Co kdyby vám někdo dal krabičku s tlačítkem, po jehož stisknutí byste získali milion dolarů, ale současně by připravila o život někoho, koho neznáte? Udělali byste to? A jaké by byly následky? Píše se rok 1976. Norma Lewis (Cameron Diaz) je učitelkou na soukromé střední škole a její manžel Arthur (James Marsden) je technikem v NASA. Jde o naprosto průměrný manželský pár, který žije běžným životem na předměstí se svým malým synem... dokud se u jejich dveří neobjeví tajemný muž se silně znetvořeným obličejem (Frank Langella) a nabídne jim něco, co jim může navždy změnit život: krabičku. Během 24 hodin, které na rozhodnutí mají, jsou Norma a Arthur nuceni čelit zásadním morálním dilematům. Brzy zjistí, že následky jejich rozhodnutí jsou zcela mimo jejich kontrolu a týkají se mnohem zásadnějších věcí než jen jejich vlastního štěstí a osudu. (oficiální text distributora)

Streeper

Zajímavý film. Místama jsem se i bála ale nebylo to kvůli ději, filmu nebo scénám. Bylo to kvůli skvělé hudbě. Hudba má určitě za mě dvě hvězdičky. Film sám o sobě je dobrým snímkem, možná někdy trochu i přehnaný ale koukat se na to dá. ()

Džef!

Film o prázdné kostce... ano, tak by se dal shrnout i celý film, je prázdný. Tento námět bychom mohli uchopit a pádit s ním tisíci směry, bohužel Richard Kelly s ním bežel směrem k nadpřirozenému. Myslím, že ufoňů - mimoňů jsme měli už dost. ()

starbrejkr

Něco mezi třemi a čtyřmi, ale jelikož je film podhodnocený, půjdu výš. Nutno ovšem říci, že si rejža film podělal sám a myslí si, že když s jednou střeleninou (Donnie) uspěl, může si dovolit všechno. A právě tady jeho výstřelky vrcholící debilníma lidma knihovně to sráží. Tam, kde se udržel dostatečně v míře (i když tu má každý nastavenou jinou a naprosto chápu, že dost lidem přišla přestřelená většina filmu), sršel parádními nápady a přiznám, že jsem často seděl jako přikovaný a hra s tajemnem se mi líbila. Jak píše kolega Bachy "Jasně, že nám po skončení vyvstane otázka, zda by jste se zachovali stejně. Ale ta vyvstane, i když se bavíte v hospodě a někdo řekne:"Zmáčkl bys knoflík, kdyby?" " Narozdíl od hospody však film nabízí plastické možnosti a pokud onu volbu představí dost působivě, hospoda to nenahradí. A to dle mého Krabice představila a vlastně se mi líbila celá ta myšlenka, kterou pan Steward (v geniálním podání Franka Langelly, který válcuje všechny rádoby herce v čele s Cameron Diaz) pro tý záhadné zaměstnavatele realizoval a zamyslel jsem se nad ní víc, než nad samotnou volbou. Opravdu škoda všech těch přestřelených šaškáren + ostatního hereckého obsazení. Dříve byla Cameron Diaz alespoň pro někoho přitažlivá, ale jak stárne, stává se z ní protivná fúrie... ()

TomikZlesa

Původně sem si film ani nechtěl shánět, no sem sakra rád že sem to nakonec udělal..asi takhle.. totální nářez, dostala mě hutná atmosféra a mysteriozní nádech, jen škoda že film neubíral stylem první poloviny až do konce. Zrprvu sem si myslel že půjde o nejakou banalitu kterou ma na svědomí jakýsi pošuk pojeblý bleskem, neustálé zmínky o Marsu mě nenechaly chladným...a podařilo se...Možná bych ted taky zasloužil bleskem ale Cameron, kterou moc nemusím tu na mě udělala skvělý dojem, až mi přišlo že to byl její nejlepší herecký výkon. Tenhle film je prostě výborný psycho, no pár funny momentů tu bylo... ()

dubinak

The Box nabízí krásný ponurý vizuál 80. let a deprimující atmosféru od začátku až do konce. Námět byl velice zdařile pojatý, ale možná se s ním dalo pracovat ještě lépe. Druhá polovina je tak trochu šílená a malinko kazila celkový dojem. Moc na tyto šílenosti nejsem, a proto to tím u mě o stupeň kleslo. Konec je ale opět grandiózní, a tak hodnotím jako velice dobrý průměr. ()

agathon

Vůbec ne špatná mixáž Akt X, Hry, Zlodějů těl a Pohledu společnosti Paralax. Nicméně míra překombinovanosti je přece jen dost přes čáru. a když připočítám velmi kolísavé tempo vyprávění, které se nezřídka utápí v dlouhých, precizně komponovaných, ale přesto podivně vyprázdněných záběrech, nemůžu nepřiznat, že jsem se občas nejen ztrácel v dějových zákrutách, ale současně i lehce nudil - největší potíž pak se závěrečnou scénou, jejíž rozuzlení bylo bohužel velmi brzo po jejím rozehrání zřejmé (a z hlediska logiky příběhu i nevyhnutelné), pročež ještě víc vylézá ona nevyváženost skutečné mystiky a pouhé obrazové manýry. Mnoho dobrých nápadů, ale příliš málo schopností uplatnit je tak, aby se vzájemně nepřebíjely... Přesto mě to vlastně bavilo, takže někde mezi třemi a čtyřmi. ()

Flynn

Zklamání, dalo se sice čekat, ale stejně toho bylo na mě až moc.... chvílema jsem si říkal, jestli si dělá režisér a nebo střihač srandu.... nenavazující scény, kdy si říkate, a jak se sakra dostali sem? No jo, děravé jak cedník.... ()

Wormboy

The Box je urcite lepsi ako predchadzajuci Kellyho Southland Tales....Uz len pre to, ze Box ma urcitu viziu. To, ze tato vizia je pretavena do priblbleho scenara, prejavujuceho sa opat raz zanrovym kolotocom, je vec druha. Langella je bezpochyby hlavnym tahunom filmu a vsetko ostatne ustupuje do pozadia. Skoda, dufal som, ze sa Kelly po Southland Tales pouci, z mojho pohladu sa tak stalo len ciastocne. 2,5/5* ()

Dannysek4U

Zacalo to jako pripitomnelej horor bez zjevnejch vychodisek a nakonec skoncilo jako socialne eticky drama krizeny s Aktama X, Smrtihlavem a Sofiinou volbou. Ja mam teda multizanrovy konverze rad, ale tohle uz mi prislo trochu moc. Ani komorina, ani velka podivana, chm. chm... zajimavy to rozhodne bylo, ale nejak se s tim nemuzu vyporadat. A bohuzel tomu nepomaha ani Cameron Diaz, ktera je fakt herecka z leknuti. A navic me ted sere, ze musim myslet na to, jestli bych to zmackl nebo ne. Ze se jeden na ty filmy vubec kouka. ()

necisty

Nevěděl jsem, co od toho čekat. Film mě poslal úplně do jiné doby, než jsem očekával a také se minimálně v první polovině nesl v jiném duchu, než trailer ukazuje. Vyděsil mě kdykoli jsem to nejméně čekal a stále držel v napětí s nechápajícím výrazem. Cameron a Jamesovi jsem jejich lásku vážně věřil, hráli moc dobře, snad jak kdyby všechny ty reakce ve tvářích, či pohybech byly skutečné. Také díky takovému staršímu nádechu mi to přišlo dost věruhodné. Nevím jestli se třeba těmi barvičkami trefili jen do mé chuti, ale prostě se mi ta šílenost líbila. I když teda ke konci už se objevovalo moc fantasmagorií, kvůli kterým bych možná jednu hvězdu sebral. Není to tedy na 100%, ale 80 by to být mohlo. Souhlasím s Enšpíglem, Pethuskou a POMO. ()

PROCESOR

Tak námět je hodně vostrej a každý si může šáhnout do svědomí, jak by se zachoval, kdyby takovou nabídku měl na stole..Pak se to začíná, ale posouvat do mysteriózního slepence a divák se jen velmi těžce orientuje i když hlavní dějová linie je zřejmá, tak odskok do knihovny, který nic neřeší a další zbytečný eskapády ubírají zbytečně celkovému dojmu. ()

c.tucker

Zajímavý pohled do lidské duše, který poukazuje na to, že existuje nějaké větší dobro než jen to naše osobní. Některé scény jsou jasnou známkou Kellyho rukopisu. Film mi navozoval stísněný a beznadějný pocit, hlavně v závěru. Velkým kladem byl furčitě Frank Langella a jeho zjizvený záhadný cizinec. ()

Riley

Pointa byla skvělá. Začátek skvělej, ale čekala jsem, že to bude vrah, co si vymyslel takovouhle šílenou hru a ten prostředek a celý to krvácení z nosu, lidi v knihovně voda atd. mi přišlo fakt dost přitažený za vlasy. Chvilkama lekací, chvilkama až směšný. ()

Maty85

Scénář na jedničku. Ale C. Diaz se svým průměrným hereckým výkonem mě teda moc nepřesvědčila, naopak zase některé pasáže v doslova Hitchcockvským stylu opravdu zapůsobily :) ()

Deverant

Číst The Box po etické rovině je nedostatečné. Na té se odehrával Donnie Darko, kde titulní postava nakonec pro záchranu Gretchen přijímá vlastní smrt. The Box je oproti tomu třeba číst také politicky, tedy v návaznosti na Southland Tales, politický film nového tisíciletí par excellence (dost možná nejpolitičtější, alespoň v hollywoodském prostoru). Obavy Lewisových z nedostatku peněž se jeví ve světle jejich domu, čtvrti ve které žijí a nové Corvetty značně neoprávněné. Skutečnost je taková, že spíše než aby milion dolarů poskytnutý krabicí potřebovali, prostě ho chtějí. Zmáčknutí tlačítka, které navíc vlastně nepovažují (po tom co se podívali dovnitř a nenašli nic) za nějak zásadně morálně problematické - kladou si, vlastně poměrně racionálně, spíš otázku "Jak by něco takového bylo možné?" než "Máme právo něco takového udělat?" Což je v podstatě situace západních společností, jejíž blahobyt a bohatství je spojen s využíváním zdrojů ve třetím světě od ropy přes diamanty po coltan. A stejně jako Lewisovi se členové těchto společností (tedy my sami) nezajímají často o to, jaké důsledky může mít růst jejich životní úrovně a spotřeby na místa, která jsou jejich zdrojem. Klíčový je v tomto smyslu Stewardův výrok "Pokud jsou lidské bytosti neschopné, nebo nechtějí obětovat individuální touhy pro dobro celého druhu, pak nemáte šanci přežít." The Box je tak ilustrací toho, jak se důsledky přijímání rozhodnutí, jež nás podle všeho mají minout a trpět jimi má někdo jiný a neznámý, obracejí proti nám samým. Žánr je pro Kellyho povrchem po kterém klouže a používá ho (stejně jako v jeho předchozích filmech) zcela svévolně, aniž by se ho chtěl držet jen o chvilku déle, než považuje za nutné. Tak diváka vede k soucítění s stotožnění s Lewisovými a ve chvíli kdy je tohoto cíle dosaženo jsou jeho konstituvní prvky (jako třeba hoch vyptávající se na Normino znetvoření) odhozeni. Podobně jako v Southland Tales jsou "mysteriózní" jevy víc než důsledkem new age sentimentu (nebo jeho temnou stranou) projevem (a analogií) sil, kterým postavy nerozumějí a které sahají mimo jejich svět (Lebenswelt). V paralele vedené k našim společnostem růstu to jsou mocenské a ekonomické zájmy, jež jsou podmínkou bohatství na jedné a vykořisťování na druhé straně. The Box je sice proti Southland Tales úkrok stranou, ale spíš po strukturní (množství postav, linií, přístupů, časových a žánrových rovin) než po formální (ta je dána zarámováním 70. lety - mimochodem, nejen k Invazi lupičů těl, ale neméně k Pakulovu The Parallax View má The Box blízko) nebo ideové stránce. Vždyť v kterém hollywoodském filmu je rodina nikoli místem bezpečí, řádu domácke pohody v papučích, ale rodištěm bezohledného sobectví a násilí vykonávaného někde jinde na někom "koho neznáme". ()

okkac

The Box má perfektní nadpřirozenou atmosféru, kdy jsem byl po celou dobu sledování napjatý jak struna a nikdy jsem nevěděl, co můžu čekat dále. Zasazení do 70.let v období zimy a do prostředí výzkumné oblasti NASA tomu ještě přispělo. Ale opět je tu trochu Kellyho komplex dát nám plno otázek, ale ne všechny odpověďet a některé jen naznačit (Kdo jsou vlastně zaměstnavatelé skvělého Franka Langelly? Co znamenají ty vodní brány?). Nicméně po druhém shlédnutí to dává větší smysl a člověk prostě musí být jen pozorný a mírně popřemýšlet a dostane se mu odpovědi (zaměstnavatelé). Nebýt pár nedořešených věcí, bylo by to maximální hodnocení. ()

Tvůrce Donnieho Darka opět zkouší sci-fi

Tvůrce Donnieho Darka opět zkouší sci-fi