Ty jsi ho zabil? -Ne, já ho střelil. Zabily ho kulky a pád. Skvělý film, kterému vévodí vynikající Cruise a výborný Foxx. A i když se většina scén odehrává v prostoru taxíku, tak se nudit nebudete. Alespoň já jsem se nenudil. Je vidět, že Mann umí a o to více se těším dnes do kina na jeho další film, Public Enemies. Doufám, že si ho užiju stejně, jako tento film.(30.8.2009)

Ke kladům se vyjadřovat moc nebudu, napsalo to tady již hodně jiných přede mnou. Collateral je prostě chytrý film a Tom Cruise je po Eyes Wide Shut a tomto kousku v žebříčku mých oblíbených herců hodně vysoko. Trošku mě zamrzelo, že některé části filmu mi připadaly jako úlitba masovému publiku - nějaké ty zbytečně vtipné dialogy atd. Cruisův zabiják patří mezi jedny z nejlepších.(8.11.2004)

Zápletka ujde, Tom Cruise skvělý, Jamie Foxx se snažil, stopáž přehnaná, závěr filmu na ublinknutí - ani bych ho neoznačila za happy end, protože moji osobu šťastnou rozhodně neučinil. Na akční film málo akce, na drama málo psychologické, na thriller málo mrazivé, na krimi málo zamotané... jako celek "Collateral" sice vcelku funguje a zabaví, ale není to až tak skvělé a výjimečné, jak jsem čekala. 70%(5.11.2008)

Cruisovi prý scientologická církev pomáhala pochopit některé postavy: třeba právě osobnost chladnokrevného nájemného vraha Vincenta. Hvězdný herec měl studovat práce na téma asociálního chování. Intelektuál Michael Mann zase trochu přerežírovává, na škodu to ale dle mého není. Své nápady vnesl do města andělů, které tepe vlastním životem a ve kterém do jednoho z taxíků sedne zdvořilý pracháč s šedými vlasy. Řídí ho černoch, který tvrdí, že je to jen dočasná práce, a marně sní o vlastním byznysu. A má tu smůlu, že onen chlapík má bouchačku a potřebuje ze světa sprovodit pět životů. A na seznamu je možná i někdo, na kom taxikáři začalo záležet. Atmosféru obřího mraveniště velkoměsta zachytil Mann dokonale. Už jen sledovat taxík, který projíždí před zářícími neony a hraje u toho nějaká fajn skladba, je solidní zážitek. A Vincent, který nemá problém ušpinit si ruce a který nelichotivě mluví o svém otci (i Cruise měl komplikovaný vztah k tátovi), je příjemně umírněný a mrazivý, což je zásluha slavné star, která se vzdala svým typickým manýrů a projevů. Obyčejný hrdina Jamie Foxx je zase dokonale vyděšený i dokonale rozhodný. Fajn jsou i vedlejší herci (Ruffalo a Bardem především). Největší hvězdou je ale pro mě režisér: s atmosférou pracuje náramně, jeho akce je netradiční, má švih, má nápad, natáčení na vysoce kvalitní video bylo velmi dobrým tahem. Zatímco Vincent občas filosofuje (rozuměj plácá) o ničem, pár přešlapů nabídne i taxikář Max (třeba jeho úprk z nemocnice, čímž vlastně ohrožuje vlastní matku). Přesto si takhle nějak představuju špičkový thriller. Opojné, atmosférické, mannovské.(13.12.2015)

Prošedivělý Cruise, suveréně zabíjející všechny kdo mu stojí v cestě bez sebemenšího náznaku lítosti, k tomu Jamie Foxx jako taxikář snažící se za každou cenu jeho úkol překazit. To vše v excelentním balení pod taktovkou skvělého Michaela Manna, kterému ten digitál žeru ve velkém. Co víc si může člověk přát.(22.2.2008)

• - Spoiler: Vincent (Tom Cruise) zavraždil 14 lidí. Celkový počet mrtvých je na čísle 17. (Zdroj: moviebodycounts.com)

• - Film začíná na letišti a končí v metru, tedy tak jako Mannův snímek Heat (1995), ve kterém však byly úvodní a závěrečná lokace přehozené. (imro)

• - Sluneční brýle, které Vincent (Tom Cruise) nosí jsou Silhouette 4048 se speciálními rámečky. (Kulmon)