Reklama

Reklama

Komplikovaná osobnost legendárního průkopníka letectví, magnáta a filmového tvůrce Howarda Hughese (1905–1976) přitahuje dodnes velkou diváckou pozornost. Jeho neuvěřitelný životní osud totiž patří k nejpozoruhodnějším americkým příběhům 20. století a stal se předlohou pro řadu dokumentárních i celovečerních snímků. Ten nejznámější představuje oceňovaný snímek Letec (2004) v režii Martina Scorseseho. Ještě předtím v roce 1977 natočil zkušený režisér William A. Graham televizní snímek, který na rozdíl od Letce zachycuje komplexně celý život excentrického miliardáře až po jeho stáří, které strávil v dokonalé izolaci před okolním světem. Scénář snímku vychází z knižní předlohy Noaha Dietricha, jenž patřil k Hughesovým nejbližším spolupracovníkům a dlouhá léta byl jeho věrným finančním poradcem. Děj pokrývá všechny důležité životní milníky jako dědictví Hughes Tools Company, natáčení válečného snímku Pekelní andělé (1930), vzlet mamutího hydroplánu nebo milostné avantýry s hvězdnými hollywoodskými herečkami jako Ginger Rogersová nebo Katharine Hepburnová. V roli legendami opředeného muže, pro něhož nebyl žádný sen nedosažitelný, se představil americký herec Tommy Lee Jones. (Česká televize)

(více)

Recenze (7)

andrii 

všechny recenze uživatele

Kasovní kaskadér. Hazardér s hvězdami. Výš a výš. To víš, Ikare. Fanfarón frajerství. Nezhasne. "Casanova" se vším uměním. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Víte ... "Letec" (2004) s Leonardo DiCapriem v hlavní úloze představil Howarda Hughese především jako výstředního, leč inteligentního a nanejvýš sympatického dobrodruha a LETCE, který rád riskoval - a na rozdíl od většiny běžných smrtelníků se nemusel nikterak omezovat a přepočítávat finance, vynakládané na rozličné sféry podnikání i na osobní život, takže si (jen tak mimochodem) mohl dovolit velice výrazný nadstandard i tehdy, když jeho podivínství začalo přerůstat v duševní poruchu. Neboť každá mince má (jak známo) dvě strany a život není peříčko ... na váš nemovitý majetek ani na vaše konto se neohlíží. V každém případě jste si k hlavnímu hrdinovi mohli utvořit VZTAH a všechny jeho bitvy bojovat spolu s ním. "Úžasný Howard Hughes" v podání  Tommy Lee Jonese naproti tomu nemá dostatečně TRVANLIVÉ charisma, které by vás přesvědčilo, abyste mu fandili. Snímek se sice pokusí uchopit a prezentovat život své ústřední postavy v celé šíři, ale obětuje přitom hloubku i plynulost vyprávění. Krom toho se do popředí vaší pozornosti záhy dostává Ed Flanders jakožto finanční poradce Noah Dietrich - a cele si získá vaši přízeň i vaše uznání ... jako člověk na svém místě, který má pro všechny vrtochy svého zaměstnavatele a společníka dlouho pochopení - a který se ctí obstojí nejen v businessu, ale i v životě. Jak to bylo ve skutečnosti, věděli pochopitelně jen oni dva. Nemastné - neslané 3* ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

Jednoduchý životopisný film, ktorého najväčšou devízou je to, že skutočne sleduje takmer celý život človeka, čo sa o mnohých a mnohých životopisných filmoch povedať nedá. Tie väčšinou sledujú len istú časť života. Mladý Tommy Lee Jones síce neuchváti, ale v hrubých rysoch si svoju rolu zastane. Samotný príbeh sa nevyhne nudným pasážam, extravagantná osobnosť nie je dobrá ani zlá, je taká svojská a atypická. Zaujímavejšie veci prichádzajú s nástupom jej paranoje a obsedantno-kompulzívnej poruchy. Vzhľadom na iba televízne spracovanie to je taký lepší priemer, tú "televíznosť" z toho cítiť. Ak by sa jednalo o kinofilm (dlhšia stopáž by tomu aj nahrávala), bol som kritickejší a menej uspokojený. ()

MacGuffin 

všechny recenze uživatele

Biografie multimilionáře Howarda Hughese, který se v poslední fázi svého života stáhl z veřejného života a vůbec neopouštěl svůj luxusní appartement. Tajuplný život bázlivého muže šiřil fámy a legendy, jejichž pravdivost je dodnes sporná.. Pamatuji to jako dobrý film, hlavně Tommy Lee exceloval. Tři a půl šternu. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Americký způsob života či to, co si kdo pod tím představuje, je tu pod drobnohledem příkladu doslova čítankového zpodobení tohoto zázraku na objednávku. Jak dokazuje špičkové filmové ztvárnění, nic není bez následků někdy i obtížně představitelných. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama