Na ostří nože

Scénografie:

Wolf Kroeger

Kostýmy:

Julie Weiss

Po průseru s názvem Grizzly (2014) jsem vytáhl z archivu tenhle starší kousek, protože jsem si chtěl spravit chuť jiným medvědím filmem. Jistě, The Edge má taky svoje mouchy, někdy skoro až masařky... Třeba nechutně páchnoucí středoproudový kabát zasviněný navíc poblijózní vtíravou hudbou. Nebo ten otravně výchovný a moralizující konec; já osobně bych uvítal mnohem víc, kdyby Hopkins Baldwina v jámě pochcal a zapálil, myslím že by to bylo realitě bližší. Ale jinak skvělý staromódní dobrodružný film s překrásnými přírodními scenériemi, ve kterém se zvídavý člověk může i lecčemus přiučit. Třeba jak zabít medvěda jen špičatým klackem, což se může na výletě do lesa někdy hodit.(11.4.2015)

Vlastně mě ani nepřekvapilo, že film tak trochu škodí sám sobě. Je tu totiž pár klišoidních okamžiků, který naprosto zbytečně vytrhávaly mou pozornost z napjatýho soustředění a jakoby řvaly "zas to tak neprožívej vole, je to jen film...". Jeden za všechny, ten černej týpek byl neodvratně jasnej už od začátku;) Jenže zase z druhý ruky, krásná příroda, bezvadnej méďa, ústřední duo Hopkins-Baldwin, převládající hutná atmosféra, která si do prvních dvou třetin filmu moc nezadá s legendárním Predátorem:)(7.8.2010)

Ať se na to dívám jakkoliv, dostal jsem přesně to, co jsem čekal. Mírně nadprůměrný film s jedním geniálním hercem, jedním nadprůměrným hercem (nebudu jmenovat, každý ví, koho myslím… :-)), film s nádhernou přírodou a s pár napínavými scénami. K tomu si připočtěte Elle (když jsem se podíval na její filmografii, zarazil jsem se, protože po roce 2001 téměř nic nenatočila - proč?), medvěda Barta a dokonalou hudbu Jerryho Goldsmitha a dostanete film, u kterého se nudíte jen minimálně. Škoda, že místy scénář dost haproval… 80 %.(19.6.2011)

Rozhodně nadprůměrná záležitost. Z toho medvěda šel fakt stach. Hopkins zkrátka může hrát cokoliv a bude to výborné. Baldwina můžu jen okrajově, ale tady se fakt snažil. K tomu čarokrásná aljašská divočina a nádherný soundtrack. Skvělí herci, napětí, dobrodružství, akce.... U mne je to za 4 medvědí tlapy. * * * *(16.2.2013)

Velmi působivé ztvárnění boje člověka s přírodou a sám se sebou. Nádherné, mrazivé a drsné scenérie Aljašky, autentické zpracování, zvláště souboje s medvědem byly dost hrozivé a skvěle zvolené herecké obsazení s, opět úchvatným Anthony Hopkinsem a příjemným Alecem Baldwinem. Každý z nich věrohodně ztvárnil charakterově odlišné postavy žijící vlastně vedle sebe, avšak odlišnými životy, mezi nimiž stojí jedna žena. Anthony Hopkins jako inteligentní, rozvážný, charizmatický milionář, Alec Baldwin jako zhýralý fotograf, obklopující se mnoho ženami a Elle Macpherson jako mladá Anthony ženuška a modelka, která pózuje pro svého fotografa. Nebo něco víc? Mezi hlavními aktéry panuje napětí již v úvodu filmu a dokonale se začne vyhrocovat po jejich vzdušné nehodě, kdy uvíznou, odkázáni jen sami na sebe, uprostřed drsné krajiny. Kdo z nich si zachová chladnou hlavu a kdo naopak ne? Společnými silami se budou snažit přežít a dostat se zpět. Film má spád, akci, působivé, inteligentní dialogy, lehkou zápletku, aniž by přitom sklouzl k oblíbenému (závěrečnému) žánrovému klišé. Jen jsem byla párkrát překvapena, kde bral pořád Alec ty cigarety?:) Pokud se pamatuji, tak se několikrát oba dva smočili ve vodě, sirek taktéž neměli mnoho, ale Alec si vesele zapaluje a vykuřuje. Asi mi něco uniklo, nebo se jedná o malou, drobnou nedotaženost. Nicméně to působilo mile. "Tomu se říká profesní růst. Kdybys toho medvěda potkal před měsícem, poslal bys na něj právníka." - "To bych zvířeti neudělal."(7.8.2010)

• - Film se také mohl jmenovat "Bookworm"; "Wild"; "Wilder"; "The Wild"; "Into the Wild"; "Wilderness Now"; "Deadhunt"; "Deadfall"; "Edge"; "On the Edge"; "Bloody Betrayal" a "The Bear Roared". (HellFire)

• - Film je inspirován televizní reality show z Brazílie, kdy byli lidé ponecháni v divočině Brazílie a museli přežít, používajíc při tom technik, které ve filmu zmiňuje postava Antonyho Hopkinse. (HellFire)

• - Letadlo, se kterým Anthony Hopkins a Alec Baldwin havarují je DHC-2 Beaver. (HellFire)