Děj se odehrává v době velké epidemie cholery, jež na počátku třicátých let devatenáctého století postihla jižní Francii. Mladý italský revolucionář Angelo musí prchat před rakouskými agenty, usilujícími o jeho život. Na útěku se setkává s děsivými následky cholery. Ukrývá se před pronásledovateli i před dragouny, kteří kvůli epidemii internují lidi v narychlo zřízených karanténách. Bez váhání se mladík rozhodne doprovázet mladou ženu, putující přes hory za manželem. Je to pro něj samozřejmost, daná jeho výchovou a šlechtickým kodexem cti. Angelo nakonec zachrání krásnou ženu před smrtí a doprovodí jí až k jejímu mnohem staršímu manželovi. Tím však jejich příběh vzájemné náklonosti patrně neskončí...

Snímek oživuje kdysi oblíbený žánr velkoryse pojatého historického příběhu a snaží se skloubit barvitou podívanou s uměleckým záměrem. Režisér natočil sugestivní drama, v němž dominantní roli hrají provensálské hory, vesnice a městečka. S jistým naturalismem zachytil hrůzy cholerové epidemie a naopak s jemnou lyrickou nadsázkou popisuje vztah čestného důstojníka a odvážné dámy. Film patří k nejdražším, ale také divácky nejúspěšnějším projektům francouzské kinematografie konce minulého století. (oficiální text distributora)

paniColombova

Moc se mi líbila poslední věta komentáře od Radyose a přikláním se k jeho názoru. Že Francouzi umí točit lepší a reálnější dramata než američané. Mě se vůbec líbí víc francouzské filmy. Je to tím, že Američané se moc snaží, aby ten film nebyl dokonalý, ale nakonec to tam je stejně cítit. A nebo jsou tací Amíci, kteří naopak chtí, aby film byl dokonalý. No a to nebudu ani komentovat dál :-) A Francouzi film točí s naprostým klidem, bez upjatosti na cokoliv, na nic si nehrají a proto z něj cítíme tu vnitřní krásu. Američané si potřebují pořád dokazovat, že jsou nejlepší na světě a podle mého je to na některých jejich filmech vidět. ()

Kozlowski8

Příběh ve stylu starých dobrých historických dobrodružných romantických snímků, jako Angelika, Hrabě Monte Christo, Hrbáč, Tři mušketyři apod., který ale působí realističtěji a je v něm menší dávka naivity. Kromě hezkého příběhu a příjemných herců musí diváka uchvátit nádherné scenérie Provence. Hezký filmový zážitek. 80%. ()

judy

J. Binoche považuji za záruku kvality, ještě jsem neviděla žádný její film, který by mě zklamal. V Husarovi na střeše je hlavním hrdinou Ital Angelo, mladý, krásný a odvážný vlastenec na útěku, gentleman každým coulem, později doprovázející ženu hledající svého muže (krásná a odvážná J.B.). Jejich putování Francií je poznamenáno cholerovou epidemií - jsou svědky všudypřítomného umírání, panického strachu ze smrti a z travičů studní, snahy dostat se z obklíčení vojáků, kteří oblast nákazy uzavřeli. Angelo bezmezně věří ve svou odolnost vůči nákaze, jeho odvaha mu pomůže dostat sebe i J.B, ze všech nástrah i pomoci dalším lidem. Film je skvělý, krásná krajina Provance v kontrastu s naturalistickými scénami cholerové nákazy. Jediné, co mi brání dát nejvyšší hodnocení, je konec, který mi v tomto případě prostě nesedl. Nebýt závěrečné zmínce o odpovědi na dopis, řekla bych si: potkali se, prožili spolu dobrodružnou cestu, ale pak šel každý za svým osudem. Budiž. ()

Jurcekk

Nádherný film! Taký Lola beží o život a vinetú a postupov trebárs cesta ... Pritom love story. S presahom . Skutoçná epidémia... Nádherný film nadherní ľudia... Skvelá práca tvorcov. ! ()

StaryMech

Svého času údajně nejnákladnější francouzský film všech dob je romantickým kostýmním road movie, v lecčem srovnatelným s jiným dynamickým zpracováním literární klasiky, zámořským "Posledním Mohykánem". Máme tu pohromadě všechny stálé přívlastky špičkového komerčního kina : vybraně pohledné tváře (oč by byl film lepší, kdyby byly prostě jen sympatické !) ve velemalebně komponovaných a nasvícených obrazech (provensálských hor a vesnic), akce a emocí vrchovatě, tu a tam předlohou předepsaný škleb naturalismu (v záběrech obětí cholery), ilustrační hudbu bez tváře .... Vnějšího půvabu i akce je v "Husarovi" tolik, že jsem byl s to ho zhlédnout v mně víceméně nesrozumitelné francouzštině bez podtitulků . Kdoví, zda tento handicap nebyl k dobru věci ! Smířen s tím, že se nedočkám neuskutečněných verzí Clémenta, Buňuela a Malla, napříště bych alespoň uvítal, kdyby někdo pro moji soukromou potřebu rázně sestříhal druhou polovinu. ()

dalia

Krásně natočený film a velmi působivý příběh. Zobrazení epidemie cholery a různých reakcí lidí na ni působí velice realisticky. Krajina Provence a kamenná městečka dokreslují atmosféru. Film je spíše náladový než akční, ale přesto je velice napínavý. Hlavní představitelé působí přirozeně a přesvědčivě. Opravdu pěkný filmový zážitek. ()