Na ostří nože

Scénografie:

Wolf Kroeger

Kostýmy:

Julie Weiss

Po průseru s názvem Grizzly (2014) jsem vytáhl z archivu tenhle starší kousek, protože jsem si chtěl spravit chuť jiným medvědím filmem. Jistě, The Edge má taky svoje mouchy, někdy skoro až masařky... Třeba nechutně páchnoucí středoproudový kabát zasviněný navíc poblijózní vtíravou hudbou. Nebo ten otravně výchovný a moralizující konec; já osobně bych uvítal mnohem víc, kdyby Hopkins Baldwina v jámě pochcal a zapálil, myslím že by to bylo realitě bližší. Ale jinak skvělý staromódní dobrodružný film s překrásnými přírodními scenériemi, ve kterém se zvídavý člověk může i lecčemus přiučit. Třeba jak zabít medvěda jen špičatým klackem, což se může na výletě do lesa někdy hodit.(11.4.2015)

Jeden z mojich najobľúbenejších dobrodružákov vôbec. Rýchle tempo od začiatku do konca, napätie, výborní herci (toto je asi jediný film, v ktorom znesiem nejakého Baldwina), skvelá Goldsmithova hudba, panoramatická McAlpinova kamera - jednoducho prvotriedny žánrový kúsok. Samozrejme najväčšou atrakciou filmu je maco Bart, ktorý tu podáva ďalší zo svojich fascinujúcich výkonov ;-)(8.4.2007)

Jeden postarší milionář, jeden ještě ne úplně bachratý obšourník, jeden podrážděný méďa a jejich vzájemné laškování v zasněžených lesích Aljašky. Viděno v dávnověku, kdy se mi to až na posledních cca 15 minut docela zamlouvalo. Závěr zklamal a ani na zbytek nemám potřebu někdy koukat znovu - nějaké clustery mé mozkové kapacity totiž film navzdory dlouhé době (kombinované s děravou pamětí) stále okupuje a už tehdy žádné velké překvapení a originalitu nenabídnul. Hezké prostředí, solidní herecké výkony a super huňatý mazlíček, co by se nejednomu občanovi hodil k ostraze soukromého pozemku... pravda, já bych po Bartovi hovna ze zahrady uklízet nechtěla a nevýhodou by byla jeho snížená bdělost v zimním období. Současný dojem z "Na ostří nože" by byl pravděpodobně nižší, ale zůstanu u toho dávného: 70%(20.9.2011)

Príbeh o boji s prírodou a boji zo zlom v mysli svojho priateľa. Celý dej je dosť uveriteľný, aj keď postrehol som tam, že napríklad, keď postava, ktorú hraje Anthony Hopkins po jednom páde do vody, bola zrazu po prestrihu suchá. Takisto ma udivilo, že tvorcovia to dohnali až do takého konca, lebo normálny človek by po tom, čo spravil také ohavnosti svojmu záchrancovi, skôr bozkával topánky, ospravedlňoval sa a chcel to odčiniť a nie ešte ho zabiť, ale beriem aj túto verziu, lebo ľudská zlosť a hlúposť nepozná hraníc. Tento film vo vás prebudí pudy a to, čo vo vás zostalo po vašich dávnych predkoch, stanete sa lovcom, lebo pri hladnom a rozzúrenom medveďovi je to často ži alebo zomri. Vo filme sa dozviete zopár vecí ako si poradiť v divočine, ktoré vám sprostredkuje najmä postava Anthonyho Hopkinsa, ktorý hraje úlohu veľmi dobre teoreticky znalého boháča, ktorý časom v prírode pochopí, že skutočné šťastie nachádza v niečom inom a niekde inde. Do toho všetkého tá príroda, aj keď som si spomenul, že v tom filme havarujú s lietadlom, keď do nich narazí kŕdeľ vtákov a pritom boli vo vysokej výške v priezračnom počasí a ten kŕdeľ nezbadali, tak tomu toto trocha uberá na dôveryhodnosti. Inak myslím, že tomu nie je veľa, čo vyčítať, skôr sa zabavíte, užijete si príjemný dobrodružný film z drsnej prírody a so skvelým obsadením. Už len kvôli tomu medveďovi na tento film tak skoro nezabudnem.(16.3.2012)

Po dalším zhlédnutí nakonec hvězdičku přidávám. Kontrast mezi kladným a záporným hrdinou jsem konečně pochopila. Miliardář Hopkins se ke svému bohatství nedostal náhodou, ale díky svým vlastnostem. Odvaha, statečnost, neomezená studnice nápadů ... Na rozdíl od laxního a zbabělého Baldwina, představitele to "obyčejných" lidí. Jen nevím, jak by se tento princip dal aplikovat na naše zbohatlíky, zvláště ty z tunelářských 90. let minulého století.(20.6.2011)

• - Hodinky, ktoré dala Mickey (Elle Macpherson) Robertovi (Alec Baldwin) sú Omega Seamaster Chronograph číslo 2296. (ThomasCrown)

• - Letadlo, se kterým Anthony Hopkins a Alec Baldwin havarují je DHC-2 Beaver. (HellFire)

• - Letadlo použité ve filmu se objevilo také ve filmu Šest dní, sedm nocí. Obě letadla přitom havarovala. (HellFire)