Prazvláštní muzikál o prazvláštních létech... Kultovní snímek s podtitulem „Rytmikál totalitního věku“ vypráví příběh mladého inženýra Mirka, který přichází na své nové působiště se zcela bizarním a nepochopitelným výstřelkem – že chce pilně a poctivě pracovat, což vzbudí nemalé pozdvižení. Tímto naprosto bezelstným přístupem ale následně mimoděk uvádí do chodu místní dějiny, a ocitá se uprostřed otevřené vzpoury… Po svém celovečerním debutu Pražská pětka z roku 1988 si režisér Tomáš Vorel opět zvolil satirickou látku a dle svého studentského snímku ING. z roku 1985 natočil s Lumírem Tučkem, spoluscenáristou a autorem písňových textů, z Recitační skupiny Vpřed dnes již kultovní film s tolik typickou poetikou divadla Sklep, kde se vážné mísí s nevážným, ironie s obdivem, realita s bizarností a skutečnost s absurditou. Realizační práce začaly ještě na sklonku komunistického režimu v roce 1988 a natáčet se začalo v lednu roku 1990. O rok později si v únoru 1991 film odbyl premiéru, ale v kinech bez výraznější divácké odezvy zapadl. Se znovuobjevováním Kouře se z něj však pozvolně stal nadčasový fanouškovský fenomén, vyznačující se ojedinělým humorem, svérázným pojetím muzikálu a také skeptickým pohledem na revoluci, jejíž výdobytky nakonec připomínají pořádky staré. (Česká televize)

kimkiduk

Pro toho kdo žil, žije nebo chce žít v Ostravě jde o kultovní film. Nezapomenutelná atmosféra a texty písní - KAŽDÝ SÁM VŠICHNI SPOLU, JEDEN DŽUS DRUHÝ KOLU... ()

Mo.

"...mam pro tebe hlavni roli, beres?" - "To je smula, zrovna odjizdim na dlouhe turne po svete..." - "Co delat, budu muset obsadit Behalovou, to je ta buchta od nas z kanclu, hrozne po mne jede..." - "To chapu, kdo by po TOBE nejel..." [--] Realita tvrdé normalizace podaná ad absurdum. Kouř je mnohem výmluvnější, než všechny rádoby realistické filmy z dob komunismu, které se obvykle jen pateticky snaží o to, aby divák co nejvíc soucítil s jednotlivými "hodnými" postavami a sem tam pokýval hlavou ve stylu "to tedy muselo být fakt hrozné". Prostředí továrny a ztracenost všech jejích zaměstnanců dokonale přibližuje tíživou atmosféru doby a zároveň s velkou nadsázkou avšak vcelku citlivě kritizuje tehdejší "bláznivé" poměry. Vyzdvihnout si zaslouží hlavně herecké obsazení - většina herců skvěle zapadá do role, kterou jim scénář přiřknul. Jaroslav Dušek jako tradiční prokomunistický pohlavár. Lucie Zedníčková v podobě pomačkané růže na lidském smetišti. David Vávra coby nemluvný barman. Eva Holubová jako slabá zdrcená idealistka. Petr Čtvrtníček v malé roli "prudiče". I "hlavní hrdina" zahraný Janem Slovákem k ostatním velmi dobře pasuje. Film obsahuje několik legendárních scén a množství geniálních replik. Rozhodně jedno z nejlepších děl kritizujících období normalizace. ()

Andree8

Přiznám se, že ze začátku filmu jsem byl hodně skeptický asi i proto, že jsem byl do té doby zvyklý na klasické "staré české rodinné komedie" typu Vesničko má středisková, či Marečku, podejte mi pero. A možná i proto jsem se jen těžce prokousával stylem, jakým herci v tomto filmu hrají a vadilo mi to. Ale pak jsem si uvědomil, jak je to perfektní a kdyby tomu bylo jinak, nebyla by to už tak skvělá zábava. Holubová, Dušek, Čtvrtníček a Slovák mě rozhodně nadchly! ()

