Kin-Dza-Dza! (festivalový název)

Кин-дза-дза!

(Sovětský svaz)

Komedie / Sci-Fi / Drama

Sovětský svaz, 1986, 135 min

Kin-Dza-Dza. Co o ní napsat? Je to vzdálená galaxie nebo jen jinak ukázaný komunistický režim v sovětském svazu? Je ku opravdu většina slov nebo je to jen ukázka "smyslu" komunikace a důležitosti slov? Znamená něco tak obyčejného a bez významného jako zápalky opravdu nejcennější surovinu nebo jen ukazují, v čem všem lidé vidí cennost? Kdo chce najde si v KDD hodně věcí, které se odkazují na vše možné. Kdo hledat nebude, unudí se a pravděpodobně ani film nedokouká. Osobně považuji KDD za velmi podařený film, který se na svět divá trochu jinak a jen škoda, že děj není zhuštěný a lehce zkrácený. Obdivuji člověka, co si dokáže vymyslet takto šílený děj, v kterém dva prostí lidé žijící v Sovětském Svazu procestují galaxii a zjistí jak důležité je mít sirky...(29.7.2007)

(SSSR) KIN-DZA-DZA! je považována za kultovní sovětskou sci-fi satiru, která by měla být zapsána na mapu vedle kanonických post-apokalyptických děl 80. let (často je zmiňována Bessonova francouzská POSLEDNÍ BITVA a australský vrchol Millerovy trilogie ŠÍLENÝ MAX 2). Hype, který se kolem filmu utvořil, zároveň ale dobře poukazuje na jeho největší slabiny: 1.) jelikož jde o kult, dobře se z kontextu vytrhávají dílčí hlášky či bizardní nápady, ale celek dost dobře nedrží pohromadě a rozpadá se do série více či méně zábavných a trefných scének; 2.) přirovnání naznačují, že zajímavá bude především stylistická stránka (výtvarné řešení cizí planety i nápad se slovy-zvuky), ale vyprávění se i přes celkový surrealistický a dadaistický nádech bude podřizovat určitým konvencím (i přes volnost, s jakou se zachází s deadliney, nesmyslnost v přikládání důležitosti rekvizitám či jasnost motivací postav se nejedná o rozbití pravidel). Na druhou stranu se tím dává najevo, že i přes určitou zatěžkanost významy, které alespoň při prvním zhlédnutí nemusí být dost dobře zachytitelné a rozklíčovatelné v poukazování na sovětskou skutečnost a dobově podmíněný pohled na západní občany, se bude ve výsledku jednat o zábavu, z které utkví víc než "Ku". Některé myšlenky jsou totiž nadčasové (ohledně komunikace, svobodě vyjádření, (ne)materiálních hodnotách...), zato filmy ne.(22.1.2011)

... jak si já jen léta lámal hlavu, jak se tento film jmenoval... a pak na něj takhle náhodou narazím... :) Jeden z nejinspirativnějších filmů "jak vidět svět jinak", které znám.(30.3.2012)

• Ej Hlemýžď

Tento film je než ryzí komedie spíše taková fantastická tragikomedie, mě nijak zvlášť neoslovil, byť má svou logiku ve své absurditě, a to mám absurdní humor docela rád.. Film získal m.j. zvláštní cenu poroty za výtvarné zpracování na filmovém festivalu v Rio de Janeiro v r. 1987. Kromě uvedeného J. Jakovleva jsou v hlavních postavách Jevgenij Leonov, Levan Gabriadze a Stanislav Ljubšin, o nichž však zmínka, že hrají není žádná. Takže : Ku....ku....ku... Mama, mama, čto ja budu dělať... Tu poslední větu pochopíte, až film. uvidíte.(11.2.2005)

• honajz

Absurdní fantasmagorie, která vznikla v době perestrojky, takže ani tu satiru na hierarchii společnosti jí moc nežeru. Spíše než film to připomíná pozdější bláznivé adventury, kde jste měli na co nejpodivnější planetě plnit scénu od scény nejpodivnější úkoly s podivnými předměty. Hodně se mi líbila planeta Alfa, takhle kdyby celá ta satira byla pojatá celkově, bylo by to jiné kafe. Ale takhle z toho mám jen pocit pachuti, kdy ta směšnost a otrhanost už je umělá a často k ničemu.(12.3.2019)

Výborná sci-fi satira, v níž se jeden uvědomělý sovětský soudruh Vladimir Nikolajevič neboli strejda Vova a trochu natvrdlý „první gruzínský kosmonaut“ a kleptoman Gedevan Alexandrovič ocitají v svérázné galaxii Kin-dza-dza. Víc se mi líbila první část, v níž jsou oba hrdinové konfrontováni s odlišnou mimozemskou realitou, postupem času se film trochu zamotává do stále téhož a neustále opakuje pár mimozemských slov. Nepřekonatelná je interpretace písně Strangers in the Night, kterou by mohli závidět i Plastic People! Ку! (Neplést s кю!)(10.7.2009)

Surrealistické, podivné, naprosto šílené, ale bohužel tak nějak nevtipné a nudné.(2.3.2010)

• corpsy

KU...rv@, čo to bolo? To snáď všetci ruský tvorcovia museli v minulosti užívať halucinogénne látky, ináč by nevzniklo mnoho, takzvaných kultových filmových diel. Viď príklad. Bizarné sci-fi, ktoré nemá ostych pred diváckou inteligenciou.(28.11.2015)

kategoria ´rusky socialisticky sci fi film´ neznie velmi povzbudivo, napriek tomu je kin dza dza ukazkou ako z mala urobit vela. pomalicky vygradovany dej, jednoduche pustne kulisy a skvely napad ako usporiadat cudziu vesmirnu spolocnost. ak porovname hoc len s hajkpom okolo aktualne uvadzanej nocnej hliakdy, ktora je tiez filmom z mala urobene vela, kin dza dza je jednoduchsi no prepracovanejsi film a k tomu skvele uchylny.(26.9.2005)

Kdyby to nebylo tak ruské = dejove trosku pomalejší, tak by to mohl vytahnout i na 4 hvezdicky, tento film. Byl to asi velmi levny film, vyprava je opravdu desiva, jedinym efektem ve filmu je let lodi, ktera je asi 5x mensi nez kdyz se odehrava dej uvnitr. Jinak to ale ma vcelku pouzitelny scenar a bohuzel i budovatelske sklony diváka naucit, ze je dulezite byt jeden druhemu dobrym clovekem.(2.1.2008)

• Jim_Beam

Nehodnotím hvězdičkami, neboť jsem z filmu kvůli velkému vedru v promítacím sálu, které mi bylo nepříjemné (a ještě více nepříjemné bylo jisté osobě:)) odešel předčasně a viděl jsem pouze 2/3 filmu... Není to nijak převratné dílo, ale místama velmi pěkně pobaví a neurazí, takže pokud by se nic "podstatného" v závěrečné třetině filmu neudálo, asi bych hodnotil 3*...(28.7.2007)

První půl hodinu filmu jsem prořehtal neuvěřitelným způsobem. Druhá část filmu už ale byla poměrně beze spádu, bez nových nápadů, které jsou pro mě při sledování sci-fi důležité.(2.8.2007)

Skoro bych si myslel,že se Tarkovskij před smrtí,zbláznil a natočil toto dílo. Leč,nestalo se tak a já se chvílemi nudil ale většinou velmi bavil a zjistil,že mě tyhle ruské podivnosi sednou.:) Skvělý relax od všech těch comicsových filmů,Alienů,Predátorů etc.(12.4.2018)

Film vypráví příběh dvou sovětských občanů, kteří jednoho dne na ulici potkají muže, jenž tvrdí, že je z jiné planety a v ruce drží přístroj, pomocí kterého se prý na planetu může přenést. Muži ho považují za blázna a jeden z nich z legrace zmáčkne tlačítko na přístroji. V tu chvíli jsou muži přeneseni na cizí planetu, na které žijí obyvatelé ovládající telepatii. Na planetě se seznamují s Uefem a Bimem, kteří jsou nejprve jejich protivníky, avšak později se spřátelí a zažívají spolu mnohá dobrodružství. Na závěr se oběma mužům podaří dostat zpět na planetu Zemi. Tohle pro mě bylo asi nejpodivnější sci-fi, které jsem doposud měla štěstí vidět. Kromě naprosto specifického příběhu mě zaujal také fakt, že v první polovině člověk vůbec netuší, oč běží a z řeči tamních obyvatel, kteří při své mluvě neustále používají výraz ku, není divák také příliš moudrý. Přesto však film člověka ani na chvíli nenudí a jen zaujatě čeká, co se bude dít dál.(23.1.2015)

Prekvapive velmi dobry sci-fi snimek z dilny SSSR...mnoho veci prijemne prekvapilo, v klasickych (i starsich) sci-farnach by nemely misto, tady ale paradne fungovaly! Ubiram hvezdicku za ke konci hodne prostrihany dej, to bylo videt na prvni pohled, skoda!(4.3.2013)

Nakonec udeluju lepsi stred. Film je bezesporu zajimavej, odehrava se v bizarnim prostredi, vypravu ma perfektni, stejne tak obsazeni. Vizualni stylizace mi trochu pripominala Stoparova pruvodce, 12 opic, Brazil apod. :) Na druhou stranu je ale strasne dlouhej, a s postupne upadajicim tempem (resp. moje pozornost upadala)... Muze to byt i hodne repetetivnim hudebnim podkresem. Kazdopadne to za videni stoji a urcite to doporucuju vsem zvidavym divakum. A treba date plny pocet...asi jak to komu zrovna sedne. 3+(29.8.2014)

Sovětská laciná (jen písek, orezlé haraburdí a zaprášené hadry) sci-fi satira odehrávající se na pouštní planetě na druhém konci vesmíru, kde se mluví rusky, třídní příslušnost se rozlišuje podle barvy kalhot či rolničkou v nose, nejcennějším platidlem jsou sirky a vydělává se "zpěvem" v kleci. A do tohoto absurdního světa se omylem transportují dva obyčejní soudruzi. Překvapivě ale snímek celkem drží pohromadě a daří se mu i něco (kritického) sdělit, nicméně konstantnímu WTF výrazu (a zívání při té přehnané délce a uvadajícím tempu) se divák jen tak neubrání. Ku?!(6.6.2016)

Pravdepodobne (temer jiste) nejkrasnejsi film vsech dob. Popisek v zahlavi zustava terminologii trochu ztracen v prekladu, par slov se da najit na artfilmu. Poklady k nalezeni na diskuznim foru zde.(22.8.2007)

Velmi osobitá ruská sci-fi komedie, která nám hned na začátku dává jasnou odpověď na to, jak má vypadat správný mimozemšťan. Pravda, děj je trochu roztahaný a humor není nějak extrémně třeskutý, ale už po pár dnech mám chuť se na tenhle film podívat znovu. A taky mám stále tendenci odpovídat na všechny otázky slovem KU a dělat si doma zásoby KC.(15.6.2013)

Je to originální svérázné, krásně nízkorozpočtové, zároveň se na to dobře dívá a jen jsem čekal co tvůrci odhalí ze svého světa v další scéně. Druhá část se ale dost táhne. Hodně mi vadila postava houslisty.(28.12.2012)

To je tedy ale ku..a vtipné. Ruské filmy mi nějak unikají. Ale originalita se upřít nedá. Každopádně nedoporučuji... 6/10(11.2.2011)

Zajímavá parafráze na sovětský svaz, ale to je tak všechno ...(6.4.2013)

Jako satira vynikající. Ale snímek jako takový žádná velká sláva není. Aby tomu tak bylo, tak by film nesměl mít přes dvě hodiny a děj by se nesměl táhnout jako vůně olomouckých syrečků.(11.2.2016)

Možná ještě o něco málo lepší, než trilogie Mad Max. Hlavně co do poselství. O něco více absurdní. 9/10(23.2.2009)

Předevčírem jsem viděl Kin-dza-dza. Dnes ve vlakovém podchodu slyšel někoho zařvat KU! Začal jsem se bát, že si někdo všimne, že nemám zvoneček...(12.8.2010)

Malo penez je na filmu znacne znat, ale snimek je znacne povedeny. skvely namet a skvela legrace.(29.7.2007)

Nemůžu se rozhodnout, jestli je to jeden z nejhorších nebo nejnápaditějších filmů, jaké jsem kdy viděla. Příšerná vizuální a technická stránka je vynahrazena spoustou střeštěností, kvůli kterým člověk nevypne (udělá dobře) a čeká co přijde dál.(7.8.2017)

To si nemůžete představit, to si musíte vyzkoušet. Originální,pro někoho možná pomalejší, sci-fi utopický ulítlý ruský snímek. Možná časem napíšu víc,ale zatím nemám slov:-) Ku Ku(2.12.2007)

Parádní sci-fi plné absurdního humoru a neuvěřitelných střihů. Sovětský člověk se umí dokonale přizpůsobit absurditám života v socialismu, takže pro něj není přežití na cizí planetě žádný problém. To měl vidět Kostner, než zařal točit Vodní svět...(13.8.2013)

dost originalni a absurdni sci-fi komedie nejvyssi kvality. specifickym zpusobem strhujici od sameho zacatku, kdy se bez zbytecnych reci oba hrdinove okamzite dostavaji ze zeme na jinou planetu a zazivaji tezky kulturni sok, stejne jako divaci. k tomu pripoctete presne herecke vykony, stylovou vypravu a kostymy, vynikajici a dost ujetou hudbu a fakt, ze je kin-dza-dza take trochu satira a ja musim dat absolutni pocet!(27.7.2007)

Viděl jsem to ještě za starých časů, ale "něco" to ve mně zanechalo a v podvědomí to mam uloženo. Takže ANO.. tento film mě ovlivnil. To se o dá řict jen o hodně málo filmech.(31.10.2008)

skvele,sci-fi ad absurdum(10.6.2006)

Vynikající, tohle bylo ale pořádné "ku".V porovnání s přeplácanou a nesmyslnou noční-denní hlídkou je to jasně vítěz. Zábavné a s neotřelou zápletkou.90%.(8.2.2008)

Netušil jsem, že v šestaosmdesátém v SSSR mohl někdo natočit někdo takový steampunk (vizuálně, bez páry).(7.3.2018)

KU!(2.4.2009)

Absolútne úchvatná sci-fi komédia. Ku!(2.8.2011)

Satiricky-alegorické komediální sci-fi opět z dílny Georgi Danelija. Tentokrát však jsou naši hrdinové ztraceni nejen sami v sobě, ale i na jiné planetě. Neschopnost porozumět sobě samým je akcelerováno neschopností porozumět “cizincům”. Film se dočkal v roce 2013 animovaného přepracování.(14.10.2015)

Skvelá satira...a osobne poznám pár ľudí, ktorí na filmovej hierarchii "pacák a četlan" fičali niekoľko týždňov. Takže? :)(8.12.2010)

Skvělý...(25.3.2011)

Skoro ako metaforický pohľad na Sovietsky zväz očami cudzinca. Nezrozumiteľné reči, byrokracia, bizarne pôsobiace lež funkčné a nezničiteľné prístroje či dopravné prostriedky, nepochopiteľné kultúrne stereotypy a totálne prežratá spoločnosť plná zlodejov a podfukárov. A ešte k tomu made in ZSSR. Humorné, bizarné a silné, len bohužiaľ občas dosť jednotvárne, a záverečné vyústenie so snahou o moralizáciu ono posolstvo filmu tiež tak trochu rozmazalo. Ináč veľmi originálny sci-fi film, ktorý stavia problémy komunikácie s mimozemšťanmi do úplne iného svetla, kde zádrhelom nie je odlišný jazyk (mimozemšťania vedia i po rusky:), ale totálne odlišná a nepochopiteľná kultúra - čo je ešte zdôraznené faktom, že mimozemšťania medzi sebou komunikujú výhradne za pomoci slova "Ku". Atmosféru tomu dodáva aj "do-it-yourself" výprava a kulisy, veľmi účinne to dokresľuje dojem z mimozemského sveta. Celkovo to hodnotím veľmi kladne - popri ruskej humoristickej literatúre, toto je ďalší dôkaz toho, že Rusi sú občas schopní úžasnej sebairónie, a to aj v časoch tuhej totality...(3.12.2011)

• clubland

Tento "film" som dodnes stále nepochopil. Dve * dávam preto, že medzi priateľmi dodnes používame slová ako KC, alebo KU...(10.8.2012)

Ruská (Sovětská) kinematografie mě vždy dokázala mile překvapit. Čím? Jednou velice důležitou dovedností. Za málo peněz hodně muziky. Vlastně by se našla ještě jedna podmínka překvapení, úspěchu a tou je schopnost vložit do filmů ruskou duši, což ruským filmařům jde jaksi samo od sebe. Tento film je svým minimalistickým zpracováním, prostě geniální. Nakonec, proč by nemohl v nezměrných pláních multivesmíru existovat vesmír, kde se jako dopravní prostředky používají zrezivělé plochovky a za palivo slouží obyčejné sirky? Za skvělou kombinaci sci-fi a satiry nemohlo padnout nic menšího než pět rudých hvězd!(6.3.2013)

dimpitauridampititauri(16.10.2013)

Tenhle film jsem viděl prvně jako dítě někdy před dvaceti lety. Jméno i děj jsem časem zapomněl, ale pozdrav "Ku!" jsem si pamatoval 20 let a jen kvůli tomu jsem si zjistil jméno filmu, film sehnal a nadšeně znova shlédl. Je až neuvěřitelné, jaké měl scénárista nápady - klobouk dolů. Opravdu netuším, jestli to je nějaká satira na komunistický režim nebo ne, žádnou skrytou myšlenku jsem ve filmu nehledal, jen jsem se nechal unášet promyšleným dějem a obdivoval kulisy a prostředí. Pořád se mi nabízelo srovnání se světem herní série Fallout - poušť, zrezivělé plechové bunkry a stroje, skupinky nejrůznějších existencí, které jen přemýšlí, jak člověka podrazit a okrást. Tempo snímku je poměrně rozvláčné a film působí zdlouhavě, možná by mu prospěl rychlejší spád, ale na starší ruský film se není čemu divit. Začínal jsem psát komentář s tím, že udělím čtyři hvězdičky kvůli pomalému tempu, ale když si zpětně uvědomím, že mi film leží v hlavě celých 20 let a dlouho jsem marně zjišťoval název, musím dát pět. Nenapadá mě scéna, kterou bych byl ochotný vystřihnout kvůli rychlejšímu spádu děje. PS: Hudba z filmu je taky úžasná, uvažuju o změně vyzvánění do mobilu :-)....(23.1.2010)

Nádherně absurdní dílo typu "trash sci-fi". Na film jsem narazil naprostou náhodou a říkal jsem si, dám tomu 5 minut. V momentě, kdy se na scéně objevil pepelac, nemohl jsem od obrazovky odejít. Ještě dlouho po shlédnutí, jsem ostražitě sledoval projíždějící popelářské vozy :) Film si buď zamilujete, nebo se vám líbit nebude. Herecké výkony, zejména "mimozemšťanů", jsou dokonalé. Zejména s jakou samozřejmostí si jedou v "mimozemských" pravidlech a zákonech.(26.1.2013)

Narodil jsem se sice 5 let po uvedení filmu ale, myslím že v dnešní době má velmi vysoký potenciál pro mládež. Jediný problém je v tom, že mládež nehodlá koukat na sovětské filmy (jsou to přeci komunisti a to je ZLO!), nebo filmy starší než oni samotní (co je starší než já, je starý a k ho*nu). V neposlední řadě jim bude určitě vadit, že místo krvelačných vetřelců jsou téměř stejní lidé.. a vůbec.. Mrzí mě, že takový film se těžko dostane do podvědomí dnešních "týnejdžrů". Možná by jim otevřel oči, možná by je pobavil. Hodnotím za plný počet, ačkoliv jsem nepoznal dobu kdy byl natočený, troufnu si napsat, že je to dost alegorické a proti Sov. Sv. přinejmenším vyzývavé.(23.7.2013)

Neuvěřitelné, po více jak 20. letech jsem našel tuhle sci-fi pecku, která se mi- , jako školákovi, vryla do paměti po odvysílání českou televizí ještě v dobách socialistického zřízení. Tenkrát jsem si ho nemohl ani zdaleka užít jako dnes, a žasnu jak se toto mohlo dostat na konci 80. let do cenzurovaného média. Praštěné zrcadlo tehdejší doby.(9.10.2014)

Já nevim. Fakt neuvěřitelný. Sirka. Chvilku po filmu sem se začal šacovat, jestli nějakou mám v kapse. Jsem ostražitej na každej blikanec kolem. Co kdyby ....? A začal jsem zkoušet, jak mi jde zpěv. A chci tu lítající šílenost ! Skvělej, SKVĚLEJ film, absolutní klasika absurdní sci-fi. Totálně ujetá scifárna a tím pádem geniální. Čtyři hvězdy jen proto, abych nebyl úplně ujetej já.(30.11.2014)

No, nastastie budovatelskych sklonov som v tom to filme nasiel ovela menej, nez v beznych americkych vianocnych sladakoch. Film je jedinecny a nebyt niekolkych pridlhych scen hlavne v v druhej polovici, tak by boli 4 hviezdicky. Co dodat - z technickej stranky len to, ze to bol prvy film, ktory som vtedy na svojej novej aparature prehraval uz v 5.1 ozvuceni. Takze som ten mlyncek na kavu nielen videl, ale aj pocul lietat okolo mna v plnej parade. A mal som nutkanie kupit si zlte nohavice. Len nemal som za co, mali sme elektricky sporak - neboli zapalky!(5.1.2019)

Legendární sovětská klasika, z níž jsem poslouchal citáty celé své dětství, až jsem se rozhodl se na ni podívat. Správná volba. Dva prostí sovětští občané, typický ruský mačo, který má ve všem vždy jasno, a jemný, nejistý houslista, se náhodou dostanou do vzdálené galaxie na planetu, kde vládnou zpočátku naprosto nepochopitelné zákonitosti. Postupně je začínají odkrývat a hledají cestu domů...Moc nechápu, proč je ten film označován za antiutopii - nenašel jsem žádné politické ani společenské narážky. Spíš mi přijde jako absurdní komedie na způsob Monthy Pythonů, kde většina vtipných situací se stane tak, že "normální" člověk se musí přizpůsobit "nenormálním" okolnostem a chovat se "jako oni". Nejlepší mi přišel závěr, kdy strejda Vova, po celou dobu naprosto sebejistý, se téměř složí, zatímco houslista, který celou dobu byl spíš přítěží, objeví cestu na Zem díky tomu, že má čas koukat po okolí. Vůbec, vývoj vztahu mezi hlavními postavami, jejich síly a slabiny, mi připadly na celém filmu nejzajímavější. Super herci, zajímavé nápady, dobré hlášky. Strhávám jednu hvězdu za neuvěřitelnou zdlouhavost a nudu první půlky filmu, kterou jsem jen stěží strávil a kde jen úcta k předkům mě poháněla k tomu dívat se dál.(10.2.2019)