V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi svou životní láskou a osudem známého vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on. (Vertical Entertainment)

Loxias

Tak sem si dal i dvojku, ale nevim co sem cekal. Zmeneny, preskladany a obraceny naruby. Vlastne nepamatuju, kdy sem naposledy videl film podle knihy (kterou sem cetl) a nenasral me. Hlavne vypustej veci, ktery jsou v ty knize nejvetsi zazitek a nacpou tam picoviny, co ani nedavaj smysl. ..a ted sem se docetl, ze se chysta upravit i Setkani s Ramou, ach jo ()

gemi

Taxem si podruhé zaDunil. To byla zase nuda jak prase! Druhý díl seriálu, plný předlouhých, patetických rozprav, které jsou střídmě přerušované občasným digitálním bordelem na pozadí šedohnědé, unylé pouště. Dlouho jsem se tak netěšil na závěrečné titulky. (Poznámka pro mé budoucí já: Jestli v roce 2028 skutečně vyjde třetí díl, tak raději sleduj mouchu srát, pomalinku se dloubej v hemoroidu nebo si přečti libovolnou knížku od Klause, ale Dunu používej výhradně jako substituci Rohypnolu!) ()

pistik

Prislo to len mne alebo Shani/Zendaya vyzerala v tomto filme ako Fantozziho dcera? Necudujem sa ze Paul si na konci vybral princeznú a nie tohoto asexualneho chlapca. Uplna kastingova chyba. Inak celkom ušlo, tak 75%, videl som aj lepsie, vyrazne lepsie scifi ()

Aleix

Překvapivě lepší než první část. Herbertova Duna je už SF klasika ,ale celkem těžký čtení. Fanouškem Harkonenů jsem od PC hry. Dobré zpracování, prostor pro rozvoj dalšího dílu. ()

Simomon

POSLEDNÍ SLOVO: Audivizuálně je to v pořádku a ukojilo mě to i přes delší stopáž. Jenom mám neustále pocit, že jsem náhodně zapnul televizi u 8. série 34. dílu aniž bych viděl předchozí epizody. 70 %, 4/5 ()

ejdycko

Druhá duna je opět vizuální radost a potěšení, doplněna úžasnou hudbou Hanse a obsazena jedničkovými herci (insane Austin). Film vás vtáhne do děla jak vysavač díky výborné práci se zvukem a pro změnu od prvního dílu nechá vychutnat několik parádních soubojů jak se patří. Jedinou výtku bych měl k tempu a občasnému vynechaní některých detailů, které by film natáhly na desítku. Celkově ale jde o jeden z nejlepších audio-vizualních zážitků vůbec a rozhodně to stojí za to 92%. ()

Tarhiel

Keď som temer 3 roky dozadu videl v kine prvý diel, povedal som, že ak ten druhý bude rovnako kvalitne zadaptovaný ako ten prvý, tak tomu dám plný počet.Po audivuzálnej stránke je to rovnaká poézia ako jednotka, a niektoré veci (Paulova skúška dospelosti, inaugurácia Ctihodnej matky, gladiátorský zápas Feyda Rauthu a vôbec celý jeho nástup na scénu) previedli na strieborné plátno výborne.Moje jediné výtky smerujú k scenáru: tentokrát tam bolo vidieť, že povynechávali podstatné veci z knihy(Paulovo dieťa, prečo bola dôležitá odvrátená časť planéty - toto som naozaj čakal, že tam uvidíme, keďže na to pomrkávali v jednotke; Paulovo dovtípenie sa, kto sú Saudaukari a ako sú trénovaní), alebo výrazne pomenili (Shani - chápem, kam tým smerovali, ale nesúhlasím s tým), a nie tým skvelým spôsobom ako v jednotke, kde pokiaľ niečo vynechali, tak zmysel toho textu delegovali do niektorých zvyšných scén, a teda už nebola potrebná, prípadne menej podstatné veci len naznačili.Z filmu nie je jasné, ako dlho niektoré veci trvali, a tak to vyzerá, že veci sa dali do pohybu v priebehu pár dní, možno mesiacov, ale v knihe trvali roky.Divák neznalý predlohy si ich možno ani nevšimne, ale už teraz tajne dúfam, že Villenue bude chcieť vydať Director´s Cut, kde aspoň niečo z toho doplní (i keď on DC nemá vo zvyku).A ani nástup Imperátora na scénu tu nemá tie grády jednotky - proste sa tam objaví a za celý film tam ani raz nie je ukázané, že je to geniálny stratég a nebezpečný oponent - tu je to proste len starý pánko.Stále sa však jedná o nadpriemernú adaptáciu a dobré ukončenie.Mnohí hovoria, že príbeh Paula Atreida je varovanie pred falošným mesiášstvom a mocou náboženstva.Ja v jeho príbehu vidím oveľa viac inú tému - tému prežitia. Paul je obeť, ktorá si prešla strašnou traumou; avšak prežil ju, naučil sa, ako to v ich svete chodí a tieto pravdlá potom vedel obrátiť proti tým, ktorí na ňho vztiahli ruku. Monštrum z neho spravili oni - svojimi vlastnými činmi.Zrejme by bol skvelým vládcom a nástupcom svojho otca, ale nikdy by nedosiahol svoj potenciál a nezašiel tak daľeko, keby nebol dohnaný okolnosťami.A preto podľa mňa je táto kniha aj film variáciou na príslovečné varovanie - kto druhému jamu kope, sám do nej padá.PS: Na film choďťe rozhodne do kina, toto je zážitok, ktorý chcete vidieť na veľkom plátne ()

hrumsrt

Po dvou a půl letech se vrací Denis Villeneuve s druhou polovinou svého osudového projektu. Neměl to snadné, musela finančně uspět první část, aby vůbec od Warnerů dostal možnost odvyprávět příběh z planety Arrakis, a s velkou dávkou diváckého nadšení se i takhle těsně po covidu podařilo úkol splnit. Ovšem covid nestačil, a co fanoušek nechtěl, přišla stávka scénáristů, aby s odkladem došla konečně druhá část a divák mohl ocenit, co tenhle kanadský fanoušek provedl se svojí vysněnou knížkou od Franka Herberta. Ale možná, kdyby to bylo jinak, Duna 2 by nebyla takhle epická! Jde o naprostý vrchol filmového vyprávění v novodobé éře, který skutečně v mnohém nejen navazuje, ale díky modernizačnímu posunu i překonává srovnávané Hvězdné války, pro něž je navíc silnou inspirací samotná Herbertova předloha.. Duna 2 vytěžila masivní expozici prvního filmu na maximum a už jen jede. V životě jsem v kině neviděl najetější film, tohle je něco, jak kdyby spolu bojovali Anakin s Obi-Wanem na Mustafaru celé dvě a půl hodiny.. Paul Atreides bere otěže do vlastních rukou a spolu s Fremeny musí pochopit, o čem je jeho úděl, a jak ho dosáhnout, a přitom to stejně možná nebude stačit. To nejlepší z prvního filmu je tady několikanásobně umocněno. Svět, který dýchá.. Audiovizuální mistrovství, které rozbuší srdce, rozpláče necitu a dodá nejepičtější filmový zážitek, jaký jsem za celý život v kině viděl! /viděno v kině/ 100% ()

fajnes

„- Neverila si. Vybrala si si zlú stranu. - Stranu? Žiadne strany nie sú.“ Tam, kde Matrixu 2/3 alebo Mad Maxovi chýbal poriadny príbeh, druhá Duna exceluje a ešte ich aj prekonáva vo všetkých ostatných ohľadoch. Villeneuve sľúbil dospelú verziu Hviezdnych vojen, ktorú navyše obohatil o nolanovský recept na blockbuster.  Duna 1 bola predjedlo, v rámci hlavného chodu si v dvojke Denis okrem réžie berie na bedrá aj najväčší podiel na scenári. Uvoľnenú prvú hodinu strieda postupne gradujúci príbeh s fantastickým citom pre tempo. Keď sedíte v sále, pod vašimi nohami Dunia piesky bojmi sužovaného Arrakisu, niet pochýb, že Hollywood ešte stále tróni audiovizuálnej zábave.  Magnum opus alebo sa ešte v budúcnosti prekoná? Čas ukáže. Dovtedy sa budú fanúšikovia mať k čomu vracať. 9.5/10 20 rokov som nevidel nič zaujímavejšie. Long live cinema... ()

AdamXB-1

Duna Franka Herberta je pro mne elementární záležitost, formovala mi fantazii ranného sci-fi a patřím mezi uctívače celého kultu, takže nějakou tu představu o tom, jak by mohla vypadat její filmová podoba mám. Bylo by tedy nasnadě předpokládat, že mé hodnocení bude přímo úměrné tomu, jak moc se tvůrcům podaří přiblížit téhle mé představě. Kupodivu je zde opak pravdou, Villeneuve je mým představám na hony vzdálený, přesto mohu jeho Dunu označit za výbornou, málo barevnou, uhlazenou, mainstreamu přístupnější, ale přesto výbornou. ()

tlesk

O výjimečných dílech se píše docela obtížně. Jsou filmy, u kterých dochází dostatečně barvitá slova. Tady by se mi chtělo jen napsat: „Je to skvělé, zajděte si na to! Do IMAXu. Povinně.“ Protože jestli existuje nějaký film, na který se vyplatí jít do kina, je to tenhle. A troufám si říci, že letošek bude maličko smutný v tom, že všechny nadcházející blockbustery budou trpět srovnáním s tímto mistrovským dílem. Zde si totiž brilantně sedlo úplně všechno. Dokonalý casting. Přichází řada nových postav, které nemohly být typově lépe obsazeny. Staří známí pak dostávají více prostoru a prohlubují se jejich charaktery a motivace. Dokonalý soundtrack Hanse Zimmera, jenž jen obratně rozvíjí motivy zminula. Svébytné efekty a celkový vizuál, které jsou naprosto jedinečné. Akce, jež vás napěchuje adrenalinem. A všudypřítomná osudovost, pocit, že sledujeme něco opravdu velkolepého. A v takových superlativech by se dalo pokračovat ještě dlouho. Pokud jsem první Duně vyčítal, že šlo o emočně lehce prázdný počátek sci-fi opusu, zde se vše bohatě vynahradilo. Protože byla víceméně předehrou k tomuto finále. Jako většina sequelů je i tento větší. Ale ve smyslu toho, že se jedná o veliký, významný film, který má pro sci-fi žánr potenciál být podobně určující, jako byl svého času Jacksonův Pán prstenů pro fantasy. Vzhledem ke knižním předlohám obou zmíněných sérií se pak dá už jen suše poznamenat, že Duna legendárnímu stejnojmennému dílu Franka Herberta rozhodně nedělá ostudu. Po stránce efektů, vrstevnatého příběhu, soundtracku, osudovosti, hloubky a propracovanosti světa jde o jeden z nejkrásnějších vědeckofantastických opusů, co jsem kdy viděl. Skutečně přelomová podívaná, jaká si v posledních letech jen obtížně hledá srovnání… ()

ForGump

Opulentní gigantická Duna pokračuje a pokračuje také na můj vkus dalším příběhem, jenž mi přijde už opravdu čistě jako telenovela. Telenovela, která obsahuje hodně klišé zabalené do sci-fi z budoucnosti plného podivných vět a frází, či lásky a nenávisti. Brilantně nasnímaná a ozvučená telenovela. Ale na mě tedy nefungovala ta Villeneuvova režie, kde bylo plno takových tradičních záběrů, mnohokrát viděných a úsměvných, mírně mi připomínající superhrdinské filmy. Tedy přesně ty záběry scénická kompozice, kterou už i filmy od Marvelu pochopily, že jsou s ní směšní. O plytkém scénáři, který je roztažený na tři hodiny a tradiční, ani nemluvě, byť obsahuje zajímavé drobnosti, máme tam nějaký ten červí toč, jak se na nich jezdí a co vlastně produkují. Pak celkem zajímavé tematizování vůdcovství a spasitelství a celé by se to dalo aplikovat i na naši politickou realitu. Ale jinak je to o tom, že tenhle bratr se špatně podívá na druhého, tvoje matka je dcera někoho ďábelského, o bující lásce mladých lidí, z něhož se vyklubající milostný trojúhelník bude ve třetím díle hlavní a hrdinství. Postavy se posouvají z místa na místa naprosto náhodně a myšlenkové pochody se mění hlava nehlava. Herci se snaží, hrají velmi dobře, ale nemohl jsem si pomoct a při závěrečné dvouminutové bitce hlavních protivníků jsem se musel smát nad tím jak Austin Butler nedokáže vystoupit ze svého Elvise ani po čtyřech letech od natáčení a působí jen směšně. Takže vlastně se mi zdá, že jsem viděl nejhorší film Denise Villeneuva, mého dosud oblíbeného režiséra, který se mi začíná jevit jako James Cameron, kdy talentovaný tvůrce věnuje spousta času jedné látce a dle mě to není dobře a může se stát, že to pro něj bude poté jen a jen na škodu. Velké mrzení. 50% ()

Kraty

Jednička na steroidech. Daleko více akce než v prvním díle, to ale neznamená že první díl je špatný, to ne! Je dobře že první díl nebyl tolik o akci než právě o seznámení s planetami, národy a i tamními kulturami. Tady se jen navazuje na to, co první díl naservíroval. Parádní akce, dechberoucí vizuál, který s přehledem například The Batmana nebo Avatara: The Way of Water strká do kapsy. Zvraty, které jsem já sám nečekal jakožto člověk který knižní Dunu nečetl. Miluju to. Chci okamžitě třetí díl, který nám přinese tu hrůznou válku! 10/10 ()

Pulper

Za mě hodně jiný film než jednička. Zhodnotím podobným způsobem jako první díl. Klady: Opět velmi podobný pocit z filmu jako z knihy, skvělá výprava, triky, efekty, herecké výkony. Hlavně Chalamet, Bardem a Zendaya. Radost se na ně dívat a poslouchat je. Hudba se mi líbila víc než v jedničce, ač je dost podobná. Zápory: Opět násilný střih. Víc se toho děje, ale některé věci zbytečně osekané na úkor velerozsáhlých pasážích o manipulacích, proroctvích, vizích. Ano, je to dle ducha knihy, ale v té knize bylo hodně i jiných věcích, které tu byly často jen nastíněny a nedotaženy. Líbilo by se mi víc ukázat život mezi fremeny a věcí s tím spojených. Knihu už jsem četl dávno, ale nevím, nevím, jestli Harkonnenové opravdu vraždili svoje lidi tak často a pro každou blbost. Takže musím přečíst znovu :-) Ve filmu je víc akčních scén než v jedničce. Osobně za mě nejlepší likvidování těžebních strojů, od závěrečné megabitvy jsem popravdě čekal víc. V kině jsme byli ve čtrnácti lidech a většina se shodla, že konec byl minimálně divný, pro někoho dokonce velmi špatný. ()

shade000

29.02.2024 - Ťažko k tomuto veľdielu niečo písať, vyjadril som sa pri jednotke a to isté platí aj pre druhé pokračovanie. Stellan Skarsgård ako Baron Harkonnen a Rebecca Ferguson ako Jessica Atreides sú fenomenálni. Snáď nebudeme na tretie pokračovanie čakať celú večnosť... 03.03.2024 - Videné druhý krát v kine (tentokrát namiesto originálu so slovenským dabingom) a plné hodnotenie zostáva, takto sa robia eposy. Soundtrack od Zimmera je famózny - A Time of Quiet Between the Storms mi bude dookola hrať v hlave ešte poriadne dlho... Paul Atreides: "I am Paul Muad'Dib Atreides, Duke of Arrakis. The Hand of God be my witness, I am the Voice from the Outer World! I will lead you to Paradise!" ()

ZajmonP

Denis to dokázal. Sociálnymi sieťami podsúvaný obrázok Denisa Villenueva ako ježiša medzi starnúcimi (Scorcesse, Coppola, Spielberg), stále fungujúcimi (Nolan, Fincher, Quentin, Cameron? a ďalšími nastávajúcimi), alebo bohužiaľ mŕtvymi apoštolmi veľkej americkej kinematografie (Kubrick), sa stáva pravdivým. Z mora vypiplaných scén, motívov a prístupov vyznačím BOŽSKÉ sci-fi hody - zábery na masívne objekty, architektúru, techniku (mašiny ťažiace "spice", jazda na červovi, čiernobiely svet, emperórova loď (Greig Fraser be praised!)) a Zimmerov soundtrack, ktorý na samostatné vypočutie nepôsobí tak efektívne, no v spojení s tým obrazom vo filme zohráva viac než esenciálnu úlohu. Predsa len, je to audiovizuálne médium, this is cinema! Záverečný súboj (v porovnaní s koncom jednotky) prekvapujúco strhujúci, psychotropná linka Paulovej božskej sestry (pripomínajúcej "star child" z vesmírnej odysey) ako náčrt nasledujúcej časti skvostný a samozrejme, nech sa posledná tempom vyšľahaná štvrtina filmu tvári akokoľvek heroicky, vieme, kam tým Denis mieri. - A môžeme sa tešiť na trojku, ktorou sa za pár rokov Denis (vďaka zaručenému úspechu tohto filmu (ak nie tak džihád)) vydá do ešte šialenejších vôd Herbertových viac než šialených neskorších kníh. ()

DanMac

Možno nie až tak komplexné a trochu uponáhľané, no spôsob, akým Denis Villeneuve používa vyjadrovacie prostriedky na rozprávanie príbehu berie dych. Dokonalý príklad toho, ako dokáže strhujúca forma uzemniť diváka. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (více)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)