610 metrů nad zemí

Pro nejlepší kamarádky Becky (Grace Caroline Currey) a Hunter (Virginia Gardner) je život o překonávání strachu a překonávání hranic. Ale poté, co vylezou do výšky 610 metrů na vrchol opuštěné rádiové věže, ocitnou se v bezvýchodné situaci a nemají jak sestoupit dolů. Dovednosti Becky a Hunter, které jsou zkušené horolezkyně, budou podrobeny těžké zkoušce, když budou zoufale bojovat o přežití s přírodními živly, nedostatkem zásob a závratnými výškami. (mac000)

Arsenal83

Na jednej strane debilný námet. Na čo by tam tie blbky liezli a ešte tak chabo vybavené? Rovnako zbytočne natiahnutý film, v podstate 40 minút sa neudeje nič zásadného, tam stopáž mohla ísť na polovicu. A potom sú tu strašne prekombinované veci s dronom na úrovni až sci-fi. Na strane druhej vynikajúce napätie, pohrávanie sa s hudbou aj kamerou, naozaj to bolo na nervy až na mrákoty. Hoci fyzikálne skoro nemožné, na úrovni MacGyvera. Takže nejaké to mravčenie v bruchu bolo a film si zaslúži pozornosť napriek tým všetkým chybám, lebo to zásadné, čo mal priniesť, aj priniesol - vzrušenie. ()

Chrustyn

V rámci bezmozkové, béčkové zábavy, překvapivě slušný kousek. Dvě herečky na 610m vysokém vysílači, bez možnosti cesty dolů. Nechybí logické ani fyzikální kiksy ale i přes slabší trikovou stránku, dokáže film pocuchat nervy a navýšit adrenalin. Všemu dopomáhá i svižné tempo a atraktivní dívčí duo v nátělnících. ()

korbitch22

Díky mojí fobii z výšek mě dokázal film pekelně rozhoupat žaludek, pocuchat nervy a způsobit mravenčení v podbříšku i na ptákovi, za což může jak ta ujetá věž, tak samozřejmě z nemalé části kozy Virginie Gardner. Podivné je, že u spousty filmů o lezení po horách se mi to nikdy nestalo, jelikož to je pro moji mysl tak sci-fi, že mě to asi nechávalo chladným, ale jelikož mám kurevský problém vylézt pár metrů na žebřík a ještě větší dolů, tak mi při lezení obou dívek na věž neskutečným způsobem cukalo celý tělo, jelikož mi to přišlo tak nějak možné a reálné, za což režiséru Mannovi děkuji. Vyvolat v někom kdo má na něco fobii opravdovou tíseň jen díky dění na plátně je poměrně kumšt. Škoda jen, že použil do filmu dvě herecký dřeva, který hrajou ještě k tomu nesnesitelný blbky a okoření o ten nejdebilnější evergreen všech survivalů, ať už horských, žraločích nebo prostě všech těhle typů filmu obecně a to dementní milostný trojúhelník. Už když mluvili o ruce pana neznámého na fotce a při pohledu Becky na Hunter na to tetování mě bylo jasný, že tuhle sračku vytasí. Za to hodně mínusových bodů teda. Morgan si zahrál bídné cameo ze známosti k režisérovi, kterého zná z předchozí spolupráce, jinak by to mohl odehrát kdejaký hejhula. Docela solidní mindfuck hlavní hrdinky tomu napraví ke konci reputaci. docela solidní thriller který jede v hrozných klišé, ale dokázal mě pocuchat  břicho a dal chuť mrknout na nějaký péčko s blondýnou v šortkách, tak proč ne za 60%. ()

rollman1

Nic pro lidi s Akrofobii. The Fall má celkem jednoduchou premisu. Dvě mladé dívky se společnou minulostí, kde jednu z nich postihla tragédie, si vyrazí na neškodný výlet, na jehož konci je 600 metrů vysoká televizní věž. Co by se tak mohlo pokazit?  Kdo zná trošku žánr nebo respektive subžánr ví, že se pokazí úplně všechno a vlastně začne boj o přežití na vrcholku hodně vysoké věže, která je, jak jinak hodně stará a hází dívkám klacky pod nohy, kdykoliv to jde. Největším kladem filmu je rychlé tempo. Začátek si odbije krátkou, leč povinnou seznamovačku a za 20 minut už stojí dvě hrdinky před svým životním lezením. Od této chvíle je to neustálý nervák. Film odsýpá, hodiny utíkají a oběma slečnám dochází síly, voda i nápady jak se z téhle šlamastyky dostat.  Další věc, která potěší je, že scénář není jen obyčejná survival jednohubka, ale očividně si někdo dal práci s několika nápady a tak je ve filmu obsaženo docela dost zajímavých scén, včetně jednoho sympatického zvratu. Samotné záběry jsou natočeny hezky a některé úhly kamery mohou lidem se strachem z výšek způsobit menší ublinknutí. Proto doporučuji kýbel k posteli. Herečky jsou sympatické a vlastně i jejich chováni mi přišlo docela logické a nemusel jsem u filmu nadávat, jaká hloupá rozhodnutí se tam dějí. Až na jednu scénu, kde jsem málem rozbil monitor, si vlastně nemůžu stěžovat.  Verdikt: Dvě kamarádky se rozhodnou, že si vylezou na 600 metrů vysokou věž. Bohužel se však pokazí vše, co může a tak jsou odsouzeny k boji o přežití s minimálními šancemi. Svižné tempo, sympatické postavy a nepříjemné úhly kamery dělají z filmu v rámci žánru obstojný nervák, který určitě neurazí a nejeden nehet zůstane neokousaný. Do toho si přidejte trošku té brutality, pár zajímavých nápadů a příběhových kliček a vyleze Vám slušná podívaná na večer. ()

Flakotaso

To je mi ale falešný marketing. Když už začal ten otravný podzim, tak jsem si chtěl pustit něco tématického a ono se jedná o pády vedlejších postav. A nebo jde o odkaz na to, že dvěma nastala zima jejich lezení a jedné hodně krutý podzim, protože dle jejího chování v prvních dvaceti minutách se po následných zážitcích odstěhuje do Nizozemska. To hlavní, oč zde běží, respektive spíše sedí, tedy napětí, je vytvářeno lacinějšími prostředky, než bych čekal. Například detailů na uvolňující se šrouby mohla být klidně pětina a místo nich si lze dobře představit pár vyhrocenějších POV záběrů. Ty jsem si představoval i u sympatické Grace Fulton, která mi připomínala jinou herečku, Casey Calvert, ehm. Kromě klasičtějších fyzikálních boostů, kdy padesátikilová žena vytahuje desítky metrů těžší kolegyni i s jejími obřími nalejvárnami (často i jednoruč), mi nejvíc vadila zcela absentující výkyvnost konstrukce, jelikož při několikametrovém komíhání věže by se na oné plošince neudržel ani Tobey Maguire na vrcholu formy. Horem a dolem to ale relativně funguje, otočení supích rolí v závěru je hezké a vlastně co by člověk víc chtěl, je to jen survifall. ()

TheEvilTwin

Bez debat jde o naprosto zbytečný film absolutně postrádající jakoukoli logiku, popírající fyzikální zákony, s otravnými postavami a jedním nesmyslem za druhým, nad kterým se divák bude chytat za hlavu. Na druhou stranu taky dokáže divákovi bez debat pěkně opotit prdel, okousat mu všechny nehty a slabším povahám udělat v hlavě pěkný bordel. Pak už je na každém z nás, jak moc u koho převáží radost či zklamáni nad jednou nebo druhou složkou a zda převáží spokojenost nebo naopak. U mě teda veškerá debilita filmu bohužel táhne výsledek šeredně ke dnu, ale zapotil jsem se u toho pořádně, takže hádám někde mezi 2-3 je takový zlatý kompromis. Každopádně to ale mohlo a mělo na to být lepší. ()

ARI50

Zdechl bych, ani za peníze za nic na světě bych tam nevylezl. Pohledy na horu a z výšky mě dostaly do kolen. Dlouho jsem neměl u filmu tak špatný a nepříjemný pocit. To bylo mooooc i na můj strach, výborně dech berouci natočený film. Smutný, nebezpečný, výborný, škoda konce, záchranu jsem chtěl vidět. ()

JASON_X

Jasně, oběma dívčinám jsem jejich role ani na chvíli nevěřil. Nevěřil jsem jim ani jejich několikadenní ležérní posedávání a popocházení na okraji miniplošinky 600m nad zemí, navíc na lezkyně mi obě buchty přišly trochu moc prdelaté a trochu málo osvalené. Scénárista si svou práci zase ulehčil všelijakými drobnými nedostatky. Ale nic naplat, u některých scén jsem kroutil prsty na nohou a adrenalin se mi rozléval po těle, protože dramatická i vizuální stránka filmu je nadmíru působivá (hlavně pro toho, kdo výšky zrovna moc nemusí), a o to jde v první řadě. A jistý zvrat ca deset minut před koncem leccos dovysvětlí... a nebo naopak ještě víc zamotá? Ale to je fuk, nepřemýšlejte moc u toho a jen se bavte, je to oddechovka jedna báseň (která mi mimochodem připomněla jinou skvělou, i když taky nenáročnou oddechovku). ()

luka4615

Poměrně slušný vizuální zážitek, který je ale bohužel srážen velmi podivným střihem a bolestně předvídatelným scénářem. Jako nenáročná jednohubka na vyplnění ospalého odpoledne ale ovšem snímek Fall v rámci svých omezených možností víceméně funguje tak jak se od něj očekává. „Life is fleeting.” ()

matestlust

Jelikož se celkem hodně bojím výšek, film na mě fungoval přesně tak, jak by měl a to po té napínavé stránce. To ostatní je klasická, americká, ubulená, citová, limonáda, samé vztahové zvraty a takové ty klasické trapné klišé, které si prostě neodpustí. Štve mě to a zde to rozhodně vůbec nefunguje. ()

Morholt

Dvě buchty na žebříku mě sice zpočátku příliš nelákaly, ale po oslavných recenzích jsem jim dal šanci a dobře jsem udělal. I když výraz "dobře" je v tomto případě relativní, protože mám fakt velký strach z výšek, takže mi po většinu filmu moc dobře nebylo. Ale nakonec i to se počítá. Každopádně musím ocenit rejžu, že na minimálním prostoru dokázal vytvořit a hlavně vystupňovat napětí, takže diváci trpící těžkou akrofobií mohou být na infarkt. Co mi naopak vadilo byl twist, který je z ranku laciných a upřímně řečeno dokázal bych si představit sympatičtější herečky, což platí dvojnásob pro hlavní hrdinku. Ale i tak slušný kousek a Mann tady potvrzuje, že i když netočí extra pecky, v ruce to má. 75% ()

BoPo

Bol som zvedavý, ako a čím vyplnia tých 107 minút, keďže zápletkou je uviaznutie na vrcholu rádiovej veže. Určite lepšie než 127 hodin (2010). Postavy nesympatické, ale prinášajúce neblbé riešenia blbých momentov. Jasne, fyzika tam nezodpovedala učebniciam, ale tak to by sme chceli moc. Ak by na záver mobil využila o niečo viac južnejšie, tak pridám jednu *. Príjemné prekvapenie, ktoré fajn vyriešilo na prvý pohľad nudne bezvýchodnú situáciu. ()

MoiJe

Myslela som, že to bude o tom, ako sa pokúšajú zosunúť po hladkom stĺpe, nie len ako zavolať pomoc. Ale aj tak dostatočne napínavé. ()

Astaroth12

Vôbec nič som si o tomto filme nezisťoval a tak som nevedel do čoho idem. Začalo to podobne ako Vertical limit, ale potom si to išlo svojou cestou. Už sa mi dlho nestalo, že som z filmu mal zlé pocity a u tohto som mal teda až závrate. Hlavnou devízou filmu je to, že je neskutočne realisticky natočený. A kamerovo je fenomenálny, tie pohľady zo všetkých strán boli veru ukážkové. Príbeh je jednoduchý a da sa povedať, že aj predvídateľný, ale film útočí na diváka inými zbraňami a tie sú teda veľmi intenzívne až šialene. Je tu aj nejaký ten zvrat, ktorý mi dosť pripomenul 47 metrov, a bol celkom slušný. Veľmi som prekvapený, že takýto štýl filmu mi veľmi sadol. Herecky to bolo tiež ok, len škoda, že Jeffrey Dean Morgan tam nemal viac priestoru. Po záverečných titulkoch som bol viac upotený a vystresovaný, ako hlavne postavy filmu. Takže veľká spokojnosť, silne 4*. ()

sidzej

Fajn námet vhodný však viac na 30 minútový kraťas ako celovečerák. Miestami to trocha nudí no potom príde finálny zvrat s topánkou pri ktorom slušne zamrazí a v podstate mi to pripomínalo o triedu lepšie Frozen ale musím povedať, že mám rád takéto námety. Nechcel by som byť v koži hlavných postáv. Brrr. Človek je potom hneď vďačnejší za teplú posteľ a strechu nad hlavou. ()

curunir

,,UVIAZLI SME NA PLOŠINE O VEĽKOSTI PIZZE UPROSTRED PUSTATINY..." __ Podľa komentárov ma udivuje, koľko užívateľov tu má ne/priame skúsenosti s (horo/r/)lezectvom,  ako veľmi sa vyznajú do fyzikálnych a poveternostných zákonitostí 600 m výšky (Načo sledujete film keď netolerujete jeho dej?) a tiež tým, akoby oni s obmedzeným vybavením zdolali zostup. (Priznám sa, že aj mňa počas sledovania napadla kacírska myšlienka akoby sa z tejto šlamastiky vedel dostať MacGyver). Hlavné predstaviteľky sú samozrejme naivné, avšak jedna z nich fičí na súčasných trendoch, čím príbeh predsa len dostáva na reálnosti. Obsahovo by bolo isto možné film trochu skrátiť, z jeho formálnej stránky sa mi pri sledovaní potili dlane a občas mi prichádzalo ozaj nevoľno. Najnezabudnuteľnejším ostane spomínaný - neprávom kritizovaný - dejový twist a pri inej scéne ma napadol obdobný moment z Barbara Conana. Schválne nenapíšem ktorý. (484. hodnotenie, 67. komentár k filmu) ()

ledzepfan

No.. Obsahuje to asi tři až čtyři klišé tak klišoidní, že by mělo být oficiálně, pod hrozbou veřejného bičování, zakázáno je dále používat. Jednu scénu tak blbou, že to bere dech.. A dále hromadu blbostí (typu: Z horolezectví tady v tom filmu nikdo nezná ani základy. Ve výšce dvou Eiffelovek by ty buchty umrzly i v bundách, natož v těch sporty-tílečkách, atd..) nad kterými se ale dá přivřít oko... To nejdůležitější a to jediné co od filmu divák očekává, tozn. práce s pocitem závratě, se v zásadě daří. Je sice fakt, že z traileru jsem nabyl dojmu, že by to mohlo být o něco intenzivnější, ale pár záběrů mi lehce sevřelo kulky, to uznávám. V rukou někoho zručnějšího a méně lenivého se z toho mohl vykutat survivalovský kult. Takhle je to jen jednorázovka která zásadně neurazí, ale ani nenadchne. ()

maddy

Pre všetkých, ktorí trpia akrofóbiou (including me) je sledovanie tohto filmu až fyzicky nepríjemný zážitok. To však rozhodne neznačí jeho nekvalitu, práve naopak. Námet je dostatočne zaujímavý, rozbeh filmu taktiež, aj keď titulná dvojica postáv nebudí práve najväčšie sympatie, a darí sa predať aj niekoľko napínavejších scén. Bohužiaľ, z nervy drásajúceho thrilleru z výšky sa s každou a jednou pribúdajúcou minútou stáva namiesto akokoľvek realisticky ukotveného thrilleru až otravne klišoidný a hlúpy film. A teraz vôbec nemyslím to, že si tu fyzika, resp. grativácia berie často dovolenku. To, že sa tu nebude hrať na akúkoľvek realičnosť je zrejmé už od prvých minút filmu, kde baba skáče do náruče svojmu manželovi počas lezenia na skale, ale ono sa čoskoro ukáže, že film svoju už tak na podobný námet prehnanú stopáž vypĺňa čoraz viac dementnými scénami len preto, aby sa niečo dialo a divák si tak môže odškrtávať všetky povinné scénky, ktoré už videl inde v oveľa lepšom podaní. A to k čomu sa The Fall nakoniec dopracuje v závere je tak zbytočný, prvoplánový a idiotsky podaný twist, že to prestalo byť originálne v deväťdesiatomdeviatom, nie sa to so všetkou vážnosťou snažiť predať v dvetisícdruhom. CELKOM: 4/10 ()

Praxis

Jestli máte rádi hodně vysoké stavby a milujete výšky, tak si přijdete na své. Jestli je vám ale na vrcholu Petřínské rozhledny blivno, tak si to radši ani nepouštějte. Má to veskrze dementní námět, musí se tam řešit spousta pitchovin, neexistuje tam moc fyzika (i ta gravitace si někdy dává volno), ale ve výsledku vás to hodně zabaví. A to včetně jednoho celkem nečekaného twistu. Možná by stačilo, kdyby film měl o 20 minut méně, zato kdyby byl intenzivně. Ovšm tenhle film vidět je o další důvod víc, proč nechci lezt někam vysoko. 55% ()

Bordoshut

8/10 – Strhující thriller s krásnou kamerou a možná ještě hezčími herečkami. Záležitost silně nevhodná pro akrofobiky (tedy pro mě), která umně těží z jednoduché premisy, výborných hereckých výkonů defacto všech zúčastněných a z obdivuhodné práce, kterou odvedl talentovaný španělský kameraman MacGregor, od kterého si myslím, že můžeme do budoucna očekávat velké věci. Snímek má zhruba hodinu a tři čtvrtě, přičemž druhá polovina ztrácí razantně nastolené tempo spolu s napětím. Osobně za to viním hlavně fakt, že koukat přes hodinu na tutéž věž s rozmazaným pozadím je vcelku repetitivní a ke konci už to prostě je trochu okoukané a nemá to takové grády, ačkoli se nám to režisér Scott Mann pokusil zpestřit zajímavým a nečekaným zvratem, leč lehce ohraným, vezmeme-li v potaz M. Night Shyamalana. První hodinu jsem dokonce přemýšlel, že si tuhle mistrovskou záležitost zařadím do oblíbených filmů, tak mě to chytlo, ovšem následující smršť logických lapsů (pár z nich vysvětlil onen zvrat) mě od toho poněkud odradila. Jde o to, že pokud vás tyto úvahy jednou napadnou, už nikdy z hlavy nedostanete myšlenku, jak se to mohlo vyvinout, kdyby to parťačky Becky a Hunter napadlo taky – jakože je to mělo napadnout. Spoilerová sekce: 1) Prvním zcela zásadním proviněním vůči selskému rozumu (kromě samotného rozhodnutí vylézt na 2 000 metrů vysoký rezavý stožár, který má být z bezpečnostních důvodů za pár dní stržen) je skok Hunter za provazem z jakéhosi TV satelitu. Ten provaz, nebo dejme tomu lano, je zavěšený z plošiny, na které stojí Becky. Než vyvádět takovéhle skopičiny ve výšce 2 km nad zemí, nebylo by lepší ten provaz prostě uvázat kousek vedle, aby na něj Hunter dosáhla? Vzhledem k tomu, že na té plošince ho šlo daným způsobem uvázat odkudkoliv, nevidím jediný důvod, proč ho vázat jinde, než je potřeba. A jasně, Hunter by to pak měla těžší k žebříku, ale když ji Becky dokázala táhnout nahoru takový kus, s tímhle by si holky určitě taky poradily. 2) Druhým zcela do očí bijícím prohřeškem je způsob, jakým Becky a Hunter vyřešily spánek. Respektive nevyřešily. Rozhodly se totiž nespat. Tady režisér Scott Mann ignoruje pravidla vlastní hry, kterou tak obratně rozehrál. Jmenuje se: "Použij všechno, co máš, a zkus přežít". Není jediný důvod k tomu za žádnou cenu neusnout, jelikož holky mají s sebou lano a uprostřed plošinky pevný, víceméně zajištěný sloup. Co takhle se přivázat? Nějaký uzel? Já teda o horolezectví houby vím, ale neříkejte mi, že tohle horolezci, kteří levou zadní zdolávají strmé skály, neumí. 3) Osobní výhrada: nelíbil se mi ten "to se ti naštěstí jenom zdálo" moment a vlastně ani zmiňovaný zvrat na mě dvakrát nezapůsobil. Nicméně velmi kvituju, že se stal, třebaže nám ho Scott, lišák jeden, představil až zpětně. Líbila se mi i pointa procházející napříč filmem, která podobně jako John Kramer dovedla Becky k prozření, že vlastně chce žít a stojí za to bojovat. Vtípek na dlouhé večery: "Ta Judith nám ale vyrostla... Je vidět, že se o ni strejda Negan dobře stará." () (méně) (více)

Čeká nás várka hororových pokračování

Čeká nás várka hororových pokračování