Ke kladům se vyjadřovat moc nebudu, napsalo to tady již hodně jiných přede mnou. Collateral je prostě chytrý film a Tom Cruise je po Eyes Wide Shut a tomto kousku v žebříčku mých oblíbených herců hodně vysoko. Trošku mě zamrzelo, že některé části filmu mi připadaly jako úlitba masovému publiku - nějaké ty zbytečně vtipné dialogy atd. Cruisův zabiják patří mezi jedny z nejlepších.(8.11.2004)

Spis 4,5*. Na Hollywood netradicne pojaty a v konecnem vysledku vskutku vydareny akcni thriller, od ktereho snad krome uvodnich 10 min. nelze odejit - akce je perfektne vygradovana, Cruise podava naprosto fenomenalni vykon, i kdyz jeho mimika a gesta uz nemaji cim prekvapit. Foxx je po cely film vice ci mene presvedcivy, ale odvadi take solidni predstaveni, ale hlavni devizy filmu spocivaji v naprosto perfektni, skoro az profesorske stylizaci, ktere nelze nic vytknout. Pribeh je sice misty neduverihodny a ke konci mozna az moc vykonstruovany, presto dokaze prekvapit a i ta digitalni kamera tomu svemu svedci. Ale jak uz jsem napsal, vytecna stylizace, spolecne s bezchybne vybranym hudebnim doprovodem, delaji z tohoto snimku jeden z nejlepsich filmovych pocinu roku a doufam ze se dostane do Oscarovych nominaci.(15.1.2005)

Život je někdy plný paradoxů. Může se třeba stát, že zdejší taxikář Jamie Foxx v úvodu filmu doslova přemluví zabijáka Toma Cruise, aby si sedl právě do jeho vozu. A pak se mu jednou provždy změní život. Vlastně jim oběma. Collateral má spád, atmosféru nočního Los Angeles, gradující děj, trefnou hudbu, která se každou chvíli mění (stejně jako nálada filmu) a jedna lepší scéna zde střídá druhou. Také je plný zajímavých postav, kterým samozřejmě vládne prošedivělý Cruise, který si s chutí střihl charismatického záporáka. Jeho výborný výkon ještě násobí skvělý dabing Vladislava Beneše, který dodává jeho Vincentovi koňskou dávku osobního šarmu. Nemám moc co vytknout, je to výborný film bez hluchých míst s pěkným závěrem.(26.4.2015)

Malinko zklamán. Mann je machr, jako režisér se nevtírá a myslí mu to. Ale tady se do hry až příliš často zapoujují nelogičnosti, ohraná klišé (natahovaný závěr mě neskutečně vytočil) i pár nelogičností (Jamie mohl párkrát utýct a neudělal to jen z vůle tvůrců, pak ale zariskoval naprosto nesmyslně...). Místy mě hodně rušila digitální kamera, která nepomohla vůbec ničemu a v kontrastu s obrazově lahodnými pasážemi na klasický film, zabíjela kouzlo některých okamžiků. A to se radši nebudu pozastavovat nad tím, že hrdinové filmu pořád dokola mluví o "velkém Los Angeles" a sedmnácti milionech lidí v něm, aby byl příběh nakonec založen na neustálém potkávání hlavních postav. Takovýhle sled náhod opravdu nesežeru. Naštěstí Cruise podle mého předvádí svůj životní výkon, naprosto přesvědčivou a cool studii "oscarových rozměrů" (a to ho nemám fakt moc v lásce), a Jamie Foxx nemá moc času kazit dojem svým neumělým a strojeným tichošlápkem, kterýmu jsem nevěřil ani ten průkaz taxikáře. A pak je tu Michael Mann, který neumí natočit vyloženě blbou scénu. Režisér, jehož mýtické souboje muži proti muži mají cosi hlubokého do sebe. Lehce zklamaných 70%, ale jináč fajn.(21.10.2004)

"Nemůžu vám dělat řidiče, zatímco budete zabíjet lidi." Někteří lidé uvidí zastřeleného tlusťocha a hned začnou dělat problémy. Tomu prostě nerozumím, ale protože mám rád poučení, tak až jednou přijedu do města zabít pár lidí, tak si vyberu svého taxikáře lépe než Vincent. Mě totiž Collateral bavil, ale fandil jsem vrahovi a to asi není úplně dobře. Jenže sympaťák Vincent zabíjel své oběti skutečně zábavně a chudák šikanovaný potomek otroků Max přitom měl tak křečovitě sevřené půlky zadku, že bych mu nefandil, ani kdyby svým tělem bránil některého z prvních 44 amerických prezidentů.(2.3.2017)

• - K osvětlení obličejů ve vozidle taxi využil režisér Michael Mann jako první elektroluminiscenční panely ELD. (korect)

• - Film se odehráva v noci z 24. na 25. ledna 2004. (Kulmon)

• - Ve filmu je použito 17 taxíků, představujících ten Maxův. (Kulmon)