Mňága - Happy End

Mňága - Happy End

(festivalový název)

Hudební / Komedie

Česko, 1996, 62 min

Zábavná mystifikace o oblíbené kapele z Valmezu, která je tu představena jako komerční výplod producentů. Je to podáno s takovou lehkostí, že člověk neznalý věci by tomu skoro uvěřil. Mnohem zábavnější, než přeplácaný Rok ďábla.(21.4.2003)

Asi jsem čekal trošku víc, ale je pravda, že mystifikaci se v našem filmu věnuje jen málo lidí a tohle - dopadlo více než dobře. Navíc bylo poznat, že Petr Zelenka zná moc dobře triky a fígly hudební branže. Nejvíc mě ovšem dostali Marek Vašut a Marek Brodský, házející si teniskou ;-)(6.6.2004)

Přebujelostí některých nápadů dosti průhledné, přesto zábavné probádávání terénu před důmyslnějším Rokem ďábla, kde „co když je to pravda?“ efekt pracoval lépe. 60%(13.12.2009)

Petr Zelenka je excelentní mystifikátor, což naznačil již tímto filmem. Znám několik lidí, kteří si mysleli, že to byl skutečný dokument (někteří z nich si o pár let později mysleli totéž i o Blair Witch :) ). A zřejmě právě to bylo původním záměrem tvůrců, zmást diváka. Kdybych neznal skutečné začátky této kapely, možná bych této dokonalé iluzi také podlehl.(19.9.2002)

Bajecna mystifikace jejiz kvality predcil az Rok dabla.(30.5.2002)

"Použili jsme počítačový program na tvorbu kapel Band-maker. Tak například vznikla ABBA nebo Sex Pistols." Na přelomu osmdesátých a devadesátých let jsem býval častým návštěvníkem koncertů Mňágy a případně i Žďorpa, ale přesto jsem nikdy nezaznamenal, že by ječící fanynky hromadně nabízely zpoceným hudebníkům své kalhotky. Ani ty zahulené sály mi nenapověděly, že vidím nejslavnější kapelu, jejíž megakoncerty byly beznadějně vyprodané a Troška o ní natočil úspěšný film. To ale nevadí, protože Zelenkovy mystifikační dokumenty o mých oblíbených kapelách mě vždycky bavily, takže nikdy nezapomenu na koncert Slepého střeva bez zpěvu, nadupaný konkurs, zpívající ananas, hudbu k aerobicu ani na Chinaski v námořnických oblečcích. Prostě už věřím tomu, že to tak skutečně bylo a kdo tomu nevěří, ať se na to podívá. Důkazy jsou nezvratné.(10.7.2017)

Na fiktivních dokumentech je nejlepší, když je nějaká šance, že jim někdo naletí. To u Mňágy možné samozřejmě není. Je to škoda. Jinak ale zábavný film především díky rozumné stopáži.(22.4.2014)

"Kdo nesmrdí s náma, smrdí proti nám." Zelenko, Zelenko, já tě miluju. Absurditu příběhu dokonale podtrhují reálie devadesátých let v plném proudu. V jakékoliv jiné stylizaci by to byla "jen komedie", ale takhle mám pocit, že ten film v sobě nese hluboký přesah co se týče... všeho.(15.7.2009)

Svět je jenom hodinový hotel a můj pokoj je studený a prázdný... Hodinka nabitá perfektními mystifikačními nápady, hláškami a skvělou muzikou. Mňágu sice nijak moc neznám, ale vlastním první tři alba, která si čas od času rád poslechnu. Petr Zelenka stvořil skvělý fiktivní dokument a zároveň parodii na hudební dokumenty a satiru na hudební rychlokvašky. U konkursu do kapely jsem se neudržel smíchy, stejně tak u ukázky z filmu o kapely od Zdeňka Trošky. A navíc tváře všech protagonistů (rozhodně bych nečekal Karla Zicha, Jiřího Černého či Ivana Krále) jsou tak dokonale přesvědčivé, že by tomu člověk dokonce i uvěřil :-). 85%.(19.7.2009)

Tohle je sice srdcová záležitost, protože Mňágu prostě miluju, ale i bez této slabosti pro tuto valašskou skupinu, bych asi dal plný počet, protože je to právě tento film, který se mi líbí z tvorby Petra Zelenky nejvíce. Určtě si považuji tento film více než Rok Ďábla. Před lety jsem díky tomuto filmu přišel na to, že Mňága má i jiné písničky než "Nejlíp jim bylo" a že jsou ještě mnohem lepší. Navíc si myslím, že film zachycuje kapelu na vrcholu jejích sil. Potom už jejich tvorbu poněkud slábla, ale pořád patří mezi to nejlepší, co se u nás dělá.(19.8.2005)

Toto není mystifikace. Toto je prolínání reality do mokumentu a konstrukt zakořeněný v realitě. Mystifikace by neměla mít tak dokumentárně vypovídající hodnotu. Realita nelíbí, chtít veselý konstrukt.(2.12.2011)

Tenhle film ze mě na delší dobu udělal skalního fandu Mňágy 2MarekT: co třeba malé samostudium, než začneš plácat nesmysly, študente?(14.5.2008)

Výborná mystifikace o uměle vytvořené kapele Mňága a Žďorp, jejím vzestupu, vzpouře a následnému fungování kapely s úplně jinými lidmi (mimochodem hrají je Chinaski). Ani by mě nepřekvapilo, kdyby si někdo myslel, že je skutečný dokument. * *"Já jsem teda nechtěl hrát převlečenej vůbec za žádný ovoce, ale když už, tak ze všeho nejmíň jsem chtěl bejt ananas. No, samozřejmě to dopadlo tak, že jsem za něj byl převlečenej já."**(17.8.2006)

Jakožto milovníka Mňágy je tohle pro mě jasná volba. Na to klidně sním svojí tenisku!(5.6.2008)

Kvalitní hudba naší možná nejlepší české pop-kapely s trochou mystického závoje polopravd... .-)))(24.1.2010)

veteráni z legií můžou stokrát nadávat na to, že jde o slabšího kamaráda roku ďábla, ale tahle uměle vytvořená klec v kleci je prostě zábavná a basta. kdo nežral hlínu, ten to neocení. a až budu o půl třetí na náměstí kdekoli, třeba v hodinovém hotelu, nagasaki, hirošimě, nebo na brigádě, vzpomenu si na tento snímek. jenom se potkali, neznělo to špatně a i happy end může být cíl. 70%(15.12.2010)

