Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V prosinci 1787 se z anglického přístavu Portsmouth vydala na dlouhou plavbu loď, jejíž jméno vešlo do dějin – Bounty. Její kapitán William Bligh (T. Howard) byl pověřen Britskou admiralitou odplout na Tahiti, tam naložit sazenice chlebovníku a převézt je do Karibiku, kde měly posloužit jako zdroj levné potravy pro černé otroky. Pokus zkrátit si cestu okolo Hornova mysu se nevydařil a po vysilující několikaměsíční plavbě tradiční trasou okolo mysu Dobré naděje loď dorazila na rajský ostrov Tahiti, aby se po naložení sazenic znovu vydala na dlouhou pouť. 28. dubna 1789 se část posádky pod vedením prvního důstojníka Fletchera Christiana (M. Brando) vzbouřila a nenáviděného Bligha a jeho stoupence vysadila do člunu na otevřené moře. Bounty se pak obrátila směrem k Tahiti, kde naložila zásoby a domorodé ženy. Vzbouřencům bylo jasné, že se nemohou nikdy vrátit do Anglie. Při hledání vhodného útočiště narazili na ostrov Pitcairn, který v té době nebyl zakreslen v mapách. Jejich potomci na ostrově žijí dodnes...Tato událost byla mnohokrát zpracována v literatuře, ve filmu, a dokonce jako muzikál. Výpravnou verzi z roku 1962 režíroval hollywoodský veterán Lewis Milestone (1895–1980) jako poslední snímek své kariéry. Do role Christiana obsadil jednu z tehdejších největších hereckých hvězd Marlona Branda (s nímž se často při natáčení dostával do sporů, což ho později vedlo ke známému výroku, že snímek by se spíš měl jmenovat „Vzpoura Marlona Branda"), a do úlohy Bligha významného anglického charakterního herce Trevora Howarda. Pro potřeby filmu byla v kanadských loděnicích v Lunenburgu postavena podle plánů z Muzea Britské admirality věrná replika trojstěžníku Bounty, dlouhá 36 metrů (téměř o 10 metrů delší než původní loď z důvodu větší pohyblivosti kamer při natáčení). Bylo to poprvé, kdy se pro potřeby filmařů postavila celá loď (obvykle se upravovala už existující plavidla) a její stavba pohltila 750 000 z tehdy rozmařilého rozpočtu 6 milionů dolarů. (Česká televize)

(více)

Recenze (118)

berg.12 

všechny recenze uživatele

Velkolepá dobrodružná romantika, které vedle hereckých výkonů vévodí také skutečná, od kýlu po stěžeň postavená a plavby schopná replika Bounty, díky níž působí film velmi opravdově. Po hlavní události, kvůli které byl natočen, ztrácí sice ono napětí a na můj v kus se příliš utápí v dobově cudné exotice, ale mezi námořními filmy mu jich moc konkurovat nemůže. ()

starbrejkr 

všechny recenze uživatele

Jako mnozí ostatní, ani já se nevyhnu srovnání s verzí s Anthony Hopkinsem. Pro mě osobně nezásadnější rozdíl tvořilo, že zatímco v novější verzi Bounty jsem byl spíš na straně Blighe (nakolik to bylo zapříčiněno Anthonym v této roli, to nevím:-)), v této verzi naopak jednoznačně na straně posádky a jen jsem se divil, že k oné vzpouře nedošlo dřív. V tomto snímku je asi nejzajímavější kruté vystřízlivění a proměna Fletchera po vzpouře. Bohužel úplný konec je už je takřka neúnosný, což je způsobeno předešlou doslova titánskou délkou filmu. Tak o půl hodiny kratší stopáž a méně natahovaný konec by filmu rozhodně prospěly. Rovněž přelom od "oddanosti" kapitánovi ke vzpouře byl až trochu moc rychlý, Melu Gibsonovi jsem to věřil víc. Mimochodem Brando mi tu strašně připomínal Billyho Zanea:-) ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Nesmírně krásná romanticko dobrodružná klasika, místami poutavě dojemná nakonec ale i podle všech předpokladů smutná. Klasika která se prostě nikdy neokouká, a to i přes svou téměř tříhodinovou stopáž, někdy však trochu rozveklou a utahanou. Tenkrát prý neúspěch studia MGM, nicméně dnes má tento film stále co říct. Dokonce ho řadím ještě výš než Bounty z roku 1984 s Melem Gibsonem a Anthonym Hopkinsem, tu první verzi s 35' v hlavní roli s Charlesem Laughtonem a Clarkem Gablem, jsem bohužel neviděl, ale prý se jedná údajně o úplně nejlepší Bounty jaká kdy byla zfilmována. Klasický historicky doložený příběh z roku 1789, zaujme jednak zdařilými hereckými výkony v hlavních i vedlejších rolích, samotným příběhem, bravurní Surteesovou kamerou a zejména působivým zachycením života na lodi a mezi domorodci v krásné přírodě uprostřed tahitských ostrovů. Co se týče samotných hereckých výkonů, tak nekompromisní brutální a tyranský kapitán Bligh (Trevor Howard), byl tak trochu zastíněn vynikajícím podáním uhrančivého rebela Marlona Branda v roli důstojníka Fletchera Christiana, který byl po většinu celého filmu více v popředí, všeho důležitého a podstatného dění a zcela evidentně tak byl první dominující hvězdou snímku. Ještě jsem někde vyčetl že natáčení bylo kolikrát přerušeno pro chybná rozhodnutí producentů a také často pro náladovost hlavního představitele, který si získal pověst herce ohrožujícího hladký chod natáčení. Ale co naplat, byla to hvězda, která si mohla dovolit ze své pozice lecco, a prostě už tenkrát trpěla svými hvězdnými manýry, to je stále stejné a nic se natom nemění. Trochu mi zde ale chyběl, nějaký závěrečný psaný titulek o tom co bylo dál, a co se nakonec stalo s revoltujícími vzbouřenci..Alespoň pro neznalé diváky by to bylo veliké plus. Tuším že verze z 84' ho zde měla.. ()

pursulus 

všechny recenze uživatele

Loď Bounty a film.¬         Podávám shrnující stručnou zprávu o třech významných mnou shlédnutých provedeních vzpoury proti kapitánu Blighovi proběhlé r. 1789 na lodi britského královského námořnictva Bounty, kterými jsou (1) Vzpoura na lodi Bounty (1935), (2) Vzpoura na Bounty (1962) a (3) Bounty (1984).¬                 Provedení příběhu Bounty z r. 1935 je klasicky dobře zpracováno a skutečnosti, jak je zaznamenána v historických dokumentech, se drží na v jádru dobrodružné zpracování dosti věrně. Kapitán Bligh je vylíčen coby tyranský, nesmlouvavý a sobecký velitel a v protějšku k tomu je vzpoura vlastně ospravedlňována. Poznámka: Tomuto pojetí odpovídá i románové zpracování příběhu ve své době známým tlumočníkem románů do podoby pro děti a mládež, Vátězslavem Kocourkem, jehož "Vzpoura na lodi Bounty" vyšla v r. 1962 ve Státním nakladatelství dětské knihy v oblíbené řadě Knih odvahy a dobrodružství (KOD).¬                 Podobně, i když poněkud méně ploše, tomu je i v provedení z r. 1962, snímku už barevnému a natočenému i na panoramatický 70 mm formát. S přihlédnutím k rokům výroby vidím kvalitu obou "dobrodružných" provedení (r. 1935 i r. 1962) jako rovnocennou, starší zpracování má své "černobílé" kouzlo, mladší zase svůj "Technicolor".¬                 Naposled natočené provedení z r. 1984 se od obou starších dosti liší, a to jak ve způsobu zobrazování časového sledu událostí, tak i pojetím Blighta a vzniku vzpoury. Blíže pravdě je toto provedení nejméně ploché ze všech tří zmiňovaných, za což platí úbytkem na dobrodružnosti a posílením v dramatické oblasti. Znatelně lepší v obecné rovině toto provedení ale není, opět tedy jde o snímek dobře natočený a hodný chvály.¬                 Shrnuto, všechna tři provedení jsou v obecné rovině stejně kvalitní, dobrá. Pokud má na výběr, ať si divák vybere to z nich, které bude více seděti jeho povaze, zájmu, okamžité náladě či snad oblíbenosti herců… ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Naozaj príjemná historická dráma, u kotrej možni aniu nezbadáte, že má bezmála tri hodiny. Nájdu sa tam aj hluché miesta, trebárs v situáciách na Tahiti, ale celkovo dielo pôsobí veľmi kompaktne. Skvele zahraná rola záporáka od Trevora Howarda, nesklamal tradične ani Brando. Krásne prostredie tohto ostrova mu prinieslo vďaka práve tomuto snímku ženu Taritu, s ktorou strávil 10 rokov manželského života, takže pre neho určite úspešný film. Súhlasím s užívateľom Mol, že najlepšia scéna filmu je vykopnutie naberačky z Brandovej ruky, keď to už konečne tomu kapitánovi nandá :) ()

Galerie (23)

Zajímavosti (11)

  • Replika lodi Bounty, která byla vyrobena pro tento film, se 29. 10. 2012 potopila poté, co se jí posádka snažila zachránit před bouří Sandy, což některé z nich stálo život. (KREI)
  • Režisér Milestone vzpomínal, jak jej Brando během natáčení občas zcela ignoroval a sám poučoval kameramana (a dával mu gesty najevo) kdy má točit a kdy ne... (džanik)

Reklama

Reklama