Šíleně smutná princezna

• angličtina The Incredibly Sad Princess (více)

fragre

Na Apríla něco nevážného. Tahle potrhlá pohádka se mi líbila už v dětství, byť jsem vůbec nechápal všechny ty dobové společensko-politické narážky, a líbí se mi i nyní, jsouc pro mne jakousi esencí slunné tváře československých let šedesátých. Ta lehkost, hravost a barevnost formy; nevážnost, ironie a poťouchlost obsahu, který však zas není jen nezávazná sranda; instinktivní samo sebe karikující plebejství; líbivost a zpěvnost popových písniček a pacifismus. Tak nějak mi připadá, že je tam ta doba zachována se všemi svými nadějemi i iluzemi. A k tomu ten efekt nostalgie, kdy zde Neckář není dojemný lidský tvor, ale jonák schopný střihnout si roznožku, Vondráčková není zatrpklá sudička (zde od slova souditi se), ale veselé a švarné děvče, a Marvan, Záhorský, Vostřel, Zázvorková…… jsou ještě naživu a plní vtipu. ()

Alementina

jestlize se na pohadku divam kazdy Vanoce, tak je to dobra pohadka a pokud me kazdy Vanoce bavi se na ni divat, tak je to hodne dobra pohadka :) Kez by vsechny ceske nove pohadky, ktere se snazi o nejake inovace, byly alespon z poloviny tak dobre jako tahle. ()

gogos

Pro mě nejlepší česká pohádka všech dob. Spousta humoru, kultovních hlášek, výborných písniček a skvostný výběr herců. Tak jako Helenu Vondráčkovou v této pohádce jsem nemiloval nikdy žádnou jinou princeznu! 5* ()

blackrain

Nestárnoucí klasika. Helena Vondráčková je v roli princezny nezapomenutelná, ale i další postavy z hlavy jen tak nedostanete, třeba dva proradné rádce v provedení Josefa Kemra a Darka Vostřela. Jejich pikle se jim tak trochu přepiklovaly. Oba dva byli naprosto geniální. Hudba z filmu je populární a zlidověla. Složil ji tehdy devatenáctiletý Jan Hammer. ()

Dawe.zs

Tahle pohádka patří mezi mé nejoblíbenější výborné dilalogy, skvělá hudba a výborné herecké obsazení. ()

kaylin

Nevím, jak se mi to podařilo, ale tohle je další z těch pohádek, který jsem se až do roku 2014 úspěšně vyhýbal. Ty písně, které zde jsou, jsou ale prostě jedinečné a člověk je prostě zná, i když pohádku nikdy neviděl. Neckář je výborný, ale výborné jsou také kulisy, které mě postě ohromily. Výprava parádní. ()

rt12

Jako malá holka jsem byla na premiéře v kině Blaník, tam se to stalo, téměř smrtelně jsem se zamilovala do Václava Neckáře. Za pár let jsem ho přerostla a z lásky k němu vyrostla. Ale film je u mě pořád jednička. ()

topi

Oproti dnešním pohádkám stoprocentně lepší, ale jinak mě tahle pohádka ani v dětství moc nebrala a nemusím ji i dnes. Je to asi i kvůli těm hrozným písničkám. ()

slunicko2

Lehce postmoderní a dnes už silně kultovní pohádkový muzikál. 1) Ahistorická pohádka (kostýmy, Chaplinovy grotesky) je místy nacpaná fantastickými hláškami a chvilkami trochu nudná. Stejný pocit jsem měl už v kině jako čerstvý puberťák._____ 2) Původně nevinné politické narážky (princeznino ничего a zejména kazačkoidní taneční kreace rádců) získaly na popularitě po srpnu 1968 a nesporně pomohly povýšit snímek na dobový kult. Co by tomu řekl lid, kdyby se ani panovník neusmíval vstříc radostné budoucnosti?_____ 3) Úvaha o odpovědnosti za své činy. Nezodpovědná zlatá mládež - princ svým lehkovážným chováním a masochistickým sklonem k šatlavě, princezna svou uražeností a rozmary - způsobila válku, která si vyžádala mnoho životů. Důkaz? Generál Iks zná jediný taktický manévr. Obětovat levé křídlo. Co uděláme my, pánové? - Obětujeme pravé křídlo! - Omyl, pánové. My obětujeme obě křídla! Svou vinu posléze napraví, válku zastaví, ale obětovaná křídla jsou pořád obětovaná._____ 4) Pár oprav omylů, které se často vyskytují v komentářích._____ Pohádku natáčeli v roce 1967. V listopadu 1967 zemřel Rudolf Deyl a scény s ním se musely poté přetáčet (na jeho místo nastoupil Bohuš Záhorský)._____ Pohádka měla premiéru 7. června 1968 - tedy dva a půl měsíce PŘED okupací a téměř pět měsíců PŘED ustavením skupiny Golden Kids._____ Jan Hammer ml. se narodil v roce 1948. Těžko mu tedy mohlo být v době natáčení pohádky 17 let a nic na této skutečnosti nezmění ani fakt, že mýtus o 17letém skladateli od sebe opisuje většina přispěvovatelů na českém internetu (pokud si písničky a hudbu nenapsal do zásoby už v roce 1965)._____ 5) 56letý režisér a spoluscenárista Bořivoj Zeman prokázal jako ve většině svých filmů nadhled a příjemný odstup a vytvořil další nadčasové dílo._____ 6) 19letý dnes světově proslulý Jan Hammer ml. napsal hudbu. Úvodní znělka sice zní jako začátek westernu, ale svůj půvab nesporně má. Je autorem i skvělých písniček, které otextoval 43letý Ivo Fischer._____ 7) 24letý Václav Neckář pro mě byl a je hlavní atrakcí snímku a nelze přehlédnout, že mu to chvilkami převelice sluší. Rovněž poněkud prkenná 20letá Helena Vondráčková ve svém filmovém debutu zazářila._____ 8) Ve filmu hrají další špičkoví herci: 66letý Jaroslav Marvan (král Jindřich, otec prince Václava), 61letý Bohuš Záhorský (král Dobromysl, otec princezny Heleny), 45letý Josef Kemr (rádce Iks), 38letý Darek Vostřel (rádce Ypsilon), 51letý Slovák František Dibarbora (kat) či 45letá Stella Zázvorková (princeznina chůva)._____ 9) Údaje o věku se vztahují k roku 1967._____ 10) Zajímavý koment: LeoH*****, spotczek*****._____ 11) A nakonec si zazpíváme. Kujme pikle kujme pikle obvyklé i neobvyklé / Kujme pikle pikle kujme snad se pikle s piklí ujme / Kujme pikle kujme pikle správné pikle lidi zvykle / Kujme pikle pikle kujme spekulujme intrikujme / Budeme pikliti za královské tititi. / ...Lepšího nic není nad pořádné piklení / Hledá vězně však my víme a my jí to překazíme / V tom Vám musím odporovat my to budem podporovat / Vlákáme ji do sítí a budem dále pikliti. () (méně) (více)

Toyotomi

Klasika, plná legendárních písniček a hlášek. Myslím, že se mi to nikdy neomrzí, pokaždé, když to běží v televizi, tak se musím koukat - takové věci se už dneska netočí. ()

FilmFan24

Hudební pohádka s krásnými písničkami, která se málem tehdy v roce 1968 do kin nedostala díky autorovi skvělé hudby Janu Hammerovi, který s rodiči emigroval do USA. Cenzoři tenkrát odstranili jeho jméno z titulků a film se mohl promítat. Až po revoluci byl titulek do filmu navrácen... ()

Želik

Vtipná rozprávka s peknými pesničkami. Dobre zvolení herci, František Dibarbora s rozkošným francúzskym prízvukom nemá chybu :) Veta "Neradit, všechno vím, všechno znám...! " sa v našej rodine používa až príliš často. ()

kajas

Ze všech těch starších pohádek vypadá tahle nejmoderněji. Asi nejlepší pohádkový soundtrack, nádherná princezna, roztomilý princ. ()

Aleee89

Další z klasických starých dobrých a českých pohádek, které mají své kouzlo narozdíl od těch, co točí například Troška, od těch moderních slátanin, co se někdy ani nedají nazývat pohádkami. Tahle se mi taky líbí, jako většina těch starých, dobří herci (kromě Vondráčkové), kouzelná pohádka, která potěší nejenom o Vánocích! ()

Anglie

Neckář měl na roli princeznina nápadníka obličej - Zeman v tomto případě prokázal čuch na herce. Tahle komediální muzikálová pohádka se vydařila... ()

Suzana

Nevím, jesli je to Vondráčkovou, kterou nemám ráda, ale tato pohádka se mi nikdy nelíbila a nepředpokládám, že se mi někdy líbit bude. Prostě mi to nesedlo, nic víc za tím nehledejte. ()

Petroff

ID Specs - hlášky... a jednu si sem dám taky: "Jak bys mě asi představila? Milý tatíčku, tohodle chlápka jsem já poznala v base. Krávu má zaparkovanou za parkem, ale jinak je éňo ňéňo." ()