Mňága pro mně byla vždycky jen jednou z kapel, které jsem prostě neposlouchal (narozdíl od Čechomoru), a v době svého vzniku mě tenhle film vůbec nezajímal. Je ale zajímavé sledovat, co všechno Zelenka "obšlehl" ze svého debutu, když tvořil Rok ďábla. Popravdě řečeno bych mnohem radši viděl "Slunce, Seno, Mňága"...(14.5.2008)

Mňágu a žďorp mám neskutečně rád.. a úplně skvělým způsobem jsem se o ní skrze Petra Zelenku dozvěděl naprosté nesmysly - a to mě baví. :) "Svět je.."(14.5.2010)

Petr Zelenka je mistr mystifikátor. Ani pořádně nevíte, co všechno je pravda a co ne. Ke konci se objeví i Chinaski. ;) "Zkouším se prokopat ven."(9.2.2013)

Nečekaně příjemné filmové překvapení, jehož možná největším kladem je ten bestarostný devadesátkový feeling (spolu se Svěrákovou Jízdou je pro mě tento dokument hrozně příjemnou filmovou připomínkou té éry). Po 19 letech od původní premiéry ten film dnes působí jako výrazná - a neobyčejně svěží a zábavná - zpráva o své době, která se dnes jeví až neuvěřitelně vzdálená (není bez zajímavosti, že dojem velkého stáří dokumentu umocnil i neobyčejně poškrábaný look filmu na velkém plátně v kině - jeden by až nevěřil, že sleduje film starý ani ne 20 let). O filmu jsem léta věděl, aniž bych měl zájem ho vidět, což je možná jen dobře, protože jsem se mezitím seznámil se Zelenkovými pozdějšími filmy, a mohl si tak tento film zařadit do kontextu zbylé Zelenkovy filmografie a najít tam věci, které se objevují i v režisérových pozdějších filmech. V neposlední řadě je určitě nutné zmínit, že dokument je to velmi vtipný, a podbarvený spoustou skvělé muziky (samozřejmě za předpokladu, že se vám muzika Mňágy líbí). Bavilo mě to a to moc - tenhle výjimečný filmový počin bude s časem jen zrát jak víno.(12.10.2015)

Velmi zajímavá mystifikace s dobrými vtípky. Mě osobně potěšilo zakončení filmu kapelou Chinaski, která zpívala Hodinový hotel :o).(1.9.2007)

Výborný fiktivní dokument, imo jeden z nejpovedenějších filmů z produkce ČT vůbec. Udělat z Mňágy (kteří spolu hrají od dětství) uměle vytvořenou kapelu, která má zaplnit díru na trhu, je geniální. Asi nejlepší momenty filmu se vztahují k akvizici BMG korporací Fruit International, která hudebníky nutí hrát v přestrojení za ovoce ("no, my když jsme podepsali smlouvu, tak jsme si to moc nečetli. No a ono tam opravdu na straně 38 je, že musíme udělat všechno, co nám řeknou...") a pak Troškův film, v hlavní roli s Vašutem a Brodským. ("Když to točili, tak já myslel, že mě bude hrát někdo slavný, třeba Sagvan Tofi. A oni obsadili toho... no.... Brodskýho..."). Skvěle pobaví drobná camea, kterých je film plný (namátkou třeba hudební kritik Černý, na konkurzu Fialou poražený Karel Zich, Ivan Král a v závěru Chinaski jako nová Mňága). To vše navíc podbarvují písničky z doby, kdy byla Mňága na svém tvůrčím vrcholu. Poprvé jsem film viděl jako studentík v roce jeho premíry, podruhé až teď, po dvanácti letech. A pokaždé mě dostal. Takže je asi dobrý.(23.4.2008)

tak vašut mě dostal,,,mystifikace je naprosto geniální téma pro film,,,první půlka prakticky nemá chybu a já protože nikdy nečtu obsah filmu předem, jsem v prvních několika minutách snad i věřil, nebo aspoň přál uvěřit, že to tak skutečně bylo..a to přesto že sem do tohodle tématu sám několikrát fušoval...vzpomínám jednou, jak jsem přišel ráno do školy, a zjistil že mí spolužáci nejsou na svých místech, ale protože sem byl tekrát ještě mladej a blbej,tak sem se je jako pitomec vydal hledat, jenom proto abych zistil, že si všichni válej šunky někde na exkurzi, a mě nasaděj jako kukačku do sousední třídy...a protože sem nechtěl rušit jako cizák v půlce hodiny, šel jsem se na hajzlík na deset minut vyflusat a do mé nové domoviny dorazil až o přestávce,,,bylo to přesně před hodinou češtiny, protože zrovna někdo scháněl referát na moliéra, kterej měl za úkol vypracovat..."ví někdo něco vo tom buzerantovi moliérovi??" ..vozejvalo se od katedry...a to mi vnuklo nápad..."a co bys chtěl vědět" povídám..."cokoliv co víš, povídej,mám sotva 5 minut" ... odpověděl mi, a mě už se začal v hlavě klubat příběh...příběh o původu molierova pseudonymu.. "víš co, dej sem ten papír a já ti to napíšu,,bude to rychlejší", vyšlo z mých dobrotivých úst.....ani mu nebylo divný že za to nic nechci... když tvoříte mystifikaci, musíte použít hodně faktů,,,pak vezmete jednu naprostou kravinu, který by vživotě nikdo neuvěřil, dáte ji doprostřed a úplně celou ji těma faktama obalíte, potom vyplníte zbylé mezery, tuatam ještě něco napojíte, pár věcí doplníte, obrousíte hrany, aby to do sebe pěkně všechno pasovalo, a pak už si jen sednete a necháte se unášet proudem svých výmyslů a posloucháte ho, nebo ji, osobu která byla vybrána naprosto náhodně...aby zprostředkovala lidem blábol vámi vypuzený za pouhých 5 minut...a když máte talent, povede se vám udělat z někoho blbce, a když máte velkej talent, tak ten blbec za to dostane ještě výbornou, a když jste extra třída, může se stát, že nakonec i vy, podlehnete a uvěříte vlastní lži, uvěříte tomu, že se to tak skutečně mohlo stát, že opravdu existovala nějaká odvrácená strana moliérovy osobnosti, že "jako vášnivý travestita, známý svými obsceními výstupy hlavně v kabaretech, obrážel přístavní města jižní francie pod svým uměleckým jménem MOLLY AIR (povětrná molly)"(19.1.2011)

