UPOZORNENIE ! Nasledujúci koment obsahuje vety, ktoré by niektorí uživatelia videli ako SPOILER. Ja nie som toho názoru ale ďalej čítate na vlastné nebezpečenstvo. Vynikajúci thriller zo šedivej anonymity nočného LA. Na rozdiel od väčšiny mi digitálna kamera vôbec nevadila, ba niektoré zábery podľa môjho názoru skôr umocnila takým dokumentaristicko - chladným spôsobom. Tom Cruise tu po svojich dvoch najlepších rolách (Interview + Magnolia) opäť strihol výborného záporáka . Fandil som mu tak ako sa len dalo, ale nanešťastie nie som kamarát so scenáristom takže mu to bolo houby platné. Jamie Foxx bol tiež dobrý, i keď jeho premena bola na mňa tak trochu moc "zázračná". Filmu sa dá vyčítať jedine (mierna) rozvláčnosť a záverečných 5 minút pretože takúto chybu by profík Vincentovho kalibru proste nespravil. No a ak dobre počítam, tak slečna prokurátorka ráno ten proces prehrala lebo jej odbachli svedkov. :-))))))))))))))))(25.10.2004)

Spis 4,5*. Na Hollywood netradicne pojaty a v konecnem vysledku vskutku vydareny akcni thriller, od ktereho snad krome uvodnich 10 min. nelze odejit - akce je perfektne vygradovana, Cruise podava naprosto fenomenalni vykon, i kdyz jeho mimika a gesta uz nemaji cim prekvapit. Foxx je po cely film vice ci mene presvedcivy, ale odvadi take solidni predstaveni, ale hlavni devizy filmu spocivaji v naprosto perfektni, skoro az profesorske stylizaci, ktere nelze nic vytknout. Pribeh je sice misty neduverihodny a ke konci mozna az moc vykonstruovany, presto dokaze prekvapit a i ta digitalni kamera tomu svemu svedci. Ale jak uz jsem napsal, vytecna stylizace, spolecne s bezchybne vybranym hudebnim doprovodem, delaji z tohoto snimku jeden z nejlepsich filmovych pocinu roku a doufam ze se dostane do Oscarovych nominaci.(15.1.2005)

Výborná, svižná akce. Neuvěřitelný Cruise - po Magnolii a Eyes wide shut další herda do hlavy těm, co ho považují jen za hollywoodského hezouna. Jeho Vincent je prostě cool jak sviňa, záporák nezáporák, nemůžete mu nedržet palce. Rozhovory v taxíku dodávají Collateralu onen potřebný inteligentní rozměr, Mann nás zkrze ně nechává blíže se seznámit s ústřední dvojicí. Scény v jazzovém klubu a na diskotéce jsou pak vyloženě lahůdkové. 90%(13.9.2006)

No, na Cruisa som si v tejto roli nezvykol, ani keď som film videl druhýkrát, no herecky bol fajn a seklo mu to. Každopádne je ale film bravúrne natočený a určite nepatrí ku klasickým thrillerom s obohranou zápletkou, tu naopak je skvele predetailovaná. Dej je akoby priamo 'in medias res' a prakticky som nenašiel nudného miesta, ktorým by film začal zaváňať prúserom. Dôležité a dobre odvedené je prekvapivo psychologické vykreslenie postáv, a Foxx sa skvelo chopil hodenej rukavice. 95%.(8.3.2006)

Cruise točí něco, co by se v hudbě dalo nazvat inteligentní pop. Nejsou to žádné mezníky kinematografie, ale jsou to filmy, na které se dá koukat a prostě neurazí. Collateral je další z pop filmů Je v něm to co má masový divák rád a přesto se na to dobže kouká. Navíc role zabijáka Cruisovi fakt sedla a Jamie Foxx taky zharál dobře. Na konci se nám to sici nějak moc rozjede, ale co, takový je Hollywood.(24.4.2005)

• - Ve filmu je použito 17 taxíků, představujících ten Maxův. (Kulmon)

• - "Collateral" je slovo z ekonomického slovníku a znamená bankovní či majetkovou záruku danou věřiteli. Smysl a význam názvu filmu lze tedy chápat tak, že pečlivý a spolehlivý taxikář Max (Jamie Foxx) je pro nájemného zabijáka Vincenta (Tom Cruise) svéráznou zárukou, jistící jeho nebezpečný podnik. (Aelita)

• - Jamie Foxx skutečně zničil taxíka během scény, kdy bočně narazí. (Kulmon)