V roce 1943 sílí údery proti nacistické třetí říši a Řím, resp. neutrální Vatikán, se stává útočištěm tisíců uprchlých válečných zajatců, Židů a hledaných odbojářů. Irský kněz, vatikánský právník a diplomat, chráněnec kompromisnického papeže Pia XII. monsignore Hugh O´Flaherty organizuje ve spolupráci s italským odbojem úkryt pro všechny pronásledované. Dramatickou situaci vyhrocuje nástup nacistického fanatika a pragmatika plukovníka Herberta Kapplera do funkce policejního velitele Říma: židovská komunita je pod příslibem ochrany okradena o zlato a deportována, vyhlášení výjimečného stavu umožňuje masové zatýkání. Kappler záhy zjistí, že O´Flaherty je hlavou ilegální organizace a usiluje o jeho likvidaci, aby zlomil hnutí odporu. Pravověrný nacista a představitel křesťanské lásky k bližnímu se osobně střetávají na veřejnosti, gestapo strojí knězi léčky, on však bravurně Kapplerovi uniká, statečně chrání ohrožené přátele, poskytuje duchovní útěchu obětem fašismu (oficiální text distributora)

derryl

Výborný film, který dokládá statečnost katolických kneží v době druhé světové války. Je třeba o těchto skutečnostech mluvit a nezatajovat jejich podstatu. ()

Mikino00

Očekával jsem jinou variaci na film Masakr v Římě a dostal jsem jiný příběh z té doby, neméně kvalitní, možná i lépe natočený. Peck i Plummer rozhodně nezklamali. ()

LudeCZek

Strašně mě štvalo, jak zbytečně ve filmu riskovali, provokovali a občas se chovali jak dementní..ale pro obrázek církve,která opravdu pomáhala oběma stranám budiž...3,5* ()

VictorMartel

Kdo ví, zda papežovu chování za války více odpovídá zde uplatněný žádné selhání nepřipouštějící povahopis, nebo názor oblíbený v ateistickém prostředí reálného socialismu, že to byl kolaborant (uplatňovaný ve 4. díle českého seriálu Vlak dětství a naděje). Oba jsou podezřele vyhrocené do nelidských obrysů, ale tato Londonem propagovaná verze se natolik podobá případům idealizovaných historických figur, že mám zase jednou důvod věřit přízemnější verzi ideologického protivníka. ()

arcticsky

Nádherný herecký souboj mezi Gregory Peckem a Christopherem Plummerem. Nechám stranou politiku, válku a naivitu členů odboje, kteří si krycí jména zapisují do notesu. Tento snímek řeší i starou otázku o kolaboraci církve s nacismem....Pravda je asi někde uprostřed - jako vždy. ()

xtraper

Skvělý příběh v podání Gregory Pecka a Christophera Plummera o tom jak tisícileté říše vznikají a zanikají, kdežto církev přežije všechno a všechny i se svými poklady a majetkem. ()

Lapacka

Děj filmu se odehrává v Římě v letech 1943-1944. Město je obsazeno nacisty a současně tam míří skupinky zajatců z řad spojeneckých vojáků, kterým se podařilo uprchnout se zajateckého tábora. Cestu k jejich armádě jim odřízla německá vojska. Hledají proto azyl v neutrálním Vatikáně. Pomoc těmto uprchlíkům organizuje kardinál Hugh O´Flaherty, kterému se podaří vybudovat početnou odbojovou organizaci. Proti němu stojí správce okupovaného Říma, kovaný nacista Herbert Kappler. Film popisuje střet těchto dvou postav nejen na rovině akční a dokumentární, ale také v rovině ideové, což z něj činí opravdové a unikátní drama. Myšlení vojáka totalitní mašinerie je totiž zásadně odlišné od myšlení věřícího křesťana. Právě střet myšlení těchto dvou skutečných osob činí z filmu výjimečný zážitek. Více o monsignoru O´Flahertymu: http://en.wikipedia.org/wiki/Hugh_O%27Flaherty ()

Majkak

Výborné, je až překvapivé, nakolik je film historicky věrný. Monsignore O´Flaherty je neobyčejně odvážný, velmi společenský, přitom lidsky skromný a opravdu zbožný muž. Je si jistý, že koná správně, ale není trapně sebejistý. Tolik lidí zase po světě neběhá. Brilantní pasáže představují jeho konfrontace s plukovníkem Kapplerem, které svoji víru vsadil na špatnou kartu. Obratným a citlivým způsobem je propojena tragika některých osudů, s humorem a dobrodužnými prvky. ()

Joppo88

Silný príbeh podložený kvalitným hereckým podaním. Napätá atmosféra reality tohto vojnového obdobia je niťou, ktorá sa tiahne celým týmto príbehom. Po vyše dvoch hodinách sa nenašlo ani jedno slabé či nudné miesto. Dej tejto vojnovej drámy príjemne spestruje humor a úsmevné scény hlavného protagonistu. Skvelý film... ()

maaan

"You've turned this city into a concentration camp. You've tortured and butchered my friends. You've violated every principle of God and man. I can't believe that after all you've done, you want mercy." ()

Gabretta

Čekala jsem to o dost syrovější. Škoda. Takhle to sice nebylo špatné, ale chybělo tomu trochu šťávy. Hlavní postavy perfektní, herecké výkony taky. Dojem mi kazil asi jen český dabing - Bartoška mi prostě do úst Gregoryho Pecka neseděl... ()

duffi

Sledovat válečné drama s Peckem a Plummerem je opravdu zážitek, vřele doporučuji, pokud máte tuto tématiku rádi. ()

Markinho

Výborné drama,které je strhující hrou dvou mužů. Katolického kněze a velitele gestapa.Film je natočen dle skutečných událostí a tak nezbývá než před kňezem hluboce smeknout. ()

MRPitivier

I přesto, co vím o činnostech církve během II. WW, tak tento film mi ji ukázal trochu jinak! Přes ateismus beru Vatikán jako místo, kde se schovali a našli azyl tisíce lidí, ale nemohli udělat nic víc přes nátlak německé strany! Jerry London si vybral silný lidský příběh kněze, který právě ukrývá odbojáře, uprchlé válečné zajatce... Dokázal popsat jednotlivé postavy tak přesvědčivě a realisticky, že hercům šel do rukou perfektní scénář s dobrými dialogy, především dialog kněze O'Flahertyho s plukovníkem Kapplerem je dokonalý! Herecké výkony jsou vynikající a Gregory Peck na výbornou vystihl svou roli a zahrál ji na plno a s přesvědčením! Filmu ubírá pomalý začátek a některé pasáže, které mohli být vystřiženy! Ale film graduje, konec je velice překvapivý a lidskost stojí na prvním místě! ()