Šerif Will Kane si právě vzal za manželku mladou a krásnou Amy, a jelikož šerifovi právě končí smlouva, chystají se z městečka odjet. Jejich štěstí je však zmařeno telegrafní zprávou, že se do města vrací propuštěný násilník a vrah Frank Miller. Přednosta místní stanice informuje představené města, že na stanici už na Millera čekají jeho tři kumpáni. Miller v minulosti městečko doslova terorizoval a byl to právě Kane, který dokázal Millera zatknout a předat spravedlnosti. Soud však Millerovi prominul zbytek trestu a teď se Miller vrací. Všem je jasné, že městečko čekají zlé chvíle a že se Miller bude chtít Kaneovi pomstít. Řada představených města začne Kanea přemlouvat, ať urychleně z města odjede. Kane skutečně v první chvíli nasedne na vůz se svou ženou a z městečka odjíždějí. Jenže Kane si cestou uvědomí, že nechce utíkat, otočí vůz a do města se i přes nesouhlas Amy vrátí. Kane se začne připravovat na střetnutí s Millerem a jeho lidmi. Snaží se mezi místními najít dobrovolníky, kteří by mu pomohli banditům se postavit. Snaha je to však marná, lidé se nechtějí nechat do budoucího boje zatáhnout a Kane zjišťuje, že jeho blízcí přátelé až tak přáteli nebyli. Ke všemu Amy oznámí Kaneovi, že pokud on v městečku zůstane, ona odjede tím samým vlakem, kterým má Miller přijet. Kane však nehodlá utíkat a stále zoufale hledá pomoc. Tu mu odmítne i jeho předchůdce ve funkci šerifa. Jedinými lidmi, kdo se nebojí Kaneovi pomoci, jsou čtrnáctiletý chlapec a poloslepý muž. Tuto pomoc však Kane odmítne. V místním hotelu, kde Amy čeká na příjezd vlaku, bydlí i Helen Ramírezová. Tato mexická žena byla kdysi Millerovou milenkou a poté, co Kane Millera zatknul, se stala na krátkou dobou i Kaneovou přítelkyní. Nakonec se však rozešli. Dnes se tedy v hotelu Helen potkává s Amy a dohodnou se, že společně z města odjedou. Helen však Amy tvrdí, že být ona na jejím místě, Kanea by neopustila. Ve chvíli, kdy vlak dorazí, jednou stranou z vlaku vystupuje Frank Miller a druhou do vlaku nastupují Helen s Amy. Když se však v dáli ozvou výstřely, Amy z vlaku vyběhne. To už Kane bojuje s Millerem a jeho lidmi... (TV Prima)

ScarPoul

Westerny boli vždy povestné svojim individualizmom, ktorý bol prezentovaný postavou hlavného hrdinu - čo mohol byť buť šerif, alebo psanec. Na pravé poludnie sa drží všetkých tradičných westernových konvencií. Čieno-biele vykreslenie dobra a zla, povestná finálna prestrelka a archetypi postáv, ktoré obývajú mestečko. Film je rozdelený na tri časti. Prvá predstavuje postavy a prezentuje nám hlavnú zápletku - ktorá spočíva v príchode gaunera poludňajším vlakom. Druhá časť, predstavuje snahu hlavného hrdinu zohnať dobrovolníkov, aby mu pomohli s gangom darebákov, aby tak ochránil seba, svoju manželku - ktorá s jeho počínaním nesúhlasí a aj obyvateľov mestečka. Tu naráža na odbor obyvateľov byť mu akokoľvek k úžitku. Hrdinom zmietajú pochybnosti, či naozaj koná správne, zatiaľ čo v pozadí neustále hrá ústredná pieseň ako Light motív filmu, ktorý mu dodáva na určitej osudovosti. Posledná časť, je ústredný stret a konfrontácia, ktorá ako to v tomto žánri býva končí happyendom. Zinnemann vytvoril veľmi sugestívny western, ktorý v malých dávkach stupňuje napätie k veľkému vyvrcholeniu. Nie je to to najlepšie čo v tomto žánri vzniklo, ale rozhodne je to jeden z filmov, ktoré sa svojim spracovaním a atmosférou stávajú pamätnými. Aj vďaka skvelému výkonu Garyho Coopera. ()

5150

Westernová klasika, jenž sází zejména na skvěle budovanou atmosféru, napětí. Hodně podobný je jí neméně vydařený western FIRECREEK (1968), kde roli šerifa ztvárnil James Stewart. ()

