Hrabě Dracula na svém hradě v Karpatech děsí všechny vesničany až k smrti. Poté, co naivní realitní agent Renfield podléhá jeho vůli, vydávají se společně do Londýna, kde přes den odpočívají a v noci hledají své oběti, které by vysávali. (Bonton Home Entertainment)

MikO_NR_1909

No neviem, neviem, je toho tu dosť na širšiu diskusiu. Ťažké rozhodovanie medzi 3-mi a 4-mi hviezdičkami. Začnem u kritiky : málo mrazivých momentov, fázy deja bez prítomnosti grófa Draculu sú nezáživné, suché, akosi na pol plynu. A nakoniec aj TO zlo, nebezpečenstvo je skôr vykreslené galantne. V porovnaní s porovnateľne podobnou klasikou Frankensteina, tu chýba jednak rovnaké emocionálne zážitky či zimomrivé intuitívne pocity. Ale aby to bolo spravodlivé, takmer nič neprežilo tak dlho, s toľkými napodobizňami, ohlasmi a slávou, ako tento počiatok všetkých upírských ság a sérií (nevnímajúc Nosferatuho). Bela Lugosi s jeho hravým maďarským prízvukom prináša okamžité osvieženie všetkého ponurého a bezšťavnatého dialogického stagnantu a právom je považovaný za najlepšieho možného Draculu. K tomu chvályhodné prostredie s vizionárskymi a vizuálnymi kulisami. Toto všetko nahráva k úspešnému reprezentovaniu gotického hororu, v ktorom ale stále u mňa kraľuje Bergmanova - Hodina Vlka. ()

Makky

Miestami mierne dramatické, ale väčšinou veľmi naivné a nudné. Je síce fakt, že film má viac ako 80 rokov a na to obdobie je slušne natočený, no nejak to ide mimo mňa. ()

SarumanKo

"There are far worse things awaiting man than death." Prvá priznaná adaptácia Stokerovho Draculu, síce nie celkom presná. Predpokladám, že tá skomolená verzia príbehu so zjednodušenými scénami, vynechanými postavami a pomixovanými vzťahmi medzi nimi, ktorú potom prevzali ďalší filmári, pochádza z divadelnej hry, ktorú sa filmári ktovieprečo rozhodli natočiť miesto pôvodného románu. Možno bolo scenár jednoducho potrebné prispôsobiť podmienkam, ktoré museli byť naozaj skromné. Pre súčasného diváka Browningov Dracula nie je ani trochu desivý, ale má vynikajúcu mrazivú atmosféru, ktorej väčšiu časť prekvapivo buduje hudobná zložka filmu, a to sa zvuk do filmov zavádzal iba nedávno. Hoci takmer všetci herci prehrávajú, Dracula samotný v excelentnom Lugosiho podaní je nehynúcou klasikou v zbierke monštier od Universalu. (7/10) ()

ABLABLABLA

Jediné, ale opravdu jediné, proč stojí za to tento film vidět je Bela Lugosi jako Drákula. Ten je naprosto prvotřídní. Jeho pohledy... ty vás spalují a děsí ještě nějakou dobu po zhlédnutí snímku a řekla bych, že je to jeden z nejlepších Drákulů. A zbytek filmu? Děs a hrůza aspirující na odpad. Každá další postava, snad až na alespoň lehounce zajímavého Van Helsinga, byla naprosto nudná, zcela plochá, nesympatická a naprosto postradatelná. Příběhově se tam taky nedělo téměř nic zvláštního a bylo to celé takové nezajímavé. Takže 2* ale jen a jen za Lugosiho, jinak by to skončilo v odpadových vodách. ()

CageDepp

V tý době to musela být pecka. Tedka už to nemůže působit ani trochu strašidelně, ale pro zajmavost je to určitě koukatelný. Kdyby se to obešlo bez těch zdlouhavých, nehybných tváří a vykulených očí bylo by o dost lepší. Chápu, že to mělo nahánět strach, ale tedka ani trochu, aspon do toho mohly šoupnout trochu vytí vlků, který by to trochu oživilo. Bela Lugosi, Edward Van Sloan (Van Helsing) a Helen Chandlerová (Mina) si zaslouží pochvalu. ()

