Charleyova teta je divadelní komedie anglického autora Brandona Thomase z roku 1892. V češtině ji poprvé uvedlo Národní divadlo v Praze roku 1894, proslavila ji ale teprve inscenace v šedesátých letech, kterou pár let od premiéry Československá televize zaznamenala. Na inscenaci Charleyovy tety se v roce 1964 v Městských divadlech pražských sešli významní tvůrci té doby, v čele s režisérem Ivanem Weissem, scénografem Františkem Skřípkem a dalšími. A především soubor, který uměl tento typ komedií hrát. Fenomenální úspěch u diváků komedie slavila právě kvůli skvělým hereckým výkonům v čele s Lubomírem Lipským, který ve svém převleku anglického studenta za bohatou tetu navždy vložil do této role nezapomenutelnou situační komiku i anglický humor. (Česká televize)

filmmovier

Výborní komedie s geniálním Lubomírem Lipským, který se prostě zrodli proto, aby hrál ženy. Charleyova teta je asi nejlepší věc, v jaké jsem ho kdy viděl a pochybuji, že má nějakou lepší. Děj, který fantastický odsýpá, je plný klasických divadelních záměn a omylů, hlášek a neskutečně vtipných situací. Herci jsou taktéž perfektní, ale Lipský je všechny tak fantasticky zastiňuje natolik, že za zmínku stojí snad už jenom Marie Rosůlková. Délka byla tak akorát a hrozně mě mrzí snad jenom to, že jsem tuhle fantastickou anglickou komedii neviděl naživo. Charleyova teta z Brazílie, pravlasti opic by bez Lipana byla poloviční, pokud vůbec. Nejkrásnější scéna: majordomus žebrající o peníze. Nejelegantnější žena: LL. 85% za kvalitu hry a jedna celá hvězda navíc za víte koho... ()

pytlik...

Mě teda námět komedie moc nezaujal, naopak, byl jsem zelený vzteky, páč pozorovat ty šlechtické flákače, jak řeší kraviny já, tvrdě pracující člověk, fakt nesnesu. Do kolbenky s váma, hajzlové! ()

pursulus

Není co.¬         Druhově jasně maloburžoasní hra pro diváky stejné třídy, případně obdobného vzdělání. To by nebylo jaksi, abych tak řekl, nic pohoršlivého, kdyby to nebylo spojeno s českou divadelní scénou (v tomto případě divadla Na Jezerce v Nuslích), která častěji než zdrávo sklouzává od divadelního ke kabaretnímu vystupování. V "Charleyově tetě" s O. Lipským v hlavní úloze na zmíněné divadelní scéně je kabaret tak blízko, že to opravdu strašně smrdí, vážení. Navíc, když si uvědomíte, že má jíti vlastně, s ohledem na prostředí a postavy, o anglický humor — to už mi opravdu běhal skorem mráz po zádech, při sledování té taškařice. Přehánění v gestech, v určitých případech neškodné či žádoucí, zde nahradilo pověstnou suchost a noblesu humoru anglického. Tak takhle vypadá anglická scéna v českém podání. Inu — co dodat.¬                 "Charleyovu tetu" uvedlo též ochotnické divadlo D13 z Prahy, premiéra v r. 2015. Ač herecky podřadnější oproti divadlu 'Na Jezerce', podáno je bez výše zmíněné kabaretnosti a nepřípadného přehánivého předvádění. ()

Master19

Škoda, že Brandon Thomas nevěděl, že Charleyovu tetu bude jednou hrát Lubomír Lipský, jinak by jí nenechal slézt z jeviště... ()

Autogram

Dostatočne bláznivé, chvíľami možno aj viac, ako by sa mi žiadalo. No ale je to divadelný záznam a tam je situácia značne iná, ako keby to bol film. –––– Já jsem Chareleyova teta z Brazílie, pravlasti opic. ()

vitekpe

Samozrejme v ramci zanru techto salonnich frasek to neni asi spatne, ale ja to proste nemam rad. Tohle neni muj salek kavy. Subjektivni 3+. ()

xaver

Herecký koncert Pana Lipského. Zřejmě jeho životní role. Neumím si představit někoho lepšího v této roli. Všichni další představitelé mají smůlu, že to Lipský hrál před nimi. Měl jsem to štěstí vidět vedle divadelního záznamu vysílaného v televizi i divadelní představení in natura a byl to zážitek. ()

Pennyzka

Viděla jsem Charlyovu tetu sice v divadle, ale myslím, že by to moho být obdobné a tak si beru právo na hodnocení a komentář. Sice tam herci hráli úplně jiní, ale komedie to bylo tak i tak. Hodně jsem se zasmála a komedie mě napínala až k prasknutí. S rodičema jsem se hádala, jestli ta Charleyova teta přijede a "samozřejmě" , že jsem měla pravdu. Nejlepší role- Charleyova teta z pravlasti opic, takže ten klon. Opravdu fenomenální :) ()

Maryinka

Já prostě tyhle divadelní taškařice nemusím... Dokoukala jsem to do konce jen díky vynikajícím hercům, kteří si své role očividně užívali - bohužel více než já. Je pro mě opravdu těžké hodnotit (a ne, nemohla jsem to dopředu očekávat, některé divadelní komedie - dokonce i Někdo to rád horké, což je Charleyově tetě docela podobné - ráda mám), nakonec však musím dát pouhý průměr, ačkoli je mi jasné, že v daném žánru se jedná o špičku. Každému se prostě všechno líbit nemůže, že... ()

Fido

Na Charleyovu tetu vzpomínám s láskou ze svého mládí, kdy jsem ji viděl v divadle a mohl se "strhat" smíchy. Takže toto představení mě opravdu mile potěšilo, připomnělo mi nezapomenutelné herectví pana Lipského i paní Rosůlkové a pomohlo mi upevnit dobrou náladu. A to vůbec není málo. ()

xxlch

Herecký koncert pana Lipského.Nasadil tak vysokou laťku,kterou už nikdo v této hře nepřekoná.V jakémkoliv jiném podání to skutečně nebylo takové strhující a Lubomír, coby sličná teta , je úchvatný. ()

subic

Charleyova teta je velmi zábavné divadelní představení, velmi hezky obsazené, excelují zde zejména Stanislav Fišer a Lubomír Lipský st., potom Marie Rosůlková a Jiří Pick a dále 2 slečinky Jana Drbohlavová a Květa Fialová. ()

ostravak30

Těch divadelních záznamů z let dávno minulých se na obrazovkách neobjevuje zase tolik. A tak když se něco najde, jsem rád. Toto představení jsem navíc nikdy předtím neviděl a ani jsem ho neznal. O to více mě ale pobavilo. Starých filmů je v televizích dost, ale starších divadel málo. Žel bohu, dodávám. Je to škoda, protože představení je zábavné, plejáda herců hraje dobře a já si jej příště zase rád vychutnám. ()

meda2016

Představení mého mládí, "rozkvětu sil" i "věku moudrosti". Nejde ani moc o ten děj ale způsob. S jiným obsazením si nedovedu představit jako trvalku. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá divadelná komédia založená na zámene postáv podporená ešte zámenou pohlavia s množstvom vtipných gagov. Produkcia je divadelne skromná a všetka zábava leží na pleciach hercov, z ktorých každý odviedol dobrú prácu. Osobitne Lubomír Lipský v dvojúlohe lorda Babberleyho a zároveň charleyho tety. 80% ()