Pravda nebo lež

• Česko Kde je pravda (festivalový název) (více)

Lanny Morris a Vince Collins byli na sklonku padesátých let nejpopulárnější komici Ameriky, sledovaní miliony televizních diváků. Jednoho dne se rozdělili, ale ani jeden z nich už nikdy nedosáhl takového úspěchu jako dřív. O patnáct let později se mladá ctižádostivá novinářka rozhodne pátrat po příčinách jejich rozchodu. Zjistí, že na jeho počátku byla mladá žena, nalezená mrtvá v hotelovém pokoji. Když se novinářka pokouší odhalit okolnosti její smrti, dospívá postupně k poznání, že pravda je daleko složitější, než si dovedla představit, a rozpoutá události, nad nimiž ztrácí kontrolu. Film se skládá ze dvou žánrově odlišných částí: jednu z nich tvoří společná vystoupení oblíbené dvojice komiků, tedy jejich mediální podoba, od níž se soukromá tvář obou hvězd značně liší. Druhá, poněkud konvenčnější, sleduje postup pátrání v duchu psychothrilleru, ovšem tvůrci nejde ani tak o rozuzlení tajemství, jako o kritiku amorálnosti obou televizních hvězd. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Martin741

Reziser Atom Egoyan mi nie je az tak znamy, a film to bol podpriemerny. Az prilisna je inspiracia Hitchcockom a Scorsesem a nezachranil to ani Kevin Slanina /Divoka Reka, Mystic River/ a ani Colin Firth /English patient, Laska nebeska /. Nuda. 31 % ()

Topco

Zamotaná neo-noirovka vo vodách lepšieho priemeru. Alebo ak chceme byť presní, "semi-retro-"noirovka :) s fajn atmosférou rokov 70tych. V jednej línii jasne pokukujúca po Scorsesem: jednozáberovka s voice-overom z luxusného hotela odkazuje na GoodFellas a vstup do Copacabany. ()

Juto

Tento film je zobrazením ľudských bytostí, ako sláva dokáže človeka zmeniť a koľkí ľudia sa dajú oklamať imidžom ... A tomuto naozaj dobrému príbehu pomáhajú skvelí herci. 6/10 ()

emo

Slušný film s skvelým hereckým obsadením, ale s námetom a spracovaním ako z televízie... Miestami to bola nuda, ale ako produkcia HBO by to ušlo. ()

Ketchi

Příliš si to hrálo na drsnej thriller, u kterýho mají všichni ústa dokořán, ale ten scénář byl prostě divnej a zmatenej. Nicméně Alison Lohman je opravdu kost! :-) ()

dr.fish

Mám rád Egoyanův přístup k látce. Miluje osobní tajemství, která velmi komplikovaně odkrývá. A v tom se donekonečna opakuje. Ale Kevin Bacon a Colin Firth to své tajemství skrývali tak dobře, navíc je to vyprávěno velmi stylově a kultivovaně. Prostě výborné řemeslo. Nedostatky v logice tudíž vidět ani nechci. 85% ()

TO

Pěkně zpracované retro, líbivě natočené s krásnou Alison Lohman, která projasňuje každou scénu. Námět pro mě sice není dvakrát zajímavý, ale díky jakémusi zvláštnímu kouzlu mě tento film celkem zaujal. ()

Cushing

Tohle že spáchal ten opěvovaný Atom? Atomovku na něj... Něco tak nekontaktního, nezúčastněného a vlastně i bídně obsazeného jsem už dlouho neviděl; snad Letec, jo, ten byl snad nablýskanější, ale jinak stejná napomádovaná zbytečnost. Dokoukat jsem to nemoh a jen jsem si říkal: má Colin Firth zapotřebí účinkovat v takových podružnostech? Když si vzpomenu na Křídla slávy, nějak toho originálního chlápka už nedovedu poznat. ()

shantim

Trošku nudný snímek, který si nedokázal vybudovat správnou atmosféru, nedokázal natáhnout dost pevnou nit, ke které by se divák přimknul. Škoda. 65,4% hvězdiček ()

VanTom

"Peprná" noirová kriminálka postupnými krůčky odkrývá pravdu (nebo lež) o dávné vraždě a rozpadu oblíbeného bavičského dua. Dává si záležet na (příručkovém) stylu okořeněném dobovou zhýralostí, ale její snaha o přitažlivé komplexní postavy zůstává na půli cesty podobně, jako zajímavost zápletky s odmluveným rozuzlením. ()

MI-380

Solidně natočené, zajímavě propletené a dobře zahrané drama o osudech dvou (zdánlivě) milých dívek, které chtěly být novinářkami a o dvou samolibých populárních estrádních "bavičích". A pak je tu ještě někdo v pozadí...a velká touha po penězích. Počáteční flashbacky do americké moderátorské zábavy roku 1957 - nuda. Pak se ale začnou vyvíjet vztahy mezi čtyřmi hlavními postavami, narůstá napětí a s ním i touha dozvědět se, jak to vlastně bylo a po první čtvrthodině už jsem pěkně zapadl do děje. Pohledy různých lidí na tutéž událost jsou čapkovsky rozdílné, i když nejde vždy jen o pravdu viděnou subjektivně - někteří vypravěči nám záměrně podsouvají lež. A jsme u zásadní otázky: co je tady pravda a co je chytře podstrčená lež? 70%. ()

klima777

Where the Truth Lies? Někde mezi ušlechtilou nudou a halucinogenním skoro-thrillerem. Divný film o drogách, korýších, přetvářce a vraždě "s dobrým úmyslem". Stojí za vidění. Colin Firth překvapil. ()

sedm.1

Co mě dokáže opravdu vytočit je,když se těším na nějaký film a pak od něj dostanu takovýto kopanec.Pravda nebo lež je nejdnudnějším a svou zmatenou existencí nejzbytečnějším filmovým počinem,co jsem za hodně dlouhou dobu měl možnost vidět.Nezabralo tu na mě vážně vůbec nic.Naprosto nedodělaný příběh,bez souvislostí,bez spádu,bez hlubší myšlenky,bez nápadu,bez atmosféry,bez napětí.Prostě nic.Absolutní nuda,bezradná slepá ulička.Pointa to samé.Nudná,hloupá,nicneříkající a bezduchá.K tomu všemu obvykle otřesná a nesympatická Alison Lohman a neobvykle jaloví Bacon s Firthem jsou už jen definitivní záhubou téhle zbytečnosti.Tohle bylo prostě celý tak strašný průser,že absolutně tento snímek po všech stránkách zavrhuji! ()

Ondra16

Skvěle zahrané (duo Firth-Bacon), místy až přeplácané, vypravěčsky zajímavé (k působivosti The Prestige však daleko), trochu předvídatelné, dobře natočené, atmosfericky překrásné a rozhodně nadprůměrné. Ty *** jsou takové silnější. ()

cab

Nafintena padesata leta a dva slavni komici tehdejsi doby. Po duvodu jejich rozchodu pred nekolika lety patra jedna novinarka, ktera objevi zajimave skutecnosti. Nic co by se nenatocilo v trosku jinem prostredi a kabate. 40% ()

dopita

První třetina filmu je výborná. Bohužel, příběh se trochu zamotává a režisér si s tím nějak nevěděl rady. Chvílema jsem nevěděl kde jsem a co se vlastně ve filmu zrovna děje. Přitom je film natočen svižně a rozhodně nenudí. Jenom nějak nedokáže zaujmout a vtáhnout do děje. S přibývajícími minutami se to ještě zhoršuje. Závěrečné odhalení asi mělo být překvapivé, co se mě týká, jen vyšumělo. Škoda, chtělo to jistější ruku režiséra, bže příběh rozhodně není z nejhorších a herci taky hrají velice slušně. ()

F.W.Colqhoun

Mám rád, když Atom točí za velké peníze. Zaprvé mě únikové storky o vraždách a smilstvu baví víc než kontemplace nad vykořeněností přistěhovalců, za druhé Atom stejně důsledně komerčně točit neumí, takže výsledné hybridy [jako třeba tohle nebo Chlöe] zanechávají kromě sémantického požitku velmi lahodný sémiotický ocásek. Egoyan se zručně maskuje, angažování hollywoodských hvězd a naleštěný vizuál sice navozují dojem detektívky na sobotní večer, film nicméně nepostrádá nic z rafinovanosti autorových starších snímků - záměrně komplikovaný způsob vyprávění, střídání časových rovin, opakované revize stejných situací, práci se stereotypy, která se odhaluje záměrně "nezajímavým", zdánlivě mimojidním rozuzlením - a samozřejmě prasárny, do nichž by se nikomu v rámci žánru nechtělo. Výsledkem je neo-noir, detektivka pro diváky, které zajímá pravda filmu [a v tomto případě i Hollywoodu] alespoň stejně jako identita vraha. Zábavné i lahodné zároveň. ()