Prazvláštní muzikál o prazvláštních létech... Kultovní snímek s podtitulem „Rytmikál totalitního věku“ vypráví příběh mladého inženýra Mirka, který přichází na své nové působiště se zcela bizarním a nepochopitelným výstřelkem – že chce pilně a poctivě pracovat, což vzbudí nemalé pozdvižení. Tímto naprosto bezelstným přístupem ale následně mimoděk uvádí do chodu místní dějiny, a ocitá se uprostřed otevřené vzpoury… Po svém celovečerním debutu Pražská pětka z roku 1988 si režisér Tomáš Vorel opět zvolil satirickou látku a dle svého studentského snímku ING. z roku 1985 natočil s Lumírem Tučkem, spoluscenáristou a autorem písňových textů, z Recitační skupiny Vpřed dnes již kultovní film s tolik typickou poetikou divadla Sklep, kde se vážné mísí s nevážným, ironie s obdivem, realita s bizarností a skutečnost s absurditou. Realizační práce začaly ještě na sklonku komunistického režimu v roce 1988 a natáčet se začalo v lednu roku 1990. O rok později si v únoru 1991 film odbyl premiéru, ale v kinech bez výraznější divácké odezvy zapadl. Se znovuobjevováním Kouře se z něj však pozvolně stal nadčasový fanouškovský fenomén, vyznačující se ojedinělým humorem, svérázným pojetím muzikálu a také skeptickým pohledem na revoluci, jejíž výdobytky nakonec připomínají pořádky staré. (Česká televize)

corpsy

Vo svojej podstate ide o geniálnu záležitosť. A hlavne nadčasový príbeh. Ovce boli, sú aj budú(?). V neotrelom kabáte oblečený muzikál, ktorý sa vlastne môže merať svojou štýlovosťou aj svetovým, takpovediac ´´iným´´ filmom. ()

NeutrinoX

Na naší filmové scéně poněkud zjevení, s kterým mohl Vorel přijít v nějakou rozumnější dobu, chápeš. Děj ustupuje do pozadí před dokonalým satirickým detailem. Svérázný humor a stylizace filmu nejsou stravitelné pro každého jedince v českém prostředí (pro okolní svět je film možná i nepochopitelným). Především bych odhadoval, že nebude stravitelný pro zaryté přívržence beztřídní společnosti a ty kterých zosobněním je Šmíd - typická svině:) Děj jako jízda na horské dráze - jednou nahoře, jindy dole, smích střídá rozčarovaní, tápání. ...Ale nakonec - Má to cenu! ()

liquido26

Skvělá absurdní komedie. Sice jsem se u toho nesmál od začátku do konce, ale pokud člověk přistoupí na humor divadla sklep a na styl, ve kterém je film natočen, vyloupne se plno úžasně vtipných momentů a skvělých hlášek (Proč ne? Můžeme si rovnou tykat:-)). Jednoznačně nejlepší byl přiteplený DJ Arnošt. ()

Hoyt

Plnému počtu pomohla Varská projekce ve velkém sále, kde byla skvělá atmosféra s výborným počátečním loutkovým vystoupením. Před filmem jsem znal jenom proslavenou disco-scénu ale podobných scén tam vyniklo hned několiv. Několikrát mě některé scény připomněly můj oblíbený film Brazil. Geniální. (KVIFF2019) ()

DDT

Jeden z mála novodobých českých filmů, ke kterému se bez váhání dá přidělit nálepka "kultovní". A rozhodně nejlepší film Tomáše Vorla (zatím). ()

F.man

Parádní satiricko - parodicko - crazzy - realný rytmikál, který určitě patří k tomu nejlepšímu co se tady na přelomu 80. a 90. let natočilo. Sklepácký humor v tomhle prostředí funguje parádně, Vorel drží atmosféru (hodněkrát mě bez nadsázky napadala Mazací hlava) a Slovák je skvělá volba. Faktem je, že to nemusí sednout každému a kvůli lehce nabourané dramtické stavně to chce i trochu nadhled, ale pod tím vším nefilmovým se skrývá opravdová česká pecka. ... jeden džus, druhý kolu, je to fajn, fajn, fajn ... ()

ledzepfan

Krásně vymazlený a chytrý film,který ale tak trochu zapadl-nejspíš pro svou horší čitelnost a stravitelnost běžným divákem....alespoň,že díky hláškám s kultovním potenciálem nikdy nezapadne až do úplného zapomění..... ()

Terminus

Výtečná kombinace myšlenky a stylu. Téměř tak působivé jako šeď a fádnost dobových televizních pořadů z osmdesátých let. ()

Francik

Film má sice celé množství formálních a technických chyb, ale kolik jsem se u Kouře už nasmál a nazpíval. Prostě další do řady "kultovních" filmů. ()

fannah

ASI česká filmová klasika, VÍCEMÉNĚ úchylně ujetá komedie, NICMÉNĚ všichni herci se vyznamenali a Arnoštek s videoklipem jsou nezapomenutelné... 85% ()

Krt.Ek

I když je Kouř smutným podobenstvím o totalitním Československu, kultovním se stál hlavně díky své komediální stránce. Bláznivé charaktery, kterým vévodí DJ Arnoštek se svým ještě zvláštnějším a podivnějším hitem "Je to fajn" si musí zamilovat každý. Sice se o Kouři mluví jako o muzikálu, ale já osobně bych ho zařadil do tragikomického žánru. 75% ()

Adasin

Náhodou zajímavá kombinace žánrů - sem bych připsala ještě drama, na ten závěr a vůbec celkové vyznění by to i sedělo. Hudební čísla jsou trochu divná a začínají často nuceně - hlavně, aby se začalo zpívat, ale aspoň se texty písní rýmují a i melodie jsou celkem dobré. Arnoštek ovšem vynikající parodie na Johna Travoltu z Pomády. Mimo jiné kouř je zde skoro všude - většinou někdo kouří nebo jde ve smogu - takový paradox je, že kuřáci zde mluví o čistším prostředí. 7/10 ()

Ozo

Tohle je prostě kultovní snímek. Kdo viděl, pochopí, kdo ne, neuvěří. A Arnoštek je prostě boží!!! Edit: sákriš - s tou hláškou o Arnoštkovi tady v komentářích asi nebudu první, co? 8-) ()

Korbitch

I přesto, že si tento film zaslouží jednoznačně 5hvězd, dávám jen 4. Dusivá atmosféra socialismu je tu tak silná a herecké výkony tak dokonalé/přiznejme si to, Dušek tu hraje rozhodně největší svini ve svém životě/, že jsem po zkončení filmu byl nějaký ten pátek v docela slušné depresi. Až moc sugestivní dojem na mě! ()

frashmaker

Tak před 4mi lety jsem se s kamarádkou nacházel v hospodě a byla tam i trocha tance a ona do mě šťouchala přesně jako Zedníčková do Slováka, protože jsem úplné mrkno. Já na ní tenkrát divně koukal a když si začla zpívat "Máme se dneska fajn, je nám hej" tak jsem vůbec netušil která bije. Ale po tom co mi byl doporučen tento skvostný český film, jsem se té situaci z hospody pekelně zasmál. Co říct? Arnoštek je prostě boží! Tohle je opravdu kultovní záležitost, kterou stojí za to vidět! ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů