Jeho fotr, to je lotr!

Meet the Fockers

Jeho foter, to je lotor!

Komedie / Romantický

USA, 2004, 111 min

Jednička byla mírně nadprůměrná komedie. Narozdíl od jiných podobných sequelů tenhle není děs a hrůza bez nápadu, je dokonce lepší než první část. Ne, že by byl lepší scénář či režie, ale herecké duo Hoffman a Streisand si role manželů Jebalových viditelně skvěle užívají a jsou tím nejlepším, co tahle komedie nabízí. De Niro a Stiller jsou stejně dobří jako předtím a setkání Jebalových s Jackem Byrnesem se mění ve srážku světů. Pro samé hlavní role nechci zapomenout, že mě výborně pobavila i pidirole Owena Wilsona. I tak je mé hodnocení blíž ke třem a půl.(8.4.2005)

De Niro a Stiller se vracejí v dalším kole rodinné předsvatební seznamovačky. A tentokrát přibrali další hvězdný pár - Dustin Hoffman a Barbra Streisand coby Gaylordovi rodiče předvádějí herecký koncert. Jestli jste z De Nira coby agenta na penzi dostávali vředy, tak Hoffman coby hippie na penzi vás naprosto odrovná. Inu, rodiče si člověk prostě nevybere. Dvojka má oproti jedničče ještě další výhody - kvalitnější scénář a svižnější tempo, které omezuje hluchá místa na minimum. Dočkáme se tedy většího množství vtipů, jež mají vyšší kvalitu než ty z prvního dílu. Rozhodně to je skvělá oddechová komedie, ke které nepotřebujete vidět první díl.(2.6.2005)

Americké rodinné komedie považuji za úpadkový žánr, ale snímky o Gaylordu Fockerovi jsou světlou vyjímkou. Druhý díl se vydařil ještě o něco lépe než kvalitní Meet the parents. Téma trapasů před rodičy patrnerů, už bylo ve filmech jistě mnohokrát, ale příběhy o Fockerovi v této oblasti vynikají. Snad ještě při žádném filmu jsem necítil takové nepříjemné tlaky v žaludku jako zde. V Gaylordovo kůži bych opravdu nechtěl být ani na piskosekundu. Tvůrcům se zde daří navodit mi opravdu takové pocity zoufalství, které nevmívám kolikrát ani u dobrých hororů. Navíc se charaktery ve dvojce rozrostly o Fockerovi, což je oproti místy suché jedničce jednoznačně pozitivní. škoda jen, že zde více prostoru nedostal Owen Wilson.(27.4.2005)

Tam kde byl první Lotr rodinně příjemný, je druhý díl spíše úchylný. Sexuální vtípky jsou často mimo mísu a upřímně mě bylo občas Roberta i líto. Chápu že první díl se do značné míry vyčerpal, jenže tady nebylo zapotřebí natahovat stopáž. Problém často není ani tak moc v tom že by gagy neměly kvalitu. Jen prostě ten příběh přestává chutnat, když se herci jako Hoffman a Streisandová pořád pitvoří. 50%(26.9.2015)

První díl této poněkud ostřejší komedie – Fotr je lotr – si mě získal množstvím gagů hraničících s terorem – jinak řečeno, kdyby se razantněji změnilo vyznění celého filmu, mohlo by jít o solidní thriller na vděčné téma jedince v nehostinném prostředí. Výsledkem pak byla sice přízemnější ale o to více působivá komedie drsnějšího rázu, která stavěla především na skvělém hereckém obsazení. Oproti tomu druhý díl už nepojednává o jedinci v nehostinném prostředí, nýbrž o celé skupině lidí v prostředí pošahaném až bizardním. Onen teror z prvního dílu však se ctí uchovává stará známá postava fotra/lotra, který však v domácnosti rodičů svého budoucího zetě (čili zástupců těch pošahaných…) ztrácí pevnou půdu pod nohama a z dravce se rázem stává kořist, což jinak proklatě zábavné postavě Roberta De Nira ubírá na působivosti. Ve druhém díle fotrovské série se v humorných pasážích o poznání více tlačí na pilu, díky čemuž kvalita některých vtipů, pokud se jedná o dobrý vkus, značně hapruje. Jeho fotr, to je lotr je pak vyhrocenějším a méně vkusným pokračovatelem velmi dobrého prvního dílu, avšak i přes tyto výtky se stále jedná o solidní komedii, která ani na moment nenudí. Škoda jen toho patetického závěru, kde i jinak nekompromisní agent CIA ve výslužbě značně vyměkne. ____ Celkem mě pobavilo angažování Dustina Hoffmana a Barbry Streisandové do rolí židovských manželů žijících v duchu sexuální revoluce 60. – 70. let, přičemž právě v tomto období, éře „nového Hollywoodu“, kdy došlo vlivem zrušení produkčního kódu a nastolení ratingového systému k celkovému morálnímu uvolnění, se oba herci židovského původu (a výrazných židovských rysů) poprvé prosadili (Hoffman slavil úspěch s Absolventem, který byl na svou dobu ze sexuálního hlediska nezvykle otevřený). Jedná se o celkem povedený intertextuální vtípek.(11.8.2010)

• - Úlohu "Malého Jacka" hrali dve deti, dvojičky. (slavo_held)

• - Investovat do sequelu komedie Fotr je lotr z roku 2000 až 80 milionů se producentům zjevně vyplatilo, už během tzv. openingu (24. -26. 12. 2004) zanechali diváci v kinech 46,1 milionů dolarů, protože se promítal už od středy, měl za první týden na kontě celkem 70,5 milionů. Byl to čtvrtý nejlepší prosincový úvodní výdělek, pričemž na prvních třech příčkách je trilogie Pán prstenů. Pro Bena Stillera to byl čtvrtý film na první příčce v návštěvnosti roku 2004 a snímek se také stal nejziskovější komedií bez speciálních efektů roku 2004. Výdělek prvního dílu - 166,2 milionů dolarů - překonal za dva týdny a celkově si z amerických kin odnesl téměř 280 milionů. (imro)

• - Herci Barbra Streisand a Dustin Hoffman hrajú vo filme rodičov židovského pôvodu. V skutočnosti ho obaja majú. (fandafilmov)