Jak je důležité míti Filipa

• Velká Británie The Importance of Being Earnest (více)

Dva mladí gentlemani, žijící v Anglii roku 1890, si pohrávají s pravdou, jen aby do svého poklidného venkovského života vnesli trochu vzrušení. Worthing (Colin Firth) si vymyslel bratra Filipa, kterého používá jako výmluvu, aby mohl navštěvovat okouzlující Gwendolen (Frances O´Connor). Moncrieff (Rupert Everett) si začne říkat Filip poté, co navštíví Worthingovu mladou a krásnou chráněnku Cecily (Reese Witherspoon) na venkovském sídle. Všechno se začne hatit, když se oba společně ocitnou pod jednou střechou. A to je ten správný čas odhalit, jak je důležité míti Filipa! (oficiální text distributora)

ABLABLABLA

Já tu hru zbožňuju a mít možnost ji slyšet v originále aka britská angličtina byl dokonalý zážitek. Britský přízvuk mě zcela jasně dostává do kolen. A hlavně každá verze je sice blízká originální hře, ale pokaždě vyzní úplně jinak, pokaždé je tu něco nového, avšak vždy mě rozesměje. Hodlám si dát za úkol, vidět všechny zfilmované verze Earnesta... zatím mám na kontě jen dvě včetně této:D 1. Při pohovoru na vhodného kandidáta pro dceru ho i vyfotili, vedli ho několika dveřmi a schody.. prostě tak jak to má být, aby jej dostatečně znervóznili. 2. Tetování. To mluví za vše! :) 3. "I do not approve of anything attempts with natural ignorance. Ignorance is like delicate exotic fruit. Touch it and the bloom is gone. The whole theory of modern education is radically unsound." 4. Scéna s chlebíčky, zde teda muffiny byla povedenější než zde, tuhle scénu miluju. 5. Herecké obsazení luxusní. 6. Tak kdy si dám dalšího Filipa? ()

ReneeS

Přesně takovouhle jiskru by Wildeovy komedie měly mít. Vtipné a hravé od první scény až po konec titulků. A není to jen výbornou předlouhou. Oba pánové mě neskutečně bavili, stejně jako Judi Dench. Dalším bonusem byla velmi dobře vybraná hudba. Ano, mělo to své mouchy (hloupé scény s rytířem, tetování), ale to je fuk, protože jinak se mi to strašně líbilo. ()

HoneyBunny

Neustále jsem musela srovnávat s filmem Ideální manžel, protože oba vznikly podle předlohy Oscara Wilda, oba režíroval Oliver Parker, v obou hraje Rupert Everett. A Jak je důležité míti Filipa z toho vždycky vyšel jako pořažený - nutno dodat, že v maličkostech. Parker už nerežíruje tak lehce, Everett už není tak roztomilý, příběh je o něco banálnější a navíc se mi zdálo, že mezi postavami zdaleka nefunguje taková chemie jako v Ideálním manželovi. Ale jinak velice slušné tři hvězdy. ()

Jara.Cimrman.jr

Býti feudálem, tak patrně zůstanu starým mládencem, neboť trpím nevyléčitelnou alergií na aristokratické konvence, ale v tomto případě pan Wilde vyrobil ze zásnub velmi podařenou taškařici. K jejímu skvělému výsledku nepochybně hodně pomohli oba Filipové, tedy Algernon a Jack alias John, kteří dokázali nekompromisně proměnit každou přihrávku na vtip a často se dokázali do humorné situace prosadit i po samostatné akci. Také jejich ženské protějšky zvládaly svou nepřístupnost, zamilovanost i podrážděnost na tak vysoké šlechtické úrovni, že jsem si nedokázal najít prostor pro nudu, ač jsem se o to několikrát aktivně pokusil. ()

fabecc1222

Tak už rovnou vim, kterou divadelní hru nepotřebuju vidět...Film hodně věrně napodobuje styl klasické divadelní hry, ale pro mě jí nedokázal dát ten správný filmový tah na branku, aby tomu dal něco navíc. Plus asi už v základu bude pro mě "chyba" v samotné předloze, jejíž příběh je hodně triviální a snaží se zbytečně kombinovat, aby byl zajímavější. Je fakt, že herecké obsazení je výborné, občas je tu nějaký povedený slovní fór či dialogová výměna, ale i přes krátkou stopáž to pocitově ubíhá hodně pomalu. ()

• Když se Reese Witherspoon učila anglický akcent pro tento film, její manžel Ryan Phillippe se zrovna učil skotský přízvuk pro svou roli ve filmu Gosford Park (2001). Kdo z nich se to naučil nejrychleji? Jejich dcera Ava. (HappySmile)
  • Finty Williams, která hraje lady Bracknellovou jako mladou tanečnici, je dcera Judi Dench, která hraje starší lady Bracknellovou. (HappySmile)
  • Scéna, kde Rupert Everett plácne Colina Firtha po zadku a dá mu pusu na tvář, byla improvizovaná. Režisérovi Ovilerovi Parkerovi se zdála zaražená reakce Firtha tak vtipná, že se rozhodl scénu ve filmu ponechat. (HappySmile)