Dospívání po americku

• Česko Život jednoho chlapce (více)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

Kadas97

Príbeh z reálneho života, bez príkras a prehnaných zvratov. Celé to začalo jednoducho a jednoducho aj skončilo, presne tak ako veci v života chodia. 8 z 10. ()

Stíba

Místy docela depka film. Žijete se sadistickým alkoholickým magorem v americkém maloměstě a vidina lepších zítřků je to jediné co vás drží nad vodou a co vás nakonec dokáže nakopnout a vytáhnout ze dna do nového života. De Niro je fakt blázen, role co on dokáže zahrát, klobouk dolů... a Leo ve snových devatenácti mu tu zdatně sekunduje stejně jako Ellen Balkin. 4,5* ()

junxi91

To nejlepší, co může matka udělat pro svého syna poté, co od rodiny odejde otec a starší syn, je najít mu nového otčíma a zdánlivě tím vyplnit prázdné místo po otci. Ale musí to být kurva pořádný otčím, který za něco stojí. Nikoliv nějaký vidlácký despota, který se chová jako mistr světa, který určuje ve všem pravidla a vyžaduje naprostou poslušnost, neplatí za brigádu, a neumí vlastně skoro nic, ani střílet, ani hrát na saxofon, jen řvát, dorážet, útočit a prcá zásadně zezadu. Proti němu stojí mladý chlapec Toby, který má svých problémů v rámci nezvladatelné puberty a potřeby předvádět se před svými namachrovanými vrstevníky tím, že vyryje do omítky "fuck you" a nebo se pokusí o bitku s místním gaylordem Arthurem, ale jak to tak bývá, akorát si pěkně nabije nos, nebo spíše dostane přes nos. Možná ale právě tohle problematické dospívání po vidlácku s zmrdem-otčínem utužilo Tobbymu charakter a díky tomu se mohl stát spisovatelem a profesorem. Jinak by z něj byl třeba jen skladník nebo popelář. ()

FeriusParfax

Můj táta byl teda větší boss. Měl všechno víc pod palcem. Tohle byl jen slabý odvárek. :) Nějak mě to nebavilo. To se občas u filmu stane, že i když by vás to bavit mělo, tak vás to nebaví a vlastně ani neumíte vysvětlit proč. Vícekrát už se nepodívám. Nemyslím, že to za to stojí. Leo hrál i v lepších filmech. Ale zase úplný propadák to není. ()

mardun

Ve filmu "This Boy's Life" Leonardo DiCaprio ztvárňuje "chlapce" a jeho talent v mladém věku je nezpochybnitelný. Film je založen na skutečném příběhu Tobyho Wolffa, který žil se svou matkou, jež měla řadu nevydařených vztahů a neustále utíkala z místa na místo, aby začala znovu a unikla své problematické minulosti. Chlapec si celé dobrodružství s odvážnou a energickou matkou užívá. Život, jak ho znali, se změní, když do jejich života vstoupí postava Roberta De Nira, Dwight. Je zdvořilý, má dobré mravy, respektuje ženy a dokáže je okouzlit, což je velký rozdíl oproti předchozím přítelům Tobyho matky. Ona je odhodlaná, aby tento vztah fungoval, protože je unavená z neustálého útěku. Toby je ve škole nepřizpůsobivý a byl mnohokrát suspendován a poslán na tresty. Dwight vymyslí plán s Tobyho matkou, aby Toby chodil do školy v Concrete (malém okrese, kde Dwight žije), aby ho lépe poznal a učinil ho disciplinovanějším. Navzdory Tobyho neochotě je poslán žít s Dwightem a tehdy začínají problémy. Brzy zjistí, že volný život, který žil se svou matkou, skončí a bude omezován bez řetězů. Dwight má tři vlastní děti, které se nemohou dočkat, až půjdou na vysokou školu, aby mohly opustit dům. Dwight je v podstatě dítě uvězněné v těle muže. Neměl šťastné dětství, takže chce, aby všichni ostatní byli nešťastní, a nesnáší, když někdo jiný má lepší výsledky, dosahuje více nebo je šťastnější než on. I Tobyho matka si po sňatku uvědomí, že vše není tak, jak si myslela, ale je odhodlaná učinit manželství fungujícím a říká Tobyho to samé. Film ukazuje, jak nakonec dosáhne konce své trpělivosti a jak se věci poté vyvíjejí. Toby sám touží po svobodě a nemůže se dočkat, až opustí malý prostor pro místo. Film ukazuje jeho hněv, jeho boj, jeho sny a aspirace, které Leonardo ztvárnil brilantně a přirozeně. Robert De Niro jako egoistický muž je úžasný. Jeho kousky, podrážděnost a všechny malé nuance jsou ztvárněny dokonale. Ve filmu jsou některé opravdu vtipné a sladké momenty, které vám vzácně přirostou k srdci, a určitě vás rozesmějí, jako když Toby napodobuje Dwighta, všichni teenagři se oblékají jako Elvis atd. Film vás určitě zanechá s pocitem spokojenosti, ale s nádechem smutku z toho, co musel chlapec vytrpět. ()

markotter

Úžasný Lonardo, daleko lepší než v některých svých pozdějších rolích. Robert de Niro se svým tradičně výborným záporákem a zajímavě natočený příběh. Fakt paráda. ()

SMJSmoK

Opravdu strhující podívaná nabízející skvělou atmosféru, detailně propracované vztahy (především vztah brutálního a cholerického otčíma a jeho "syna") a výborné herecké výkony ()

10Domik10

Výborné, skvelé, herecky neuveriteľné predstavenie Roberta DeNira a Leonarda DiCapria, ktorý už v takto mladom veku presvedčuje o svojom veľkolepom talente rokmi prerástajúcom do všestranných rozmerov. ()

kwaicheng

Tuze dlouhé....přes všechnu uměleckou i jinou hodnotu to bylo tuze dlouhé. Co mi zůstane v paměti: "Už jsem doma vy šťastlivci!" ()

Kingjiri

Slušnej film, ale že bych dostal zážitek 80% bomby, to se zase říct nedá. Příběh je dobrej, ale možná právě proto, že je přesně podle skutečnosti, občas schází víc vypjatějších dramatickejch scén. Myslel jsem, že postava otčíma bude větší rapl, i když na konci už předved slušnej cholerickej výstup. Bezkonkurenčně nejlepší je ale herecký obsazení. De Niro si roli užívá jako vždycky a DiCaprio v pubertě podává taky hodně slušnej výkon. S dramaturgicky propracovanějšim příběhem bych se čtvrtou hvězdou neváhaval, za tenhle výsledek tři silnější hvězdy. ()

Rawar

Je to marné, De Niro je pro mě zkrátka ohavný, břidký, uplakaný ksycht. Vím že to je jistě značkou jeho výborných, hereckých schopností, že ve mě takové pocity vzbuzuje. Ale těžko pak mohu hodnotit film bez zaujetí, když se mi z něj po celou dobu zvedá kufr. DiCaprio zahrál skvěle a jeho maminka byla kus a dohromady to bylo výživné pokoukání. A velice uvěřitelné o tom žádná. Žel, De Nira jsem tady opět nemohl strávit. Takže musím dát průměrné tři. ()

boni

Byla by velká chyba vnímat tento film jen jako herecký koncert hlavních protagonistů, protože tady můžeme najít opravdu velmi sofistikovaný příběh, který ukazuje problémy smíšených rodin, je-li nevlastní otec despota. Vymazlené dialogy, jenž gradují s každou minutou, a charaktery postav, které přesně zapadají do celkového narativního konsenzu, ale zároveň nepůsobí nijak obsedantně ani artificiálně. Bravo. ()

mira.l

81%?? Za toho kokota, co tam sehrál De Niro?? Ne, to fakt nemůžete myslet vážně... Sice to sehrál dobře, DiKapr taky, ale já si celou dobu myslel, že ho zapíchne, protože to bylo to jediné, co si zasloužil. Hmm, tak nic. ()

Miksa

DeNiro je skvělej hajzl a DiCaprio je touto svojí velmi dobře zahranou rolí objeven pro svět filmu. Malý záblesk si tu odehrál i Tobey Maguire. Je to film o nenávisti, maloměšťáctví a touze po útěku. ()

sWONDER

Obyčajný, no drsný príbeh, ktorý hrajú neobyčajní páni herci, De Niro a DiCaprio, tu excelujú. Veril som im každé slovo každú scénu . Obaja patria medzi mojich oblúbených a týmto filmom si svoju poziciu iba upevnli. ()

Shredder

V devatdesiatych rokoch vedeli ako tocit silne pribehy. Zakladnym kamenom uspechu su v tomto pripade dvaja talentovani herci. De Niro bol v tej dobe este na vrchole a rolu dominantneho, zakomplexovaneho a nervackeho psychopata zahral dokonale. Vyborny je tiez DiCaprio, ktory sa bez problemov stotoznil s postavou a jeho herectvo je na uplne inej urovni, nez dnesnych teenagerskych hercov v Hollywoode. Hold pre mladeho rebela, ktory bol nuteny aj so svojou mamou cely zivot utekat, je tazke zakorenit v zapadnutom mestecku, kde ho necaka ziadna svetla buducnost a navyse musi kazdy den znasat emocionalne, psychicke a fyzycke tyranie od nevlastneho otca, ktory si stale musi dokazovat ze je "chlap" a komplexy zo svojich neuspechov si vybija na celej rodine. Clovek, ktory vyrasta v normalnej rodine, si casto ani neuvedomuje ake ma stastie. ()

IvonaK

Příběh jednoho chlapce který je povinen se se svojí matkou přestěhovat za potencionálním otčímem. Matka má na svého muže nejdříve růžové brýle, ale po svatbě se její manžel začne chovat čím dál hůř. Naštěstí se na chlapce i přes ten těžký život a násilí usměje štěstí a dostane stipendium na vysokou školu. Film by byl celkově na čtyři hvězdičky, ale vzhledem k tomu že tím chlapcem hlavní role byl Leonardo DiCaprio, tak jsem dala hvězdičku navíc. ()