Na ostří nože

Scénografie:

Wolf Kroeger

Kostýmy:

Julie Weiss

Další film s mojí nejoblíbenější herečkou - Přírodou. Bohužel, spousta režisérů si ještě pořád vztah s ní představuje jako Hurvínek válku, takže člověk musí krom záplavy neobyčejné krásy skousnout i náruč pořádných hovadin a nesmyslů. Ani MacGyver s Chuckem by nezvládli to, co tu občas předváděla Dvojka A+A. Všemu navzdory je ale biják Na ostří nože dalším případem, kdy láska k přírodě předčila tu k filmu, takže ve finále jsem se bavil dobře. Jakpak se asi mezitím měla Ellenka?(2.1.2015)

Jeden postarší milionář, jeden ještě ne úplně bachratý obšourník, jeden podrážděný méďa a jejich vzájemné laškování v zasněžených lesích Aljašky. Viděno v dávnověku, kdy se mi to až na posledních cca 15 minut docela zamlouvalo. Závěr zklamal a ani na zbytek nemám potřebu někdy koukat znovu - nějaké clustery mé mozkové kapacity totiž film navzdory dlouhé době (kombinované s děravou pamětí) stále okupuje a už tehdy žádné velké překvapení a originalitu nenabídnul. Hezké prostředí, solidní herecké výkony a super huňatý mazlíček, co by se nejednomu občanovi hodil k ostraze soukromého pozemku... pravda, já bych po Bartovi hovna ze zahrady uklízet nechtěla a nevýhodou by byla jeho snížená bdělost v zimním období. Současný dojem z "Na ostří nože" by byl pravděpodobně nižší, ale zůstanu u toho dávného: 70%(20.9.2011)

Výborná dobrodružná zábava. Hopkins s Baldwinem se skvělej doplňujou a vůbec, mám slabost pro filmy, kde je v hlavní roli nespoutaná syrová příroda a pár nedobrovolnejch tuláků. A přesně to jsem v The Edge dostala. Plus navíc dobrou hudbu Jerryho Goldsmitha (i když mi kolikrát víc než dost připomínala hudbu k Vikingům) a další skvělej výkon Barta the Beara, kterej jako krvežíznivej medvěd zabiják působil fakt autenticky.(19.11.2011)

Medvěd sežral černocha, oni slupli medvěda...Takže vlastně pojedli i černocha. Hopkins, medvěd a příroda to zachraňují, jinak by to byla bída. Od spousty nelogičností ( 1.pořád mráz, studená voda a nedostanou ani rýmu 2. teoretický expert na přežití a snaží se chytit rybu na ,,udici,, místo aby zahradil říčku...3. na říčku narazili už první den, místo toho jdou podle ,,kompasu,, 4. vrtulník přivolává vlhkým jehličím, což je sice v pořádku, ale potřebuje to chvíli času-lepší bylo po něm vystřelit z pušky, 5.takhle se přes kmen neleze...). Hezky se to radí že. :-)). To já jen proto, že tam byl ,,expert,, na přežití, byť teoretik. Hloupý patos na závěr, ( proč mu neběžela naproti, ale čekala jak královna na vyslance ) zachraňovalo až předání hodinek. 50%(21.1.2012)

"Nikdy nelituj muže, který vlastní letadlo..." Jeden z prvních filmů, které jsem psal na CSFD. I po letech musím s jeho kvalitou souhlasit. Navíc teď vnímám Na ostří nože jako velmi zapadlý a nedoceněný film. Tohle psychologické drama je stále naprosto vynikajícím thrillerem. Není však pouze survival lidí na Aljašce. Ani utíkání před grizzlym, ale je to skutečně psychologické drama od začátku do konce. Anthony Hopkins jako miliardář, který se vyzná ve všem a Alec Baldwin jako fotograf ztroskotají uprostřed Amerického nehostinného severu. Navíc si je vyčíhne obrovský lidojed. Vztah, který mají postavy nelze popsat bez spoilerů, takže doporučuji ani nekoukat na trailer. Ten film je nejlepší v momentech nejistoty a těch mají obě postavy skutečně hodně. Nechybí nedůvěra a lži. Film má krásnou hudbu a prostředí Aljašky je nádherné. A samotný Grizzly je absolutně děsivé monstrum. To, co kdysi předvedl Spielberg s Čelistmi, tak tady tvůrci opakuji s medvědem. Ty scény jsou natolik dokonalé a realistické, že se budím ze spaní a křičím, že nechci na Aljašku. Tohle je jedno z nejlepších dramat, co jsem kdy viděl. Závěr je navíc absolutně dokonalý. (93 %)(15.5.2011)

• - Film se také mohl jmenovat "Bookworm"; "Wild"; "Wilder"; "The Wild"; "Into the Wild"; "Wilderness Now"; "Deadhunt"; "Deadfall"; "Edge"; "On the Edge"; "Bloody Betrayal" a "The Bear Roared". (HellFire)

• - Anthony Hopkins se během natáčení potýkal s vyhřeznutou plotýnkou a využil toho, aby svou bolest promítl do hereckého výkonu. (HellFire)

• - Letadlo použité ve filmu se objevilo také ve filmu Šest dní, sedm nocí. Obě letadla přitom havarovala. (HellFire)