Odvaha pod palbou

Courage Under Fire

Odvaha pod paľbou

Válečný / Drama / Akční / Mysteriózní

USA, 1996, 112 min

Tak toto som im zožrala aj s navijákom. Filmy s vojnovou tématikou mám rada, hlavne keď nejde len o strieľanie a bombardovanie. Potešila ma hlbšia myšlienka a bolo zaujímavé sledovať odhaľovanie pravdy a to, ako hlavný hrdina bojuje so svojimi pocitami a vspomienkami. Danzel je výborný herec a dobre sa na neho pozerá. Príbeh obohatila aj postava zraniteľnej ženy uprostred vojny. Meg je pre mňa síce symbol romantiky, ale úloha kapitánky jej tiež veľmi pristala. Film má možno nejaké tie chybičky krásy, ale ja som si ho naplno užila.(17.3.2015)

• Romario

Jen jednou jedinkrát se mi stalo,že jsem odešel z kina před koncem filmu, a to u tohoto "skvostu"! Pokud někdo miluje americký národní patos a při pohledu na americkou vlajku,která se třepotá ve větru, je celý rozechvělý,pak si tu opravdu užije. K tomu trapné válečné scény a hrůzný film je na světě.Vřele nedoporučuji.(13.3.2006)

Mám trauma z toho,že jsem zabil kamaráda v boji,tak budu vyšetřovat jednoho padlýho hrdinu.Jejda,ona je to žena a má dostat medaily cti.Hmm a kde jsou svědci,proč mi každý říká něco jinýho. Nakonec se k pravdě nějak doberu. Popravdě celkem to bylo zajímavý,jen si nedovedu představit pilota vrtulníku se 40 kg čistý váhy(5.12.2007)

Není obvyklý, aby byl válečný film vyprávěný způsobem, kdy se prošetřují výpovědi jednotlivých vojaků posádky helikoptéry a nešťastný události, která se jim stala na jedný z jejich akcí. Původně jsem se toho trochu bál, ale i přes můj počáteční strach a malinkou nedůvěru, jsem věřil, že by snad mohlo jít o poctivý a kvalitně odvyprávěný film. Díky bohu za to, že jsem se nespletl. Výpovědi jednotlivých protagonistů se liší v maličkostech a o to působivější je pak to, když Denzel Washington usilovně zjisťuje pravdu a tím si vlastně zajišťuje pro sebe pozici pravdomluvnýho a svědomityho vojáka. Je taky moc fajn vidět například začínající hvězdu Matta Damona jako mlaďoučkýho kluka. Líbil se mi rozdíl mezi tím, když byl v civilu a když měl na sobě uniformu a byl ostříhaný. V civilu vypadal dost pohuble, kdežto v uniformě drsněji a připomínal mi jeho pozdější roli v Zachraňte vojína Ryana. Dále bych vyzdvihl překvapivě křehoučkou Meg Ryan a pochválil jí za její roli kapitánky, kterou zahrála velice přesvědčivě. No a jako poslední se mi pochopitelně líbil sám Denzel Washington a jeho úloha vyšetřujícího důstojníka. Na jeho herecký výkon si nikdy nemůžu stěžovat. Hudební složka, až na závěr film, nebyla příliš výrazná a chvilkama mi to připomnělo hudbu z později natočenýho Titanicu. To je asi tak všechno, film se mi moc líbil a rozhodně bych ho doporučil těm, kdo chce občas trošku zpomalit . ;-)(18.5.2012)

Ze začátku zajímavé. S postupujícím časem bohužel ztrácí na své zajímavosti a konec je velmi jednoduchý a nudný. Potěší pouze herecké obsazení, které i ve vedlejších rolích při pohledu zpět působí velmi hvězdně ( začínající Matt Damon musel kvůli roli hodně shodit a měl dlouho zdravotní problémy kvůli silné dietě).(25.6.2004)

• - V jednej scéne je z vrtuľníku hodený na tank kanister, ktorý ho zapáli. O pár sekúnd sa v krátkom zábere zdá tank nepoškodený. (johnsnow)

• - Matt Damon kvůli malé roličce vojáka závislého na heroinu zhubnul o 18 kilo. (77Ivana)