Nebudu chodit kolem horké kaše a snížím celkový průměr tohoto filmu. Podle mě je 80 % na film, který je vlastně o ničem a většinu času jen nudí opravdu moc. Za co by měl dostat tento snímek 4* jako od většiny mých kolegů? Naprosto nevím. Jediné klady tohoto filmu jsou pro mě bezchybný vrah Tom Cruise a kamera. Úmyslně neříkám Jamieho Foxxe, jehož herectví pro mě prostě není nic extra. Kamera je perfektní a zachycuje LA v krásných záběrech. Jediná smůla je, že tyto scény jsou pouze pro oko diváka, nic nepřinášejí a jsou vlastně zbytečné. První půlka filmu je jedna velká nuda. Seznámení s životem a sny taxikáře(Jamie Foxx) a čekání na setkání s osudovou postavou zabijáka Vincenta(Tom Cruise). Film pokračuje sledováním vražd, rozhovorem obou hlavních postav a čekání na pořádnou akci. Čekání zmizí až v klubu Fever kde je slušná akce doprovázena super hudbou. Nestačí vám to? Mě také ne. První zajímavý rozhovor se odehraje asi 20 minut před koncem a napětí se od té chvíle stupňuje. Bohužel je to na záchranu filmu velmi málo. Závěr v metru je o ničem. Kdo si si neumí představit závěr filmu po americku, měl by shlédnout aspon posledních 5 minut. Slabé 3* a přitom to mohlo být jasných 5. Michael Mann autor skvělého Insidera, Nelítostného souboje a Posledního Mohykána tentokrát naprosto zapomněl na akci a vsadil na dva herce. Bohužel ne vždycky herci udrží 120 minut dlouhý film na svých bedrech. Tom Cruise neupadl, ale může být hrdý, že se nevzdal. PS: jak může Jamie Foxx vyjet výtahem, když Vincent vypne elektriku v budově na konci filmu? :-) UPDATE: po letech Collateral vidím každé 2-3 roky a ten film roste do krásy. Do budoucna to vidím na změnu hodnocení, ale nechávám to zrát:).(9.8.2005)

Bezmála dokonalý thriller, který spojuje lehkost a komplexnost nezávislé americké kinematografie a bezchybnou vizuální pompu hollywoodských filmů. Michale Mann našel naprosto dokonalý tón narace, který je úzce napojen na skvělý soundtrack – tu zádumčivě analyzuje nitra postav, tu dynamicky rozvíjí akční sekvence. Chvíli klip a chvíli velmi citlivá a svérázná studie dvou naprosto odlišných charakterů. Právě dvojice Cruise-Foxx je bezchybně předoucím motorem téhle podívané, cynický a machiavelistický zabiják versus idealista a průměrný snílek. Jejich vzájemná chemie drží film i tam, kde se jakoby chvilkově vytrácí jiskra příběhu, jejich vztah dovedně balancuje na černém ostří komedie a osobního dramatu. Po víceméně poklidném (snad až trochu moc) začátku a skvěle natempovaném středu přichází oslnivá finální gradace, kterou narušuje jen až příliš okatě signalizovaný twist. Dá se bohužel vytušit už v prvních minutách, ale to katarzi Collateral nijak nebrzdí. Brilantní práce kamery a brilantně napsané dialogy i vymyšlené postavy udrží tuhle podívanou v neskutečné rovnováze, kde jemnou psychologickou hru precizně vyvažuje adrenalin. Michael Mann vyrobil husarský kousek, strhující thriller s neodolatelným cynismem, skvělými postavami, přesahem k dehumanizované realitě dneška a nezaměnitelnou atmosférou spící a nezúčastněné megalopolis. Smekám.(29.3.2006)

Velkým kladem Mannova Collateralu je atmosféra nočního L.A. Kameramanovi se ji podařilo fantasticky zachytit používáním digitální kamery, James Newton Howard pak soundtrackem všechny scény bravurně podkresluje, takže napětí nepoleví ani na chvíli. Kdo mě ale fakt dostal, byl Tom Cruise (původně jsem jeho výkony v Magnolii a Interview s upírem považovala za dílo schopného režiséra a rovněž šťastné náhody) a konečně mi dokázal, že je opravdu Herec. Jamieho Foxxe v komediální poloze neznám, takže nelze srovnat jeho vážnou roli s těmi komediálními, ale řekla bych, že by bylo škoda mu ještě nějakou tu vážnou nepřihrát. Thriller je můj oblíbený žánr, takže tady ani není co řešit. 5*(31.10.2004)

Spis 4,5*. Na Hollywood netradicne pojaty a v konecnem vysledku vskutku vydareny akcni thriller, od ktereho snad krome uvodnich 10 min. nelze odejit - akce je perfektne vygradovana, Cruise podava naprosto fenomenalni vykon, i kdyz jeho mimika a gesta uz nemaji cim prekvapit. Foxx je po cely film vice ci mene presvedcivy, ale odvadi take solidni predstaveni, ale hlavni devizy filmu spocivaji v naprosto perfektni, skoro az profesorske stylizaci, ktere nelze nic vytknout. Pribeh je sice misty neduverihodny a ke konci mozna az moc vykonstruovany, presto dokaze prekvapit a i ta digitalni kamera tomu svemu svedci. Ale jak uz jsem napsal, vytecna stylizace, spolecne s bezchybne vybranym hudebnim doprovodem, delaji z tohoto snimku jeden z nejlepsich filmovych pocinu roku a doufam ze se dostane do Oscarovych nominaci.(15.1.2005)

Cruise točí něco, co by se v hudbě dalo nazvat inteligentní pop. Nejsou to žádné mezníky kinematografie, ale jsou to filmy, na které se dá koukat a prostě neurazí. Collateral je další z pop filmů Je v něm to co má masový divák rád a přesto se na to dobže kouká. Navíc role zabijáka Cruisovi fakt sedla a Jamie Foxx taky zharál dobře. Na konci se nám to sici nějak moc rozjede, ale co, takový je Hollywood.(24.4.2005)

• - Když Max vstoupí do kanceláře Annie, na dveřích je napsáno Annie Farrell a David Canning. David A. Canning je specialista na digitální technologie, který pracoval na tomto filmu. (Kulmon)

• - Na jedno večerní natáčení prý Tom Cruise koupil jídlo v In N Out fast foodu pro všechny herce a celý štáb. (Specs)

• - Spoiler: Vincent (Tom Cruise) zavraždil 14 lidí. Celkový počet mrtvých je na čísle 17. (Zdroj: moviebodycounts.com)