Odvaha pod palbou

Courage Under Fire

Odvaha pod paľbou

Válečný / Drama / Akční / Mysteriózní

USA, 1996, 112 min

Není to špatný pokus o psychologičtější přístup k válečné látce. Tvůrci nabízejí jednu z epizůdek války v Zálivu hned z několika pohledů – co člověk, to jiné motivace, pohnutky, to jiná verze a pohled na události jedné noci u sestřelného amerického vrtulníku. Je jeho velitelka neohrožená heroina, nebo panikařící ženština? Denzel Washigton má za úkol zjistit pravdu a přitom se sám vyrovná s vnitřním traumatem z války. Zajímavý nápad "analyzovat válečné hrdintsví" není žel bohu příliš zajímavě realizovaný. V zásadě je to ušlechtilá a docela dobře sehraná nuda s planými ambicemi jít do hloubky, kterou stačí vidět jednou kvůli rozřešení.(13.6.2004)

Překvapivě mnohem lepší než jsem si pamatoval z dob premiéry. Válečné drama, které je zcela jiné než obvykle. Netočí se kolem žádné velké bitvy, ani velkou bitvou nevrcholí. Spíš je komorní válečnou detektivkou, která se točí kolem bezvýznamné válečné epizody, kterou nahlíží pohledem několika jejích aktérů a je tak především o lidech. O odvaze a zbabělosti, obětavosti a sobectví, o pravdě a lžích, o kritických momentech života, které vyplaví na povrch to podstatné. Netuctové, plné silných emocí (byť někdy ukrytých pod povrchem) a napínavé i přesto, že občas tempo zvolní a člověk si říká, že některé úhly pohledu mohli tvůrci zkrátit. Netypicky obsazená Meg Ryan, tehdy pevně usazená na trůnu královny romantických limonád, je výborná a táhne film přinejmenším stejně dobře jako spolehlivý Denzel Washington. Za pozornost stojí i malá role Matta Damona, který kvůli roli shodil nějakých 12 kilo a přivodil si na několik let nejen zájem filmařů a nabídky na velké role, ale také nepříjemné zdravotní komplikace. Jeden z filmů, kterým po letech při repríze zvedám hodnocení.(24.8.2013)

Prirodzené zaškatuľkovanie Meg Ryanovej ako romantickej dievčiny obvykle sa pohybujúcej v úplne inom žánri zvýraznilo kontrast medzi na prvý pohľad fyzicky jemnou až slabou ženou a krutou vojnovou realitou. Kontrast, ktorý sa prelínal celým dejom a ktorý človek zviazaný vojenskými tradíciami (Denzel Washington) nikdy nemohol pochopiť. Ambiciózny film - síce nie bez chýb, ale určite stojí za pozornosť.(16.1.2003)

Ani ne moc válečný jako spíše vyšetřovatelský film válečných "zločinů" spáchané během války v Peském zálivu. Dějově sice zajímavé, ale strašně zdlouhavé. Hodně se to táhne a místy to dost nudí. Denzel Washington zahrál sice dobře, ale bylo z toho dost cítit takové to klasické USA vlastenectví, které mě osobně moc nevoní. Místy byly i akční scény, ty filmu docela pomohly.(12.12.2009)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Válečný film spočívající ve vyšetřování dvou nešťastných událostí z války v Perském zálivu je bohužel plný patosu, amerického patriotismu a sebemrskačství. Takže mi více vadil, než mne bavil, a to i přes účast mé oblíbené Meg Ryanové, Denzela Washingtona a Matta Damona. Když připočtu, že režisérem je Edward Zwick, autor mých oblíbených filmů Legenda o vášni a Poslední samuraj, jde o jednoznačné zklamání. Trailer: http://www.csfd.cz/film/10328-odvaha-pod-palbou-courage-under-fire/videa/(12.12.2009)

• Meg Ryan

• - V jednej scéne je z vrtuľníku hodený na tank kanister, ktorý ho zapáli. O pár sekúnd sa v krátkom zábere zdá tank nepoškodený. (johnsnow)

• - Matt Damon držel kvůli filmu přísnou dietu. Kouřil a do toho dvakrát denně uběhl 10 kilometrů. Takovou zátěž ale jeho tělo špatně snášelo, a proto musel být pod lékařským dohledem. Trvalo mu skoro dva roky, než se zotavil. [Zdroj: Kinobox.cz] (Bioscop)

• - Matt Damon kvůli malé roličce vojáka závislého na heroinu zhubnul o 18 kilo. (77Ivana)