Hamaradža

Až prekvapivo nezaujímavý a sterilný horor ťažiaci v prvom rade z xenofóbie bežného amerického diváka. Dobre zhrnutý komentár by Oskar. Lugosi je zlý herec, ale dobrý Dracula. Ďakujem, radšej Murnaua. ()

Brennos

Nepřirozené světlo ve tváři Bely Lugosiho alias hraběte Draculy a jeho děsivé oči, psychopatický Renfield, dáma v nemilosti monstra, prošedivělý doktor Van Helsing, netopýři, kvílení vlků, pach čerstvé krve... ačkoliv dnes již nepůsobí hrozivě, má film atmosféru a především démonického Belu Lugosiho. ()

Toj

Tenhle film strašně ubližuje ostatním starším filmům.. Ve srovnání s mnohem starším německým Nosferatu se jedná o katastrofu. Děj je neuvěřitelně polopatický, postavy jsou ploché, herci směšní a absurdní akcent Van Helsinga se hodí spíš do filmu bratří Marxů. Skutetečně se jedná o neúmyslnou komedii, která vlastně příjemně utíká, je velmi nenáročná a prostá. Při sledování nelze mluvit o utrpení, ale pokud se na to pokusím nahlédnout z kontextu dobové tvorby, tak se možná jedná o pravzor hollywoodského přežvejkání a následného zlikvidování kvalitní látky... Řekl bych, že mnohdy dochází ke špatné práci i z řemeslného hlediska, některé střihy, záběry a jejich navazování působí velmi špatně. Dokonce i kult Lugosiho jde zcela mimo mě. Pokud si někdo vybere Draculu jako okénko do kinematografie 30. let, tak si pak musí myslet, že lidé v té době byli naprosto stupidní... ()

Trevor

Bohužiaľ, vo filme je oproti románu Brama Stokera až príliš veľa nezrovnalostí a tak Munroeovho Nosferatu (1922) budem navždy považovať za najlepšie spracovanie príbehov o Drakulovi, aj keď sa film takmer nezachoval. Ani Bela Lugosi sa nedokázal vyrovnať fenomenálnemu Maxovi Schleckovi a je nepochybne zaujímavé, že film Nosferatu zostáva už 97 rokov neprekonaným spracovaním jedného z najlepších hororových románov. A to majú dnešný filmári či režiséri vymoženosti, o ktorých sa nesnívalo ani Julesovi Vernemu. ()

d-fens

aj keď španielska verzia je snáď o kúsok "kvalitnejšia", premyslenejšia, koncepčnejšia, nikdy nedostihne tento originál, a to vďaka charizme Bélu Lugosiho a jeho "maďarskej" angličtine :) Žiaľ, film v Londýne stráca "gotické kúzlo", tajomnosť a strašidelná atmosféra sa rozplýva v salónnych dialógoch....na DVD odporúčam zhliadnuť spolu s novou hudbou od Philipa Glassa ()

honajz2

Ale tak jo, s přihlédnutím na dobu vzniku to na slabé čtyři je. Dneska už by se u toho sice opravdu nikdo nebál a popravdě mi to přišlo celkem utahané, ale zase se mi líbila stylizace jednotlivých scén, některé herecké výkony, kamera, Bela Lugosi (který mi teda potvrdil, že skutečně jediné co kdy uměl zahrát byl ten Drákula, protože další své role pořád hrál jako Drákulu)... Už jen kvůli tomu všemu nižší hodnocení dát nemůžu. Ale je pravda, že bůhvíjak úžasné to taky není a na Frankensteina to fakt nemá. Tady mi těch 75 minut po skvělém začátku utíkalo docela pomalu. Nicméně, i tak jsem celkem spokojený. Slabé 4* ()

Martin741

Ked uz upirsky horor, tak urcite si radsej pozriem Upir Nosferatu z 1922 roku. Toto bolo dost nudne, a hlavny upir Bela Lugosi bol vo filme dost kratko na to, aby som sa zacal bat. 50 % ()

M.i.k.e

na příběhu tady není moc co hodnotit, protože to je provařená klasika, nicméně těšil sem se na Lugosiho a ten mě docela zklamal. Zatímco Karloff dokázal svojí mumii propůjčit velkou dávku charismatu i určitou zlověstnost, Lugosiho Drákula tu působí spíš jako estrádní kouzelník a fakt že byl prvním kdo starému známému upírovi propůjčil aristokratický šarm to úplně nezachrání. Na druhou stranu, když je Dracula na scéně tak se tady alespoň něco děje. Bez něj jde o ekvivalent celkem nudného filmu pro pamětníky, který kdysi běžel v neděli odpoledne...50% ()

zette

Zacatek filmu, ktery se odehrava v Transylvanii je vyborny, bohuzel v Londyne ztraci Dracula pudu pod nohama a atmosfera se ztrati jako para nad hrncem. Dej mi prijde moc utahany, temer bez akce. Myslim, ze v te dobe vznikla rada lepsich hororu. I tak si Dracula nesmazatelne nasel misto v dejinach svetove kinematografie. ()

mortak

Obyčejný přepis divadelní adaptace slavného románu. Většina filmu se tedy odehrává v jedněch kulisách a jakékoliv výlety jinam jsou potlačeny a všechny důležité postavy jsou nějak přivedeny na jeviště (šílenec Reinfield). Divadlu odpovídá i herectví - velká gesta, operní deklamace textu a výrazné líčení. Lugosi je sice vynikající aristokratický upír, ale vcelku se vlastně jedná o moralitu: Dívky, noste na krku křížek a držte neznámé muže od svých ložnic. ()

FrankSusta

Zábavná (ve smyslu zajímavý) taškařice (ve smyslu film) s legendárním sigma-facem už ze třicátých let (ve smyslu toho, co ten podivný výraz ''jako z jiné dimenze'' má vůbec znamenat). Měl bych si nasledovat více hororů ze třicátých let (klidně starší či o něco mladší), protože jsou prostě vizuálně poutavé a příběhově nápadité... jenom jak a kde to zhlédnout, to jest otázka (hlavně že furt všude jsou remaky, že jo, streamovací platformy co mám?!). Bela Lugosi v hlavní roli hraběte Drákuly je velice zajímavá anomálie (ten Ed Wood taky nakecá, ale chytře a naláká... a mě to nezklame) a jeho výkon je rozhodně zapamatovatelný - stejně jako postava Renfielda. Ve zkratce, jsem spokojen (a s Drákulovým vnímáním kříže docela soucítím = špatný ftip). ()

Sharlay

Snad nejhorší film s nálepkou klasiky co jsem kdy viděl. Nefungují dialogy, nefunguje napětí, nefunguje moment překvapení, nefunguje evokace děsu, krom Bely Lugosiho nefungují ani herci. V roce 1931 už snad bylo jasné jak vytvořit svižný horor, nebo že by se stále nevědělo jak využít zvukové složky filmu? Nezdá se mi. Škoda. ()

Chloé Zhao chystá Drákulu

Chloé Zhao chystá Drákulu

05.02.2021

Oceňovaná režisérka Země nomádů a nadcházející marvelovky Eternals Chloé Zhao má za sebou zatraceně povedený rok, a tak není divu, že o ni v budoucnu budeme jistě ještě hodně slýchat. Nově se… (více)

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

James Wan chystá něco monstrózního

James Wan chystá něco monstrózního

08.03.2020

Po úspěchu snímku Neviditelný od studia Universal se zdá, že remaky slavných monstr fláků tímto způsobem budou pokračovat i nadále. Spojený vesmír načrtnutý v nové Mumii letěl už před časem do koše a… (více)

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)