Lacike

Viac dráma ako western v ktorej sa snaží hlavný hrdina nájsť v mestečku nejakého dobrovoľníka, ktorý by mu pomohol s presilou. Ale nejak sa do toho nikomu nechce a každý zrazu má milión dôvodov prečo mu pomôcť nemôže. Zdá sa, že nielen na Slovensku ale všade na svete sú ľudia rovnakí zbabelci. Takže čo urobí hlavný hrdina. Postaví sa sebavražedne voči presile, alebo radšej utečie z mestečka ako mu všetci radia s milovanou ženou? A ako by ste sa zachovali vy? Western s netradičnou hĺbkou čo sa týka myšlienok. Ale kto očakáva prestrelky, tak asi zdochne od nudy. 8/10. ()

Gazy

V některých zdejších komentářích bylo uváděno, že V pravé poledne je nudnou a nezáživnou záležitostí, proto jsem k filmu přistupoval s jistými rozpaky. Všechny obavy ze mě, ale vyprchaly už po několika minutách. Geniálně pojatý western, ve kterém se s blížící osudnou dvanáctou hodinou stupňuje napětí a atmosféra blížícího se nebezpečí. Přestřelka na konci je pak fenomenálním vyvrcholením, které zanechá hluboký dojem. ()

MrCreosote

Western, kterému je tahle žánrová škatulka sakra malá. Tady totiž můžeme bez problémů uvěřit, že něco takového se klidně mohlo stát. Hlavní hrdina není žádný tvrďácký frajer (jakým byl John Wayne), ale normální a čestný chlap. Normální v tom smyslu, že nesedí někde na zápraží a nečeká, až dorazí na pomstu natěšený Frank Miller, ale naopak se snaží sehnat pomoc, kde se dá. Co také dělat jiného, odprásknout čtyři zmetky rozhodně není úkol pro jednoho člověka a to, že nakonec zůstane úplně sám, není nijak překvapující, spousta lidí by si asi nadělala do kalhot a nějakou prosbu o pomoc by ihned odmítla. Čestný je pak hlavní hrdina tím, že to hned nezabalí, ale nebezpečí se postaví čelem, i když ho to nejspíš bude stát život. Takhle uvěřitelnou hlavní postavu jsem snad nikdy ve westernu neviděl a hlavní zásluhu na tom má především Gary Cooper, který se pro tuhle roli snad narodil. A ještě jedna maličkost, scéna odehrávající se 2 minuty před příjezdem vlaku, do které zní vynikající Tiomkinova hudba v rytmu hodinového kyvadla a ve které sledujeme detailní záběry na tváře všech ctihodných občanů je tak výborně vygradovaná a napínavá, že jí stavím naroveň i takovému majstrštyku, jakým je Tucovo pobíhání mezi hroby v Hodném, zlém a ošklivém. Ostatně, přesvědčte se sami: http://www.youtube.com/watch?v=mOuvcMkaXUU ()

Padme_Anakin

Mám tento snímek ráda odmala, Gary Cooper je pro mě přesně takový šerif, jakého si představuji, Grace Kellyová jako něžná nevěsta k zulíbání, Katy Juradová nádherná, smyslná, prostě výrazná.. Žánrový mix od westernu po psychologické drama se mi líbí a ten vyměřený čas napínavý.. ()

liquido26

Kdyby se ten western odehrával u nás, přijel by polední vlak pravděpodobně až ve tři, takže by měl Gary Cooper na shánění a přesvědčování víc času, ale výsledek by byl zřejmě stejný. Zatímco na autora komiksu Temný rytíř se vrací, Franka MIllera, tu čekají jeho tři kámíci, na sympaťáka Garyho Coopera se v týhle zavšivený maloměšťácký díře vysral i vrátnej. I přes pomalé tempo, absenci nějaké větší akce a určitou stokrát dokola omýlanou natahovanost mě tenhle western celkem bavil, hlavně tou svojí krásnou černobílou atmosférou. ()

corpsy

Klasika najamerickejšieho žánru s vynikajúcim hlavným predstaviteľom, pravými záporákmi a krásnou hudbou ( a Grace Kelly ). ()

faana21

Ne, ne, ne. Tohle čekání na Godota nebrat. Tentokrát se sice dostavil, pod jménem Frank Miller, ale tedy...z filmu dýchala plytkost, závěrečná přestřelka byla výsměchem (jak z nějaké parodie), kde "mikeš" (nezastřelitelný hrdina) jménem šerif Kane úřaduje jak zákon káže, do toho celkově atmosféra filmu uspávající (a to jsem snímek viděl na plátně)...veliké zklamání. V neposlední řadě nemohu opominout do nekonečna se opakující melodii, která je z počátku velmi příjemná, postupem času drásá nervy čím dál tím více...alespoň ty moje. Nuž, ne ne ne... ()

mysiak

Pre mňa priemerný western kde sa buduje pomalá atmosféra a napreduje sa k veľkému finále..finále fajn, ostatné moc pomalé na mňa ()

GodComplex

Vyborny minimalisticky western, kde se vyjimecne vsichni jak magori nehoni s indianama na konich a pocet zabiti neni pocitan ve stovkach (Kill count pouze 4) a presto, nebo mozna prave proto to funguje skvele. Skoda, ze se obcas nektere postavy chovaji naprosto demetne. Nejrozumnejsi jsou zde zeny a nejvetsi hrdinka mezi vsema tema cowboy typkama je krasna Grace Kelly. 7/10 ()

MikO_NR_1909

Fantastický western. Skutočne. HIGH NOON je tak premakaný svojou psychologickou mozaikou, až máte pocit, že sledujete autentickú rekonštrukciu udalosti. Úctyhodná práca s uhlami, žánrová neobyčajnosť, brilantne vykreslené správanie sa ľudí, Hitchcockovské pravidlá napätia, bravúrna réžia, výborná country pesnička a s určitosťou životná rola Garyho Coopera. ()

Pierre

Western sice nepatří mezi mé oblíbené žánry, ale V pravé poledne má ještě takovou hezkou atmosféru starého Holywoodu a staré klasiky...Ikonickému Gary  Clooperovi to  ve westernovém světě sluší (určitě více než coby romantického hrdinovi po boku v Audrey Hepburn ve Wilderově  Odpolední lásce) a je to spíše taková  jednohubka o shánění pomoci, jejíchž devízou je  sledování reakcí  spoluobčanů a  je dostatečně krátká, aby stihla takový jednoduchý námět  unést. ()

Siegmund

Přiznám se, že nemusím vidět každý western. Ale jako z každého pravidla, platí i zde několik málo výjimek. Jednou z nich je právě film „V pravé poledne“. (Dalšími výjimkami jsou filmy „Tenkrát na Západě“, „Sedm statečných“ a jeho předloha „Sedm samurajů“.) Film „V pravé poledne“ se právem řadí mezi mistrovská díla světové kinematografie. Kdykoliv se na film dívám, žasnu, jak mě dokáže nekonečně rozvleklý děj udržet v napětí. Za zmínku stojí i dokonalé vylíčení lidských charakterů. Film mám v paměti jako černobílý film s titulky. Když jsem ho po letech opět konečně mohl vidět kolorovaný a se slušným dabingem, byl jsem mile překvapen. ()

blackrain

Další velmi povedený western. Vznikl na motivy povídky Cínová hvězda. Opět je tu silným motivem pomsta. Čtyři pistolnící si chtějí vyrovnat účty se šefirem malého městečka. Gary Cooper byl velký profesionál. Za zmínku stojí malá pozoruhodnost. Snímek se totiž odehrává v reálném čase. Můžete si toho všimnout při častých záběrech na hodiny. Možná to bylo kvůli navození té správné atmosféry a taky trochu psychologie, která tam hraje velice důležitou roli. Je to první western, který byl v našich kinech pouštěn po roce 1948. ()

kaylin

Reálný čas a souboj pistolníků. To je vlastně skoro celá. Základ receptu na úspěch. Samozřejmě, až tak jednoduché to není, ale film je prostě krásnou ukázkou toho, jak stačí celkem jednoduchý nápad a dát do toho lidi a to, jak se zachovají. Kdyby Gary Cooper nebyl tak čestný, měl všechny na konci postřílet. ()

MajklCZsk

Leč mi mnohdy filmy klasického Hollywoodu nevadí, zde jsem nemohl jinak. Jediné, co mi sedlo, byla kamera, která se svými poetickými záběry krásně souzněla s přírodou divokého západu. Příliš knižní dialogy postav, scenáristická akademičnost, divné romance a mnohdy prapodivné užití hudby (doteď nechápu, proč u mexické dívčiny použil skladatel orientálních melodií) mi ze sledování přináší leda úzkost a znavenost. Připočtěte si k tomu ještě režijní impotenci a máme vyhráno. Jeden z nejlepších westernů historie? Myslím si, že Italové to zvládají lépe. ()

V pravé poledne čeká remake

V pravé poledne čeká remake

17.09.2016

Tahle země není pro Arnolda

Tahle země není pro Arnolda

13.07.2011

Po skandálu, na který se už mezitím téměř zapomnělo, Schwarzenegger tvrdil, že svůj návrat na filmová plátna odkládá. Ukázalo se, že ne na dlouho. Studio Lionsgate oficiálně potvrdilo, že… (více)

Tak co dál, Arnolde?

Tak co dál, Arnolde?

12.04.2011

Z „velkého překvapení“, které Schwarzenegger koncem března sliboval, se nakonec vyklubala blbůstka The Governator, která se kromě kresleného seriálu dočká i komiksového cyklu (za vším stojí Stan Lee)… (více)