Tak to bylo, tak to je... A Chinaski v časech, kdy Hankovi nedělali ostudu.(19.1.2018)

ze začátku roztomile zábavná fikce (až parodie), která ale postupem času začne i při té krátké stopáži tak nějak ztrácet šťávu..(7.6.2013)

• stub

Opakování mystifikačního modelu. To, co poprvé fungovalo dokonale, nemohlo zabrat znovu - tady už každý chápal, že jde o recesi (ne kvůli horšímu zpracování; prostě proto, že to bylo o 3 roky později). Ono koukat se na mystifikaci a říkat si: "To je pěkná mystifikace!" nemá tak nějak hlavu ani patu(20.3.2008)

Skvělá mystifikace, suprová hudba a skvělý camea. Karel Zich tomu dal korunu. :)(2.12.2012)

Mňágu jsem svého času zbožňoval a byl na mnoha jejich koncertech, nebo na akcích, kde vystupovali. Však taky pocházím z Valašska jako oni a u nás hráli tolikrát, že to snad ani nedokážu spočítat. Co se samotného dokumentu a celé té mystifikace okolo týče, Petr Zelenka odvedl slušný kus práce. Bavil jsem se, nenudil jsem se, nikterak to neuráželo – prostě bylo to fajn.(10.1.2019)

,,Nejvíc ze všeho jsem nechtěl hrát převlečenej za ananas. A taky že jsem tak hrál. Oni s náma mohli dělat všechno." Nadmíru vtipný dokument od mého oblíbence Petra Zelenky, u kterého vidím jedinou chybu, a sice že se až moc rychle přišlo na to, že to byla jenom mystifikace. Dnes už je to dokonce napsané v popisku v novinách. Pamatuju si, že svého času mě nejvíc pobavilo, když mi volala babička a řekla mi ,,Marečku, já jsem viděla nějaký dokument o tom Nohavicovi a Plíhalovi a to ti bylo tak divný! On se ten Plíhal fakt rozplynul?" U Mňágy - Happy Endu se bohužel nic takového nekoná. Ale co, i když víte že je to habaďůra, stejně je to sakra vtipný biják.(16.7.2009)

„Nekouřím.“ - „To se žere!“ Tohle je nadčasová záležitost. A Péťa Fiala je bůh! „Emancipace je sebevražedný pokus o znovuzavedení matriarchátu.“(16.7.2012)

10/10 Tak takovyto mockumnet si necham libit - sranda byla sledovat to s otcem, ktery nemel o celem pozadi ani paru ;]](13.10.2009)

Valmez, Valmez...(11.12.2008)

Jednoduše geniální. Vážně dojímavé polohy se zde střídají s chytře humornými s absolutní přirozeností. Z toho filmu číší obrovská láska a oddanost hudbě.(29.7.2012)

Hudební aranžmá skladby „Made in Valmez“ a) pro smyčcový kvartet, b) pro housle, irskou mandolínu a akordeon: Aleš Březina(1.9.2010)

Je pěkné vidět mysteriozní dokument o kapele z Valmezu, z mého rodného města. Ale mé hodnocení není ovlivněno tím, že jsem valmezák, ale tím jak skvělým nápadem (tou obrácenou logikou) tenhle filmeček vyniká. Opravdu jsem se při sledování zasmál. Ano, je zde Rok ďábla (taky tento film mám rád), který měl pravděpodobně větší rozpočet atd..., ale tohle bylo srdcová záležitost a pro diváka, který o kapele ví alespoň něco, to je opravdu krása. Ukázka z filmu Zdeňka Trošky byl vrchol všeho, to bylo opravdu něco geniálního :D...A Petr Fiala s tím jeho ananasem to byla třešnička na dortu.(17.10.2011)

Zelenkova příprava na (lepší) Rok ďábla. Výbroný nápad s mystifikací o kapele Mňága a Žďorp. Začátek je naprosto dokonalej, tomu snad nic nechybí. Škoda, že ta druhá část filmu je hodně přehnaná. Nařikám, že Slunce, seno, Žďorp a povídání Trošky neni vtipný, jen už mi to přišlo přetažený a přehnaný. Asi byl záměr tvůrců, aby se přišlo na to, že se jedná o mystifikaci. Snímek ale působí i jako kritika publika a posluchačů, kterým je úplně jedno, kdo hraje na pódiu. Vynikající Petr Fiala, Ivan Král i další členové kapely. Skutečně povedený snímek, kdy se budete skutečně dost smát a navíc se nad některými věcmi zamyslíte. Poctivých 80%.(16.7.2009)

Díval jsem se na ten film a viděl celou tu nepravdu, jak to upravili, aby to bylo pěkný a všem se to líbilo, ale byl to humus! Humus a nepravda... prostě českej film... blbej českej film! ...Miluju Mňágu a Zelenku, takže vlastně není moc co řešit;) P.S.: Kde sakra seženu "Slunce, seno a Žďorp"?!:D(20.12.2010)

4* Zelenkovu tvorbu mám rád, ale tento mystifikační dokument jsem zkoukl až po dvaceti letech. Stejně písničky této kapely byly mé oblíbené, tak jsem si toto "divadlo" pořádně užil, i když moc nevěřím, že by někdo tento podvod na diváka mohl brát vážně. Já jsem se bavil skvěle a možná časem zkouknu i první z mystifikační trilogie - Visací zámek, ale punk mě tak nebere. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](15.2.2016)

Myslím, že Zelenka udělal dobře, když se pokusil v žánru pseudodokumentu o reparát v podobě Roku ďábla. Tato hodinovka je sice zábavná (nejlepší byl bezpochyby Zdeněk Troška, který mě překvapil tím, s jakou vervou hodil pomyslný dort naproti zrcadlu), nicméně útvar okolo Jarka Nohavici je jednoznačně uvěřitelnější, při prvním shlédnutí před třemi lety jsem s takovými myšlenkami skutečně koketoval, tento film je natolik nadsazený, že závěrečnému titulku o skutečnosti se dá jen trpce pousmát. Ale jinak parádní debut páně režiséra.(24.5.2010)

Celkem zabavny mystifikacni film o me oblibene kapele. Informace z filmu do sebe velmi dobre zapadaji. Potesi i pisnicky Mnagy a v neposledni rade Marek Vasut:-).(22.4.2012)

skvělý fiktivní dokument o nejlepší kapele, která tu kdy vznikla(10.6.2014)

Tak jsem to konečně viděl a jsem moc spokojený. A protože písničky této známé kapely z Valmezu mám opravdu moc rád, příjemně jsem se bavil a nezbývá mi, než dát plné hodnocení. Pro fanoušky je shlédnutí povinnost! Velmi zábavná mystifikace. Kdybych o tom nevěděl, z části bych asi i uvěřil. Nejvíc se mi líbil konkurs na zpěváka a vymyšlený film o kapele s Vašutem a Brodským a hlavně komentář Zdeňka Trošky :-)(16.7.2009)

Když jsem si to před lety pustil, tak jsem to Zelenkovi bohužel sežral i s navijákem. V polovině filmu jsem si řekl, že tohle už je moc a jal jsem se zjišťovat informace. No nebudu se tady dál rozepisovat, holt jsem byl mladej a blbej. Na mou obhajobu: za a) Kdo nebyl? za b) Nejspíš jsem asi musel taky bejt při sledování filmu drobet přetaženej a hlavně za c) O Mňáze jsem věděl asi tolik, že existuje jakási "Písnička pro tebe", o který jsem si říkal, že trapnejší název by nevymyslel ani mistr Troška. Nicméně film mě pohltil natolik, že jsem si Mňágu po určité období mého života nesmírně zamiloval.. Jistě, prudká zamilovanost opadla, ale dodnes si ji rád poslechnu a stejně tak je to i s tímto výborným a vtipným Zelenkovic dílkem..(25.12.2007)

Své mystifikační nadání si Zelenka po projektu s Visacím zámkem dotáhnul k dokonalosti. Tady pravdu opravdu nehledejte.(16.5.2008)

Mňága a Žďorp patří mezi mé nejoblíbenější kapely vůbec a tenhle film si skvěle pohrává s její pohnutou historií.. Mystifikační podívaná která je vtipná, zábavná a zároveň zcela profesionálně dokumentaristicky natočená. Taková drobná generálka na (ještě lepší a ještě profesionálnější)Rok ďábla, v němž Zelenka svůj kolotoč dokázal rozběhnout již na plné obrátky.(10.6.2004)

Možná úplně nejlepší český film co jsem kdy viděl. Bravurně natočená fikce o jedné z nejlepších českých kapel Mňága a ŽĎorp. Neskutečně zábavná hříčka o této skupině z Valmezu, která již několik let je na špici české hudební scény i když o popularitu moc nestojí, což jde poznat ze samotného filmu. Zelenka natočil doposud svoji nejlepší a nejzábavnější komedii!(22.11.2004)

Kedže som fanúšik tejto "valmezskej" hudobnej formácie, tak som tak cítil nutnosť pozrieť si tento film, ale pristupoval som k tomu s tým, že to bude dokument o ich začiatkoch. To, čo som však videl predbehlo moje očakávania pretože sa vôbec nejedná o dokument v pravom slova zmysle. Je to čistá mystifikácia a hudobníci si zo seba tak hovoriac robia srandu. Dozvieme sa že profily členov kapely boli navrhnuté pomocou počítaču (padne tu aj humorné info že takto vznikli sex pistols) a že hudobníci boli vybraný podľa návrhov. Ďalej napríklad keď firmu BGM (paródia na BMG) kúpila spoločnosť, ktorá obchoduje so zeleninou tak museli členovia kapely nosiť kostýmy zeleniny, zistili že majú v nástrojoch odpočúvacie zariadenia a nakoniec o nich aj Zdeněk Troška natočil film "slunce, seno, Žďorp" v ktorom Petra Fialu (spevák) hraje Marek Vašut a Martina Knora (gitarista) hraje Marek Brodský. No a ako klinec tu nakoniec šéfovia spoločnosti BGM nahradia kapelu novou a ambicióznou kapelou (tú tu prosím pekne predstavujú Chinaski). Mihnú sa tu aj také osobnosti českej hudobnej scény ako Ivan Král, Karel Zich alebo spevák punkových plexis Petr Hošek, Film je natočený tak dobre že sa skrátka smiechu neubráníte. Takže pokiaľ je skupina Mňága a Žďorp vašou srdcovkou, nebudte ľutovať.(4.2.2012)

Poslední Zelenka, který mi unikal...😀 Emancipace je sebevražedný pokus o opětovnou legalizaci matriarchátu :-)(23.3.2019)

Jak jsem na to koukal tak jsem si rikal ze koukam na Rok Dabla 2 protoze se to nese v podobnem duchu. Ale jelikoz Mnagu mam radeji nez Cechomor tak tohle me o to vic nadchlo.(10.5.2009)

Petr Zelenka opět vůbec nezklamal ani nepřekvapil, prostě natočil v pořadí druhý hudební, nicnevypovídající, šílený a přes to vtipný a perfektní dokument. Kdo má rád Mňágu, stejně jako já, tak vůbec neváhejte a mrkněte na to. Je to podobná palba jako o 3 roky starší "příběh" Visáčů. Škoda, že podobných dokumentů není natočeno více, škoda, že jsou pouze 3, a také je škoda, že už nejspíš nic podobného natočeno nebude... Z dokumentu bych vypíchl konkurz na písničku Hodinový hotel, ve které si zazpíval sám Zelenka a kousek po něm můj velký idol "Doktor" ze skupiny Nahoru po schodišti dolů band :o). Dokument by mohl posloužit i jako velké varování pro mladé začínající a uměle vytvořené kapely, aby se vyvarovaly před podepsáním podobné smlouvy :o)). Na youtube stačí napsat název a je to, jak jednoduché.(7.6.2010)

Dokonalá mystifikace v podání Petra Zelenky a Mňágy je pro člověka, který moc dobře Mňágu nezná smrtelná. Já sám jsem si nejprve myslel, že jde o skutečný dokument, až později jsem se dozvěděl, že jde o dílo skrz naskrz vymyšlené. Podle mého jeden z nejlepších Zelenkových filmů(23.11.2004)

Úžasně pseudo-pravdivej dokument. "Tak jsem si říkal, že bych nechtěl bejt ananas.." Určitě lepší jak Zelenkův druhý takový podobný Rok Ďábla. Mňága ve svých nejlepších letech - první 3 alba!(28.11.2007)

Propásl jsem sice v kinech Slunce, seno a Žďorp, ale konečně aspoň vím, jak ta skupina skutečně vznikla.(25.3.2009)

Dokument, který v každém fandovi Mňágy vyvolá masivní potřebu po festovně nabitém playlistu ve winampu nebo po ultrazážitku z koncertu...(16.7.2011)

Po včerejším koncertě Mňágy v Brně, následovala soukromá projekce u mě doma tohoto kapelu proslavujícího kousku. Příjemně jsem si připomněl všechny známější písně a ještě se k tomu vkusně pobavil. Tak jako kdysi v noci spolu po tmě na schodech.(15.11.2012)

Fiktivní dokument o vzniku mé nejoblíbenější české kapely. Velmi dobré. Vzniknuvší jako šablona pro další podobné Zelenkovy snímky.(27.11.2004)

Taková příprava na Rok ďábla. A dobrá ... "Slunce, seno a Mňága"(16.7.2009)

Velmi povedený film, který by jako mystifikační dokument obstál i v dnešní době. Můj dojem bohužel maličko pokazilo to, že jsem o mystifikaci už předem věděl. Ale to je jen drobná vada na kráse a chyba spíše má, než filmu samotného. Každopádně je třeba ocenit spoustu skvělých hlášek, nápad, výkony neherců a také hudbu, kterou sice nějak moc neposlouchám, ale přesto považuji za kvalitní. Bonusem navíc už je pak přesah do kritiky hudebního průmyslu a povrchnosti fanoušků.(1.1.2011)

No to, že se jedná o kapelu, která mě nikdy nezajímala, jsem se bavil skoro stejně dobře jako u kdysi dávno viděného Visacího zámku. Plus devadesátková nostalgie a záběry z dávno neexistujících klubů.(8.9.2017)

Můj nejoblíbenější film vůbec. Hudba kapely Mňága a Žďorp je pro mě opravdu srdcová záležitost, moc mě ovlivnila, stejně jako celý film, který jsem viděl více než 20x, a který jsem svého času uměl skoro celý odrecitovat.(24.2.2006)

I když Zelenka tímto snímkem zahajuje sebevykrádání, které vyvrcholilo Rokem ďábla, přesto mi snímek připadal ještě originální. Možná to bylo tím, že Visáči byli v podstatě dokumentem o historii kapely a zasahovali i do budoucnosti, zatímco Mňága nikoli. Asi je to i tím, že Visáči jsou pokusem o seriózní dokument, zatímco v Mňáze si kapela ze sebe nepokrytě dělá legraci. Pro mne nezapomenutelné scény s Vašutem a jak Mňága v rámci sponzoringu hraje v oblecích znázorňujících ovoce. Výborný film, který mne vždy pobaví.(18.2.2007)

Zábavný malý filmeček jemuž není nic svaté a dělá si ze všeho legraci. A hlavně blbne diváka, neznalého v hudební branži a vědícího prd o kapele Mňága-můj případ:-)(16.7.2009)

Nebýt programu Band Maker tak jsme ochuzení o jednu výbornou kapelu, to je tutovka. Fruit International si to ale u mě dost rozházeli a už si od nich nekoupím ani ananas. A nevíte kde se dá stáhnout celovečerák Slunce, seno a žďorp? Vašut tam hraje výborně!(28.8.2013)

Nad míru zábavný mystifikační dokument o jedné z mých nejoblíbenějších kapel. "Emancipace je sebevražedný pokus o znovuzavedení matriarchátu." :D(8.11.2010)

Cože? To všechno nebyla pravda? A já jsem to zjistil až teď a tady? Stydím se... 58 %(16.3.2013)

Rok jsem tento film sháněl, až jsem ho konečně sehnal. Mňága - Happy End je opravdu originální a unikátní příběh o uměle vytvořené hudební skupině Mňága a Žďorp. Songy Mňágy mám rád, takže jsem byl i s filmem spokojen(1.12.2009)

Ačkoliv svůj mystifikační talent dotáhl Zelenka k dokonalosti až "Rokem ďábla", i Mňága - Happy End dovede hezky zamotat hlavu. Příjemný hudební dokument, po jehož shlédnutí si rád znovu pustím písničky od Mňágy a Žďorp.(18.10.2011)

Nic v tomto filmu není pravda. Všechno se skutečně stalo. To vystihuje můj dojem z této krásné mystifikace. Musím říct, že jsem se opravdu bavil a film jen posílil moji oblibu kapely Mňága a Žďorp. Petr Zelenka už tehdy ukázal, že se od něho dočkáme zajímavých věcí...(17.1.2013)

Nic v tomto filmu není pravda. Všechno se skutečně stalo. ■ (E) Visací zámek 1982 - 2007 (1993) ● Česká soda (1993) ● Samotáři (2000) ■ (CSFD) MorienroorybackyWheelcrusherJPMTDauphin23BažiMostecanSwallowdaleKnotovka ■ (C) [95/100](15.6.2017)

Predpokladam, ze tenkrat to bylo invencni a svezi, ale takhle po letech uz to moc nefunguje. Ale Mnaga je opravdu dobra.(23.4.2013)

Tak som si zistil, čo znamená názov kapely. A je to zaujímavé, ale u nás doma sa nepotrebným veciam odnepamäti hovorí "ždžorby" alebo "žďorby". Asi preto, že dedko celý život pracoval v Ostrave :)(19.12.2015)

Svět je, svět je jenom pilinový kotel.... :-D senzační snímek Petra Zelenky. Pokud se vám líbil známější rok ďábla, sežeňte si tohle, opravdu to stojí za to(3.7.2008)

Komorní film s úžasnou harmonickou atmosférou, kterému však dle mého chybí duchaplný konec, ale možná mám ten pocit jenom proto, že ta úžasná atmosféra byla najednou pryč a já ji chtěl sledovat ještě několik hodin. Petr Fiala by si za svou roli zasloužil Oscara! *** Ve zkratce: Já prostě nechtěl bejt ananas.(16.7.2009)

"Svět je, svět je jenom pilinový kotel..."(31.3.2012)

Alternativní ananas mockumentary made in Valmez and Petr Zelenka, který dokázal svého času některé neznalé dokonale zmást a ty jenž nezavedl do temného lesa příjemně pábitelsky pohladit. Petr Zelenka je mág (tedy alespoň co se týče jeho mystifikační trilogie). Mág, který má nápad jak udělat z ničeho valoun zlata.....mág, který tento nápad dokáže realizovat aniž by se za svou realizaci musel stydět. Tenhle pokoj rozhodně nebyl studený a prázdný :D(11.7.2014)

Happy End je rozhodně můj neojoblíbenější hudební dokument, viděl jej už nespočítaněkrát. Díky lásce k Mńáze možná přehlížím chyby:). Příběh kapely je skvěle podaný, správně absurdní, a je vidět, že Mňága si vše řádně užila. Další povinností správného mňágisty je ještě další snímek, který se zove Made In Valmez, ale zde na ČSFD jsem jej nikde nenašel. Naštěstí si ho suším na VHS:)(4.7.2007)

Dle mého názoru slabší než rok ďábla, ale asi sem ovlivněn tím, že mě mňága moc nebere...zajímalo by mě, zda aspoň o s teniskou je pravda, muj kámoš to na základě tohohle filmu zkusil...no a s pivem to fakt neni problém 8)(2.2.2008)

Nevině vtipná hovadinka s příjemnou muzikou MŇORPÚ která se mi kupodivu líbila stokrát víc než jinej Zelenkův výplod Rok Ďábla, který má prakticky totožný námět...(18.11.2008)

„Nic v tomto filmu není pravda. Všechno se skutečně stalo.“ Perfektní, velmi vtipné, osobité, prostě mňágovské. Jako zarytý fanda Mňágy a Valašskomeziříčský patriot nemohu nedat plný počet hvězdiček.(16.2.2011)

Předchůdce Roku ďábla o dalších lidech, které poslouchám už spoustu let, o uměle vzniklé skupině Mňága a ždorp. Film je ještě hodně syrový, trochu nedotažený, ale má skvělou atmosféru, kouzlo a nápady. A nezapomeňte, svět je jenom pilinový kotel!(16.5.2011)

Mňága a Žďorp je jedna z mých nejoblíbenějších kapel a Petr Zelenka jeden z mých nejoblíbenějších režisérů. Co můáže vzniknout, natočí-li tento režisér mystifikační dokument o této kapele? Ano, správně, jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Film Mňága - Happy end popisuje vymyšlenou historii této kapely na tolik působivě, že si říkáte zda se vskutku jedná o mystifikaci. Vyskytuje se tu tolik absurdních scén, ze kterých přímo srší to jak si z diváků Petr Zelenka utahuje, ale i přesto někteří uvěřili. A právě zrovna scénu s konkurzem, s koncertem za zdravou výživu a Slunce, seno, Mňágu si budu dlouho pamatovat. Pokud tomu připočteme i super písničky, pět hvězdiček je jasných. 100%>(17.11.2008)

• alanP

Opakovaný vtip není vtipem(17.11.2008)

Krásně to řekla Morien - "...ale takhle mám pocit, že ten film v sobě nese hluboký přesah co se týče... všeho." To je přesně to, co bych chtěl říct, kdybych to říct uměl. Happy End je pro mě zjevením.(22.1.2011)

Poprosil bych o vygenerování další podobné kapely!:D Dokonce i velký pan Troška se nechal inspirovat a to už je co říct!:) Od prvního slova v rozhovorech jsem se neubránil úsměvu, u castingu smíchu a u záznamu z prvního koncertu dokonce slzám!!!:D(23.1.2011)

Geniální. Kde vlastně končí či začíná pravda? :)(9.10.2015)

Mňága - Happy End navazuje formou a vtipem na mokumentární Visací zámek. A ačkoli nepatřím k fanouškům této kapely, stejně jako u prvního filmu je to pro filmový zážitek skutečnost zcela nepodstatná. “Nutili nás jíst jenom jabka a měli sme štěnice v kytarách.”(10.2.2016)

• prasklinka

Mňágu mám moc ráda, ale mystifikační dokument je prostě hloupost a myslím, že je to to nejhorší od mňágy..... zkusím si pustit nějaký jejich cdčka a na tuhle hrůzu zapomenout.(3.10.2010)

"No víte, vona se ta písnička původně jmenovala Pilinový Kotel" :D:D Opravdu zábavná mystifikace o těhlech pohodářích z VALašského MEZiříči, kteří mě svojí hudební tvorbou baví už několik let. Lepší a možná i kvůli správně trefené délce stopáže ucelenější než Rok Ďábla.(18.3.2011)

• Tamdydam

Mńágu mám rád. Ale tenhle film... Tu a tam jsem se i zasmál. Ale přesto mi smysl téhle mystifikace nějak uniká(6.12.2011)

Nejlepší ze Zelenkových hudebních filmů. Tam kde Visací zámek nebyl ještě dotažený, navázal s vtipným útokem na praktiky hudebního průmyslu, ale i na adorativní filmové dokumenty o slavných kapelách. Komorně natočené a civilně zahrané s parádní muzikou - období Made in Valzmez a Furt rovně od MaŽ fakt zbožňuji. Naprosto boží je Hodinový hotel zpívaný účastníky konkurzu, kde doslova zabíjí Hošek (Plexis) a Karel Zich. Moc mě potěšila i účast Ivana Krále a Zdeňka Trošky, kteří trošku střílejí do vlastních řad. No a záběry ze Slunce, seno a Mňága jsem si musel pustit hned několikrát... Pozdější Rok ďábla z mého pohledu již jen recykloval nápady z Mňágy a z Visacího zámku a jako takový mě celkem nebavil. Takže plný počet pro Mňága Happy End a to i vzhledem k inspirativnímu poselství filmu "Back to underground". Škoda jen že samotné Mňáze trvalo dost dlouho než skutečně přestala vydávat na major labelu (EMI) a desky si začala lisovat sama (v roce 2010 založili Surikata Records).(15.3.2015)

znam lidi, kreteni btw, kteri na to vazne skocili.(2.9.2016)

Petr Zelenka a jeho mystifikační dokumenty - prostě bomba! Slunce, seno a Žďorp v hlavních rolích s Vašutem a Brodským by pobavilo jistě víc, než kterýkoliv jiný Troškův film. Kapela (od nás) z Valašska, s Petrem Fialou v čele, v kombinaci se skvělým scénářem a programem Band Maker vytvořila jeden z mých nejoblíbenějších filmů, který si pouštím vždycky, když mám trochu pocuchanou náladu. „Kdo nesmrdí s náma, smrdí proti nám!“(16.8.2010)

4* za film a jednu za Mňágu.(17.3.2011)

"Nic v tomto filmu není pravda. Všechno se skutečně stalo." Parádní zábava se spoustou povedených vtipů. Sestřihy z "filmu" s Vašutem nemají chybu :)(13.3.2012)

Legenda 90.let, muzika mého mládí. Obdobná mystifikace vznikla později o Nohavicovi a Plíhalovi a měla kořeny právě v Mňáze Happy Endu. Byla minimálně stejně tak dobrá jako tato. Pro ty co nezažili, nepochopí.(20.9.2012)

Parádní! Obdivuju výborný smysl pro humor všech zúčastněných a taky práci režiséra, který dokázal pro svůj film "zlanařit" tolik známých tváří. Třešnička se smetanou. :-)(10.6.2014)

Priprava na Rok dabla. Proc ne.(2.8.2014)

No, jelikoz jsem nejdriv videl Rok dabla, tak tohle byla takova horsi kopie, coz tomu dost ubira na krase...(25.12.2016)

Není lepšího filmu.(3.2.2007)

no prostě jeden z nejlepších filmů, kter tady u nás v devadesátých letech vznikly. Ten kdo nemá rád Mňágu a jejich písně a styl tak ať hvězdičku ubere, a kdo nemá rád írně absurdní humor tak ať taky(7.11.2007)

zistil som, ze chlapci z kapely Mnaga & Zdorp su skveli herci :)(14.2.2011)

Výtečná mystifikace o mé oblíbené kapele, juch!(10.6.2011)

Skvělý "dokument" o vzniku mé velmi oblíbené kapely. Tvůrci si parádně udělali srandu ze všech charakteristických rysů kapely, zálibou v akordu Cdur počínaje, Petrovými pohyby konče.(31.10.2015)

Výborný mystifikační dokument z dob, kdy Petr Zelenka ještě nemusel vykrádat sám sebe.(29.10.2003)

Stejně originální nápady jako stylově podobný pozdější film Rok ďábla. Velice kvalitně, chytlavě setříháno, zrytmizováno. Jednotlivé skladby jsou natočeny formou videoklipů, které jsou pravidelně prokládané trefnými akcemi kombinací herců a neherců(členů kapely). Zdánlivě horší "dobová" kamera vtipně a vkusně doplňuje obsah. Napodruhé zkouknuto jedním dechem, nemohl jsem odpoutat zrak. Kde na ty nápady chodíte pane Zelenko?Tolik realizačních i scénáristických nápadů v jednom filmu se fakt tak často nevidí. Víc peněz pro realizaci vašich dalších filmů!(3.2.2009)

Výborná mystifikace. Věřím, že nezasvěcený by uvěřil. A jako bonus skvělé písničky této výborné kapely. Jen Vašut působí trochu trapně.(12.4.2012)

• topi80

To, co se povedlo u Visacího zámku, vyznělo u Mňágy do ztracena, postrádá totiž vtip, moment překvapení a celé to na mě působí hodně otravně. Nezaujalo mě to prakticky ničím.(10.1.2013)

Coby milovník Mňágy mám samozřejmě pro tento film slabost, ale některé scény musí pobavit i neposluchače této kapely. Ať už je to konkurz na zpěváka, hudebníci převlečení za ovoce nebo Zdeněk Troška vysvětlující svůj paskvil (a to ještě nikdo nemohl tehdy vědět, jaký šity bude Zdenda točit...)(9.9.2014)

Pokud neznáte skutečnou historii Mňágy, zřejmě se moc nepobavíte, poněvadž nedokážete rozlišit fikci od pravdy..(25.6.2017)

Úsměvné, objevné, svěží, krásné... Zábavná mystifikace, která potěší každého příznivce kapely...(19.9.2003)

vtipne, genialni. Mnaga 4ever....(10.4.2008)

K tomuto se nedá nic víc napsat než perfektní film.... Klidně deset hvězdiček... PS: Vem si oříšek... PS2: Máš chuť majoránky PS3: Tak na tomhle já, ani mí kluci participovat nebudem...(15.9.2010)

No a tak jsme jedli jenom jabka :D(16.3.2011)

Má nejoblíbenější kapela a jeden z nejoblíběnějších režisérů se dali dohromady a vznikl tenhle klenot. Kolika lidem jsem musel před 15 lety vysvětlovat, že se Mňága, která mimochodem loni oslavila 25. výročí, fakt nerozpadla. Při čtení kometářů cítím potřebu zdůraznit, že tohle nebyl první Zelenkův počin na poli hudebně-dokumentární mystifikace, nějaké cvičení před Rokem ďábla, jak si mnozí myslí. Už dříve vznikl pro televizi podobně laděný „dokument“ o Visacím zámku! 2 ZAJÍMAVOSTI (se spoilery): ne vše ve filmu je pouhá fikce, např. geniální scénka s Vašutem a Brodským má reálný základ, Petr Fiala se na gymplu opravdu vsadil, že sní tenisku a menší část skutečně snědl. ***** Frontman Mňágy Petr Fiala v biografické knize Z nejhoršího jsme uvnitř, mapující (pre)historii kolem Mňágy v letech 1984 - 93, uvádí záznam z deníku k natáčení alba Radost až na kost. V něm se píše: „... Cpeme se a díváme se na skvělý pseudodokument o Visacím zámku. Je to síla. Smíchy se válíme po zemi. ...“ Zápis je ze 7.7.1993, kdy ještě hoši z Mňágy jen stěží mohli tušit, ze za pár let ten samý režisér natočí neméně povedenou taškařici také s nimi.(13.1.2013)

jdu do plných, znejistění, vtip, absurdita a v první řadě hudba, kterou mám moc ráda.(9.8.2014)

Skvělý film natočený typicky po Zelenkovsku, který potěší hlavně milovníky Mňágy a jejích geniálních písní.(8.10.2014)

Třeba u tý scény s novou kapelou v námořnický uniformě si řikáte no to snaf nemůžou bejt Chinaski to by bylo snad až moc meta... jak by moh?? Ale no tak !!Ale on jo!! Zelenka je bůh a cokoliv co kdy natočil bylo minimálně nadprůměrný a nebo se to za pár let stane. Trvá to hodinu , říkám si tak jasně budě tam pár blbinek kde se ukáže že už tehdy to byl fakt talent. ale tady nemá šanci rozjet cokoliv hlubšího. No a za chvíli zíráte že on je až tak moc dobrej vyprávěč ,že ve filmu zmíní nějakou historku (snědená bota) aby jí nechal proválet pár minut absurdníma situacema , a za pár minut jí začne v klidu parodovat a vy mu to celý žerete i s navijákem a zároveň u toho div nepotlačíte slzu. Strašně supr...Je tady i ten kontrast mezi tím jak byly devadesátky strašně ujetý a jak je současnost tupě civící a divně oteklá jak ksicht pana prezidenta. Nejlíp to asi v týhle krásně zasněný vzpomínce na to co se nestalo prodal Ivan Král "Správnej rocker není na prodej ale zase každej rocker se dá koupit"...:D(24.11.2015)

Ani mistri MYSTIFIKACE S&S by se za tohle nemuseli stydet. Proste *****(11.5.2017)

Zelenka si zrobil prdel z ludi a s Mňagum ich obalamutili plno. Ja sem se chvilama řechtal jak kobyla!(21.10.2017)

• dauby

Dost mě to nudilo. Když to srovnám s Visacím zámkem, tak tohle je o dost slabší. U Visacího zámku je vtipné mj. to, že tam míchají skutečná fakta s mystifikací. Tohle je celé vymyšlené, ale Zelenka to přehnal, je to nevěrohodné a vtipné mi to nepřijde. Petr Fiala coby ananas mě fakt nedojal. Haubert nebo Pixa (Visací zámek) mají evidentně i trochu toho hereckého nadání, což se o členech Mňágy říct prostě nedá.(18.1.2019)

Myslím, že název "Mystifikační dokument" by to mělo mít i v podtitulu. Když jsem film viděl poprvé tak jsem tomu dokonce i věřil. Musím uznat, že film byl natočen velmi kvalitně a i spousta scén byla bezchybná. Ale bohužel nějaké mušky to mělo.(5.3.2008)

Mňága a Žďorp je moje nejoblíbenější česká kapela, proto se musím přiznat, že se nejedná o nezaujatý názor :) Ale tenhle fiktivní dokument mě nadchnul ! Působí tak přesvědčivě, že kdybych Mňágu neznal - všechy jejich tvrzení bych jim sežral i s navijákem...Zajímalo by mě, kolik lidí si díky tomuto dílu myslí, že Mňága je úměle vytvořená kapela? Srdeční záležitost. Dávám 100%(13.6.2009)

Nostalgie. Doba se na snímku trochu podepsala, ale tahle hudba prostě nestárne... První z mystifikačních filmů Petra Zelenky, spousta zajímavých nápadů. Fiala je neskutečnej neherec, paráda :-) 85%(15.7.2009)

Já tomu podlehl... a jsem rád... super kapela...(7.10.2009)

• petch

Filmy Petra Zelenky jsou jen pro určitou skupinku lidí, my průměrná většina se raději podíváme na něco "normálního" o čem sám " velký " tvůrce Zelenka tvrdí, že je to brak a že jen on točí kvalitu, které my obyčejní nerozumíme.(11.5.2011)

Všechno je to pravda!! Opravdu..(23.7.2011)

Srdcovka(7.12.2012)

Neměl bych film srovnávat s Rokem ďábla. Ale... dělám to. A Rok ďábla je více pravděpodobnější i přes vybuchující lidi. Na druhou stranu má v sobě Mňága - Happy End něco, co vás jaksi upoutá do křesla mnohem spolehlivěji. Ta jedna hodina je napěchovaná k prasknutí hláškami, zvraty a dobrou muzikou. "V tý smlouvě s BGM byl dodatek, že můžou určovat, co budem jíst a pít. A tidleti se toho hned chytli a nutili nás k šíleným věcem. My zme třeba jedli jenom jabka."(12.12.2012)

Videné s odstupom 15 rokov a opäť super zážitok. Mňága je proste srdcovka. V tej dobe sme sa naozaj bavili odborníkmi, ktorý chceli prispieť do diskusie pikoškou že Mňága je umelá kapela, prípadne že členovia Nirvany sa spoznali na vysokej škole výtvarného umenia...(18.3.2013)

Mám rád Mńágu a Žďorp, Petra Fialu i Petra Zelenku a když tenhle film v devadesátých letech promítali v Boru u Tachova, tak abych na něj nešel sám a film vůbec promítli, přemluvil jsem dva známé, aby na něj šli se mnou. A byl jsem rád. Dokonce si myslím, že Petr Zelenka od té doby skoro ani nic lepšího nenatočil. Ale je to samozřejmě subjektivní a hlavně on sám to může vnímat úplně jinak..(22.6.2013)

Naprosto odlišná komedie. Všichni a povinně to musíte vidět.(4.9.2013)

Naprosto geniální, smál jsem se od začátku až do konce! K tomu nostalgický písničky jako bonus.(29.1.2014)

Film o mojej obľúbenej skupine... menej ako 5 sa nedá dať. Trošku nostalgie, asi si pustím ich hity, zavriem oči a budem spomínať na krásne časy čo som zažil s ich hudbou :-)(9.7.2014)

tady nejde jit pod 5 hvezd, proste nejde. mnaga je nejironctejsi, nejuveritelnejsi, nejprijemnejsi a nejzajimavejsi kapela ceske historie. enough said.(15.11.2017)