Bílý tesák

• slovenský

Biely tesák

Dobrodružný / Drama

USA, 1991, 104 min

Pěkná adaptace na jeden z nejznámější dobrodružných románů Jacka Londona. Knižní předlohy se drží poměrně volně, ale to je možná výhodou. Krasní psi a nádherná Aljaška mě nutí dát hvězdičku navíc. Když jsem tenhle film viděl jako malej, podívat se na Aljašku byl můj sen. O 16 let později sen trvá dál a už je zatraceně blízko..(16.5.2009)

Zastavím se na chviličku u Jacka Londona, který neodmyslitelně patří do knihovny mých oblíbenců. A myslím si, že jeho literární romány či povídky, kde spojil své vlastní vzpomínky, vyprávějící o drsném životě zlatokopů a rázovitosti tvrdého prostředí, jsou velmi bystře zachycené. Tím vlastně pravděpodobně zpopularizoval filmy a představy příběhů Dalekého severu. Nemluvě o tom, že vlastně jsou svým námětem pro zfilmování jak stvořeny. Nemusím ani zdůrazňovat, že v knihách to vždy působí o něco víc sugestivně a přesvědčivěji, než ve filmu. O příběhu BÍLÝ TESÁK netřeba ztrácet mnoho slov, každý ho téměř zná. Přesto i tento zfilmovaný příběh je hned od začátku velmi poutavý a nepostrádá spád, byť je trochu jiný. Bylo natočeno několik verzí a údajně nejblíže k této literární povídce má ruská filmová verze z roku 1946 podle názorů pamětníků. Dokonce se praví, že v tomto letitém filmovém snímku to ztvárnil pes s příměsí vlčí krve a jeho životopis se shodoval částečně s osudem Londonova hrdiny.(22.5.2010)

Napřed jsem dala 3 hvězdičky, ale teď zpětně měním na 4, ze dvou důvodů: Za prvé, hudbu k tomuto filmu od neuvěřitelného Basila Poledourise poslouchám téměř každý den a za druhé, je to přece Bílý tesák, knize, kterou mám tak ráda se to sice moc nepodobá, ale je to svoje a zachovává to hlavní myšlenku, lásku, která zvítězí nad nenávistí, věrnost, která zvítězí nad svobodou a vůle žít, která často vyhraje i nad smrtí...(26.9.2012)

Částečná inspirace vpravdě nezapomenutelnou knížkou Jacka Londona je zřejmá, snaha o navození pravé drsné severské atmosféry rovněž, přírodní scenérie se nemají zač stydět, herci jsou vesměs typově dobře vybraní - ti dvounozí i ti čtyřnozí ... tak kde se stala chyba ? Některé scény jsou na vysoké profesionální úrovni - a jiné působí víceméně poloamatérsky ... jednou mají srdce - a podruhé zase ne. Celek je pak velice nevyrovnaný ... stejně jako mladík Jack, který (na rozdíl od Bílého tesáka) nemá na to, aby si mě získal na svou stranu. P.S.: Jako rodinný film "Bílý tesák" v pohodě obstojí ... navzdory všem mým připomínkám.(9.3.2015)

Čo viem, najmenej jeden z mojich predkov išiel na Aljašku za zlatom, takže film tohoto typu som chcel vidieť. Skvelý príbeh, nádherná drsná príroda a úžasný príbeh lásky človeka a zvieraťa a tiež priateľstvo medzi mladším a starším mužom. Zas, ale zo stoličky radosťou ma to nedvihlo, aby som pravdu povedal, boli tam veci, čo na týchto filmoch nemám rád. Či už naivný chlapec alebo trápni vagabundi. Minimálne 70% si to zaslúži.(29.12.2011)

• - Z filmu je patrné, že filmaři použili více vlků, kteří hráli Bílého tesáka. V některých scénám se mění barva jeho očí ze šedozelené na hnědou. (MartinM)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na Aljaške, v okolí Hainesu a Skagway. (MikaelSVK)

• - Kríženec psa a vlka Jed si zahral aj v známom sci-fi horore Vec (1982), kde bol "krížencom" psa a mimozemšťana. (MikaelSVK)