevní pohlavní orgány si třou vážně intenzivně. Moody se vydává do Ingolstadtu, kde touží po studiu medicíny. Místo toho se spřátelí s úhlavním nepřítel virtuosa Salieriho a s místním profesorem, s nímž vytvoří nejpopulárnější místní dvojici Frankenstein - Drákula. U studia medicíny náš Moody nezůstává dlouho - dává se na řezničinu. Pečlivě porcuje již vychladlá těla, vrtá se ve vnitřnostech a v závěru samém si vytvoří mazlíčka. Tento mazel prchá z Ingolstadtu stejně fikaně jako Black z Azkabanu. Nevím jak si Frankensteina představují ostatní, ale mne symbióza Frankenstein - sklizeň tuřínů vážně nepřipadá vhodná! Helča Carterová je fajn, ale ne v pozici mladé atraktivní snoubenky - vrať se na Fleet Street náno pitomá! 30% Celosvětový výdělek k 30. 6. 2013: $112,006,296, což je 2,49 násobek budgetu ()

Belbo

Průměrná adaptace průměrné knihy. Prý je to knižní předloze nejvěrnější Frankenstein, v tom případě nechci vidět jak vypadají ti ostatní. Kenneth po Coppolově vzoru pojal látku více po svém, ale změny, které provedl Coppola v Draculovi měli význam a posouvaly příběh za hranice knihy (mezi námi, o žádný literární zázrak se nejedná). Kenneth pracoval po literární stránce s jednoduším textem, ale naopak s více přesahy do filozofie a tehdejšího pohledu na vývoj člověka a tady tu kvalitnější rovinu knihy, se mu podařilo úspěšně zazdít změnami v narativu. Film drží nad vodou sobrá výprava a kamera ()

Bobik9

Klasický příběh, který je skvěle zpracovaný výborným režisérem Kennethem Branaghem, který navíc výborně zahrál víceméně hlavní roli Dr, Frankensteina. Kenneth odvedl opravdu obrovský kus práce a zdá se mi, že tomuto skvělému herci a režisérovi se nedostává patřičného uznání. Rober De Niro v nejhlavnější a nejděsivější roli je naprosto dokonalý! Jde z něj strach a jeho celkový projev byl opravdový. Věřil jsem mu každý pohyb, pohled nebo větu. Vše, jak kdyby se teprve rozkoukával po světě. Helena Bonham Carter nemůže v podobném filmu chybět a tradičně odvedla výtečný výkon. Na svou dobu jsou kostýmy, masky a prostředí vynikající! Jediné, co bych vytkl filmu byla snad jen asi cca 20ti minutová trošku unuděná část zhruba v polovině filmu. Jinak, jiné zpracování Frankensteina jsem zatím neviděl, ale těžko budu hledat nějaké, které by překonalo tento snímek. ()

Liznic

Branagh, De Niro, Carter, Darabont, Coppola... ja ani nevím co dodat, bylo to děsivé, úžasné, velké, hrůzné, tragické. Látka jak stvořená pro Branagha - tleskám. ()

tnp101

Že to bude až taková bomba, jsem tedy zpočátku opravdu nečekal. Nenápadný rozjezd se postupně přetransformoval na dech beroucí podívanou narvanou vizuálními lahůdkami, která mě naprosto pohltila. Kenneth Branagh dokazuje své kvality před i za kamerou a spolu s Robertem De Nirem a jeho výtečným ztvárněním monstra vévodí už tak skvělému obsazení. Nádherná hudba a výborná práce s kamerou pak výsledný zážitek ještě o úroveň zdokonalují. 90% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: A nyní se podíváme, jak je na tom Blu-ray disk, který si pro nás připravila Sony. Vznik filmu se datuje k roku 1994, tudíž není pravděpodobné, že by na nás čekal přepis na úrovni referenčního materiálu a hned po spuštění se to potvrzuje. Ten je prezentován v „celo-obrazovém“ 16:9 (resp. 1,85:1) a někoho dost možná zpočátku lehce zděsí, protože ostrost a drobnokresba je v určitých scénách docela mizerná. Naštěstí tomu tak není po celou dobu a dá se tudíž tušit, že jde z velké části také o tvůrčí záměr. Přepis totiž dokáže i příjemně překvapit, kdy například u několika záběrů slušně vykresluje detailní obličeje. Různě stylizované je pak také barevné podání, které se takřka scénu od scény liší. Souhrnný „look“ působí špinavým dojmem a to především proto, že většina tónů postrádá vyšší sytost. To tedy platí především v případě „studeně vybarvených“ scén, pak tu mám tepleji laděné a ty zpravidla kromě lepší ostrosti, drobnokresby a kontrastu už i nějaké ty výraznější barevné tóny nabídnou. Černá je pak s ohledem na stylizaci slušná a zrno průměrné a přirozeně nestále. Obrazově titul v žádném případě neoslní, ale je dost pravděpodobné, že lépe přepis vzhledem ke kvalitě zdrojového materiálu nejspíš vypadat nemohl. Originální anglický zvuk ve formě DTS-HD 5.1 MASTER stopy pak potěší především díky neustále hrající hudbě, která je jedním z mála prvků, co využívá i prostorové reproduktory. Trochu zadunět pak stopa umí taky. Většina menším detailů (pokud nezahrnují elektřinu - zde zní efekty velmi čistě) se schová pod nenápadně znějícím zbytkem stopy, a to včetně dialogů. Zážitek tedy sice poskytne uspokojivý, ale má to na starosti téměř výhradně hudba a efekty při „oživování“. Dabing „LS Productions“ z roku 2009 patří mezi kvalitní kousky a uspokojivě zní také zvukově ve formě DD 5.1 stopy. A tím můžeme skončit. Kromě trailerů na filmy z produkce Sony a základní „BD-Live“ funkce se na disku totiž žádné s filmem související bonusy nenachází. Do konečného hodnocení tak tato absence docela zásadně promlouvá, i když jsem nakonec k audiovizuální stránce disku i tak docela mírný. Slabších 50%. ()

venison

Až na krajně nesympatického Kennetha Branagha v hlavní roli se jedná o vydařenou adaptaci klasické literatury.. ;-) Závěr je poněkud zdlouhavý a spíš nudí, než že by dramaticky gradoval.. ()

noriaki

Nevím jestli někdo natočí lepší adaptaci Frankensteina, ale jestli se o to pokusí, tak by měl chtít překonat tuhle verzi. Mary Shelley napsala hluboký příběh, v němž děsivost nevytváří monstrum, ale důsledky vyplývající z jeho existence. Zápletka má blíže k Branaghovu oblíbenému Shakespearovi, než k plytkým hororům, k nimž se zařadila proslavený film z roku 1931. Díky výpravě, temné atmosféře a tragickému osudu obou hlavních postav je snímek neskutečně působivý a strašidelný, aniž by si pomáhal berličkami v podobě lekacích scén, nebo zbytečné brutality. Coppola měl ovšem pravdu, když navrhoval zkrátit úvod, protože začátek je trochu rozvleklý a konec naopak uspěchaný. ()

VanTom

Velmi působivý film, což je ještě umocněno divadelním aranžmá většiny scén. Bombastické skloubení vizuální složky s monumentální hudbou Patricka Doylea, vynikající herecké výkony a až pietní věrnost originálu daly vzniknou jednomu z nejpůsobivějších viktoriánských hororů všech dob. ()

Brain-D

Robert De Niro jako Frankenstein je opravdu zajímavý. Film má pěknou ponurou atmosféru, místy je nudný a hudba úžasná = **** ()

Narya89

Je mi líto, ale zhlédnutí snímku po přečtení knihy je i v tomto případě zklamáním a jen neúplnou plochou osnovou mnohem hlubšího příběhu. Škoda, neboť film se dal nepochybně udělat lépe a hlavně přesněji - osobně nemám ráda velké odchylky od knižního originálu, což zde ve scéně s oživením Elizabeth nastalo. Netvor je ve snímku poměrně sympatický, takže reakce Viktora na něj působily poněkud nepochopitelně a podivně, jeho strach nebyl vůbec očividný a jeho vnitřní impulzy nejasné a nepopsané. Konec působí až moc rychle,nereálně a celkově se dá v tomto zpracování najít mnoho nejasností a odchylek, i co se týče vztahu Elizabeth a Viktora. Helen Bonham Carter byla nicméně naprosto výborná a jsem moc ráda, že se této role chopila ona, protože tomu dodala aspoň trochu půvabu. ()

Eleanor05

Pokud nečekáte žádný horor, ale spíš romantický film s krásnou výpravou a výbornými herci, tak tohle je on. Není to nejlepší snímek, který jsem kdy viděla, ale vzhledem k tomu, že je dobře natočený a po celé dvě hodiny velice zábavný, zaslouží si 3* a půl.;-) ()

pravdovravny

Epické, Melodramatické, Citovo nabité veľdielo. De Niro je neuveriteľný, Kenneth zvláda svoju trocha bláznivého doktora výborne, Bonham Carter je už len čerešničkou na torte, ktorá si úplne pre seba ukradne koniec filmu. Rozhovor so slepým starcom + následná reakcia jeho rodiny na ,, Monštrum" nenechá žiadne oko suché. Dobrá rada na záver, nechajte si vreckovky pri sebe, ešte ich budete potrebovať. ()

venalce

Nádherný a výborně zpracovaný film, který má tu smůlu, že jsem se k němu dostala příliš pozdě. Jde o (na dnešní dobu nezvykle) věrnou adaptaci předlohy, ale marná snaha, proti knize na mě působí příliš zkratkovitě. Divadelní představení z roku 2011 zase nabízí hlubší pohled do nitra postav, ale to neznamená, že tenhle film nemá co nabídnout. Toto zpracování nabízí v kostce základní linii a rozvrstvení postav, které zamává se zažitými a zkreslenými představami o Frankensteinově příběhu (především představu "zlého" monstra). Herecké obsazení a výkony jsou excelentní, kostýmy a kulisy úchvatné. Já jen, že pokud chcete do příběhu proniknout hlouběji, nezůstávejte jen u tohodle filmu (zkuste třeba i knihu ;) ), Frankensteinův příběh má stále hodně co nabídnout. ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)