Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Naivní a nezkušený mladý dobrodruh Jack Conroy přichází v roce 1898 do Yukonu, aby našel pozemek, který mu zanechal zesnulý otec, a pokračoval na něm v hledání zlata. Najít otcův důl pod silnou vrstvou sněhu na nedozírných pláních Aljašky není jednoduché. Brzy pozná první zákony divočiny, tři podvodníci ho oberou o všechno. Naštěstí je tu zkušený stopař Alex Larson, který mladého zelenáče vezme pod svou ochranu. Když Jacka napadne grizzly, na pomoc mu přispěchá čtyřnohý chlupáč, napůl vlk, napůl pes, a v poslední chvíli mu zachrání život. Je to Bílý tesák, jehož matku nedávno zabili lovci a který mu navždy změní život. (TV Nova)

(více)

Recenze (82)

cheyene 

všechny recenze uživatele

Knihu Jacka Londona jsem sice před pár lety četl, ale přiznám se, že si již mnoho z ní nepamatuji. Nebudu tedy posuzovat věrnost této adaptace, ale pouze snímek jako takový. Herci v ústředních rolích potěší, stejně jako prostředí, v němž se příběh odehrává. Ocenit mohu i veškeré zápasové scény, které skutečně na rok 1991 působí solidně. Ve výsledku ve mně Bílý tesák vzbuzuje dojem příjemného filmového rodinného dobrodružství. ()

Dever 

všechny recenze uživatele

Soundtrack Basil Poledouris a Shirley Walker: 1. Main Title (03:24) ,2. The Golden Gate (01:59) ,3. Wolves (02:28) ,4. Whielp's Wolf (02:03) ,5. The Wolf Mother Dies (02:26) ,6. Discovering The World (02:34) ,7. Arrive To The Mine (01:04) ,8. New Friends (01:01) ,9. White Fang And Jack (01.53) ,10. Bye White Fang (03:02) ,11. Finale (07:00), ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

Nie som žiadnym stabilným čitateľom dobrodružných románov, každopádne Biely tesák Jacka Londona je beletristickou klasikou. Vzniklo tak veľa jej filmových adaptácií, že sa mi to už ani nechce rátať (viď. OSTROV POKLADOV či BÚRLIVÉ VÝŠINY) a táto je síce len ďalšou v poradí. Zato poctivou (a od režiséra POMÁDY). Značka Walta Disneyho síce predznamenáva absenciu krvi, sexu, nadávok a „ostrejších hrán“, na strane druhej je zárukou kvalitného finančného zázemia, takže nie je núdza o pôsobivú výpravu, dobré akčné scény, kvalitnú prácu so zvieratami a sem-tam zakopnete o mladú hviezdičku (Ethan Hawke) a ešte nečastejšie o starú známu tvár (Bror zo SPOMIENOK NA AFRIKU). ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Knihy Jacka Londona patria medzi moje obľúbené čítanie v mladosti. So sfilmovaním akejkoľvek knihy prichádzajú problémy, pretože každý čitateľ si vytvorí vlastnú predstavu postáv z knihy a žiadny režisér sa nedokáže do toho množstva postáv trafiť. Kleiserova predstava s duom Brandauer-Hawke sa mi celkom pozdávala, kamera priam čarovala a výsledkom je moja spokojnosť. Určite existujú iné verzie, ktoré som nevidel, pravdepodobne niekto nakrúti ďalšiu, ale nemám záujem vidieť množstvo variant, porovnávať ich a hodnotiť. Na to nemám dosť času a ani záujem. ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Zastavím se na chviličku u Jacka Londona, který neodmyslitelně patří do knihovny mých oblíbenců. A myslím si, že jeho literární romány či povídky, kde spojil své vlastní vzpomínky, vyprávějící o drsném životě zlatokopů a rázovitosti tvrdého prostředí, jsou velmi bystře zachycené. Tím vlastně pravděpodobně zpopularizoval filmy a představy příběhů Dalekého severu. Nemluvě o tom, že vlastně jsou svým námětem pro zfilmování jak stvořeny. Nemusím ani zdůrazňovat, že v knihách to vždy působí o něco víc sugestivně a přesvědčivěji, než ve filmu. O příběhu BÍLÝ TESÁK netřeba ztrácet mnoho slov, každý ho téměř zná. Přesto i tento zfilmovaný příběh je hned od začátku velmi poutavý a nepostrádá spád, byť je trochu jiný. Bylo natočeno několik verzí a údajně nejblíže k této literární povídce má ruská filmová verze z roku 1946 podle názorů pamětníků. Dokonce se praví, že v tomto letitém filmovém snímku to ztvárnil pes s příměsí vlčí krve a jeho životopis se shodoval částečně s osudem Londonova hrdiny. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Kríženec psa a vlka Jed si zahral aj v známom sci-fi horore Vec (1982), kde bol "krížencom" psa a mimozemšťana. (MikaelSVK)
  • Z filmu je patrné, že filmaři použili více vlků, kteří hráli Bílého tesáka. V některých scénám se mění barva jeho očí ze šedozelené na hnědou. (MartinM)

Reklama

Reklama