Život je krásný

• USA It's a Wonderful Life (více)
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

pierre9

Áno, ten film má 65 rokov a napriek tomu čas jeho príbehu neubral absolútne nič. Výborní herci, skvelý príbeh a krásny záver. Čo dodať? ()

Desmi

Překvapilo mě, že jsem to dokázal dokoukat až do konce. Rozhodně to bylo kvůli příběhu, ne kvůli parádní podívané. Nejsem zastánce remake filmů, ale tenhle by si to zasloužil, zvlášť v dnešní době. ()

lepo

Nevšedný - skôr filozofický pohľad na to, ako by to bolo , keby sme boli alebo neboli aj s tým čo k životu patrí. Zaujímavý inner medzi nebom a zemou. Veľmi, veľmi pekné dielko... ()

belinko

Odteraz budem tak často zvoniť, ako sa len dá :) film ktorý pohne slznými kanálikmi, rozumom i perami, keď sa nakonci pokúšajú o úsmev :) ()

Bruce_cz

Takový pěkná romantická komedie na čtyři hvězdy, ale ten patetický konec je tak dojímavý, ale tak šíleně, že chci přidat hvězdu, protože takhle se mnou dlouho žádný film nehnul. ()

LencaN

V několika vánočních filmech jsem zaslechla odkaz na tento film a z toho popudu jsem se na něj podívala. Sice stopáž byla příliš dlouhá a místy se děj vlekl, ale celkově to bylo tak milé, láskyplné, kouzelné, ale i lehce bolestné, že Život je krásný nenechá váš srdeční sval chladným. James Stewart leccos obětuje, protože mu svědomí velí postarat se o pokračování jejich rodinného finančního podniku, který pomáhá obyvatelům jejich městečka získat střechu nad hlavou. Hlavní hrdina se však ne svojí vinou dostane do situace, kdy mu hrozí kriminál a chce ukončit svůj život. Do toho se vloží jeho stážný anděl a ukáže mu, jak by svět vypadal, kdyby se vůbec nenarodil. I když se o Vánocích odehrává jen menší část filmu, stejně se to k Vánocům hodí, protože lidi jsou naměkko a rozněžnělí, takže se najde určitě i jeden studený večer, kdy se zabalí do deky a podívají se na tento upřímný film. ()

jooker10

Od zacatku filmu pohodicka, kladas George. Ke konci malinko prudas George, ale konec vsechno prebije. Zazitek z filmu umocnuje, ze jsem vcera shledl jiny pribeh s hlubsim presahem podobného razeni. Pri každém zacinkani si vzpomenu na noveho andela:-) ()

Dacsus

Tieto staré kusy neskutočne starnú - herecké výkony by dnes neobstáli ani v lacnom béčku, dialógy ako zo slohovej úlohy od desaťročného chlapca, proste des. ()

r007

Naprosto dokonalý film, i když možná ne pro všechny. Jimmy se mi líbil už v Příběhu z Philadelphie, a tady ukázal l že je i charakterní herec. Občas mi způsob vyprávění připadal zdlouhavý, zejména na začátku, ale celkový dojem je velmi silný. Myslím, že každý z nás má někde v okolí podobného nenápadného hrdinu, který se vlastně ukáže být hrdinou až po shlédnutí tohoto filmu. Jakkoli je z filmu silně cítit Hollywoodská červená knihovna, zárověň je obrovsky lidský a držíte hlavnímu hrdinovi palce až do konce. Doporučuju všem pesimistům ! ()

brasek

Klasický vianočný príbeh. Nehovorím, že každý rok sa dá na tomto filme pobaviť, ale je vo väčšej miere veľmi fajn. ()

panki9922

Nádherná Donna Reed a krásne posolstvo sú to, čo robia v mojich očiach túto rozprávku výnimočnou. Navyše som sa do istej miery stotožnil s hlavným hrdinom a tak ma tento príbeh zasiahol akosi priamo do srdca. Mnoho ľudí má sny a vízie ako hlavný protagonista. Len málo ľuďom život ponúkne reálne príležitosti ísť alebo splniť si svoje sny/ciele ako Georgovi Baileymu. A len hŕstka ľudí dokáže obetovať svoje vlastné záujmy a ciele, na úkor pomoci ľuďom, ktorí to potrebujú ( tu tzv. "bedač" :D). Bez týchto ľudí by však všade panoval Pottervil :) ()

ZetDaElO

Vianočný príbeh? Tak to vôbec. Naopak vcelku depresívny príbeh rojka, na ktorého sa nalepila všetka smola sveta. Taký sofistikovanejší Pierre Richard. V čom je tento film výnimočný? Príbeh a celá koncepcia rozprávania je mimoriadne vydarená. Záver je navyše nesmierne originálny. Film zo 40tych rokov taktiež ukazuje vysokú kvalitu hereckých výkonov, kde nad všetkými skvelými hercami vyčnieva James Stewart v úlohe Georgea Baileyho. ()

rigby

Chvílemi možná trochu zdlouhavý, ale všechno dostane nakonec svůj význam. Ten konec je neskutečně hollywoodsky přeslazený a slzy se řinou z očí bez jakýchkoli zábran. Prostě klasika. ()

bittersweet

Film, ve kterém je pro ženu tím nejhorším osudem, když se neprovdá, nemá rodinu, chodí do práce a má brejle ;) LFŠ 48 (2022) ()

ReactLotus

Prekvapuje ma, že sa z toho nestala vianočná klasika, pritom film sa odohráva na Vianoce, je naivný, rozprávkový a sentimentálny, tak čo viac mu chýba…? (Je ale pravda, že ten príbeh nie je vhodný pre každého, predsa len, samovražda nie je rovnako krásna ako život sám.) // Páči sa mi myšlienka, že každý život, aj keď sa zdá byť bezvýznamný, má zmysel a aj to, že sme, môže pre niekoho znamenať veľa. Možno niektorí žijú a sú šťastní iba vďaka nám… (Obávam sa, že to je až príliš naivná predstava.)  Aj keď sa zdá, že jediné, čo nám ostáva, je ukončiť svoj život, oplatí sa nezabiť.  Však život je krásny, tak prečo sa trápiť kvôli … ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006