Středoškolský profesor fyziky a chemie vynalezne rozpínavou látku jménem flubber (české titulky ji zarputile nazývají "létuma"), která by mohla být novým zdrojem energie, kdyby o ni ovšem někdo stál. Prokousat se vládní byrokracií se ukáže jako nemožné a loktařit profesor neumí. Tak aspoň přižehlí flubber školním basketballistům na podrážky, aby dohopsali k vítězství, a proletí se v autě. No, je to velmi, velmi... pro děti. :-) Abych řekl pravdu, přece jen jsem čekal aspoň sem tam nějaký ten normální situační humor, ale je to stoprocentně disneyovský film. Vyhýbá se všemu negativnímu, včetně konfliktů nezbytných pro dramatický děj. Fred MacMurray, známý hlavně jako autoritativní pan Shelldrake z Wilderova Bytu, se to snaží vyvážit tak jurodivým mimickým projevem, jako by ten flubber tajně mlsal. :) K dovršení všeho jsem film viděl v křiklavě kolorované verzi, kde všichni bez rozdílu pohlaví vypadají, jako by nosili silnou vrstvu makeupu a blankytně modré kontaktní čočky. Mám trochu výčitky vůči okolnímu nadšení, ale vážně to nevidím na víc než 60%(24.1.2010)

O dost lepší, než barvotiskový a rozjuchaný remake s R. Williamsem. Zejména mě pobavila scéna, kdy vojenský důstojník ještě zrychlí odpočítávání poté, co zjistí, že by střelbou mohl zlikvidovat i právě zasedající senátory a kongresmeny. Od útoku ustoupí teprve poté, co se dozví, že budova kongresu právě dostala novou fasádu... /19. 5. 2010/(19.5.2010)

Keď som niekedy v roku 1997 zhliadol americkú rodinnú sci-fi komédiu "Flubber - Roztržitý profesor", kde hlavnú úlohu stvárnil suchár Robin Williams, tak som vôbec netušil, že sa jedná o remake snímku "The Absent Minded Professor" z roku 1961. Ku tomu som sa náhodou dostal až teraz po viac ako dvadsiatich rokoch. S chuťou a očakávaním som si ho pozrel. Nablískaný remake na mňa moc nezapôsobil. No pri tejto starej, pôvodnej, čiernobielej verzii som sa celkom dobre pobavil. ***(5.11.2018)

Krásná podívaná s neskutečně povedenými a milými triky - létající autíčko, basketbalový zápas, nejrůznější hopsání. Chtěl bych vyzdvihnout především tu basketbalovou podívanou - srovnej s debilním famfrpálem. Oproti remake s Williamsem navíc docela inteligentní. Film jsem bohužel neviděl jako dítě, ale líbil se mi moc i teď.(11.9.2005)

Roztržitý profesor Brainard provádí experimenty tak dlouho, až náhodně objeví skákací hmotu. Vzpomene si ještě někdo na tzv. hopíka? Tak tohle je něco podobného. Jenomže místo slávy mu to přinese jen samé trable. Komediální snímek studia Disney byl natočen na počátku 60. let a tak obsahuje vše podstatné ze své doby. Hlavně armádní velitelství vlivem studené války a tak není překvapující, že ve snímku určeném hlavně pro děti se vyskytuje i Bílý dům a hlavně Pentagon. Nechybí ani přetahování generálů o tento vynález, i když to vyznívá samozřejmě směšně. Snímek jinak kromě tohoto neduhu neztrácí na zábavnosti ani dnes. Příběh má svého hrdinu, svého padoucha lačnícího hlavně po zpeněžení oné hmoty, vtip, ztřeštěnost a kouzlo filmu 60. let.(10.7.2018)

• - V roku 1995 bol natočený remake pre televízie a v roku 1997 pre kiná - Flubber. (Svadbos)