Jeho fotr, to je lotr!

Meet the Fockers

Jeho foter, to je lotor!

Komedie / Romantický

USA, 2004, 111 min

Já mám raději "anglický" než tenhle typicky "americký" humor, ale tohle se ještě docela dá unést. Je to určitě lepší, než první díl. Styl zůstal na stejné úrovni, ale Hoffman se Streisandkou jsou přece jenom značným přínosem. Je to tak na 70%, ale na čtyři hvězdičky ... tolik jsem se zase nepobavil.(19.2.2005)

Pokračovaniu komédie sme sa trošku báli, ale boli sme príjemne prekvapení a aj keď sa nám prvý film páčil viac, skvele sme sa pobavili. Skvelí herci, skvelé scény, niekedy trochu prehnané, ale u bláznivej komédie to až tak nevadí. Robert de Niro je proste jednička. Takže vcelku vtipná komédia, ktorá ukazuje, že žiadna rodina, nie je normálna a niektoré sú ešte zvláštnejšie, než to na prvý pohľad vyzerá. Ale tentoraz sa podarilo angažovať dobrých hercov, scenár je vtipný a celkovo to spolu všetko tak sedí, že možno povedať, že toto je komédia, ktorá pobaví.(5.1.2015)

Ano, humor spíše prostší, zápletka též, ale De Niro, Hoffman a Streisand? Nikdy jsem to asi neviděl celé od začátku až do konce, ale vždy jsem u toho při přepínání zůstal. A poznámka pod čarou - zrušte / předabujte slovenskou verzi. Neříkám, že překladatelská práce s příjmením Focker patří mezi ty snadnější, ale překlad Nadržaný je otřesný... 80%(14.2.2017)

První díl této poněkud ostřejší komedie – Fotr je lotr – si mě získal množstvím gagů hraničících s terorem – jinak řečeno, kdyby se razantněji změnilo vyznění celého filmu, mohlo by jít o solidní thriller na vděčné téma jedince v nehostinném prostředí. Výsledkem pak byla sice přízemnější ale o to více působivá komedie drsnějšího rázu, která stavěla především na skvělém hereckém obsazení. Oproti tomu druhý díl už nepojednává o jedinci v nehostinném prostředí, nýbrž o celé skupině lidí v prostředí pošahaném až bizardním. Onen teror z prvního dílu však se ctí uchovává stará známá postava fotra/lotra, který však v domácnosti rodičů svého budoucího zetě (čili zástupců těch pošahaných…) ztrácí pevnou půdu pod nohama a z dravce se rázem stává kořist, což jinak proklatě zábavné postavě Roberta De Nira ubírá na působivosti. Ve druhém díle fotrovské série se v humorných pasážích o poznání více tlačí na pilu, díky čemuž kvalita některých vtipů, pokud se jedná o dobrý vkus, značně hapruje. Jeho fotr, to je lotr je pak vyhrocenějším a méně vkusným pokračovatelem velmi dobrého prvního dílu, avšak i přes tyto výtky se stále jedná o solidní komedii, která ani na moment nenudí. Škoda jen toho patetického závěru, kde i jinak nekompromisní agent CIA ve výslužbě značně vyměkne. ____ Celkem mě pobavilo angažování Dustina Hoffmana a Barbry Streisandové do rolí židovských manželů žijících v duchu sexuální revoluce 60. – 70. let, přičemž právě v tomto období, éře „nového Hollywoodu“, kdy došlo vlivem zrušení produkčního kódu a nastolení ratingového systému k celkovému morálnímu uvolnění, se oba herci židovského původu (a výrazných židovských rysů) poprvé prosadili (Hoffman slavil úspěch s Absolventem, který byl na svou dobu ze sexuálního hlediska nezvykle otevřený). Jedná se o celkem povedený intertextuální vtípek.(11.8.2010)

Možná hrozná pitomost, ale stejně STRAŠNĚ ZÁBAVNÁ! Teda ... nejspíš se to nikdy neobjeví v nějakém "oficiálním" fondu amerického humoru, ale pro mě je tohle jedna z nejryzejších amerických komedií a vůbec nejlepší příklad pro demonstraci toho, jak se asi průměrní Američané baví. Ono Stiller je fakt asi momentálně nejlepší aktivní komik USA, především na poli producentském.(28.12.2010)

• - Alanna Ubach, která hraje bývalou chůvu Isabelle je ve skutečnosti o 10 let mladší, než Ben Stiller. (don corleone)

• - Ve scéně, kdy hrají obě rodiny společně fotbal, srazí Bernard (Dustin Hoffman) Jacka (Robert De Niro), který spadne do stínu. Hned v dalším záběru z dálky se však Jack (Robert De Niro) nachází na slunci. (kikka20)

• - Letištní asistentku hraje Kali Rocha, která hrála i v prvním dílu filmu. Proto se jí dostane od Grega nepěkného pohledu. (don corleone)