Krotitelé duchů: Říše ledu

• USA Ghostbusters: Frozen Empire (více)

Ve snímku Krotitelé duchů: Říše ledu se rodina Spenglerových vrací tam, kde to všechno začalo, tedy do legendární hasičské stanice v New Yorku, aby zde její členové spojili síly s původními Krotiteli duchů. Ti mezitím vybudovali přísně tajnou laboratoř, jejímž účelem je posunout chytání duchů na zcela novou úroveň. Když ale do našeho světa prostřednictvím starobylého artefaktu proniknou zlé síly, musejí novopečení Krotitelé duchů i staří veteráni vynaložit veškeré úsilí na to, aby ochránili svůj domov a zachránili celý svět před příchodem nové doby ledové. (Falcon)

koty2201

S ľútosťou musím napísať, že 4. diel Krotiteľov duchov je najslabším dielom série. Nie že by to bola vyslovene katastrofa, ale už nemali v sebe to pôvodné čaro z prvých dvoch filmov. Ale ani len z toho tretieho. Nie je tu toľko humoru a zábavy ako by som očakával a akoby už prišli o svoju identitu. Neviem to pomenovať konkrétne. Najzábavnejší tu je Nadeem (Kumail Nanjiani) a aj to nepodal až tak heroický výkon. Keď sa hovorilo o akého strašného ducha ide, tak som si myslel, že sa strhne trochu väčší boj medzi ním a krotiteľmi. Prišlo mi to až príliš komorné na môj vkus. A unikli prakticky všetci doteraz chytení duchovia. A tak po porazení Garraka, som čakal ešte boj proti duchom na úniku. Ale už bol zrazu koniec. Príbeh je pomerne jednoduchý, pretože sa po udalostiach z farmy ústredná rodina Spanglerových nasťahovala do legendárnej hasičskej stanice. Prítomnosť Podcasta (Logan Kim) a Lucky (Celeste O'Connor) bola odôvodnená tak nijako. Lore okolo hlavného záporáka bol vysvetlený pomerne fajn, tak že, ma zaujal. Len celý dej uplynul nejak rýchlo. A celkovo som mal problém s tým, že hneď niekoľko situácii nemá opodstatnenie alebo nejakú logiku. Proste sa stali.  Postavám tak trochu chýbali ich motivácie k ich konaniu a zdá sa mi, že sa ich vzájomné vzťahy ani nikam extra neposunuli. Mohli na tom popracovať viac. Najviac ma zaujal Nadeem, ako som spomínal. Ale aj hlavná hviezdy Phoebe (Mckenna Grace) bola opäť vo svojom živle a podala to sympaticky. Inak pôvodné osadenstvo ma nesklamalo a ani neprekvapilo. Každopádne som rád, že došlo k pár ďalším návratom z roku 1984. Ako bol napríklad primátor New Yorku (William Atherton), ktorý bol predtým len asistentom. Alebo pôvodný riaditeľ knižnice (John Rothman). Technicky to bolo fajn a celkom ma bavila práca s kamerou. Aj keď dalo sa tam ešte čo vylepšiť. Hudba bola fajn a dobre mi zapasovala. Legendárna znelka našťastie nechýbala, len aj teraz prišla až na záver. CGI nebolo vyslovene škaredé, videl som však aj o dosť lepšie efekty. Boli tu aj dvaja pôvodní duchovia, kde akoby tvorcovia nechali pôvodné masky z 80. rokov a ich prítomnosť bola čudná, lebo v jednotke ich krotitelia už chytili a nechápem čo robili na slobode. To bolo trochu divné. A keď už sme pri maskách, tak áno, tie boli spracované pekne. Kostýmy boli tie pôvodné a preto príjemne nostalgické. Aj ich zimná edícia. Mimochodom, preto som si teraz spomenul na trailer a konštatujem, že niektoré veci z traileru vo výslednom filme nie sú. A nechápem prečo. Zasadenie deja opäť do NY bolo skvelým návratom do starých zlatých časov. Takže keď to tak vezmem, nie som z nových Krotiteľov sklamaný. Ak sa niekedy dočkáme pokračovania, tak si rád na to zájdem. Napriek tomu, že to vyslovene táto séria nepotrebuje. Možno len ako zavŕšenie akoby novej trilógie. Čiže ak ste fanúšikmi pôvodnej série, tak nie je to až tak zlé. Ak ste nováčikovia, tak na vás nebude fungovať nostalgia, ale dá sa užiť si film aj bez znalostí predchádzajúcich. ()

rezzzy

Nechápu, jak je to možné, že až 2024 byl můj první Ghost Busters!!! Bylo to super! Asi to hodnotím jiným pohledem, takovým separovaným. Dle hodnocení jsem dopředu nečekala mnoho, tím spíš jsem se v ČSFD sále bavila, jen ten popcorn mi chyběl, což byla největší chyba k dokonalosti. :-) Hvězdičkově něco mezi 3 a 4, každopádně je to ten film, na který se ráda podívám na pohodu znovu! Nesouhlasím s tím, že by šlo o mlácení prázdné slámy, možná pro předchozími díly nasycené diváky, ale jak jsem to viděla poprvé, tak mě to bavilo, mělo to vtip, jiskru, zajímavá udělátka,  zábavné a nekomplikované postavy. Příběh sice velmi jednoduchý, ale všechno se na těch 115 minutách odehrálo příjemně, včetně ghost marschmellounů. A musím říct, že Paul Rudd zraje. Jako mladší mi nikdy moc neseděl, ale v taťkovské roli mu to dost sedlo a navíc měl i šmrnc. Tak, a teď rychle zkouknout všechny předchozí díly! ()

Stanislaus

Říše ledu dává větší prostor původnímu obsazení a snaží se ještě o kus více o nostalgické napojení na původní filmy než Odkaz, přesto nedosahuje kvalit osmdesátkových klasik a nechává vlát potenciál jen tak ve (smrtonosně mrazivém) vzduchu. Hlavní záporák má líbivě děsuplný vizuál a je celkem škoda, že přichází na scénu relativně pozdě a figuruje spíše jen v "ušeptaných" náznacích. (Staro)nové obsazení z Odkazu, obohacené tentokrát o Kumaila Nanjianiho, mi přišlo opět takové jalové. Pokračování, které vzniklo asi jenom proto, aby prostě bylo, aniž by se snažilo o nějaký posun a přidanou hodnotu do krotitelského univerza. ()

MM_Ramone

Režisér Ivan Reitman natočil v roku 1984 film "Krotitelia duchov". Keďže táto duchárska komédia dosiahla divácky úspech, zrežíroval s tým istým hereckým obsadením aj druhú časť. Z oboch týchto titulov sa postupom času stali doslova kultové diela. Nadviazať na tieto dva filmy sa pokúsil v roku 2016 Paul Feig, keď natočil rozpačitú, feministickú verziu. Skončilo to ako prepadák. Oživiť slávu Krotiteľov duchov sa potom odhodlal až v roku 2021 Jason Reitman, syn Ivana Reitmana. Prebral štafetový kolík od svojho tatíka a zrealizoval titul "Krotitelia duchov: Dedičstvo". Bolo to veľmi príjemné prekvapenie, ktoré som ocenil plným počtom hviezdičiek. Preto som sa moc tešil na ďalšiu časť "Krotitelia duchov: Mrazivá hrozba". V roku 2024 ju zrežíroval Gil Kenan. Nie celkom sa mu však podarilo naladiť na sviežu retro vlnu predchádzajúceho Reitmanovho snímku. Ono to nie je úplne špatné, no niečo tomu chýba. Alebo som mal len príliš veľké očakávania? Neviem, ale viac ako tri hviezdičky tomu nedám. *** ()

maddy

Afterlife bola príjemná oddychovka pre celú rodinu a film, ktorý sme síce dostať nemuseli, ale už keď Hollywood musel reštartovať ďalšiu značku z 80. rokov, tak aspoň s takto príjemne nesileným humorom, odsýpajúcim tempom, fajn atmosférou a dôstojným návratom starých tvári v závere. Nič z toho však neplatí pre Frozen Empire, ktorý sa síce pokúša o to isté, ale zmenou režiséra došlo akurát k tomu, že ten film akosi nefunguje ani na jednej úrovni, aj keď vlastne robí presne to isté čo jeho predchodca. Tentokrát to totiž nie je ani správne vtipné, ani to neodsýpa a iba sa to snaží lacno dojiť nostalgiu, no ťažko s postavami, ktoré nemajú žiaden vývoj a v deji, ktorý nevie chytiť správne tempo a úprimne ešte aj so starými hercami z predošlých filmov, ktorí sú tu evidentne iba preto, lebo im to káže zmluva so štúdiom a ani samých ich to veľmi nebaví. Celý Frozen Empire sa tak pokúša ísť na diváka štýlom "máme tu viac Billa Murraya, všetci si z toho sadnite na zadok". Nuž nesadneme, keď tomu chýba akýkoľvek nápad a hravosť predošlých filmov. Vo výsledku tak síce profesionálne natočená, ale iba 115 minútová nuda s fajn dizajnom ústredného záporáka, a to je celé. CELKOVO: 5/10 ()

• Gil Kenan potvrdil, že zosnulý Ivan Reitman bol informovaný o plánoch filmu ešte pred svojou smrťou vo februári 2022 a všetky schválil. (Arsenal83)
  • Mckenna Grace povedala, že jej bolo zaťažko pracovať s pôvodným obsadením v porovnaní s Krotitelia duchov: Dedičstvo (2021), kde pôvodní herci prišli neskoro do filmu a boli na natáčaní len 2 týždne. V tomto prípade však pôvodní herci boli na pľaci 90% času a Grace priznala, že aj keď bola zábava s nimi pracovať a počúvať ich príbehy, cítila sa aj trochu vystrašená a znepokojená tým, že niečo pokazí pred chlapíkmi, ktorí to celé začali pred 40 rokmi. (Arsenal83)
  • Kumail Nanjiani uviedol, že tvorcovia filmu čerpali inšpiráciu z animovaného seriálu The Real Ghostbusters (1986–1991), pričom poznamenali, že „chceli urobiť dlhú epizódu animovaného seriálu“. (Arsenal83)

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Jason Reitman se vydá do New Yorku 70. let

Jason Reitman se vydá do New Yorku 70. let

03.05.2023

Na čtyři Ceny Akademie nominovaný režisér, producent a scenárista Jason Reitman (Lítám v tom, Juno) nám před dvěma lety přinesl dlouho očekávané pokračování Krotitelů duchů, série, jejíž otěže… (více)

Další Krotitelé duchů našli nového režiséra

Další Krotitelé duchů našli nového režiséra