V druhej časti stále nedokončenej „americkej“ trilógie, založenej na motíve USA ako krajine neobmedzených možností, Lars von Trier znovu privádza na scénu postavu Grace – hrdinku svojho predchádzajúceho filmu Dogville. (Nicole Kidman však vystriedala Bryce Dallas Howard). Grace a jej otec sa začiatkom 30. rokov presúvajú z Colorada do Alabamy, na starú plantáž s názvom Manderlay, kde sú konfrontovaní s desivou krutosťou a nespravodlivosťou otroctva. Niet divu, že Grace nemôže zostať bokom a rozhodne sa zasiahnuť. No s akým výsledkom? Poriadky udržiavané celé desaťročia sa rúcajú, ale osvedčí sa výučba otrokov demokracii? (ASFK)

Red Meat

Jízlivá a nemilosrdná kritika (nejen americké) demokracie. Osobně se mi MANDERLAY líbilo ještě o stupínek více než-li DOGVILLE (možná proto že jsem jej viděl na velkém plátně). Před projekcí jsem se trochu obával absence Nicole Kidman, ale tyto obavy se naštěstí ukázaly jako liché. Bryce Dallas Howard nezůstala postavě Grace nic dlužná. Pomohla i kratší stopáž. No a závěr je opět perfektní a snad ještě cyničtější než u svého předchůdce. ()

Lenarek

Tohle drama v sobě jisté kouzlo má, ale bohužel i svá negativa. Popravdě jsem více nečekala. Svůj účel to určitě splnilo, ale moje pocity nejsou tak silné, jako u Dogville. Nesoucítila jsem tak s obyvateli, ani s hlavní hrdnikou. Proto je mé hodnocení o něco málo nižší. Nemrzí mě to a Lars Von Trier se připisuje k mým nejoblíbenějším režisérům. ()

korndaddy

Lars von Trier je šílenec, jenž si každou situaci dokáže přetvořit na plátně k obrazu svému a nezajímá ho co na to řeknou ostatní. Tak je tomu ostatně i Manderlay, kde si bere na mušku problém otroctví a následnou přeměnu zajetého systému. Velice zvláštní snímek, kde Grace znovu řeší nejeden nelehký úkol. Jenže teď toho má Grace trošku nad hlavu, jelikož si vzala větší sousto než sama dokáže spořádat. Trier předvedl opakovaně, že to jde i bez efektů a to je fajn. Každopádně Nicole Kidman mi do role seděla o něco víc, ale to je jen můj osobní názor. Celkový dojem z filmu mi obsazení Bryce Dallas Howard ani zdaleka nezkazilo. ()

see_sawandrew

Dvě poznámky úvodem: 1. Grace se svým otcem a jeho gangsterskou bandou jsou jen výpůjčky pro příhodný elipsovitý rámec celého filmu - ve skutečnosti se zdaleka nejen díky hercům jedná o úplně nové postavy. 2. Film Manderlay není kopií ani nastavovanou kaší předešlého snímku. Trier sice plynule, stylově i tematicky navazuje na Dogville, ale tentokrát si nepohrává jen s etickou arogancí Grace, ale i se svobodou a jejími "nevýhodami". Problematičnost hledání absolutního konce "amerického problému" je dodnes díky rasové segregaci velmi aktuální. Ani vtipy o tom, že devadesát osm procent afroameričanů je zvyklých na společné sprchy, protože zbylá dvě procenta nikdy nebyla ve vězení, nepůsobí ve srovnání s realitou zase tak stupidně, jak se může některým zapáleným humanistům zdát. V Americe dodnes přeživá smutný příklad toho, co způsobí zánik špatného systému, pokud za svou existenci stihne takto deformovat lidi. Narozdíl od Dogville se zdejší obyvatelé však dobrovolně degradují sami, což v nádherném, upřímně hněvivém závěru, vede opět na samotný začátek stěžejního problému. Musím říct, že už dlouho mě žádný klimax nedostal do tak příjemného záchvatu škodolibé radosti. 85% ()

bari68

Dogvillské pokračovanie, ktoré nečakane dorástlo kvalít predchádzajúceho filmu (vyjma hlavnej postavy absentucúcej Nicol Kidman). Lars von Trier sa na otázku a problém rasizmu pozerá z iného a neotrepaného uhla pohľadu, ktoré ironizuje, súdi a jasne ukazuje bez nejakých skrývačiek, čo si o tom tvorca myslí a aký má názor. Dosť bolo už moralistických a humanistických klišé. ()

B4TM4N

Neméně povedené pokračování emočního eposu Dogville politicky přitvzuje (to "odnesl" tento film neúčastí Nicole Kidman, což je ale pro mně spíše plus anžto Nicole nějak nemusím) a věnuje se v dnešní době velmi aktuální problematice amerického (samozřejmě demokraticky nenásilného) šíření všemocné a vždy bez ohledu na lokální kulturu/historii/situaci ideální demokracie západního typu. A jelikož se mu povedlo hvězdy a pruhy zadupat do bláta, nelze hodnotit než *****. ()

Burdock

Už ne takový nářez, jako byl Dogville, ale pořád zajímavé dílko. Hlavně pro Amíky, kteří se mohou po tématech otroctví a národního svědomí utlouct.. Jen je vtipný, že to pro ně natočil Dán :) ()

Bafo

Skvela psychologicka studie Larse von Triera na tema Otrokarstvi, rasismu, lidska prava, svoboda, minulost vs. soucasnost... Trier opet dokaze udelat v minimalistickych kulisach zajimavej a nenudici film... Film je ale ponekud slozitejsi a clovek odchazi rozpacity a nevi co tim Trier vlastne teda myslel (teda tak sem odchazel ja)... Je to totiz takove zmatene... No horsi nez dogville ale presto si myslim ze velmi podarene... ()

jasiska

Druhý diel trilógie Larsa von Triera dokazuje, že Trier si o ľudoch nič dobré nemyslí a niekedy má možno pravdu. Stará známa Grace sa tentokrát snaží "naučiť Tweetyho prežiť na mraze". Je to náročná úloha, ale nakoniec sa zdá, že Grace uspela. No zdanie klame a ukazuje sa, že "Tweety vlastne chce žiť vo svojej klietke." Manderlay je dobrý film a ako taký je dôstojným voľným pokračovaním fenomenálneho Dogvillu, ale podľa mňa jeho kvalitu nedosahuje. Nemá tú istú schopnosť zapôsobiť na divákove city a, pravdupovediac, ani Grace už nie je tá istá. A nemyslím si, že je to len preobsadením... Navyše sa mi zdá, že ani jednoduchá štúdiová scéna nebola rovnako prehľadná ako v Dogville, a preto, okrem toho, že už nebola originálna, stratila aj na sile. Kebyže však Manderlay neporovnávam s Dogville, vyjde mi z toho, že to je výborný film. ()

DannyBoy80

Slabší 4*, cca 75%. O dost slabší než Dogville. Není to tak vyhrocené i herecky mi to přišlo nemastné neslané. Škoda nevyužitého Bankolého. Howard taky není to co Kidman. Je to trochu znát tyhle u Triera nečekané herecké nedostatky. Téma otroctví a přechodu k svobodě je nastíněno celkem dobře. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Balance could be unrivaled, but determining the time by public debate is rarely feasible."     Druhá časť nedokončenej trilógie "USA – Land of Opportunities", tentokrát venovaná ďalšiemu neduhu americkej spoločnosti, téme otrokárstva a súvisiaceho rasizmu (zúčastníme sa rýchlokurzu demokracie pre bývalých otrokov). Hoci priamo nadväzuje na Dogville, nemôžem sa zbaviť dojmu, že to už ani zďaleka nemá taký náboj. V prvom rade mi tu chýba Nicole Kidman (Bryce Dallas Howard mám síce veľmi rád, v Osade  (2004) bola skvelá, tu mi ale až tak veľmi nesedela), vizuál je akýsi nevábny (okrem toho, že je obraz roztrasený, je takmer stále tmavý) a ani ten príbeh ma až tak nezaujal. Predsa len je ale vo filme pár scén, ktoré na mňa pomerne silno zapôsobili - tie okolo chorého dievčatka Claire, tá, kde Bryce Dallas Howard predviedla svoje krásne telo, rozuzlenie týkajúce sa tajomnej knihy a výborný záverečný zvrat.     "As a matter of fact I've never been able to tell them apart either. They're both colored, and they both got curly hair." ()

sona123

Mě to prostě nebavilo. Na první pokus vůbec, to jsem asi před 2 lety odložila, na druhý pokus jsem se dodívala, ale stálo mě to hodně přemáhání. Jako by vyprchal náboj, který byl u Dogville, u kterého jsem se možná příliš namlsala, to byl FILM s velkým F. Zde? Chyběly kulisy (myslím tím, že zde mne tak nezaujaly, jako v Dogville, byly jiné...), byl tu ale vtip, kterého ale bylo docela poskrovnu, chyběla Nicol, bylo to zbytečně dlouhé a možná se mi nejvíc líbilo posledních 5 minut, což vlastně bylo vyvrcholení toho pomalého toku, ale jelikož nebylo přidáno na plynu již dříve, závěr mne nedostal tak, jako u Dogville. No, tak trochu nemastné neslané a nebýt to od Larse, přiznám se, asi bych se vůbec nedodívala. ()

lukasd

Formálně i obsahově hodně podobné Dogvillu, což je v tomhle případě spíš trochu nevýhoda. Trier zkoumá hodnoty jako svoboda a demokracie a opět dochází k dost cynickým, ale nejspíš celkem pravdivým závěrům. Závěrečné titulky jsou vtipná provokace. 75% ()

Jorge-Z

Už ne tak ztrhující a šokující jako Dogville. Ovšem pořád hodně kvalitní von Trierův počin. Mě tam prostě ta Nicole Kidman chyběla, jako kečup hranolkám. Většinou filmy vypínám po konci, jenže tady mě záverečné titulky uzemnily. Jsem opravdu zvědav, jak to všechno von Trier vymyslí s posledním dílé trilogie. ()

Mikino00

Téma filmu šlo totálně mimo mě, polovinu filmu jsem přes tu tmu nic neviděl a forma která se mi u Dogville zdála originální tady už spíše otravovala. Opravdu nechápu proč natahovat takový plytký děj do naprosto neúnosné stopáže. ()

Renfield

Zpracování je stále zajímavé, oproti Dogville přibylo kulis, jinak vše při starém, v tomto směru tedy nemám námitek. Příběhově už Manderlay tak silný není, možná je to tím, že mě jeho téma nezaujalo tolik, jako témata jiných filmů Larse von Triera. Jenže ono ani to finále není zdaleka tak silné, jako bych čekal, vlastně je to první von Trierův film, který mě nechal tak nějak chladným. Všechno špatné ale určitě není, zase je příběh zajímavý pohled na "věc" a taktéž zrcadlo společnosti... vcelku baví, jenom prostě tolik nezaujal. Herecky tradičně dokonalé, von Trier umí vybrat herce a poté z nich dostat to nejlepší. Ze začátku jsem si musel zvykat na novou Grace, přišlo mi trošku zvláštní, že ač se příběh odehrává po Dogville, Grace nám omládla. Ale Bryce Dallas Howard hrála dobře a rychle mě přesvědčila, i když k herectví Nicole Kidman jí ještě kousek chyběl. Kamera a hudba jsou opět tradičně výborné, navíc hudbu složil můj oblíbenec z Království... Manderlay zůstává nadprůměrným filmem, ale ve filmografii Larse von Triera je to dílo přeci jen slabší. 60% ()

smetyl

Chci vidět znovu. Cynické, provokativní. Brechtiánské divadlo. Skvěle temné. Dialogy jsou zábavné a thought-provoking. Trier ukazuje, že demokracie je jen smluvená forma zřízení, která nemá oporu v lidské přirozenosti. Groteskní kritika Ameriky, jejího vypořádání s otrokářstvím – změnilo formu. Scéna se znásilněním pro mě byla náročná, rozumím, v čem byla důležitá, ale těžko se tohle zkousne. ()

bidja

Velmi osobitá vizuální koncepce filmu, chvíli mi trvalo než jsem stím srovnal. Každá z vět k zamyšlení, povinné pro všechny kdo se zamýšlí nad rasismem. ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall