V druhej časti stále nedokončenej „americkej“ trilógie, založenej na motíve USA ako krajine neobmedzených možností, Lars von Trier znovu privádza na scénu postavu Grace – hrdinku svojho predchádzajúceho filmu Dogville. (Nicole Kidman však vystriedala Bryce Dallas Howard). Grace a jej otec sa začiatkom 30. rokov presúvajú z Colorada do Alabamy, na starú plantáž s názvom Manderlay, kde sú konfrontovaní s desivou krutosťou a nespravodlivosťou otroctva. Niet divu, že Grace nemôže zostať bokom a rozhodne sa zasiahnuť. No s akým výsledkom? Poriadky udržiavané celé desaťročia sa rúcajú, ale osvedčí sa výučba otrokov demokracii? (ASFK)

mm13

Rovnako skvelé ako Dogville, ale je to skrátka skoro to isté plus o čosi menej univerzálne. Každopádne dúfam, že Trier tento triptych dokončí. Rád sa v tom opakovane vykúpem (a teším sa na ďalšiu predstaviteľku, keď už to nevyšlo celé s Kidmankou, chcem aj tretiu tvár - Naomi Watts?). ()

ScarPoul

Druhá časť americkej trilógie sa nesie v rovnakom duchu ako prví diel. Ukazuje nám odvrátenú stranu Ameriky a Americkej spoločnosti, cez utopické mestečká, v ktorých fungujú určité pravidla a v ktorých ľudia majú určité postavenie a presvedčenie a na týchto hodnotách a pravidlách necháva Lars Von Trier cez svoje hrdinky – respektívne jednu hrdinku Grace, ktorá bola stvárnená už dvoma herečkami, zaznieť morálne otázky spolužitia a života ako takého. Minimalisticky poňatí film tento krát rozpráva o rasovej segregácií , v ktorej sa snaží hlavná hrdinka cez morálne počiny a presvedčenie odčiniť skutky, ktoré ju prinútili utiecť z mestečka Dogville. Aj keď film nie je tak silný ako jeho predchodca, hlavne preto, lebo v tomto diely využíva presne rovnaké prvky ako v predošlom, rozhodne je to film, nezvyčajný na súčasné pomery, ktorý rozhodne ponúka veľa myšlienok k zamysleniu a ukazuje skutočnú ľudskú povahu, ktorá je stále rovnaká a pri ktorej nezáleží ani na veku a ani na rase. Trier dokazuje že dokáže vystavať uveriteľné charaktery, ktoré dopomáhajú ku komplexnosti príbehu a že jeho spôsob točenie je natoľko novátorský v niektorých smerom, že si udržuje artový feeling, ale stáva sa čím ďalej tým viac známy aj širokej – komerčnej verejnosti – ako jeden z mimoriadne talentovaných súčasných tvorcov. Jeho filmy to koniec koncov dokazujú. ()

rawen

Ve druhé části Americké trilogie se setkáváme s Grace a znovu spolu s ní procházíme podivným bizarním sociálním experimentem - opět s překvapivým nekompromisním koncem. To, že Kidmanovou nahradila B.D.Howard vlbec neuškodilo, je to skvělá herečka, oceňuju i to, že Trier ponechal experiment s chybějícími kulisami (jak už to bylo v Dogville) - divák se tak podle mě lépe soustředí na charaktery jednotlivých postav. Závěr (nebudu spoileřit) si Trier vychutnal a jestli byl Dogville otevřenou kritikou jedné složky americké společnosti, Manderlay je svým vyzněním flusnutím do ksichtu (dodnes) nepokrytě xenofobní historii Spojených států. Dogvillu jsem dal tuším vyšší hodnocení, Manderlay dostává méně, protože tím pádem není tolik originální --- skvělý nejen kulturní zážitek - 8/10 ()

bouncer

Sice to Manderlay trvalo déle než Dogville, ale nakonec mě taky dostalo. Neobvyklá forma sice není už tak skvělá (možná se mi jen okoukala), ale zato problém otroctví a rasismu je zde ukázán dokonale. ()

sta

to, co amíci prezentují za demokracii sucks! to řikám už dlouho a tenhle film mi dává úchvatným způsobem za pravdu..krásnej film ()

Ridick

silny zazitok to bol pre mna, pekne prepracovane postavy, aj vdaka cislovaniu, a co je zaujimave od kazdej ste mohli ocakavat ako bude reagovat no nakoniec vas prekvapila, ved napokon vid osud starej wilmy, ktory ma najviac dostal...po dogville ani nie som sklamany, ale nie som az tak ohureny...ale samozrejme odporucam kade chodim... ()

GodComplex

Ano, Dogville byl spatny, ale proti tomuhle to bylo zlato. Manderlay je v podstate Dogville, jen jeste o uroven nundnejsi (a to jsem si myslel, ze to neni mozne) a navic bez Nicole Kidman. Bryce se na ni absolutne nehrabe, nejen ze neumi hrat, ale navic je strasne hnusna. Ve vysledku je Manderlay tedy cistokrevna sracka a nejhorsi bod Trierovi kariery. Jeden z nejnudnejsich filmu, ktere jsem kdy videl. 1/10 ()

numi

Manderlay to má na světě těžší, neboť jeho mladší bráška Dogville nasadil laťku příliš vysoko, a to jak scénářem či formou, tak i po stránce herecké. Nepochybuji o kvalitách Bryce Dallas Howardové, ale oproti vnějším i vnitřním bojem zmítáné Nicole Kidman prostě neměla šanci. A právě na ní ležela tíha celého filmu. Scénář jí však nedává možnost hrát, protože až na jednu pasáž o hladu jde všechno víceméně hladce. Lars von Trier si vše schovává až na samotný závěr. Ale tentokráte ne rafinovaně, jako tomu bylo v Dogville, ale vykostruovaně a nepřekvapivě. Navíc se dere na rty velmi významný otazník při otázce inspirace jedním dílkem mistra M. N. Shyamalana. A když už máte za sebou - i když neoriginální, ale velmi povedenou - pointu, tak Lars von Trier divákovi nenechává možnost jeho vlastního názoru, na kterou stranu se přiklonit (opět by se dalo odkázat na genialitu brášky z Dogvillu), ale vrazí nám do očí názor svůj. A teď k hodnocení... Celá tahle kritika (lépe řečeno polemika nad tím, proč je Dogville lepší než aktuální Manderlay) je mou obhajobou za to, proč Manderlay ode mě nedostane pět hvězdiček. Nebýt dokonalosti úvodního filmu této trilogie, bylo by Manderlay oslnivě zářící hvězdou na zatažené a na hvězdy chudé filmové obloze. [srpen 2006] ()

Ender66

Problémom filmu pre mňa bolo, že som nedokázal ani pri všetkej snahe pristúpiť na režisérovu hru(koniec bol už od začiatku jasný, len som nevedel ako presne sa k nemu dospeje) a tak ma miestami iritovalo ako každá snaha Grace o zmenu výjde navnivoč. Za obsah, dialógy a herecké výkony si však film zaslúži peknú 8. ()

kaylin

Lars von Trier je člověk, který bude plnit články nejen tím, jak kontroverzní jsou jeho filmy, ale i tím, jak kontroverzní je on sám. Nemá cenu se rozepisovat o jeho skandálech, věnujme se jeho tvorbě. "Manderlay" je druhým filmem ze zamýšlené americké trilogie. První snímek "Dogville" jsem doposud neviděl, což je jistě chyba, ale já to někdy doženu. Určitě. Ne, že by mě "Manderlay" zase tolik oslnilo, ale člověk musí uznat, že když se tenhle dánský blázen rozhodne, že natočí film určitou formou, tak tu formu dodrží do puntíku. Nevíte, jestli je "Manderlay" filmem nebo divadelní hrou. Nejsou zde žádné exteriéry, vše se odehrává na jevišti, které je vlastně městem, domem, příjezdovou cestou. Na bílé podlaze jsou nějaké hranice, které oddělují různá místa. Kulisy jsou zde minimální, a tak místo toho, abychom sledovali slavné zprovoznění zavlažovacího systému, žádnou vodu téct nevidíme. Pro maximální zjednodušení se zde používá i pantomima, například při otvírání dveří. Je to docela zajímavé, na chvíli. Jinak má film další aspekty Trierovy tvorby, které se ale postupně stávají nudné. Otevřená sexuální scéna nechybí ani zde, z Bryce Dallas Howard je vidět opravdu hodně. Skoro začínám mít pocit, že někteří Trierovi fanoušci budou režiséra obdivovat hlavně proto, že jim svlékne krásné herečky. Nejsem zrovna nadšencem dánského vzbouřence, ale musím říct, že jeho filmy dokážou udělat dojem. Jestli se v tomhle případě snažil řešit rasovou otázku, asi by to měl nechat na povolanějších. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/10/ztraceno-v-prekladu-4-bratri-na-dotek.html ()

Kaluž

Trošku zklamání, Manderlay vedle nabušeného Dogville působí jako chudší příbuzný, který si ke svému staršímu sourozenci došel půjčit na nájem... ()

whitas

V porovnání s Dogville možná slabší, ale zato mnohem odvážnější snímek a samo o sobě ucelené mistrovské dílo, které na pět hvězd bohatě stačí. Trier ve mě probudil sympatie jak k Nicole Kidman, tak k Bryce Howard a já se jen těším, kdo to bude příště. ()

Toshiro

Po dlouhé době jsem si konečně našel čas, klid a náladu na pokračování skvělého Dogville. Film je bohužel až příliš stejný, stejná metoda vyprávění a natáčení, závažností společenského tématu a naivitou hlavní hrdinky. Pokud to bereme jako pokračování, tak chování Grace je dosti nepochopitelné, díky změně herečky se opakovaná naivita lépe snáší, ale i tak mi vadila. Stále je to výborný film, který by byl určitě vhodným úvodem pro dlouhou seriózní debatu. Už se těším na poslední díl trilogie Wasington (2009). ()

Skip

Po Dogville trochu ústup z kvality a navíc platí to, co napsala kleopatra o opakovaném vtipu. To, co se jednou ukázalo jako velmi originální, není napodruhé až tolik zajímavé. Nicméně musím říct, že i tak mě Lars ke svému filmu doslova připoutal a já si ho po chvíli, kdy jsem si musel zvyknout na nové tváře ve stejných rolích či na stejné tváře v jiných rolích, opravdu vychutnal. ()

Aleee89

Je horší než Dogville a hned vysvětlím proč. Ne, že by Bryce nebyla sympatická či dobrá herečka, ale už jsem si prostě zvykla na Nicol Kidman, Bryce ji nahradit nedokázala (u mě) a mně to docela vadilo, ta změna herečky. Také při sledování Dogville zprvu kroutíte hlavou nad zpracováním (kulisy, které prakticky nejsou) a pak nad tím jenom žasnete, tady to ale bylo podruhé, a to je skoro vždy horší... Prostě už víte, co můžete asi tak čekat. I když příběh byl opět zajímavý a tísnivá atmosféra tu byla taky, tohle je prostě horší film než Dogville. ()

Chrysopras

Popravdě jsem zklamanej - proti Dogville mi to přišlo slabší snad po všech stránkách. Předně herecky - Bryce Dallas Howard nesahá ( podle mě ) Nicole ani po kotníky, prostě mě nepřesvědčila a to je u filmu, který na ní v podstatě stojí, velký minus. Ani ostatní postavy mi nepřišly tak dobré jako v Dogville a nezachránil to ani Zeljko :-). Obsahově to není špatné, ale trochu čitelnější než v Dogville a ten konec také není tak strhující... Nicméně jsem zvědav na Washington! ()

fmash

Hmpf. Po skvělém a divácky náročném Dogville (své nadšení jsem dostatečně vyjádřil v komentáři) jsem byl upřímně zvědav, co mi Manderlay nabídne. Nebudu chodit kolem horké kaše - po dvaceti minutách jsem to vypnul.            Výměna herců se dala čekat, ale nebyl jsem zrovna spokojen s přílišnou rozdílností typů a hereckého pojetí postav. Minimalistické divadelní pojetí s mírnými obměnami (složitější kulisy, zato rozostřenější kamera a jakoby nedbalá choreografie) už mi nepřišlo tak originální a účelné, vypravěč na pozadí toho navypráví hromady a navíc polopaticky až běda. Budiž, ale nedovedl jsem se vyrovnat s násilností, s jakou Trier nebohou postavu Grace nutí do nepochopitelných rozhodnutí, myšlenek a determinujících skutků balancujících v podivné málo uvěřitelné (vzhledem ke Graceiným zkušenostem z Dogville) vypravěčské ekvilibristice. To, co se v předchozí epizodě pomalu, leč s fatální nevyhnutelností vyjevovalo, je v Manderlay divákovi rovnou hozeno na krk jako mlýnský kámen, aby předem věděl, že to bude mít těžší než těžké... Možná bych to lépe strávil, kdybych první díl neviděl. Těžko mohu Trierovi vytýkat jeho styl stupňování intenzity svého postmoderního sdělení, i když mně osobně přijde křečovité a svévolné. Zvlášť, když jsem mu nedal šanci příběh dovyprávět. Snad se časem donutím (doslova), dodívám se a udělám si lepší obrázek. Takhle dát hodnocení nemůžu, i když bych, v kontrastu s Dogville, prvních dvacet minut hodnotil jako odpad. ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall