V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

J.Mayen

Rozhodně jedna z Cameronových nejlepších věcí. Na tenhle film se můžu dívat zkrátka pořád. Nikdy mě neomrzí. Na rok 1989, když se u nás dívalo na nemocnici na kraji města, a James Cameron natáčel tyhle pecky. Nebe a dudy ()

fimler

Na to jak mě film (ne)bavil možná trochu nadhodnocuji, protože pro mě filmu chyběl pořádný děj a spád, tím pádem často docházelo k dosti zdlouhavým chvílím a film se dost vleknul. Asi nejslabší Cameronův snímek, co jsem zatím viděl. ()

Derseus

Není to na takové úrovni, jako jiné filmy od  Camerona (Avatar (2009),Titanic (1997)) i tak to beru jako nadprůměr a být o pár let starší/ koukat na to před 20 lety, tak hodnotím určitě vyšším počtem hvězd. Vyzdvihnout musím hudbu od Alan Silvestri který provádí svou práci na té nejvyšší úrovni už přes 30 let a dát mu na starosti soundtracks k filmu je prakticky sázka na jistotu. Lepší 3/5. ()

Madax

Nejlepší film o setkání lidí s přátelskými mimozemšťany, rozhodně mnohem lepší než Spielbergovy sentimentální úlety Blízká setkání a E.T. ()

mouzi

film meho detstvi, u ktereho jsem byl naprosto vtazen do deje a za cely film jsem mrkl snad jen trikrat, aby mi nic neuteklo :) naprosta dokonalost, nadhera, harmonie, atmosfera.. jedina vyhrada je jen k tomu zaveru, ktery je tak nejak useknut bez nejakeho zaobleneho konce, ale to nevadi, na 20 let stary film je to porad spicka a radi se mezi filmove skvosty, 5* ()

l.bejk

Hodně povedený film vynikajícího Camerona s hlubin oceánu,kde se náhle jejich ponorka srazí s neznámím tělesem a zůstane na dně,dostanou se s ponorky živý?A co bylo to neznámé těleso? ()

cici24

Hezky natočený, ale nepříliš poutavý příběh nám nabízí Cameron v Propasti. Děj je místy nudný a nezapojí diváka do děje..... ()

Sentinel

Další důkaz, že James Cameron je skutečně Pan Režisér. Z celkem tuctového námětu vyždímal opravdu hodně, myslím že točit to průměrný režisér, tak by Propast skončila na dně béčko/céčkové hlubiny. ()

vofo

Cameronovo oblíbené prostředí je tu vyobrazeno s obrovskou láskou a je to na tom vidět. Každá sekunda filmu je perfektně promyšlená. Tenhle film mě nikdy nezklamal. ()

veverysiak

Keďže je to Cameron, nemôže ísť o nepovšimnuteľný film, možno pri ňom sa zamiloval do morských hĺbok, čo potom zúročil pri bádaní o skutočnom Titanicu, a je vidieť, že táto dimenzia ho chytila úplne, naplo a na správnom mieste, scény pod hladinou a s vodou sú vynikajúce, v tomto prípade dokážem odpustiť nejaké tie nelogické blbôstky, akurát to preexponované zobrazenie vedúceho vojenskej úderky mi rušilo celkový pozitívny dojem, takže 90%. ()

Skretule

Jen nechápu proč J. Cameron natočil Avatara, když byl v podstatě stejný film s podobnou zápletkou i nápadem natočen již před 20lety. ()

miza

Je jen dobře,že se tento krásný film objevuje na obrazovkách.Je to jedna stránka v knize sci-fi filmů.A tato stránka je kvalitní a jedna z nejlepšich. ()

JohnTheOne

No já nevim, no. Cameron to má pod vodou rád a taky to pod vodou umí, to je pravda, ale tady to s tím Hollywoodským happyendem trochu přehnal. Občas čeho je moc, toho je příliš. Za pozornost stojí ale scéna, kdy oživují šéfovu manželku. Dávat elektrošoky na mokré tělo... Nevím nevím. :D ()

maniak.sused

Tento film som videl v detstve a odvtedy druhýkrát iba včera. A musím naozaj uznať, že hoci nejde o taký ,hit" ako Votrelci či Terminátor, určite ide o jedno z vrcholných Cameronových diel. Na tomto režisérovi sa mi páči jedna vec. Pri ňom máte istotu, že vo veľkovýpravnosti a trikovosti nikdy nestúpi vedľa a že tieto zložky jeho filmy nikdy nepokazia. Aj v Priepasti sa ukázal ako absolútny perfekcionista a majster spomínaného oboru. Cameron je svetlým zjavom aj v tom, že sa mu väčšinou darí namiešať do jedného koktejlu zároveň bombastickosť a akčnosť a zároveň napätie (zatiaľ čo pri mnohých filmoch iných režisérov sa tieto dve zložky často vylučujú). Vďaka týmto svojím prednostiam zvláda v Priepasti tak úvodné ,,Dobrodružstvá Poseidona", ako neskôr aj linku vystavanú okolo (de facto béčkového) nápadu šialenca s atómovkou, a na záver aj ,,Blízke stretnutia tretieho druhu". Aj keď je Priepasť nie len v rámci žánrov ale aj v rámci jednotlivých motívov pomerne pestrým mixom, ako celok je film naozaj pôsobivým dielom, ktoré vôbec nestarne. Veľmi silné štyri. PS: Dnešní blockbusteroví režiséri sa môžu od Camerona len učiť, že aj sentiment a melancholickejšie scény nemusia vo filme pôsobiť vždy pateticky a rušivo. ()