Román známého amerického autora Johna Irvinga Modlitba za Owena Meanyho (1989, česky 1994) vypráví neobyčejný příběh mladíka, který přes výrazný tělesný handicap (porucha růstu) nepřestává hledat duchovní rozměr svého bytí a ve jménu nalezené víry dokáže obětovat vlastní život. Americký scenárista a režisér Mark Steven Johnson (nar. 1964), který se uvedl scénářem k úspěšné komedii Dej si pohov, kámoši (1993), v níž navzdory svému mládí projevil vzácné pochopení pro soupeření dvou staříků v podání Jacka Lemmona a Waltera Matthaua, však objemnou knihu natolik redukoval a pozměnil, že byl nucen vyhovět přání autora a změnit jméno hlavního hrdiny a tedy i název filmu. Příběh malého Simona Birche (Ian Michael Smith, trpící vzácným Morquiovým syndromem) je vyprávěn z pohledu jeho nejlepšího kamaráda Joea (Joseph Mazzello), který žije s milující matkou a nejvíc trpí tím, že je mu zatajováno jméno jeho skutečného otce. Pátrání po otcově identitě tvoří páteř snímku, zvláště po tom, když Joeova matka přijde při bizarní nehodě o život. Johnson vytvořil pozoruhodné dílo, jež vedle sugestivního portrétu maloměstského života v 60. letech vykresluje i dětský svět plný tužeb a fantazie. Oba chlapci podávají přesvědčivé výkony a v rolích dospělých bodují zejména Ashley Juddová (Joeova matka Rebecca), Oliver Platt (její nápadník Ben) a David Strathairn (reverend Russell). V úloze dospělého Joea-vypravěče se překvapivě objevuje známý komik Jim Carrey. Přes svoji „nevěrnost“ předloze se Simon Birch řadí vedle Pravidel moštárny režiséra Lasseho Hallströma k nejlepším irvingovským adaptacím. (Česká televize)

MontyBrogan

Ďalší irvingovsky tragický príbeh, kde nečakané úmrtie jednej z postáv je len prvým z viacerých. Nie je však cynický, ani veľmi sentimentálny. K druhému pólu ho ťahá snáď len zaliečajúca sa hudba, ktorá sa moc nevie krotiť a niekto by film len kvôli nej možno neprávom označil za naivný. ()

hrona

Simon Birch ala Irwingova Modlitba za Owena Meanyho. U tohoto snìmku jsem nevěřil svým očìm. Prakticky doslovný scénář vytažený z knihy, a o to většì překvapenì, kdy se tvůrci se všemi postavami trefili do mé fantazie. Pro mě v tomto smyslu ojedinělý zážitek. O přìběhu zde nenì co psát, kdo jej zná, tìm lépe, kdo ne, měl by rychle napravit. Za mě palce nahoru a těšì mě, že zfilmované knihy Johna Irwinga hladì na duši i televizního diváka. ()

Handle

Nádherný film. Bohužel takových se točí málo.. Úchvatně natočené, výborní herci, působilo to na mě přirozeným dojmem, prostě celkově mě to dostalo, slzy v očích jsem měl snad po celý film.. ()

Astaroth12

Nelákal ma tento film a ani obsah ma nezaujal, ale nebola to taká tragédia, ako som si predstavoval. Príbeh bol veselý i smutný a takto sa to striedalo ako na hojdačke aj keď tých smutných scén tu nieje až tak veľa. Vela vecí tu bolo brané na srandu, keď nad tým uvažujem celé to na vtipu bolo postavené a tak je tu máličko dramatu, bola tu snaha ako tá, keď Baseballová lopta zabila matku, to mohlo byť chápané ako irónia života, lebo to bola jediná lopta, ktorú Simon odpálil v živote a hneď aj niekoho zabil. Film má vtip, pár dialogov bolo dosť zábavných a inteligentných, len je tu veľa nudných pasáži. Ako komédia to beriem, ale ako drámu nie. Lebo jediná silná scéna bola tá, kde autobus plný detí spadol do jazera a dospelí boli v koncoch a tak deti museli prevziať iniciatívu. ()

curunir

,,Z GULÍ MÁM SUŠENÉ SLIVKY!“ ,,A JA Z NICH MÁM HROZIENKA.“ __ Pred XY rokmi som zo ,,Simona Bircha“ videl náhodne iba poslednú tretinu a v mysli mi samozrejme utkvel záver v autobuse, ktorý následne dokáže vniesť slzu do oka citlivého diváka. Potom som z neho opäť čosi videl, ale kompletne až teraz, preto hodnotím s plnou objektívnosťou. Nejde vyslovene o citové vydieranie, ani o vypočítavý kalkul, čo sa najmä podpisuje na konečnom hodnotení. Skôr sa mi nepáčilo prílišné tlačenie na kresťanský podtón, cez ktorý vníma Simon svoje predurčenie a skutočnosť, že dospelí sa v prítomnosti vzrastovo maličkého Simona často tvária detinsky. V postave Olivera Platta vidím citovo vyrovnanú a sympatickú osobu , narozdiel od Jima Carreyho v asi najzbytočnejšej úlohe svojej kariéry. (1734. hodnotenie, 99. komentár k filmu) ()

togaf

Simon je jedna z těch postav, které si zamilujeta a i když víte, jak to skončí, stejně mu držíte palce Smutný film, zároveň ale vtipný. Irwingův přístup k příběhu se v tomtoefilmu nezapře - bizadní náhody/nehody, nečekané zvraty a originální hlavní hrdinové. Navíc herecké obsazení skvěle odpovídalo charakterům postav. Byla jsem nadmíru spokojena. ()

Lucjen

Milé. Film od prvej minúty navodí príjemnú atmosféru, s vtipnými dialógmi a pôsobí ľahko. Ku koncu začína tlačiť na emócie, ale nič, čo by mi vadilo. Dokonca sa mu podarilo viackrát ma prekvapiť, nielen rozprávaním J. Carreyho. Takéto snímky mám zaradené ako tie najlepšie na nedeľnajšie poobedie. Škoda, že som si akosi nenašla cestu k hlavnej postave - Simona mohol hrať niekto sympatickejší...J. Mazello bol rozhodne roztomilejší. :) ()

lioncel

Už po několikáté viděno a vždy se stejným dojetím a vlastně i dost udiveným pohledem na ten tolik bizarní a zajímavý příběh .. Sám se ale dnes divím, že mi to dosud nikdy nedocvaklo, že něco takového mohl vymyslet jedině Irving - předlohou filmu, jak jsem teprve nyní zjistil, je jeho román z roku 1989 ´Modlitba za Owena Meanyho´/tedy vlastně jen jeho hodně osekaná část/. Autorovi se to ale moc nelíbilo, proto ta záměna u jména hlavního hrdiny a vlastně celého názvu. Přes tu nespokojenost autora, jde pořád o jeho nezaměnitelný naprosto originální rukopis. jde o další zdařilý nádherný smutný filmový příběh. Musím si tu knihu sehnat a doplnit své děravé vzdělání, je to ostuda, vždyť jde o „mého“ autora z nejoblíbenějších /splněno 6.1.2013/ ... ()

easaque

+3* tento film jsem měl ve svém hledáčku díky svému vysokému hodnocení docela dlouho, ale dostal se na řadu až nyní. Jde o lidský film plný střídmé sentimentality a nadsázky, v kterém se mísí křesťanské hodnoty s racionálním pohledem na život a když se k tomu všemu přidá bohulibá myšlenka o hledání svého smyslu života, tak to láká na zajímavý zážitek. Provedení možná trochu připomíná rodinné filmy, ale asi děti by si ho tolik neužili. Možná jsem od něho očekával víc humoru, ale i tak jsem si film docela užil a i když má známka není tak vysoká jako u mých oblíbenců, tak rozhodně nejde o špatný film a stojí za zhlédnutí. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] - motto na závěr: a Jima Carreyho si tu opravdu moc neužijete ;-) ()

Nach

Nakonec udělím plný počet. Simon Birch kráčí po cestičce příjemné dramedie, která z těží jak z dramatické, tak komediální tváře filmu maximum. Repliky postav a postavy samé jsou výborné. Kde je humor se smějete, kde se filozoficky debatuje, tam se zamyslíte a kde mají šplouchat emoce, tam ve většině scén cítíte co máte. Simon Birch je tak filmem se silnými hlavními hrdiny. Se silnými vedlejšími postavami, a proto tedy i se silným dějem. Nevím jaká je předloha - podle informací dosti odlišná - ovšem to nic nebere na kvalitách tohoto snímku. Ten u mě splnil vše, co jsem očekával a navrch ještě něco přidal. Postě a jednoduše... tento film má duši a tak minimálně zkuste mu svou pozornost věnovat. Nejlepší scéna: vánoční besídka nedělní školy. 85% ()

Kwaichi

Božie cesty sú skutočne nevyspytateľné. Človek nikdy nevie, čo ho očakáva, však to samy poznáte, koľko krát veci vyšli úplne inak ako ste plánovali a až s časovým odstupom ste zistili, že to bolo takto možno ešte lepšie. ()

C0r0ner

Moc pěkný a milý příběh s takovou pohodovou atmosférou jako třeba Stůj při mně, a to i když se tu umírá a ne úplně málo. Celkové vyústění s tou vírou mě tedy nepřesvědčilo, ale jako fuck off církve a tak to zase fungovalo dobře. Za mě tedy spokojenost. 80% ()

pakobylka

Simon Birch nemusel vykonat vůbec nic mimořádného - VŽDYCKY byl hrdinou ... svým přístupem k životu. Leč jeho duchovním otcům to evidentně nestačilo, neboť vás jeho prostřednictvím hodlají zasáhnout přímo do srdce. Možná vám jejich počínání bude chvílemi připadat trochu vyděračské, ale ... víte ... co se mě týká - jsou chvíle, kdy se nechám docela ráda dojmout. ()

Juto

Vynikajúce výkony deti. Smutný príbeh, kde mne vôbec nevadí, že sa tlačí emocionálne na city. 7/10 ()