Někdejší dětská herecká hvězda Ron Howard (nar. 1954) dnes patří k předním americkým režisérům (Rodičovství, Oheň, Apollo 13, oscarová Čistá duše, Šifra mistra Leonarda aj.). Pohybuje se ve všech žánrech a jednou si vyzkoušel i western, přestože jeho obliba je v posledních letech mizivá. Podle románu Thomase Eidsona "Poslední jízda" (1995), který je součástí trilogie o osudech žen na americkém západě, natočil příběh rančerky Maggie (Cate Blanchettová), jež s pomocí navrátivšího se otce Samuela (Tommy Lee Jones) pátrá po dospívající dceři Lilly (Evan Rachel Woodová), unesené krutým apačským válečníkem (Eric Schweig). Vedle vlastního pátrání je v popředí děje napjatý vztah mezi životem v divočině zocelenou dcerou a nehodným otcem, jenž se po letech odloučení vynoří odnikud a očekává aspoň trochu vlídné zacházení... Ztracené (2003) nejsou „hezkým“ westernem, dodržujícím zavedená klišé, ale pokusem o realistické zobrazení života v pohraničí, jak to o pár let později udělal televizní seriál Deadwood. Znalci žánru poznají, že tvůrci čerpali inspiraci u klasického díla Johna Forda Stopaři (1956), v němž John Wayne neúnavně pátrá po své unesené neteři. Snímek se odehrává v Novém Mexiku, kde se také natáčel. (Česká televize)

VanTom

Vážný psychologický, lehce mystický western o matce s dcerou, které hledají cestu ke svému odcizenému "indiánskému" otci / dědovi, zatímco pronásledují únosce její druhé dcery. K onomu stopování (a dohánění) sice dochází tak nějak bez většího přičinění až automaticky, nicméně poutavé výkony Cate Blanchett a Tommyho Lee Jonese, jakožto i dostatečně prokreslené charaktery a nesentimentální vztahy [viděn rozšířený director's cut], z něho dělají kvalitní dramatickou, nikoliv čistě žánrovou podívanou. ()

cross

Dobrodružná indiánka, mísící klasický příběh s lehce psychologickými aspekty. Nádherné reálie vystřihuje vynikající výprava, scény ozvučuje standadrní, ale jako vždy skvělá Hornerova hudba a herecké výkony jsou v rámci naskytnutých možností. Howard správně vsadil spíše na naturálnější zobrazení krvavosti vzpurných indiánů, vynechal nepříjemné vtipkování zobrazených osob (film je servírován spíše jako seriózní drama) a třebaže je příběh celkem předvídatelný a je již od začátku jasné, že někdo z klaďasů to se zdravou kůží do finále nedotáhne, já se dobře bavil. Přestože film rozhodně nepřináší nic nového a v podstatě je jen standardní fuškou v rámci žánru. ()

D28

Výborná drsná dráma, ktorej nechýba napätie a skvelí herci.Páčilo sa mi, že film sa neuberal komerčným smerom a mám čoraz silnejší pocit, že pomalé tempo westernom naozaj sluší, zvlášť ak hudobný doprovod a kamera nudu nepripustia.Nie všetky scény mi robili radosť,čo však bolo zrejme ich cieľom. ()

3 AM Code

4* s odrenyma usima. "Missing" je velice netradicni westernove drama s vynikajicimi hereckymi vykony - Cate Blanchett a Tomy L. Jones nezklamali. Libila se mi kamera, syrovost deje i celkova atmosfera, ale film je zbytecne dlouhy a obcas odbocuje k nevyraznym vedlejsim scenam. Osobne bych kratil tak o 20-30 minut. Nekdo tu zminoval, ze by filmu prospela vetsi davka klasicke westernove akce - to je asi pravda, ale pak by to uz nebyl ten samy film - reziser chtel evidentne natocit drama, nikoli "kovbojku". ()

ranp

Mám rád tajemno a tak mě zaujal obsah filmu pojednávající o unesení mladé dívky fantomem v kapuci. Byl jsem ale poměrně zklamán, vyklubal se z toho podle mě naprosto průměrný film, kde možná ani ty *** nejsou u mě úplně čisté. ()

Sdoom

Solidní něco jako western, ve kterém jsou náznaky Howardovy režisérské zručnosti, ale jako celek se jedná o záležitost celkem průměrnou a snadno zapomenutelnou. Natočené je to hezky, Cate Blanchett i Tommy Lee Jones jsou výborní, ale možná je to přílišnou předvítaleností a malou porcí originality - na víc jak 3 hvězdičky to není. (HD, orig.) ()

BlueZero

Podpriemerný film, vlastne o ničom. Nezachránili to ani hviezdy čo v ňom hrali, podali len priemerne až podpriemerné výkony. ()

Peť@n

Být to alespoň o půl hdoiny kratší, šel bych na čtyři hvězdičky....ale u konce jsem se už fakt nudil... Jinak ale moc pěkný a zajimavý film, ale jak říkám, na to, kolik se tam toho stane moc rozvleklý....3 a půl hvezdicky.... ()

vander19

Niektoré filmy Rona Howarda mi sadnú viac a niektoré ma vyslovene nudia. V tomto prípade je to však pozitívne hodnotenie. Zo začiatku som očakával thriller utkaný v našej časovej dobe. O to bolo prekvapenie radostnejšie keď som zistil, že film sa odohráva v štýle divokého západu. Presne toto ja môžem. Filmy, ktoré dýchajú atmosférou divých lesov, ohňa, koní. Možno bolo, ale dobre, že som poriadne nevedel do čoho sa púšťam. Hneď na začiatok ma potešila prítomnosť Aarona Eckharta. Práve v ňom som videl budúceho hrdinu tohto filmu. No nestalo sa tak. Osôbka Káti Blanšet ma zase zo začiatku pekne srala a to sranie ma držalo dosť dlho. Až som kvôli nej premýšlal o oveľa nižšom hodnotení. Tommy Lee je v úvode skôr takej tichšej povahy. Ale časom, pri putovaní za únoscami jeho vnučky, nám krásne odhalí svoju dušu. Práve on je tým ohnivkom, ktoré tento film robí takým skvelým. Drsný, charizmatický beloh s výrazom indiána s poriadne ošlahanou tvárou od vetra. Po čase si začne rozumieť aj s našou Káťou, ktorá už našťastie prestane s tými náboženskými sračkami. Povedal by som, že od scény ako Cate alias Maggie ochorie záhadne rýchlo a rovnako rýchlo sa vylieči začne byť normálna. Uvedomí si, že existuje svet medzi nebom a zemou a indiáni predsa možno len dačo zo šamanstva dosť obstojne ovládajú. Práve šamanstvo, zaklínačstvo bolo pre mňa hnacím motorom tohto filmu. Nadchli ma predvedené scény do maximálnych otáčok. Koncová akcia má tiež dačo do seba a nedá sa na ňu pozerať ako na bullshit. Aj keď povedzme si na rovinu, žena, dôchodca a z časti mladý indiánsky chalan všecko vyriešia???? Trošku pritiahnuté za vlasy, ale aj napriek tejto chujovine ma Howard nesklamal a jeho film dóóóósť husto bavil. ()

GREGOIRE

Jó, na to se dá dobře koukat. Tomy Lee Jones je v roli nepravého indiána vynikající, stejně jako Cate Blanchett. Je to zajímavá záchranná výprava. Trochu mi to připomínalo Posledního Mohykána, ale má to přece jenom trochu pozvolnější a místy až rozvleklé tempo. Závěr je zcela tradiční. Celý příběh je vlastně klasického střihu, ale není to na škodu a proměna vztahu dcery a otce tomu dává náboj. ()

Alf

zajímavý příběh, netradiční podání, jen ten konec mi připadal dost "přilepený", vcelku příjemné překvapení, protože na rozdíl od kolegů nepovařuji Rona Howarda za vynikajícího režiséra-nenatočil Čistou duši pod jeho jménem nějaký méně známý kolega :-D ? ()

Cement73

Cate Blanchett je tu skvostná ako farmárka na divokom západe, zlí indiáni, dobrý biely indián a celkom akčný dej. ()

sona123

Překvapivě lepší, než jsem čekala. Film má spád, herci jsou v pořádku (poměrně hvězdné obsazení), děj samozřejmě předvídatelný, ale nijak to neuráží...A je na divákovi, na čí straně stát (běloch x indián). ()

Mikino00

To byla ale blbost, místy trapné až jsem se styděl (povodeň, přestřelky, kouzla). A nejhorší ten malý spratek a ty tupé ženské, proč proboha někdo dává do westernů takové věci! Howard není dobrý režisér a jen to potvrdil. ()

aLPaC

Prvních 30 je rozehraných na výbornou, dalších 60 se pak film topí ve zbytečnostech jako jsou různé kouzelné a šamanské metody a nudí, zbylých 40 minut nabytých akcí už je opět výborných. Ron Howard vsadil tentokrát na poněkud drsnější nótu a navíc příběh zasadil do 19. století, což mi nějak nevadí. Naopak. Film dotváří výborná hudba Jamese Hornera (ani nemůže jinak) a přesvědčivá Cate Blanchett a Tommy Lee Jonesem. Škoda malé role pro Eckharta, ale je jasné, že v době natáčení ještě nebyl tak známý. Chtěl jsem dát i 4, ale ten rozvleklý prostředek mi to zkrátka nedovolí. Možná při dalším shlédnutí. ()

Nethar

Tommy Lee Jones a Cate Blanchett ve westernu? Proč by ne. Šlape to výtečně (no jo, Ron Howard), je to takový western staré školy, dobrá hudba (no jo, James Horner), hezké exteriéry, pekelně zlý indián, mateřská i otcovská láska, velmi velmi dobré. Používání pravé "apačštiny" jako bonus. ()