Bílý tesák

Jack London (kniha)

Marykay Powell

Lisa Day

Scénografie:

Michael S. Bolton, Brian Kasch (set dekoratér)

Kostýmy:

Jenny Beavan

Trapárna. A JED v prohlášení na konci ''White Fang played by JED'' má být zkratka pro více jmen nebo co? Protože mám dojem, že psi pro White Fanga záporňáka a White Fanga kladňáka byli až směšně rozlišitelní. Vůbec je akce se psy hrozně blbě udělaná, většinou se na to člověk dívá s pozdviženým obočím a to vás to má dojímat. Co mi ovšem vadilo úplně nejvíc, je nerealisticky vykreslená povaha Bílého tesáka.(13.10.2010)

Krásné a povedené zpracování. Hudba, kamera, záběry přírody, napínavé a dojemné scény, lidské i zvířecí herecké výkony na jedničku. Kdo má dobrodružnou duši, tenhle film jej nezklame. Jen jedna drobnost mi tam nesedla. Bylo znát, že Tesák má podobu v nejméně dvou psech, "podrážděná a vzteklá" verze měla poněkud světlejší srst a štíhlejší vzezření než "hodná a ochočená". I přesto plný počet hvězd!(5.4.2014)

Zastavím se na chviličku u Jacka Londona, který neodmyslitelně patří do knihovny mých oblíbenců. A myslím si, že jeho literární romány či povídky, kde spojil své vlastní vzpomínky, vyprávějící o drsném životě zlatokopů a rázovitosti tvrdého prostředí, jsou velmi bystře zachycené. Tím vlastně pravděpodobně zpopularizoval filmy a představy příběhů Dalekého severu. Nemluvě o tom, že vlastně jsou svým námětem pro zfilmování jak stvořeny. Nemusím ani zdůrazňovat, že v knihách to vždy působí o něco víc sugestivně a přesvědčivěji, než ve filmu. O příběhu BÍLÝ TESÁK netřeba ztrácet mnoho slov, každý ho téměř zná. Přesto i tento zfilmovaný příběh je hned od začátku velmi poutavý a nepostrádá spád, byť je trochu jiný. Bylo natočeno několik verzí a údajně nejblíže k této literární povídce má ruská filmová verze z roku 1946 podle názorů pamětníků. Dokonce se praví, že v tomto letitém filmovém snímku to ztvárnil pes s příměsí vlčí krve a jeho životopis se shodoval částečně s osudem Londonova hrdiny.(22.5.2010)

Nie som žiadnym stabilným čitateľom dobrodružných románov, každopádne Biely tesák Jacka Londona je beletristickou klasikou. Vzniklo tak veľa jej filmových adaptácií, že sa mi to už ani nechce rátať (viď. OSTROV POKLADOV či BÚRLIVÉ VÝŠINY) a táto je síce len ďalšou v poradí. Zato poctivou (a od režiséra POMÁDY). Značka Walta Disneyho síce predznamenáva absenciu krvi, sexu, nadávok a „ostrejších hrán“, na strane druhej je zárukou kvalitného finančného zázemia, takže nie je núdza o pôsobivú výpravu, dobré akčné scény, kvalitnú prácu so zvieratami a sem-tam zakopnete o mladú hviezdičku (Ethan Hawke) a ešte nečastejšie o starú známu tvár (Bror zo SPOMIENOK NA AFRIKU).(4.8.2007)

Čo viem, najmenej jeden z mojich predkov išiel na Aljašku za zlatom, takže film tohoto typu som chcel vidieť. Skvelý príbeh, nádherná drsná príroda a úžasný príbeh lásky človeka a zvieraťa a tiež priateľstvo medzi mladším a starším mužom. Zas, ale zo stoličky radosťou ma to nedvihlo, aby som pravdu povedal, boli tam veci, čo na týchto filmoch nemám rád. Či už naivný chlapec alebo trápni vagabundi. Minimálne 70% si to zaslúži.(29.12.2011)

• - Z filmu je patrné, že filmaři použili více vlků, kteří hráli Bílého tesáka. V některých scénám se mění barva jeho očí ze šedozelené na hnědou. (MartinM)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na Aljaške, v okolí Hainesu a Skagway. (MikaelSVK)

• - Kríženec psa a vlka Jed si zahral aj v známom sci-fi horore Vec (1982), kde bol "krížencom" psa a mimozemšťana. (MikaelSVK)