Boris Karloff ztělesnil nejproslulejší monstrum filmové historie ve snímku, kteří mnozí považují za bezkonkurenčně nejlepší horor všech dob. Dr. Frankenstein (Colin Clive) je odhodlán vzepřít se koloběhu života a smrti a z kusů lidského těla sestaví živé monstrum. Zručná adaptace novely Mary Shelleyové, pod kterou je podepsán režisér James Whale, a Karloffův procítěný portrét monstra toužícího nalézt svou vlastní identitu povýšil Frankensteina na jedno z nejzásadnějších děl světové kinematografie. (oficiální text distributora)

Almásy

viem si predstaviť že niekto pri tom filme v tích 30tych rokoch aj omdlel, ale dnes sa na to pozeráme už s akýmsi zvláštnym odstupom, predsalen, Karloffove pazvuky sú na mnohích miestach skôr smiešne ako desivé, ale určitý kult tomu nemožno uprieť. na 30te roky odvážny a veľmi invenčný film. ()

vanderbart

Těžko hodnotit s takovým časovým odstupem... Nutno říct, že jsem se častěji smál, nežli bál. Ve své době asi pecka, dneska už spíše "vykopávka" k pousmání... Pochválit ale musím vzhled monstra :)) ()

Babous

Skvělý film o tom, že i v hrůze může být něco krásného. Frankenstein je ďábelský i dnes - v té době to muselo být peklo! Roztomilé ztvárnění Německa, velkolepé kulisy. Hutná atmosféra, horory z 30. let mám rád. ()

Sdoom

Teoreticky velká klasika a kánon monster hororu, prakticky hodně špatný film, který spíše žije jen ze svého vlastního statutu. Má to strašně pomalý a děravý děj, postavy přehrávají, až to hezké není, a narozdíl od Draculy tu není Bela Lugosi, který by hodnocení aspoň trochu vytáhnul nahoru. Slabé 2 hvězdičky, nedá se nic dělat. (Blu-ray, orig.) ()

Melios

Tým ,že mám konečne viacej voľného času ,ktorý môžem využiť som sa rozhodol svoj voľný čas zatiaľ venovať filmovým klasikám. No a dnes je to nestarnúci kúsok menom Frankenstein. Ako fanúšik knižnej predlohy aj filmového remaku z roku 1994 som proste nemohol a musel som toto vyskúšať. A asi nebude prekvapením ,že milujem čierno-biele filmy a tak som si obľúbil aj tento kúsok. Je to vlastne na podobný štýl ako film Dracula (ale v tej dobe sa skoro všetky filmy robili podobne ,pomalé ,krátke a s useknutým koncom) čiže žiadna hudba veľa textu ,ale narozdiel od jemu podobných tu je aj veľa akcie ,poriadne destrukčné scény ,menšie boje a citlivý hlavný záporák ,ktorého vám bude ľúto. Gratulujem Borisovi Karloffovi ,že dokázal vdýchnuť dušu Nesmrteľnému Adamovi. Príbeh sa nám tu z knihy trocha odklonil a rozhodol si do filmu vopchať len to najlepšie a to si ešte aj on sám upravil podľa seba. Dracula vyčnieval atmosférou ,Frankenstein zas dychberúcim scenárom a perfektným Borisom Karloffom ,ktorý tu monštrum hrá dokonale a mám z neho ešte lepší pocit ako z Bela Lugosiho ( mal by som si pozrieť asi nejaký projekt kde si figurujú navzájom). Mne osobne odklonenie od predlohy nevadí ,práve naopak filmu to dáva väčšiu voľnosť a originalitu. A to najhlavnejšie ,čo Frankieho robilo tým čím je ,je tu zvládnuté na výbornú - celkový pocit bezmocnosti ,smútku a dramatickosť ,vďaka čomu som si to zase zamiloval. Ak ste čítali môj koment na Draculu a nepáčilo sa vám jeho pomalé ba až mŕtve tempo so záporakom bez duše ,tak tu to nehrozí. Je to svižnejšie ,rýchlejšie a aj zaujímavejšie. Jedinou vadou na kráse ostáva len fakt ,že je to poňaté ako horor a to ,že nie každému môže sadnúť rozprávačský štýl a vzhľad starých filmov. Len škoda ,že si túto verziu príbehu o neznámej oblude ľudia zaškatuľkovali takto ,pretože originál je predsa len niekde inde. A mimochodom prečo sa hlavná postava nevolá Victor :D ? Preto si film u mňa ustálil hodnotenie 78% a Známku: B+....Tak a môžeme sa vrhnúť na Múmiu... ()

Arkanoid

Od začiatku vládne desivosť. Pokrivené neupravené hroby, vypúlené oči vykrádačov hrobov, maniacka túžba vytvoriť život. Napätie z možného prelomového vedeckého objavu sa dá krájať a dej je preto rozprávaný v krátkom čase. Žiadny záber sa nezdá byť navyše a všetko spolu sedí. Kamera dynamická, občas sa trasie a tým vytvára nepokoj, ponúka rozmazané kraje, ale interiéry prepracované do detailov. Monštrum s tupým výrazom a zlovestnými očami vyzerá ako zákerný kriminálnik. Frankensteinov výtvor je spravodlivý, nerobí rozdiely vo svojich obetiach, čo sa týka pohlavia a ani veku. Colin Clive aj Boris Karloff svoje úlohy stvárňujú na výbornú. Film zobrazuje násilie viac ako Dracula z rovnakého roku, neostáva to len v náznakoch. Postavy od začiatku vedia, čomu čelia, preto je škoda napísať im ku ich inteligencii aj neopatrnosť, slabý pud sebazáchovy a škrípanie logiky. Scéna pochodu cez rozjarené mesto s prvou nevinnou obeťou na rukách za utíchajúcej zábavy má svoju veľkú pôsobivosť. Film ani po rokoch nevyznieva smiešne a zanecháva za sebou nezmazateľnú stopu. Kto by chcel viac psychologickej roviny, existenciálna dráma Frankensteina a jeho monštra je skvele podaná v seriáli s viktoriánskou hororovou tematikou Penny Dreadful. ()

bari68

Hororová klasika,ktorá trištvrte storočia od svojho vzniku je kinematografiou zapísaná vďaka pseudonymu ,,jeden z prvých hororov,, a postavy Frankensteinovho monštra.V tejto úlohe je už miliónkrát ospevovaný Boris Karloff skvelý.Či už po stránke herectva alebo v neposlednej rade prácou maskérov...Ale inak ide o nijak zaujímavý a dejovo spádny film.To pravé hororové napätie vždy keď je na scéne Karloff funguje,ale dávam ruku na srdce, že niekedy ma aj nechcene rozosmial.To, už je práve Achillova päta roku vzniku filmu pri pozeraní na začiatku tretieho tisícročia.Frankensteina od Jamesa Whaleho beriem ako dôležitý článok dejín filmu avšak dnes už kultový román Mary Shelleyovej ostáva pomyslenou jednotkou dielo od Branagha. ()

BlackTom

Oproti Draculovi z toho istého roku, je to nevýrazné, mdlé, amatérske. Iste, pár fajn scén sa nájde (pri utopenom dievčatku ma zamrazilo), ale otrasní herci to celé kazia, česť výnimkám (Dwight Frye). No a titulné monštrum... Kapitola sama o sebe. Tešil som sa, ale zbytočne. V podstate to povedal Burtonov Lugosi v Edovi Woodovi celkom jasne. Koľko talentu treba na vrčanie, masku a nemotornosť? Karloff ma sklamal. Všetko je to príliš zhustené, moc predvídateľné a bez veškerej elegancie konkurenčného snímku. Veľká škoda... ()

Ragdoll

Nestává se moc často, že by při krátkém, takřka hodinovém filmu bylo více nudy než zábavy. Klasika to sice je, ale potřebuji více, aby jsem byl alespoň částečně spokojen. Strašidelná atmosféra by se našla, bohužel ke splnění svého hororového poslání jí byl nedostatek, což je velká škoda, jelikož legendu takového potenciálu je hloupé zprůměrovat zbytečnými a nezáživnými sekvencemi. Hodně snímku ubírá i to, že po celou dobu nezazní jediný tón a bez hudby vůbec nemá cenu natáčet. Popravdě jsem očekával něco mnohem, mnohem lepšího. ()

Han22

Musím uznat že oproti Draculovi je Frankenstein o třídu lepší. Karloff je výborné monstrum, které sice po tolika letech strach nebudí, ale respekt ano. Nechybí zde žádná scéna, kterou bych od Frankensteina čekal, tudiž se dočkáme oživení se slavným zvoláním "it´s alive" pološíleného barona, monumentálně ponuré laboratoře, scény s malou holčičkou i perfektního finále s davem naštvaných vesničanů s pochodněmi u starého mlýna. A navíc kamera tentokrát neuhýbá před scénami násilí. Horor roku 1931. ()

Zagros

Horrory nejsou můj oblíbený žánr, moc je nesleduji a ani se v nich moc nevyznám. Filmové vzdělání si doplňuji postupně a spíše staršími klasikami. Tentokrát došlo na Frankensteina. Před filmem jsem nečetl ani knihu, detaily příběhu jsem neznal a neměl tak s čím srovnávat. Příběh je ale obecně známý a poměrně jednoduchý, tomu se naštěstí přizpůsobila délka, kdy je sedmdesát minut akorát. Ke starším klasikám patří občasné přehrávání vše herců a nevyhnulo se ani Frankensteinovi, který je bohužel na plátně méně, než bych čekal. Oproti tomu záběry z připravované svatby jsou ve druhé polovině zbytečně časté. Příjemně mě naopak překvapila technická kvalita snímku, na které není poznat devadesát let od vzniku. Frankenstein nakonec dostane tři hvězdy. Pobavit mě na jeden večer dokázal, pár scén se mi líbilo a taky jako tu poctu klasice. ()

borec999

It s alive, it s alive!!! Ďalší zástupca Universal hororových monštier z 30. rokov a možno najznámejšia adaptácia románu Mary Shelleyovej. O vedeckom pokroku a jeho možných nebezpečných následkoch, vedeckej etike, nenahraditeľnosti stvoriteľa/prírody pri tvorbe nového života a tragickom príbehu monštra nedobrovoľne privedeného na svet, ktoré chcelo len pochopenie a rešpekt. Hlavnou doménou filmu okrem viacerých tém na zamyslenie je Boris Karloff, ktorý sa zaslúžene sa zapísal do dejín hororového žánru. Jeho scény interakcie so svetom a ľuďmi sú aj dnes vďaka jeho výkonu divácky veľmi zaujímavé. Film pri krátkej dĺžke nestihne nudiť a aj keď sa ho báť dnes už nebude nikto, jedno pozretie neľutujem. PS: scéna s dievčatkom v dobe vzniku musela spôsobiť poprask. 3* ()

Přemek

Vynikající zpracování klasické látky. Výtky směrem ke "strašidelnosti" z pohledu dnešního diváka jsou směšné, film přeci nebyl točen pro něj. Také absence hudby nebyla "dětskou chorobou zvukového filmu", ale záměrem - po dlouhých letech klavírního doprovodu němých filmů děsilo návštěvníky kin i to "zvukové ticho" - především v Draculovi a Frankensteinovi.... ()

RichardLev

Tak tohle je tedy legendární Frankenstein. No od knižní předlohy se to hodně liší, alespoň co si z mladých let pamatuju. Boris Karloff jako příšera je naprosto úžasný a není divu, že když se řekne Frankenstein(ovo monstrum), všichni si hned vybaví Karloffa. Je zmatený, plný hněvu a nerozumí světu kolem sebe. Scéna, kdy hází s holčičkou pampelišky do vody je nezapomenutelná a vskutku šokující. Film samotný mi zas tak úžasný nepřijde, krátká stopáž je tady jenom výhodou. Stejně tak herecký výkon Colina Clivea jakožto Frankensteina mi přišel nepřesvědčivý. ()

Scevola

Boris Karloff bol dokonaly Frankenstein! Ma to taku ponoru atmosferu a drzalo ma to v napati pocas celeho filmu. Hudba by filmovy zazitok urcite este ovela viac umocnila, skoda. 7/10 ()

HonzysKISS

Docela mě dostalo, že na úplném začátku filmu bylo přímo povídání, že producent snímku varuje, že film není pro slabý povahy. Každopádně dnes už to samozřejmě vůbec neplatí. Ale asi si dokážu představit, že v té době z toho museli být trochu paf. Třeba ta scénka, když si stvůra povídá s holčičkou, to bylo fajné. Jinak tam té smrti mohlo být i víc no. ()

Paldiny

Úvodný komentár varuje pred desivo-šokujúcim zážitkom aký v 30tych rokoch musel šokovať vysokou mierou nekorektnosti (vykopávanie mŕtvych, vražda nevinného dievčatka) a ignoranciou náboženských hodnôt. Výborné masky a presvedčivo ťarbavý Karloff rovnako zvyšujú úroveň snímku, aká mierne dopláca na dobu vzniku, kde bola zvuková stopa ešte len v plienkach. Priamočiari príbeh bez jedinej odchýlky vedie zopár hercov krátkou minutážou do vygradovaného finále, ktoré si dovolím tvrdiť patrí k vrcholu svojej doby. Upozornenie ! Internetom putuje tiež zostrihaná verzia s talianskym dabingom, kde chýba hod dievčatka do vody. To je useknuté rovno pri ich stretnutí. ()

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Freddy a Frankie plánují návrat

Freddy a Frankie plánují návrat

08.01.2008

Dnes potěšíme příznivce dvou slavných hororových ksichtů. Freddy Kruger a Frankensteinovo monstrum jsou sice i přes žánrovou příbuznost dva naprosto odlišné a vzdálené fenomény, ale v uplynulých… (více)

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)