Itar

Tohle se rozhodně vyplatilo vidět v letním kině. Co dál k tomu napsat, nevím. Prostě a jednoduše kult, u kterého zamrzí akorát to, jakým směrem se dál ubíral Tomáš Vorel st. jako režisér. ()

barcaacrab

Když se řekne Kouř a Mlýny, vždy se mi vybaví Jan Slovák, který mě nepřestane bavit. A Arnoštek? Ten je prostě boží! ()

derryl

Skvělé retro a báječný vstup Tomáše Vorla do světa filmu. Neubráním se pocitu, že film bylo těžké natočit a protlačit k výrobě, ale stálo to za to. Nechal jsem se unášet chytlavými písničkami a zajímavým přístupem k příběhu, není to pro každého, ale je potřebné předkládat chytrá a osvěžující díla, jakkoli jsou těžká pro mnoho diváku, aby se dalo vyniknout umu slibných režisérů a realizačních týmů... Je to fajn, fajn, fajn, fajnový! ()

Prochy38

Ne. Za mě ne.... film jsem přetrpěl, možná jsem jen blbej a nechápu to. Tu dobu jsem nezažil, asi i proto tomu nerozumím. Jasně, hledat v tom hloubku by asi šlo, ale když je vám proti srsti v podstatě vše, co se v tom filmu děje... ** za nádhernou L. Zedníčkovou. ()

Rozjimatel

"Ježíš, promiň, pořád mluvím a ani nenechám nic říct, viď?" "Když ty to dokážeš říct tak pěkně za oba."     Bláznivá muzikálová komédia s veľmi osobitým štýlom, ktorá vlastne nadväzuje na rovnako dobrú Pražskú pětku (1988). Z toho jej absurdného humoru občas až mrazí, ako trefne, aj keď so zveličením, podáva marazmus bývalého, rúcajúceho sa zriadenia (pracovné pomery, "kultúra", prostredie pre život). A vo svojej ostrej spoločenskej satire sa nezastavuje len pri starom zriadení, ale rovnako trefne načrtáva aj vyhliadky do nie príliš radostnej blízkej budúcnosti. Už to špinavé, zasmradené priemyselné prostredie (proste raj na zemi), v ktorom sa dej odohráva, je podané parádne atmosfericky, skoro to až evokuje apokalypsu. Film je plný krásne bizarných postáv, medzi ktorými vládnu úžasná kreatúra Arnoštek v podaní Šimona Cabana ("Arnoštek je prostě boží!") a dokonalý hajzel Šmíd v skvelom podaní Jaroslava Dušeka. Pozdáva sa mi aj dvojica hlavných hrdinov Mirek a Kotě (Jan Slovák a Lucie Zedníčková, obaja veľmi zaujímavé zjavy), medzi ktorými navyše funguje výborná chémia. Veľmi svojrázne sú i muzikálové čísla a aj samotná hudba (nazval by som ju recitačný bigbít).     "Já jsem hrál v kapele, vona chtěla taky. Já chlastal, vona chtěla taky. Emancipace zasraná!" ()

mota

Pod vyřváváním hesel si muzikál nepředstavuji. Ovšem Arnoštova dechovková diskotéka nemá chybu. Méně zdařilý Sklepní počin. ()

GREGOIRE

Je to fajn, fajn, fajn, je to fajn, fajnový ... máme se všichni rádi, je nám hej ... Naprosto geniální filmová zkratka předlistopadového období. Viděl jsem Kouř v roce 1991 na projekci, kde byl i Tomáš Vorel. Nyní jsem si Kouř zopakoval po dlouhých 14 letech. Dost jsem se obával, jak na mě zapůsobí dnes s odstupem, ale on funguje pořád. Tyhle české archetypy – Béda, Arnoštek, svině Šmíd (co jich tu v našich luzích pořád pobíhá) ... to pořád platí, bohužel ... Kouř exceluje i formou. Vizuálně nápadité, výtečně obsazené, dialogy postavené na opakování, nezapomenutelné „muzikálové“ kreace :-). Tak si říkám: „Dáš pět hvězdiček?“ Ale jóóó, vole ... ()

fastum

Tenhle muzikál nemuzikál je prostě klasika. Hlavně díky scéně na diskotéce jsem si ho moc oblíbil. Kdybys radši seděl v hospodě a chlastal!!!! ()

Ollie235

Nesmírně originální, ale mě to zasáhlo tak napůl. Muzikální čísla dobrá nebyla, film jako takový u mě ale prošel. Humor byl fajn, ale i tak jsou to standardní 3*. ()

dobso

Naozaj vydarená snímka s dávkou recesie, aj tak by sa dala charakterizovať táto dnes už takmer kultová snímka. PS: Arnoštek je proste boží!!!! ()

Mikino00

Naprostá prázdná bezmyšlenkovitá rádoby muzikálová komedie s humorem, u kterého jsem se ani jednou nezasmál. Konec tomu nasadil korunu. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů