Šerif Will Kane si právě vzal za manželku mladou a krásnou Amy, a jelikož šerifovi právě končí smlouva, chystají se z městečka odjet. Jejich štěstí je však zmařeno telegrafní zprávou, že se do města vrací propuštěný násilník a vrah Frank Miller. Přednosta místní stanice informuje představené města, že na stanici už na Millera čekají jeho tři kumpáni. Miller v minulosti městečko doslova terorizoval a byl to právě Kane, který dokázal Millera zatknout a předat spravedlnosti. Soud však Millerovi prominul zbytek trestu a teď se Miller vrací. Všem je jasné, že městečko čekají zlé chvíle a že se Miller bude chtít Kaneovi pomstít. Řada představených města začne Kanea přemlouvat, ať urychleně z města odjede. Kane skutečně v první chvíli nasedne na vůz se svou ženou a z městečka odjíždějí. Jenže Kane si cestou uvědomí, že nechce utíkat, otočí vůz a do města se i přes nesouhlas Amy vrátí. Kane se začne připravovat na střetnutí s Millerem a jeho lidmi. Snaží se mezi místními najít dobrovolníky, kteří by mu pomohli banditům se postavit. Snaha je to však marná, lidé se nechtějí nechat do budoucího boje zatáhnout a Kane zjišťuje, že jeho blízcí přátelé až tak přáteli nebyli. Ke všemu Amy oznámí Kaneovi, že pokud on v městečku zůstane, ona odjede tím samým vlakem, kterým má Miller přijet. Kane však nehodlá utíkat a stále zoufale hledá pomoc. Tu mu odmítne i jeho předchůdce ve funkci šerifa. Jedinými lidmi, kdo se nebojí Kaneovi pomoci, jsou čtrnáctiletý chlapec a poloslepý muž. Tuto pomoc však Kane odmítne. V místním hotelu, kde Amy čeká na příjezd vlaku, bydlí i Helen Ramírezová. Tato mexická žena byla kdysi Millerovou milenkou a poté, co Kane Millera zatknul, se stala na krátkou dobou i Kaneovou přítelkyní. Nakonec se však rozešli. Dnes se tedy v hotelu Helen potkává s Amy a dohodnou se, že společně z města odjedou. Helen však Amy tvrdí, že být ona na jejím místě, Kanea by neopustila. Ve chvíli, kdy vlak dorazí, jednou stranou z vlaku vystupuje Frank Miller a druhou do vlaku nastupují Helen s Amy. Když se však v dáli ozvou výstřely, Amy z vlaku vyběhne. To už Kane bojuje s Millerem a jeho lidmi... (TV Prima)

Joski

Trošku preceňovaný divadelne ladený western so skvelou hudbou od Dimitria Tiomkina. Čakanie na vlak je silnou inšpiráciou pre úvodnú legendárnu 10 minút dlhú scénu v Leoneho Vtedy na západe. Klasika 85% ()

87pawlos

Naprosto skvělý western, kde odvážný šerif očekává polední vlak, ve kterém má do města přijet desperát Frank Miller, kterého šerif Gary Cooper poslal za mříže. Frank se jede mstít a s ním další tři muži. Celý film se nese v klidném tempu a na konci vyvrcholí v napínavou přestřelku. Výborná režie a samozřejmě výborný Gary Cooper. ()

porky93

Není to špatný film. Zápletka je sice dost prostá, ale je to všechno dobře zrežírované a odehrané, takže jsem se solidně bavil. Nicméně do nejlepšího westernu všech dob, za který bývá High Noon často označován, to má hodně daleko. ()

bono22vox

Western par excellence... Spoiler!! Film, který můžete vidět několikrát a vždycky vám naskočí husí kůže. Když kráčí šerif Will Kane v ostrém poledním slunci vylidněným městečkem, vzpřímený a s kamennou tváří, divák cítí jeho strach i hněv. Občané ho nechali na holičkách, stejně jako jeho přátelé. Sám se musí postavit čtyřem gangsterům, kteří chtějí jen jedno, jeho smrt. Děj filmu je pro někoho nudný pro jiného zajímavý, natočený v ostrých kontrastech černé a bílé, začíná přesně v 10:35 a končí deset minut po poledni. Snímek získal mezi všemi westerny největší slávu. Avšak na rozdíl od většiny filmů tohoto žánru zde máme co do činění s hrdinou, který smí ukázat strach, zoufalství a nejistotu. Zatím co muži selhávají, ženy se ukazují jako silné. To dalo možnost vyniknout ženským hercům. Využití westernového žánru k natočení tohoto filmu bylo velice zajímavé a odvážné. Příběh o občanské statečnosti, ale také o lásce a nenávisti, o individualismu a hysterii. Takový to příběh by se klidně mohl odehrávat kdykoli v jakékoli zemi. Celkový dojem dotváří hudba, která zní v uších každému, kdo film viděl. V pravé poledne není jen jedním z nejlepších westernů, je také podobenstvím o někdy i zbabělé americké společnosti... ()

D.Sleeper

Pravé poledne. Příhodný čas na vyjasnění... mnoha věcí. Ovšem kromě oblohy, která se nad hlavami Hadleyvilských vyjasňuje celkem pravidelně, tudíž v tomto směru není dalšího vyjasnění třeba. Naproti tomu v hlavách místních, jak se zdá, vyjasnění jen tak nenastane. Mají jasno jen v tom, že by bylo více než nemístné vzdát se na chvíli tepla krbu a přiložit ruku k dílu. I přes zjištění, na jak nízkém bodě vřelosti je morální kredit absolutní většiny, je šerif jasně rozhodnut čelit nepříteli. V pravé poledne se však kromě ujasnění, kdo, že to nejrychleji tasí kolt, můžeme dočkat ještě jednoho vyjasnění. A sice ve stavu manželském. Vyjasnění, které zahřeje... víc, než Slunce na obloze v pravé poledne ;-) ()

markotter

V tom filmu se vůbec nic neděje, je nudný a ještě skončí tak, jak bych si přesně nepřál. Že to je legenda, mě až zas tak moc nezajímá. A k tomu ta hrozná, skřípající hudba. ()

Martensson35

Zajímavý western, vykreslující aspekty lidské zbabělosti, oportunismu i zakřiknuté odvahy. Stejně tak, že děj ubíhá v reálném čase hodně umocňuje napětí. Pravda, občas zabíhají projevy lidského charakteru až do trochu kýčovité a přeexponované formy, prostě málo uvěřitelné v dané situaci. Upřímně se nedivím, že se scénarista Foreman poté ocitl na černé listině. Ale pravda, příběh má i po letech co říci. ()

Davidos305

Krásný klasický western, na kterém se mi nejvíce líbí budování obav z hlavního střetu, film je po celou dobu v napětí a postupné strácení naděje, když šerifovy nikdo nechce pomoct je skvěle vyobrazeno. Film krásně poukazuje na rizika šerifského povolání jako takového a dělá to velmi poutavou formou. Hereci jsou super, celý film dobrovázejí krásné černobílé záběry a velmi kvalitní atmosféra. Celkově hodně povedený western, nemám co vytknout. ()

Marek06

Původně jsem tady měl 4*, ale po druhém zhlédnutí musím dát plný počet. Film díky krátké stopáži nenudí, napětí se stále stupňuje a když odbije dvanáctá hodina, statečný šerif se sám postaví proti přesile banditů, zatímco jeho sousedé se schovávají. Závěrečná desetiminutovka je parádní. ()

Austen

V pravé poledne patří mezi mou velkou westernovou trojku - Velká země, Sedm statečných a V pravé poledne - každý z nich chytá tento žánr za pačesy úplně jinak, ale mají jedno společné. Dej mi jeden pevný bod a pohnu vesmírem. Když mi scénárista napíše charakter, který není všední, je zcela uvěřitelný, nepohnutelný, neotřesitelný, tak tam uvěřím i tomu nejneuvěřitelnějšímu finále. Tohohle unavenýho chlapíka, který neustoupí ani o píď, i když mu ukrajujou z jeho iluzí i tu poslední píď, s tím bych na tu ulici vyrazila i beze zbraně - tak nějak jako Grace.... ()

Tamdydam

"Tak už je proboha postřílej a jdi do pr...!" Tolik mé upřímné dojmy z průběhu filmu. A závěrečné nepřekvapené "Konečně!", bylo podobné blaho, jako když člověk po noční jízdě dorazí domů, zhroutí se do postele a Konečně! může v klidu usnout. K čemu mi je bánální poselství tohoto díla, které mi nepředkládá nic známějšího, než že jsou lidě až na vyjímky nehorázní srabi? Notabene když to předkládá tak absurdně jako zde. Správný srab přeci neváhá využít přesilu. V reálu by se shromáždilo celé město, těch pár ozbrojených zlotřilých padouchů by roztřílelo na padrť a udatní zbabělci by ještě svým vnoučatům hrdě vyprávěli, jak v rovném boji zastřelili slavné krvelačné bandity ()

dogma97

Proboha, shořely ten rok negativy ostatních hollywoodských premiér? No dobře, Oskara za nejlepší píseň beru... (třeba byl extra slabý rok). Po 85 minutách nudy si začínám vážit wayneovek. 1 zasloužený Oskar - 1* :) ()

Ronee

Klasický western, kultové dielo, z dnešného pohľadu sa nám niektoré scény môžu zdať smiešne (ako napr. bitka v stajni), ale to len preto, že žijeme dnes. Táto scéna je tu však myslím, poňatá realistickejšie ako dnes. Máme tu dve ženy - jedna má čierne šaty a je tá zlá a druhá má biele a to je tá dobrá - aké jednoduché. Napriek tomu si myslím, že western je oveľa hlbší ako som si doteraz myslela...tak napr. v tom, že odráža istú dobu v dejinách ľudstva . osídľovanie Ameriky a ľudí v krajine, kde neplatia žiadne zákony a všetko si musia budovať od začiatku. V prvom rade ide o to, že silnejší prežije alebo o to, že kto príde prvý, ten berie. ()

PaRi

Tohle byl první western, který jsem ještě jako kluk viděl. A pak jsem jej viděl ještě mnohokrát. Klasika z nejklasičtějších, kdy je každý záběr dokonale obrazově promyšlen. A ten skvělý song, který si hned po uvedení filmu začal žít svůj život, jak už to u podobné filmové hudby geniálních filmů bývá. V každém případě bych trestal nějakým paragrafem prznění takovéto klasiky jejím obarvením. Mám film ve své filmotéce, ale samozřejmě v černobílé podobě. ()

vox_populi

Zinneman týmto skvelým etickým dielom nastavil zrkadlo Amerike - a neplatí to len o fašistickej ére tzv. honu na čarodejnice, platí to stále...poctivé štyri hviezdy a za prekrásnu hudbu Tiomkina pridávam ďalšiu ()

Terminer

Tak trochu jiný western, než na které jsme z dané doby zvyklí, přesto se jedná o úžasný film o souboji dobra se zlem. A navíc není příliš dlouhý! ()

Yakuza05

Zlatý glóbus - 4 : Kamera (čb), Herec - Gary Cooper, hudba. Nomiance - 3 : Film, Scénář, nový ženský objev - Katy Jurado. ()

V pravé poledne čeká remake

V pravé poledne čeká remake

17.09.2016

Tahle země není pro Arnolda

Tahle země není pro Arnolda

13.07.2011

Po skandálu, na který se už mezitím téměř zapomnělo, Schwarzenegger tvrdil, že svůj návrat na filmová plátna odkládá. Ukázalo se, že ne na dlouho. Studio Lionsgate oficiálně potvrdilo, že… (více)

Tak co dál, Arnolde?

Tak co dál, Arnolde?

12.04.2011

Z „velkého překvapení“, které Schwarzenegger koncem března sliboval, se nakonec vyklubala blbůstka The Governator, která se kromě kresleného seriálu dočká i komiksového cyklu (za vším stojí Stan Lee)… (více)