Z nalezencovy kolébky k hrdinským činům. Podle obecně panujícího názoru se narodil pro šibenici. A Tom nalezenec, jehož šlechetný pan Allworthy vychoval jako vlastního syna, Tom rošťák a sukničkář se skutečně moc nesnaží o nápravu své pověsti. Ba právě naopak. Je přesvědčen, že jakákoliv ženská je lepší než žádná a podle toho se, k pobouření všech puritánů, chová. Láska je však mocná čarodějka a Amorův šíp zraní dříve či později srdce každého. Nevyhnul se mu ani Tom. Jenomže může mít mladík bez dobrého původu naději, že získá ruku dědičky největšího panství v kraji? Zvlášť když se proti němu spikne kdekdo, synovcem jeho dobrodince počínaje a jeho vlastními vychovateli konče? Filmová adaptace stejnojmenného románu H. Fieldinga vypráví vtipnou a zábavnou formou příběh mladého nalezence, který se odehrál v polovině osmnáctého století. Film, označovaný někdy za anglického Fanfána Tulipána, získal z celkových devíti nominací čtyři Oscary (nejlepší film, režie, scénář a hudba) plus mnoho dalších mezinárodních cen. Z Alberta Finneyho, který za svůj výkon v titulní roli získal mimo jiné Zlatý glóbus a Volpiho pohár na MFF v Benátkách pak rázem udělal mezinárodní filmovou hvězdu. (Česká televize)

Han22

Poslední film roku 1963 a jako tradičně u mě Oskarovka. Toma Jonese jsem se děsil. Kdysi nesehnatelný film, průměrné hodnocení tady, málo hodnocení a ještě k tomu v režii Tonyho Richardsona, který mě dvěma předchozími filmy unudil k smrti. Výsledek mě ale příjemně překvapil. Tom Jones je historická komedie o levobočkovi, který se snaží proplouvat životem. Miluje svoji dívku, kterou nemůže dostat, štvou proti němu jeho nepřátelé a naopak dámy ze všech kruhů mu padají k nohám. Je to trošku červená knihovna s neskutečným propletencem vztahů a spoustou postav, nechybí tu nablýskané kostýmy a bály. Režisér se do toho ale nebojí říznout. A tak je tu vypravěč a spousta humoru. Občas nečekaně akční kamera (hon na lišku). A především spousta realismu až naturalismu. Zvířata všude a nikdo se s nimi nepáře, šlechta je zhýralá, ožralá a žere jak prasata, lůza špinavá, ženské nadržené. Krade se, přepadá, chlastá - toť venkov v kostce. A kdo čeká nablýskaný Londýn, tak ho hned ze začátku uvítají rozpadlé baráky a spodina. Nakonec jsem se slušně bavil a happyend mě potěšil. Ale stejně - tohle a Oskar za nejlepší film? Pořád to vidím jako největší fail Akademie v 60. letech s filmy jako Kleopatra, Ptáci, Velký útěk... ()

duddek

Čtyři Oscary? A šest nominací navrch? Půlku hvězdičky za "Ale asi vás zklamu, pane, protože to nařčení byla lež." zaokrouhluju zákonitě nahoru, ale fakt mě nenapadá, za co dávat další. Kdyby aspoň nechali účinkovat tehdy už pomalu objevovaného "skutečného" Toma Jonese, mohli si zajistit aspoň kvalitní hudbu. Ovšem beztak film postrádá vtip, napětí, záživnost, romantiku (takže uvedený žánr "Komedie / Romantický" vskutku nenaplňuje) a mnoho dalších žádoucích prvků. A navíc má přes dvě hodiny! Netušil jsem, že i Angličané jsou schopni točit ve stylu fr. rádobykomedií 60. a 70. let ze starých dob. ()

Alf

je mi líto, ale kombinace historického příběhu (lépe řečeno příběhu z časů minulých) s groteskou mi moc nesedla... P.S. asi jsem si u filmu zdřímnul, ale neslyšel jsem žádné vtipné hlášky takřka na úrovni Monty Python, jen zcela banální příběh, tak bratru na 10 minut... ()

Mikino00

Trapnost nad trapnost, bez jediného povedeného vtipu. Styděl jsem se za herce. Tady muselo za Oscara studium zaplatit obrovskou sumu a využít svého lobbingu, protože tohle je ostuda oscarové historie. ()

Vesecký

Tom Jones byl můj zamilovaný film už v dětství. Klasický příběh H. Fieldinga jsem kdysi dávno i četl a kniha i film jsou výborná romantická díla. John Osborne napsal scénář, který hýří vtipem, ironií, je plný zápletek i napětí a který rozhodně nenudí ani rozvleklým dějem ani přehnanou akčností dnešních moderních filmů. Výborní herci, překrásná S. Yorková - pro mne jasných pět hvězdiček. ()

pepa3rd

Vyprávění ze staré Anglie ve stylu Manželů z roku II a ačkoliv jejich kvlalit nedosahuje, bavil jsem se velmi dobře. Myslím ale, že jednou mi to vidět stačilo, což tenhle film připravuje o 4 hvězdu. ()

PEZ

Tak toto som nepochopil. Respektive vsetky tie Oscary, Zlate Globy a ine ceny. Preboha, za co? Prva hodina katastrofalne nudna a prazdna, potom sa pribeh konecne rozbehne, ale zeby to bolo nejake veldielo, sa neda povedat. Albert Finney ako newcomer fajn, (nedavno zosnula) Susannah York ma zaujala. Tot vsjo. Tak ako ine filmy nestarnu, tento zostarol a zapadol. A nech aj zapadnuty ostane. ()

IdaHutt

Kdysi jsem Fieldingův román odložila a nedočetla, protože se mi zdál až příliš rozvláčný a nudný. Nyní se mi zdál příliš rozvláčný a nudný i film. Nepochybně mu uškodil čas, jenž uběhl od jeho natočení. To, co se tenkrát zdálo roztomile frivolní a ironicky zábavné, působí dnes už těžkopádně a omšele. ()

fantomas19

Ľahké a zabavné oddychové prebehnutie životom Toma Jonesa so všetkými eskapádami - štastím, radosťou a veselosťou, i smolou a naivniu dôverou a zlom odmenený gentlmenský prístup. ()

huzgi

Dodnes neobyčejně svěží, zábavný a objevný snímek. Působí daleko modernějším dojmem než většina dnešní produkce. Dlouhé sekvence beze slov jsou velkou oslavou majstrštyků z němé éry. Pro Alberta Finneyho je to jeden z výrazných vrcholů dlouhé kariéry. Jeho robustní a současně niterné herectví budí i po téměř 50 letech hluboký obdiv. Málokterý film současnosti sahá tomuto skvostu byť někam po kotníky. ()

mandella

Čtyři hvězdy dostal ode mě, čtyři Oscary od Filmové akademie (pokud se nemýlím). Mám ráda kostýmní filmy, mám ráda intriky a hezké chlapy, mám ráda humor a tohle všechno tam bylo. Ačkoliv na dnešní dobu není Albert Finney oslnivý hezoun, jeho Tom Jones má charismatu, že by ho vidlemi mohl přehazovat. Jen těch ženských kdyby tolik neměl!! Staré, mladé, ale všechny hezké… Zcizující pohledy přímo do kamery a komentáře vypravěče prozrazovaly velkou nadsázku, s níž byl film natočen. Na šedesátá léta neotřelé filmové postupy, knihu kopírovaly uzavřené kapitoly i ve filmu, což není zdaleka u všech knižních adaptací pravidlem. ()

wick

Dnes film trochu zestárnul, ale stojí za vidění pro některé nezapomenutelné scény-žranice u stolu nebo honitba. ()

Scaevola

Adaptace typicky upovídaného románu z 18. století trpí především kvapným začátkem a úmyslnou stylizací do bláhové taškařice. Kdyby se tvůrci zaměřili na hlubší prokreslení společenského pozadí nebo na vnitřní svět a motivace hlavního hrdiny, dopadl by výsledek zřejmě lépe. Závěr mi však naštěstí trochu spravil náladu, a tak jsem ochoten odpustit i tyto zřejmé nedostatky způsobené dobou vzniku a jejími estetickými normami, které dnes již nemohou mít ten samý dopad. ()

D1705

Film o nepravom Kasanovy a jeho mileniek, zachytáva stránky neskorej prvej polovice vrcholnéj barokovej éry bol majstrovsky spracovaný Metro Goldwyn Mayer a Britmi. Prvá historická komédia, ktorú som videl. Dej humorne rozprávaný rozprávačom, a najprv nemým filmom. A teraz postavy: Kasanova s vysokou dávkou humoru a žiadosti, odvážne dievča a jej vulgárny spostonárodný otec a jeho múdra sestra, závistivý bratranec povoľná žienka. Tvorba pre 60-te roky typická, ale 18.storočie netypické. Zaujímavý film. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner