Dům duchů

• Portugalsko A Casa dos Espíritos (více)

Román "Dům duchů" chilské spisovatelky Isabel Allendeové vyšel v roce 1985. Autorka (neteř bývalého chilského prezidenta Salvadora Allendeho Gossense) v něm zachycuje pohnuté osudy tří generací rodiny Truebů, v nichž se zrcadlí společenské a politické změny v zemi v letech 1926-1973. Dánský režisér Bille August se ujal komplikovaného úkolu převést román do filmové podoby. Výpravný "mezinárodní film", natočený v angličtině, s anglickými a americkými hvězdami, je pokusem vytvořit v popředí historické fresky osobitou reflexi individuálních příběhů několika postav, svázaných rodinnými pouty, utrpením, soucitem, vášní a nenávistí. Přestože Augustův snímek popisuje dobové události (na nichž se postavy podílejí), je kupodivu spíš rafinovaně natočeným melodramatem s prvky magického realismu, než klasickým historickým filmem... Bohatý dobytkář Esteban Trueba se ožení s křehkou aristokratickou Clarou, s níž šťastně žije ve svém velkém venkovském domě. Citlivá žena, obdařená zvláštními jasnozřivými schopnostmi, však těžce snáší po léta narůstající rozpory s manželem, a po vyhroceném konfliktu Estebana opustí. Zatímco muž udělá kariéru jako pravicový politik, jejich dcera Blanca proti otcově vůli spojí svůj život s levicovým aktivistou Pedrem. Fašistický puč v roce 1973 rodinu rozbije (Esteban je zbaven své senátorské funkce, Blanca je vězněna, Pedro musí emigrovat), nad jejími členy však nepřestává bdít laskavý duch andělské Clary, dodávající trpícím a bloudícím odvahu vydržet a přežít... Augustův film není historickou politickou freskou ve stylu Bertolucciho Dvacátého století (jehož půdorys navenek připomíná). Klade důraz na osudové vztahy postav, jejichž role jsou důsledně rozděleny (andělská Clara, démonický Estebanův levoboček), na magii míst, v nichž se tyto vztahy realizují (dům, ulice, rodinný stůl), i na jednotlivé, pro smysl vyprávění důležité předměty (Clařina tajemná krabice, andělská křídla, hvězdy). Zvláštní roli mají i principy mužského vnímání světa ("politici" Esteban a Pedro), jež nejsou v souladu s ženským způsobem laskavého přetváření skutečnosti (Clara, Blanca). Režisérův moderní a inteligentní přístup k "pokleslému" žánru melodramatu dal vzniknout pozoruhodnému filmu. (oficiální text distributora)

PP66

Sága rodu Truebů aneb večírek světových star filmového plátna pod taktovkou dánského režiséra, snad zkrácení by prospělo. Asi nějaká moje nostalgie po starých časech. ()

radektejkal

Stále méně se mi chce věřit (a již více to zkoušet nebudu), ani myslet na to, jak tento velice nadaný režisér mrhá svým talentem a brodí se v béčkových námětech. Jako by zapomněl na smysl a ůčel filmu (samozřejmě vzbuzovat a podněcovat reflexi, ať je jakákoli), snižuje se k mechanickému popisu jakési rodové ságy, která muže/měla by/musí být většině diváků ukradena.. ()

Fanucci

Nemohl jsem se při sledování zbavit dojmu, že ústřední postava Jeremy Ironse mi je povědomá. A pak mě to trklo...Daniel Day Lewis v Až na krev. Ta nenávist, sveřepost, svéhlavost a touha po uznání a moci - to všechno Irons mistrně zahrál. Skvělá sága, která přes délku vůbec nenudí - 90% ()

kalap

O nie panstvo, protiklady sa priťahujú priam osudovo. Žena, ktorá vidí veci, ktoré iný nevidia a je pritom čistá nepoškvrnená a v tom zbadá energiu, živel v ľudskej podobe, ktorý nieje celkom košer a ľuský čistý, ale je to sila, ktorá ju priťahuje a priam pohlcuje a ona sa tej sile oddáva a robí mu zároveň anjela strážneho. ()

sofiapetra

Synek měl do školy spáchat prezentaci na magický realismus, tak jsem v paměti zapátrala, co k tomu bylo i natočeno - a vzpomněla jsem si na tento 30 let starý diamant (zpětně uvědoměno - i neskutečně hvězdně obsazený). A zřejmě i proto je to stále dobrý film, který velmi přesně vymezuje žánr. Nadpřirozeného je tam jen maličko, zdánlivě jako by to tam ani nehrálo žádnou roli. A v tom je právě ta krása - nikdo se nad tím nepozastavuje, ani to neřeší (manželé se dohadují a stolek vedle nich levituje). Jen to samo frčí a rámuje silný příběh - většinou rodinnou ságu, propletenou s pohnutými  společenskými změnami. Předpokladem je kvalitní literární zpracování, což ikony magického realismu (Márquez, Allende, Rushdie, Grass) měly prostě v malíčku. ()

Katarine

Skvělé romantické drama, které vyzdvihuje hlavně velmi silný příběh a vynikající herecké výkony Glen Close a Jeremy Ironse, za nimiž ostatní představitelé hlavních a vedlejších rolí lehounce pokulhávají. Hudbu Hanse Zimmera jsem vůbec nepoznávala, což je také dobře, aspoň vidím, že nepoužívá jen ty své stále stejné motivy. Jo, přesně takhle má vypadat opravdu dobrý film. ()

Martin741

Prilisna kombinacia umrti, znasilneni a krvavych scen posobi miestami, akokeby sa reziser snazil zakryt svoju nemohucnost a amaterizmus. 50 % ()

Streeper

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Stejně tak jako kniha. Kniha je úplně rozdílná od filmu. To co si ve filmu prožívá Blanca si v knize prožívá její dcera Alba. Líbí se mi jak jsou rozdílné a že si režisér udělal po svém. Meryl v roli Clary byla nepřekonatelná. Stejně tak jako skvělá Winona Ryder nebo Glenn Close v roli sestry. Jeremy Irons byl opět úžasný a předvedl svůj hněv, který já u něj prostě žeru. ()

ad

Námět ani příběh filmu mě bohužel nijak neoslovili...To, že politika je sviňa už všichni dávno víme, stejně jako, že je potřeba si odpouštět, než bude pozdě...nic objevného, nic, co by zaujalo... Film má ale spoustu pozitiv, jako je slušná, nepodbízivá, ale i přesto nápaditá režie, lahodná hudba, andělská Meryl Streep, krásná Winona Ryder, snesitelný A. Banderas a (opět) fenomenální Jeremy Irons... film tedy prostě nemá šanci začít nudit, ale asi si na něj za pár dní ani nevzpomenu. ()

Silverluv

Sice opravdu hvězdné obsazení, výborné herecké výkony (hlavně J.Irons, G.Close, M.Streep), ale takových filmů jsou stovky. Navíc, není tam jediná postava, ke které bych cítil alespoň sebemenší sympatie. Celé to působí tak nějak chladně a odtažitě. Je pravda, že film prakticky nemá chluchá místa, děj plyne bez problému i navzdory 140-minutové stopáži, ale pro mě je to právě jeden z těch mnoha filmů, na který se pěkně kouká, ale který nevezme u srdce, nezanechá ve vás nic víc, než to, že jste ho viděli. Jednou a dost, podruhé ho vidět nemusím a za týden si na něj nevzpomenu. ()

pakobylka

Velmi emocionální a zejména v závěru vyhrocené drama, jehož ústřední postavou je podle mého názoru Esteban Trueba - muž, který zbohatl především díky tomu, že byl tvrdý sám k sobě i ke svému okolí. Na pozadí pohnutých osudů členů jeho rodiny, poznamenaných despotickou povahou pána domu, v Chile probíhají - zpočátku nenápadně - společenské změny, které vyvrcholí vítězstvím sjednocených levicových stran ve volbách. Ale odveta poražené strany na sebe nenechá dlouho čekat ... Esteban Trueba od mládí touží po co největším dílu moci (i když ne přímo politické) a v průběhu svého života sklízí jen to, co sám zasel - nestačí se divit, co mu vyrostlo a přicházející události ho přimějí k pochybnostem a ke změně celoživotních názorů. Jeho šokující vykolejení a ztráta všech jistot po násilném politickém převratu, kdy veškerou moc přebírá vojenská junta, jsou zachyceny naprosto realisticky - stejně jako prakticky všechny epizody mapující život hrdinů příběhu během dlouhé řady let. "Nadpřirozeno" se na první pohled zdá být jen téměř nadbytečným bonusem snímku, ale ve skutečnosti dotváří a podtrhuje jeho vypjatou, sugestivní atmosféru - málo platné, nemůžeme očekávat, že dar jasnovidectví nebo duchové mrtvých mohou nějak podstatně ovlivnit lidské konání a jeho důsledky. ()

zette

Velmi dobre natocene vypravne drama tri generaci jedne rodiny kdesi v Chile. Dobre herecke obsazeni, kde prim hraje predevsim Jeremy Irons. Zajimavy pribeh a ocenuji i masky hercu. ()

Juto

Myslím si, že dej filmu bol uponáhľaný. Výsledkom je, že divákovi zostane kompletný, ale plytký príbeh. Toto je jeden z mála prípadov, keď mal byť film oveľa dlhší. Dlhší film by umožnil vyplnenie viacerých detailov. Zjednodušene povedané, film je akousi „románovou“ verziou románu. Napriek tomu rozpráva zaujímavý príbeh a herectvo je veľmi dobré. 6/10 ()

emo

Kvalitný film, ktorý ma zaujal, ale nestrhol... O kvalitnom hereckom obsadešní sa rozpisovať nebudem... ()

mortak

Další z velké rodiny děl typu Sága rodu Forsythů. Vezme se několik generací velmi bohaté rodiny, protože její život je spojen s politickým tepem doby, která se neustále mění, což zadělává na dramatické peripetie. A filosofická rovina? Streep je spojnice - láska jak pozemská, tak duchovní - mezi Zemí (Irons) a Nebem (Close), přičemž země nás hříšné přitahuje (viz zpověď Close o naslouchání pohlavního aktu). Ryder a Banderas zase pojí rozdělenou zemi - bohatství a práce, neboť jen vzájemná spolupráce je plodná. A parchant? Lumpenproletariát, který není ani tak zlý, jen je slabý nést vinu svých otců. To zvláda Ryder jako první vlaštovka usmíření a odpuštění. ()

Flyer

Z tohoto filmu mám velice zvláštní pocity. Začátek mi příliš nesednul, nárážím hlavně na telepatické okamžiky hlavní hrdinky, které působily jaksi nevhodně. Ovšem jak se děj rozbíhal, zvýšila se dramatičnost a příběh se stal rázem zajímavějším. Herci předvedli skvělé výkony a nemalou úlohu na celkovém vyznění má zajisté i Zimmerova hudba. ()

otík

Velkolepá freska života jedné rodiny, ve které hraje důležitou roli lidská dobrota na jedné straně, ale také lidská tvrdohlavost, ovšem čestnost na straně druhé. Film je plný skvělých hereckých výkonů a i přes slušnou délku vůbec nenudí. ()

plechulka

Úžasné obsazení mě skoro nutí přidat ještě jednu hvězdičku, ale 140 min je 140 minut. Dokážu si představit, že předloha je "tlustá bichle", jak už jihoamerické romány bývají a čte se skvěle, ale film je fakt trochu moc zdlouhavý. Chápu, že ten, kdo předlohu zná, ocení množství "neodstřižených větviček", ale přece jen je néně někdy více a speciálně poslední část bych trošku "ostříhala". Nicméně herecké výkony parádní. ()

Kamkon

Skvělé herecké a přesně zapadající obsazení a příběh, jehož převážná část se na pozadí dějin mohla klidně odehrát. Chovejme se ke každému stejně a nikoho na první pohled neodsuzujme, nemusí to vždy dopadnou tak, jako zde na konci. ()

ecceHOMMO

Oproti fantastickej knihe iba slabý filmový odvar.....Samozrejme tým nechcem spochybňovať herecké výkony (Streep,Irons, Ryder...)....proste scenár zostal niekde na polceste... ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky