Reklama

Reklama

Harry měl v životě jen dvě lásky: magii a Bess. Jenže přes veškerou snahu spolu jeho milé málokdy vycházely... Jeden z nejznámějších světových iluzionistů a kaskadérů se narodil v Budapešti roku 1874 jako Erik Weisz a o pár let později se s rodinou nalodil na parník mířící do Spojených států. S vystupováním začal už jako devítiletý, tehdy se však věnoval visuté hrazdě a až jako náctiletý přešel ke kouzelnictví. Aby také ne, jeho pseudonym je poctou zakladateli moderní magie jménem Jean-Eugene Robert-Houdin. Než ale Harry Houdini se svým novým přízviskem prorazil, živil se vším možným – mimo jiné vystupováním za „divého muže“ v rámci pouťové atrakce na Coney Islandu. Opravdový zlom však přišel až díky dvěma náhodám: když objevil svůj talent pro eskapistické kousky a když se seznámil se svou budoucí ženou Bess. Americký životopisný film z roku 1953 těží vedle fascinujícího příběhu o kouzelníkovi, jenž při svých kouscích často pokoušel smrt, také z ústřední herecké dvojice. Tony Curtis a Janet Leighová si tehdy teprve razili cestu k velké hollywoodské slávě, avšak už v tomto raném snímku lze jen těžko přehlédnout jejich jedinečné nadání. Hereckou souhru navíc usnadňovala skutečnost, že oba představitelé byli manželé i mimo filmové plátno. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

NinonL 

všechny recenze uživatele

Příjemný film. Nejen že na Tony Curtise i Janet Leigh se dobře dívá, ale i děj je zajímavý, nepřeplácaný a uvěřitelný. Novou, kanadskou verzi Houdiniho životopisu jsem zatím neviděla, takže nemohu srovnávat. Ale tento Marshallův film se mi líbil. Určitě víc, než Nolanův Dokonalý trik, který považuji za nudný a herce v něm za extra nudné. Proto hodnotím nadprůměrně. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Kdyby chtěl někdo natočit film o kouzelníkovi Harrym Houdinim dnes, nejspíš by ho pojal jako mysteriózní film na způsob Dokonalého triku a jako základní stavební kámen příběhu použil jednu z konspiračních teorií, odkud že Houdini své zázračné schopnosti vzal nebo za jakých tajemných okolností odešel ze světa (přestože zemřel velmi neromanticky na zanedbané slepé střevo). Houdini z roku 1953 nevybočuje ze zvyklostí tehdejšího hollywoodského receptu, jak točit životopisné filmy, a dá se říct, že jako film je skrz naskrz průměrný. Proč mu tedy k čertu dávám čtyři hvězdičky? Asi proto, že je zajímavější sledovat scény, ve kterých se hrdina dostává ze zamčeného trezoru, svěrací kazajky nebo jiných vizuálně vděčných nástrah, než vidět řekněme hudebního skladatele, jak věčně sedí u piána, vztekle se snaží najít správný tón a je kolem dokola obklopen zmačkanými listy partitury. A také proto, že uličnické charisma Tonyho Curtise dodává filmu víc přirozenosti a humoru, než bylo ve scénáři. Nebo že Janet Leigh je dostatečně roztomilá, aby se její paní Houdiniová, nabádající manžela, aby si našel nějaké rozumné zaměstnání, nejevila jako přízemní a sebestředná kráva, ale jako milující choť, která má o svou polovičku skutečnou starost. Takže v kostce řečeno, přijímám film i s jeho romantickou stylizací, vyhýbání se kontroverzím a s některými formálními nedostatky (jako jsou např. příliš zjevné stop-triky), které bych mladšímu filmu netoleroval. 70% ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Tenhle film dělá Tony Curtis, a až pak Houdini. Docela zajímavý pokus o zachycení života velkého umělce, škoda jen že jsou triky trochu odbyté a nešlo se víc do hloubky, například v oblasti showbyznysu, snaha o proražení shrnutá do kapitoly "a my si teďka na vás zahážeme rajčaty" - tady byl potenciál pro ještě zajímavější příběh. ()

Zodd 

všechny recenze uživatele

Na kouzelnické triky Houdiniho z Someone Likes It Hot a gf z Hitchcockova Psycha se dívá skvěle a s úžasem na tváři, též jejich výkony. Osobně mě pobavilo, jak se potkali, nevím, zda-li to bylo podle reality. Ostatně v tehdejším Hollywoodu se mnoho scén i vysoce uznávaných seriózních děl nebralo zas tak vážně, přestože nároky na obsazení byly mnohem vyšší. Že by ta odlehčenost byla volnou reakcí po veřejné panice a strachu z války (Amíci takoví byli odjakživa, přestože dnes se to zdát nemusí)? Ale nejvíc mrzí otevřený (?) konec vzhledem k tomu, co se tenkrát stalo. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Tento klasický americký štúdiový produkt pomáhal rozbiehať karieru obom hlavným predstaviteľom. Film veľmi zjednodušenou formou predstavuje asi 20- ročné obdobie plodného života maďarského prisťahovalca v Amerike, známeho na celom svete pod menom Harry Houdini. Berie si na mušku predovšetkým vzťah k manželke a predvádzaniu najznámejších kúskov. Z dnešného pohľadu však neponúka nič prevratného, oceniť ho môžu len milovníci starších filmov. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (6)

  • Tři roky předtím, než byl tento film natočen, filmová společnost 20th Century Studios vyjednávala s Houdiniho rodinou o natočení snímku s názvem „Život Houdiniho“ s Burtem Lancasterem v hlavní roli. (sator)
  • Německý kouzelník Johann von Schweger, po kterém Houdini (Tony Curtis) léta pátrá, není doložen jako skutečný. (sator)
  • Houdiniho manželka Bess (Janet Leigh) je zde vylíčena jako školačka, ale Bess pracovala v kabaretu na Coney Island, kde zpívala, hrála a tančila. Zde se jí poprvé dvořil Houdiniho mladší bratr Theo. Ale byl to jeho starší bratr Harry, do kterého se zamilovala a provdala se za něj 22. června 1894. (sator)

Reklama

Reklama