Chladné léto roku 1953

• Sovětský svaz Cholodnoe leto pjaťděsjat tretěgo (více)

Eastern zasadený do tragického obdobia politických prehmatov a dogmatických hesiel. Roku 1953 sa po Stalinovej smrti následkom Berijovej amnestie dostali na slobodu kriminálne živly. V odľahlej severskej osade sa dvaja politickí vyhnanci postavia proti šesťčlennej bande hrdlorezov, ktorá ohrozuje obyvateľstvo. Hlavný hrdina, bývalý rozviedčik, ktorého vyhnanstvo priviedlo do stavu hlbokej melanchólie a rezignácie, sa v konfrontácii so zločinnou bandou zbavuje ťaživého bremena poníženia a krivdy, nachádza stratenú ľudskú dôstojnosť, zmysel pre solidaritu a ochotu obetovať sa pre iných. (oficiální text distributora)

JitulkaN

Na tenhle film mě upozornila před 10 a více lety mamka. Dávali to ve filmovém klubu na dvojce, takže v původním znění (velké plus) jsem si to nahrála na VHS (ještě ji mám :) ). A valila jsem oči. To muselo být šílený, když vyrazila do světa tahle svoloč po amnestii. Parádní obsazení - Šlupka řekl za film pár vět, kriminálníci vypadali dost věrohodně (bez mozku), marnost, drsná Sibiř, napětí... A v odlehlé pustině se pomoci těžko někoho dovoláte...při prvním shlédnutí mě ten film moc mile překvapil. ()

italka63

Tak věrné, až běhá mráz po zádech. Život v Matičce Rusi nebyl nikdy lehký, ale propuštění vězni Berijou byli vyslovená svoloč. Jste v odlehlé, polorozpadlé vesničce, kde největší kulturou pro pár lidí je dřevěnice státního pidipřístavu, okolo občas projedou velké lodě. Ale také dorazí tlupa nejhorší spodiny. Perfektně řemeslně zvládnutý film, který odhalil problémy doby, zde konkrétně onoho chladného léta 1953. ()

dyfur

.........nie som extra priaznivec tohoto typu filmov,ale je to dobrý film.Námet,spracovanie,atmosféra….kvalita. ()

kagemush

Můj první sovětský film kdysi,kde nikdo nedostal vyznamenání.- Do teď můj oblíbený a to i přesto, že hlavně chlad marnosti, zmaru z bezmoci a vykořenění z něj čiší každou minutu.Malinká naděje na závěr (náhodné setkání dvou propuštěných politických) se rozplizne v davu nezůčastněných kolemjdoucích a odchodem hrdiny do zapomění. ()

zette

Nejvice prekvapi namet v souvislosti s dobou a mistem nataceni. Ale ani po filmove strance nelze vytknout vubec nic. Vyborne zpracovane, atraktivni prostredi nejen pro kameru a dobre herecke vykony v cele s Prijomychovem. Ma to akci, napeti a krasnou hudbu. ()

majo25

Drsný, ale krásny film a tiež zrkadlo sovietskeho režimu. Hlavný hrdina - bývalý vojak, teraz vyhnanec bráni dedinu na Sibíri proti bande iných kriminálnikov, ktorí dostali amnestiu po Stalinovej smrti. Výborné herecké výkony, prepracovaný scenár, zaujímavé scenérie - scény sú točené väčšinou v exteriéri. Hodnotenie: 75% ()

alchac

Nepochybuji o tom, že kdyby Karel May někdy navštívil zemi za Uralem, měl by jeho hlavní hrdina Stariná razjáščaja ruká úplně jiné rudé bratry, a to nepochybně z kmene Komančů. Neboť skutečnost, že se velmi pravděpodobně ani ve svých nejlepších letech nemohlo dění v nejbezútěšnějších končinách pohraničí Divokého západu rovnat tomu, co se ještě dneska děje na Divokém východě, bude schopen odsouhlasit patrně každý civilizovaný Evropan, který někdy překročil 22° východní délky ve směru od Košic a třeba jen letmo občas nahlédne nějakou zprávu o aktuálním dění na území Sajůzu. A co teprve v malebném období padesátých let minulého století, že. Chalódnoje ljeto proto přináší velmi snadno uvěřitelný příběh o tom, jak pěkně se v končinách, kde dnes již znamená předminulou pětiletku, žilo v době, kdy po generalissimově smrti jednoho pána, oproti kterému i nejotrlejší velitelé Einsatzgruppen a Totenkopfverbände dohromady působili dojmem plachých řeholníků, napadlo pustit na svobodu tu nejhorší sběř ruských kriminálů. Grabítělskaja kosa zde ovšem padne na kámen v podobě obligátního Blandína, zde vychrltého trockisty od kontrášů, který té násilnické svoloči názorně předvede, zač je toho gulag – a že tu perestrojku vzali soudruzi od Mosfilmu pěkně naturalisticky od podlahy! No co bych dál vykládal, óčeň charóšij borčwestern a v kontextu současného domovského dění pěkné memento o tom, jak nepěkně se může zvrtnout amnestování vrahů. ()

danoo

Málokto si uvedomuje, že 50-te roky boli v ZSSR časmi hrdinov, aj keď hrdinov neznámych, zneuznaných. A to je hlavné pozitívum tohoto filmu, kt. akoby dával cítiť to, čo Iľja Erenburg označil ako odmäk. ()

PavelR

Sovětská bojůvka odehrávající se v 50. letech na Sibiři. Setkání politických vyhnanců (kteří s politikou neměli často nic společného) s kriminálníky. Polorozbořené chatrče, krásná příroda a obě strany odhodlané dotáhnout boj až do konce. Pěkná podívaná. ()

vitekpe

Jak spravne podotyka ve svem komentari Jordan - skvely casting - a v dalsim paradnim SSSR filmu - podotykam ja! Pojem "eastern" opravdu sedi presne. ()

Kovaja

Tak sem velmi mile překvapen z tohohle sovětského filmu.Film má hlavu patu a navíc pojednává o zajímavém tematu.Do vesnice na pobřeží kde žije snad 30lidí a jednou za čas jim zásoby jidla vozí lod se sami pozvou kriminálníci amnestovaní z vězenských táboru.Banďě 6 tupců se postaví 2 političtí vězni,no spíš svým vzhledem připomínající totální ztroskotance.Nevadí,ono to bude stačit páč kriminálníci sou opravdový tupci co maj místo mozku z piva kostku a taky tak dopadnou.Opravdu podařený film který rozhodně nenudil ()

Deleatur

Velmi ruský (tj. zemitý a zádumčivý) popis dopadu bezhlavé amnestie po Stalinově smrti na prosté venkovany. Zářivým středem netradičního westernu, přesněji easternu, byla Šura (Burjaková), slovanský ideál a děvče krev a mlíko. 80% ()

sehe

Suhlasim s Jordanom.Casting je absolutne precizny.Hlavný hrdina, hoci zjavne apaticky a svojou intelektuálnou tvarou totálne nesediacou do zapadlého severského ruskeho prostredia Sibíru sa, ako politický väzeň odlišuje od obyvateľstva malej dedinky.Nakoniec je to on,ktorý si poradí s kriminálnikmi amnestovanými po Stalinovej smrti.Tak odlišný film od americkej produkcie, a tak skvelý film ruskej produkcie. ()

junxi91

Tak jsem si řekl - podívám se netradičně na nějaký sovětský film, ale bez politické propagandy. A povedlo se! Celkem brutální eastern o neveselých časech Stalinovy vlády a o unáhlenosti šéfa NKVD, který byl sic zmrd, ale nakonec vyhlásil amnestii všem vězňům. Bohužel se nejednalo jen o chudáky, kteří byli vězněni z politických důvodů (rozuměj Stalinovy paranoi). A navíc je to zde víceméně nepokrytě řečeno, taková pěkná reflexe těch hrozných časů Stalinovy krutovlády. Díky bohu za Gorbiho. Bohužel, tento kurz v ruské společnosti moc dlouho nevydržel a nový car Putin se opět snaží oživit kult tohoto arcizmrda a veškeré jeho odporné zločiny bagatelizuje. ()

winstonik

Samozrejme, boľšánkovia, však za to všetko mohol iba Stalin a Berija. A vy, Gorbačovovci, vy ste čistí ako tá ľalia, však? Lenže chyba lávky: týmto filmom ste vypustili pravdu nielen o Josipovi, ale aj o vás. Všetka česť, geniálny film. ()

Amonasr

Jeden z řady sovětských filmů, které se objevily v době gorbačovovské "glasnosti" a snažily se otevírat různé Pandořiny skříňky sovětské minulosti. Chladné léto si zvolilo akční příběh ze zapadlého venkova, kdy banda kriminálníků propuštěných na základě amnestie po Stalinově smrti terorizuje vesnici a je nakonec zlikvidována dvěma odvážnými politickými vězni.  Něco na ruský způsob Sedmi statečných s politickým podtextem kritiky nespravedlností poválečné stalinské éry.  Na svou dobu jistě zajímavý a v tehdejším sovětském diskurzu i potřebný film, který však již dnes působí poněkud schematicky a rovněž z filmařského hlediska jistě nepatří k uměleckým vrcholům sovětské kinematografie. ()

RedOctober

Western z místa, kde by jste to moc nečekali.  Stejně jako místní obyvatele nečekali od koho se jim dostane pomoci. Od Slunce Vám tu asi smrt nehrozí.  V době vzniku odvážný snímek. ()