Jeho fotr, to je lotr!

Meet the Fockers

Jeho foter, to je lotor!

Komedie / Romantický

USA, 2004, 111 min

Viděla jsem první díl této komedie a nijak moc mě nezaujal, nebýt docela slušného výkonu R. de Nira. Takže by mě ani nenapadlo sledovat pokračování, kdybych si nepřečetla, že Gregovi rodiče hrají B. Streisand a D. Hoffman. A kupodivu, díky nim, je tato dvojka o hodně lepší než její předchůdce, je tam opravdu pár skvělých fórů, kterým jsem se nahlas zasmála. A výkon R. de Nira zůstává proti těmto dvěma v pozadí, což mě docela překvapilo. Ale je to tak. Jeho permanentní "škleb" a podezíravý pohled, známý už z prvního dílu, tak trochu nudí a nepřináší nic nového. Celkově je ale toto pokračování povedenější, než jednička.(28.2.2007)

Cha, cha, cha. Ano, možná se směju ještě teď. Ta tenhle film jsem ani nějak moc extra zvědavý nebyl, protože jednička mi v paměti ani nějak extra neuvízla, takže asi ani nic extra nebyla, ale tohle je prostě švanda. Ano, souhlasím, humor je občas předpokládaný, a prostě celkově těží z mocného tématu sdružování rodin nevěsty a manžela, kdy ti jsou netypičtí takhle a ti zase takhle, a něco je i krapet nereálné, ale to u takovýhle filmů je jedno. My to vlastně od takovýhle filmů očekáváme - žádný chytrý humor, ale taky žádný laciný. A máme z toho radost, když se jako první slovo malé dítě nenaučí máma, ale magor apod. No, čili pomynu-li oscarové ambice, které nejsou pochopitelně žádné, tak tu popisuju hodně kvalitní film, který má malé subjektivní mínus možná až někde v závěru, kdy jakoby i ten největší morous procitne a najednou je taky nejvíc happy.(21.2.2008)

Málo kdy se stane, že druhý díl absolutně převálcuje ten první. Se zařazením dalších dvou super postav jednoznačně stoupla kvalita filmu o pořádný kus. Tím pádem značně stoupla i zábava. Obsazení špičkové, hluchých momentů po skromnu. Chvíli jsem i váhal nad udělením * * * *. Nakonec přece jen dám * * * a budu se těšit pokračování.(17.5.2011)

První díl této poněkud ostřejší komedie – Fotr je lotr – si mě získal množstvím gagů hraničících s terorem – jinak řečeno, kdyby se razantněji změnilo vyznění celého filmu, mohlo by jít o solidní thriller na vděčné téma jedince v nehostinném prostředí. Výsledkem pak byla sice přízemnější ale o to více působivá komedie drsnějšího rázu, která stavěla především na skvělém hereckém obsazení. Oproti tomu druhý díl už nepojednává o jedinci v nehostinném prostředí, nýbrž o celé skupině lidí v prostředí pošahaném až bizardním. Onen teror z prvního dílu však se ctí uchovává stará známá postava fotra/lotra, který však v domácnosti rodičů svého budoucího zetě (čili zástupců těch pošahaných…) ztrácí pevnou půdu pod nohama a z dravce se rázem stává kořist, což jinak proklatě zábavné postavě Roberta De Nira ubírá na působivosti. Ve druhém díle fotrovské série se v humorných pasážích o poznání více tlačí na pilu, díky čemuž kvalita některých vtipů, pokud se jedná o dobrý vkus, značně hapruje. Jeho fotr, to je lotr je pak vyhrocenějším a méně vkusným pokračovatelem velmi dobrého prvního dílu, avšak i přes tyto výtky se stále jedná o solidní komedii, která ani na moment nenudí. Škoda jen toho patetického závěru, kde i jinak nekompromisní agent CIA ve výslužbě značně vyměkne. ____ Celkem mě pobavilo angažování Dustina Hoffmana a Barbry Streisandové do rolí židovských manželů žijících v duchu sexuální revoluce 60. – 70. let, přičemž právě v tomto období, éře „nového Hollywoodu“, kdy došlo vlivem zrušení produkčního kódu a nastolení ratingového systému k celkovému morálnímu uvolnění, se oba herci židovského původu (a výrazných židovských rysů) poprvé prosadili (Hoffman slavil úspěch s Absolventem, který byl na svou dobu ze sexuálního hlediska nezvykle otevřený). Jedná se o celkem povedený intertextuální vtípek.(11.8.2010)

No jestli tohle je obrovske komedialni prekvapeni, tak ja jsem kralovna ze Saby. Se opravdu nezlobte, ale neco tak rozvlekleho a k uzoufani nudneho jsem od Stillera necekal. Zatimco prvni dil byl celkem plny napadu a hlavne tradicnich Stillerovych grimas a sympatickeho vykonu De Nira, dvojka se postupem stopaze zvrhava cim dal tim vice do trapnosti a politovanihodneho de Nirova prehravani. Vic uz to radsi rozebirat nebudu, proste zklamani. Umis DALEKO lepe, Bene! Vybijena je toho dukazem...(7.6.2005)

• - Na snímku se podílela De Nirova společnost Tribeca Productions. (imro)

• - Celé jméno Grega je Gaylord Myron Focker. (don corleone)

• - Malý Jack (Spencer Pickren) při sledování televize přepne na film Zjizvená tvář (1983). (rothstein)