Reklama

Reklama

VOD (1)

V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi svou životní láskou a osudem známého vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on. (Vertical Entertainment)

Videa (8)

Trailer 17

Recenze (923)

Tsuki 

všechny recenze uživatele

Byla jsem až překvapená, jak poutavý druhý díl byl. Zatímco k jedničce jsem měla i nějaké ty výhrady (spíše subjektivní, zkrátka protože nejsem tak úplně cílový divák a neznám knižní předlohu), toto pokračování mě vtáhlo natolik, že už ani nevadilo, že nepobírám všechna ta zvláštní slova a termíny (koneckonců, když se něco provolávalo, tak ať už to bylo Muad'dib, Mahdí nebo Lisán al-Gharib, brzy člověku docvakne, že vše ve výsledku odkazuje na Paula jakožto spasitele, tudíž je to to samé :)). Nicméně bylo určitě dobře, že jsem si těsně před zhlédnutím druhého dílu připomenula právě i jedničku, abych byla víc v obraze. A druhý díl nabízí mnoho, co by se dalo vyzvednout. Zaprvé tedy to, jak skvěle to drží napětí od začátku do konce, včetně toho, že i přes velmi dlouhou stopáž se tam nezdá být nic nadbytečné a nezajímavé. I rod Harkonnenů na mě působil jaksi „zlovolněji“ než v prvním díle – stačila už třeba ta scéna na začátku, ve které prohledávají oblast a hledají Fremeny, přičemž jejich schopnost levitovat velmi přidává na hrůzu vzbuzující atmosféře. Samozřejmě se posléze ukáže, že samotní Fremeni umí vzbuzovat hrůzu ještě více (pozdější scéna, ve které jde Rabban sebejistě a s odhodláním do boje proti Fremenům, ale jak se Fremeni jeden za druhým vynořují a opět ponořují do písečné mlhy jako neslyšní smrtonoši, jeho odvaha ho naprosto opouští…). Podobných silných scén, ve kterých by se napětí dalo krájet, je ve filmu mnoho. Hodně z toho mají na svědomí výborné herecké výkony (z herců mnohdy to napětí přímo sálá). Zatímco Chalamet předvádí velmi uvěřitelný „přerod“ své postavy ze zatím nejistého Paula, který se za každou cenu chce válce vyhnout, v bystrozřivého a sebevědomého vůdce, který jasně vidí nevyhnutelné, ostatní postavy jsou neméně působivé. Zaujala především princezna Irulan (v podání Florence Pugh) a její moudré vhledy, ale také psychotický Feyd-Rautha ztvárněný Austinem Butlerem. Ten opět tímto výkonem, který je velmi odlišný od Elvise, ale přesto stejně zářný, naplno předvedl svůj herecký um. A když už je řeč o Feyd-Rauthovi, celkově mě velmi zaujala naprosto odpudivá estetika světa rodu Harkonnenů. Mám dojem, že ztvárnění některých věcí na filmovém plátně bych možná ještě o to víc docenila, kdybych četla knižní předlohu… Na závěr ještě musím dodat, že stejně jako v jedničce se ve filmu najde pár zajímavých i cenných myšlenek – spoustu z toho vyvěrá z tajemného vědění sesterstva Bene Gesserit, které na pozadí tahá za nitky a tvoří tím příběhově zajímavý protipól jiným postavám, které jednají jen na základě aktuálních okolností, tuh a cílů, aniž by viděli širší obraz. Celkově oceňuji rozličnost postav a „rodů“, které zastávají, jejich rozdílné náhledy a zajímavé dialogy, které jejich střety generují… Ze všech různých úhlů jde o výborný film, navíc ve velkolepém provedení. Přestože je tedy aktuálních 91% možná trochu overkill, hodnocení na pomezí 4 a 5 hvězd si rozhodně zaslouží. ~(4,4)~ ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Dospělé sci-fi s vyzrálými tématy, které si váží intelektu svého diváka. To nemůžeme dostávat častěji? Než se dostanu k menším výhradám, musím předně zdůraznit tři věci. Jděte do kina. Jděte do kina. A do třetice jděte do kina. Pro epické filmové počiny, v nichž je po technické stránce všechno správně a k tomu ještě zcela uchvacující a působící neskutečným měřítkem, má smysl dát peníze za nákup lístku. Divácký zážitek zkrátka druhá Duna předkládá ve vší parádě. A mohla mít klidně přes tři hodiny - i při těch 166 minutách místy působí až moc zkratkovitě, čtvrthodinku navíc by utáhla s přehledem. Výraznějším problémem je pro mě fakt, že TimCha a Zendaya spolu mají téměř nulovou vzájemnou chemii a jejich vztah, ač je stěžejním pilířem filmu, působí uspěchaně a nevěrohodně. Emocionálně jsem se zkrátka na postavy nenaladil. Denis Villeneuve každopádně v mnoha jiných ohledech převádí knižní předlohu do filmové řeči velmi efektivně a opět posouvá laťku současného science-fiction o kousek výš. A ačkoliv si na trojku nejspíš docela dlouho počkáme, těším se hodně a jsem zvědavý, co za spektákl si pro nás opět připraví. ()

Reklama

berg.12 

všechny recenze uživatele

Písek. Pomsta. Proroctví. V druhém dílu se Villeneuve dává zcela do služeb feudální předlohy a konceptuálního příběhu. Tam, kde v prvním díle obrazy vypráví a objevuje, ve druhém skrze ně jen nechává proplouvat myšlenky o osudu, víře a mesiášství. Postavy téměř opouští a nové prakticky neetabluje. Opouští i náznak humoru, což vše ještě více odlidšťuje. Kéž bychom měli příklad nějaké epické trilogie, s posunem děje a příchodem nových postav, ve které všechno funguje mnohem lépe. Mimochodem, zkuste si porovnat černobílý souboj v aréně s o sto let staršími vozatajskými závody v němém Ben Hurovi z r. 1925 a říci mi, ve kterém aréna napráskaná diváky vypadá lépe. ()

T2 

všechny recenze uživatele

║Rozpočet $190miliónov║ Tržby USA $252,390,027║ Tržby Celosvetovo $626,090,027▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Obsadenie priam luxus. Dejovo mi to pomalšie tempo tento krát ale vadilo, prišlo mi to v niektorých úsekoch dosť zdĺhavé. Dokonca niektoré dejové prechody, skokové bez dobrého plynulejšieho nadpojenia. Technická stránka brilantná. Akcia v pohode, dramatická stránka poväčšinou berie. Villeneuve sa troška nechal uniesť svojou dokonalosťou, začína byť z neho troška zhýrali Nolan. /videl v kine: 85%/ ()

Ruut 

všechny recenze uživatele

Nejnudnější film roku. To, že je hudba extrémně přeřvaná, opravdu neznamená že je skvělá. Jinak jedno klišé za druhým (obyčejný kluk, láska, zrození vůdce, útok). Necitlivý střih - kde jsou ty stonožky, džin ? A je sice hezké, že nepřátelé jsou x-tou variací na nácky, ale vážně mám fandit zarostlým zfanatizovaným křovákům, kteří sice nevykřikují Salám Akát či co, ale i tak se chovají jako členové talibanu jak vyšití ?! ()

Galerie (88)

Zajímavosti (31)

  • K filmu vznikla kolaborace „Hamilton x Dune Part Two“. Výrobce Hamilton pracoval společně s hlavním rekvizitářem filmu Dougem Harlockerem na vytvoření tzv. „Desert Watch“ které nosí fremeni. Ty vycházejí z modelů Hamilton Ventura, které se objevily v sérii filmů Muži v černém. Jelikož jsou klasické desert watch dostupné pouze na Arrakisu, tak Hamilton vydal limitovanou edici hodinek inspirovanou právě desert watch a Hamilton Ventura. Jedná se o 2 modely, Ventura Edge Dune Limited Edition v limitaci 2 000 kusů a Ventura XXL Bright Dune Limited Edition, které jsou v limitaci 3 000 kusů. (DavidSe)

Související novinky

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Legendární americký režisér, scenárista a producent George Lucas letos bude jedním z recipientů čestné Zlaté palmy Filmového festivalu v Cannes. Stane se tak 25. května během zakončovacího… (více)

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (více)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)

Reklama

Reklama